А какво ви е отношението към Американския народ и държава?

  • 4 335
  • 95
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 064
По повод темата за руския.
И откъде се получава тоя парадокс, че всички плюят по Америка, а все там емигрират? Не съм чула за емигрирал в Русия, след вожда Георги Димитров...

Разбира се, ще посоча моето отношение, без да познавам много американци и без да съм била там.
Американците са народ от емигранти, със всички последващи от това позитиви и негативи. Крайно патриотични са, може би защото компенсират комплекси за липсата на история, в същото време са отворени и мобилни. Патриотизмът на някои, според мен се дължи на факта, че там са намерили реализация (по новите емигранти), а някои - спасение - евреи по нацистко време и емигранти от комунистическите страни. Това за народа.

А държавата - независимо на кого му харесва, тя е най-силната в света в момента, сигурно имат някакви достойнства, за да се случи това.

Да, понякога се самозабравят, това е факт.

# 1
  • Мнения: 3 827
поздравления за темата  Laughing , свежо хрумване  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 9 814
Ммм да, наистина е парадокс, че всеки плюе по Америка, а доста все на там отидоха и продължават да отиват.
Но, все пак всеки е чувал за американската мечта, за руска никой не говори.

# 3
  • Мнения: 3 827
и то не само източно-европейци , но и западноевропейци емигрират там
както и ония пичове , които се взривяват , защото ги мразят - биха се изнесли до един , ако им падне

# 4
  • София
  • Мнения: 3 064
Ми, значи, може би не е съвсем в сферата на митологията тази мечта. Познавам човек който много мразеше Америка, накрая замина точно там и живее вече 3-4 години и няма намерение да се връща.

# 5
  • Germany
  • Мнения: 7 978
Ще се включа, защото онзи ден се върнах оттам и ми е още прясно впечатлението. Отидох ужасно предубедена, смятах че това е една държава с тъпи, ограничени и дебели хора. Ами нищо подобно не видях. Много сърдечни и усмихнати хора, готови да ти помогнат във всеки един момент. Любезни и позитивни и повечето доста добре подържани. Чисто, просторно и със сгради със страхотна архитектура. Красива природа и много добри пътища. Страхотни къщи с красиви дворове, изобилие от ресторанти с всякаква кухня, купища магазини със стоки за всеки джоб. Единственото което не ми хареса е почти пълната липса на социален живот. Живееш там където има работа, а не където имаш близки и приятели и понеже в повечето случай пътуваш доста до работа, обикновено нямаш сили да излезеш вечерта / да не говорим че няма на кой да оставиш детето/. Но като цяло, както каза моята приятелка - други са ни приоритетите сега. Ами това е - хареса ми и то много. Не знам дали бих могла да живея там, но за много неща искам тук да е като там. Искам само да добавя, че бях основно във Вашингтон, ходих и до Ню Йорк и до Балтимор. Това може би е важно за позитивното ми отношение, защото според моите приятели в Тексас например е доста по различно и въобще по по-забитите щати.

# 6
  • DE
  • Мнения: 967
Аз пък винаги много съм искала да отида и сега ако спечеля зелена карта, духвам!  Laughing

# 7
  • Мнения: 27 524
Я, а моето мнение защо сте го изтрили? Или се е бъгнал форумът?
Хайде, пак ще опитам, ако пак изчезне, значи не е случайно  Mr. Green

Писах, че който не е видял, не е живял и няма реална представа за нещата, не може да се изказва крайно. Било то позитивно или негативно.  Simple Smile И че даването не оценки ей така, без опит, е чесане на езици  Grinning

# 8
  • София
  • Мнения: 3 064

Писах, че който не е видял, не е живял и няма реална представа за нещата, не може да се изказва крайно. Било то позитивно или негативно.  Simple Smile И че даването не оценки ей така, без опит, е чесане на езици  Grinning

Съгласна съм, а явлението е повсеместно!

# 9
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз чакам тема за чукчите.

# 10
  • Мнения: 15 708
не понасям Америка, не понасям Американците, не понасям това, че непрекъснато се изтъкват колко са велики и какви големи националисти са, а в същност са една голяма сбирщина. не понасям това, че непрекъснато се бъркат където не им е работа, само защото са се самопровъзгласили за най-голямата сила в света.
подчертавам, че това си е лично мое мнение и не го натрапвам на никой  Peace

# 11
Преди да отида и да се "смеся" с хората там,имах много грешна представа за американците и държавата като цялото скоро негативно.Но.....
След като поработих и учих там,много ми хареса.Най вече защото е добре уредено социално място,помислено е за всички и всичко.
Страна на контрастите е,но ако си работлив и амбициозен може да постигнеш много и да живееш преди всичко спокойно и охолно.
И също като цяло не може да се разкаже на две на три за там...то е все едно да те питат...."Какво мислиш за Европа"..има ги всяка ви хора....от щат до щат има голяма разлика....

# 12
  • Мнения: 410
Отношението ми е... кофти.
Нали сте чели онзи дневник :
Казвам се Майкъл Даун. Аз живея в САЩ. Това е страната, около която се въртят земята и слънцето. Наскоро даже написах реферат на тази тема, и учителят ми писа шестица.
Днес станах рано. Сутринта първо се претеглих. Ура! Отслабнал съм с още 200 грама.И сега съм само 145 кг.
На закуска беше весело. С баща ми се съревновавахме кой ще пръдне по-силно. Аз победих. Сега дъртия ми дължи 5 кинта. Ако не ми ги даде до довечера - ще го осъдя...

# 13
  • Мнения: 4 965
Като се има предвид, че от 1 месец ръчкам 1 дядо-американец от много голяма финансираща организация да си платят на наш посредник извършени и ползвани реално от тях услуги, а той си пипа ушите, не искам да виждам жив американец...
Като се има предвид, че едната ми зълва и свекито забегнаха натам, да са живи и здрави братята-американци и да си ги отглеждат щастливо...
 Twisted Evil

# 14
  • Мнения: 431
Към народа отношение нямам, не съм живяла там... А и да бях живяла, както всеки народ сигурно си имат и мърша, и свестни хора.

Изключително ме дразни обаче американската външна политика на "световен полицай".

# 15
  • Мнения: 1 898
Изключително ме дразни обаче американската външна политика на "световен полицай".
И мен. Адски много.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 880
имам позитивно отношение и към държавата, и към хората. надявам се някой ден да отида на екскурзия там!

# 17
  • Мнения: 107
След като поработих и учих там,много ми хареса.Най вече защото е добре уредено социално място,помислено е за всички и всичко.

Гледай този филм Sicko.
И пак ще си говорим за това колко е уредено......  ooooh!
В Америка капитализмът е изял мозъка на хората!
Била съм, хареса ми, но само като турист. Не бих живяла там.


# 18
  • Мнения: 431
Отношението ми е... кофти.
Нали сте чели онзи дневник :
Казвам се Майкъл Даун. Аз живея в САЩ. Това е страната, около която се въртят земята и слънцето. Наскоро даже написах реферат на тази тема, и учителят ми писа шестица.
Днес станах рано. Сутринта първо се претеглих. Ура! Отслабнал съм с още 200 грама.И сега съм само 145 кг.


Като гледам какви затлъстели деца има по българските детски площадки, скоро ще ги догоним. Така че да не злорадстваме...

# 19
  • Мнения: 2 032
Ще е полезно за темата изказващите се да кажат на какво точно базират "отношението" си и как са заформили мнението си.
За да се посмеем малко поне.

# 20
  • Мнения: 410

Като гледам какви затлъстели деца има по българските детски площадки, скоро ще ги догоним. Така че да не злорадстваме...

Естествено, че ще ги догоним, като им подражаваме във всичко.

# 21
  • Мнения: 1 072
Не съм била в Щатите, но американците, които познавам ме впечатляват с ред, стриктност в спазването на законите, откритост, ведрост, позитивност.....

Смея да твърдя, че там много социални услуги са под всякаква критика. По-зле от българските. Но да не се предаваме, ще ги настигнем.

# 22
Ами ето сега примери:
-Не съм чакала в държавна институция повече от 5-10 минути (да не говорим за 4 часа-както вчера тук в ДАГ)
-Навсякъде имаше асансьори и рампи за инвалиди и колички с бебета...дори в двуетажни сгради
-В магазините са супер любезни,независимо колко е скъп магазина,а ти влизаш по дънки и сандали....а не те гледат като тук някой с бялото на окото....
-Мили са хората,може да фалшиво на моменти,ама когато 5 непознати на ден ти кажат"Как си мила,ах колко си хубава ,добре ли си.."денят ти става ведър и по-малко труден..
–Хората там не се интересуват много от политика,ходят на пикник...правят барбекю и канят съседите и така до 12 през ноща...

Иначе да,има ги всякакви...но за толкова време видях по скоро хубав и спокоен живот

# 23
  • Мнения: 2
Темата е добра поздравления  Flowers Rose .
Както казах в тази за руския народ аз съм русофил.
Като цяло не се кефа на САЩ и на американците ,но трябва да се признае ,че са доста пред нас , но като гледам колко затъпели са те няма да ни е трудно да ги настигнем.
А и тяхното култово отношение спрямо "терористите" то е по скоро заради петрол и финансови облаги отколкото за защита на американската държава.
А и доларчето пада ли пада .....  smile3508

# 24
  • Мнения: 2
"– Хората там не се интересуват много от политика,ходят на пикник...правят барбекю и канят съседите и така до 12 през ноща..."
Iv4o
Нормално е народ ,който е доволен от начина по ,който е управляван не му пука кой го управлява.

# 25
  • Мнения: 395
Била съм в САЩ- в щатите Мейн и Масачузетс. Ето накратко какво ме е впечатлило и какво не.
Стереотипите,които си имаме тук  в България са много и различни- като се почне от това, че са дебели, че ядат нон стоп Макдоналдс, че са тъпи и тн....В Америка за пръв път в живота си се сблъсках очи в очи с болестта анорексия...за пръв път видях толкова много анорексички...там бяха болни на тема диети, отслабване , добра фигура. Повечето американски, с които се запознах бяха доста слабички, доста по-слаби от мен( водя се слаба за бг стандарта), но те продължаваха да са на диета и да бягат като луди- по 20 мили на ден Crazy. Американското правителство дори има програми за подпомагане на анорексици- социални работници и психолози работят с тях и им намират работа- на работа се хранят под строг контрол от страна на супервайзърите...но там положението е наистина трагично...докато бях в един доста скъп ресторант, сервитьорката припадна с таблата- оказа се анорексичка...За Макдоналдс....ми не ядат толкова много...със сигурност ние ядем повече Mr. Green( аз поне). Ядат много сурови плодове, зеленцучи, пият вода с витамини- според мен се грижат за себе си и за фигурата. Аз поне "откраднах" доста полезни и интересни идейки.
За това, че са глупави....ами не всички са такива...просто водят по-опростен начин на живот, но това е така защото държавата им го е осигурила и те не трябва да се тревожат за нищо и не трябва да са така креативни като нас българите и да се чудят как да избачкат другарчето. Бях наистина приятно впечатлена от това, че много хора учат висше образование. американците не са глупави- всеки един може да ви разкаже всички свързано а американската история, география, да ви изброи президентите и тн....проблема идва оттам, че та са наясно с нещата само в Америка...за тях светът се изчерпа до там....разбира се има изключения, но те са малко...
Повечето американци са организирани, работохолици, лоялни към шефа, лоялни към компанията и към екипа, изключително любезни, отзивчиви, приветливи...винаги усмихнати и весели- правят деня ти прекрасен.
Повечето американци нямат идея за това какво прави Джордж Буш в Ирак.
Повечето не се интересуват от войни, политика и тн.
Повечето американци са като повечето българи...нямат право на глас при решаване на важните неща за страната....
Повечето американци са друсалки Joy.....тревата за тях е като цигарите за нас....
Нещото,което не ми харесва е отношението на държавата към обикновения човек...ужасна здравна политика- всички сте чували за това, че счупиш ли крак- ипотекираш къщата да речем...наистина е така....хората без здравни осигуровки са в ужас да не им се случи нещо/....тогава целия им живот отива по дяволите. Давам пример- да приемем, че средната заплата е около 2200$( това на неквалифициран персонал)...един преглед при гинеколог с цитонамазка е 2500$....за хората това е наистина ад.

Ами това е...аз мога да си пиша с дни де...имам доста впечатление, но айде да не ви отегчавам.Simple Smile

ПП.Няма как да не обичам Америка....такъв як шопинг пада докато съм там Crazy Crazy

# 26
  • Мнения: 335
Аз харесвам Хилари Клинтън.
Допада ми много като казва кога, кого и как "САЩ ще изтрие от лицето на Земята".

Беше много секси като го обясни и онзи ден.
Не знам как й се мръднаха процентите после.


# 27
peonia-на 100 процента съм съгласна

# 28
  • Мнения: 2 381

Повечето американци са друсалки Joy.....тревата за тях е като цигарите за нас....

Нещото,което не ми харесва е отношението на държавата към обикновения човек...ужасна здравна политика- всички сте чували за това, че счупиш ли крак- ипотекираш къщата да речем...наистина е така....хората без здравни осигуровки са в ужас да не им се случи нещо/....тогава целия им живот отива по дяволите. Давам пример- да приемем, че средната заплата е около 2200$( това на неквалифициран персонал)...един преглед при гинеколог с цитонамазка е 2500$....за хората това е наистина ад.



 Joy Joy Joy В много щати е забранено пушенето. Бях забравила какво е мириз на цигари на обществено място докато не видях "стаичките" на летището в Мюнхен.

Цитонамазка + преглед е $ 60-$ 70 (заплатата, която посочваш ти е около 110/ден). За по- сериозни заболявания може наистина да си цял живот длъжник на болницата.

# 29
Не съм ходила в Америка, но защо да не харесвам американският народ. Както във всяка страна си има и хубаво и лошо. Така и сред хората има добри и лоши. Не харесвам политиците на Америка, защото се навират навсякъде и то все с един и същ предтекст-да
"помогнат", с какво с пушки и ракети, не те просто искат да си наложат своята воля и респект.  Naughty

# 30
# 31
  • Мнения: 395


 Joy Joy Joy В много щати е забранено пушенето. Бях забравила какво е мириз на цигари на обществено място докато не видях "стаичките" на летището в Мюнхен.

Цитонамазка + преглед е $ 60-$ 70 (заплатата, която посочваш ти е около 110/ден). За по- сериозни заболявания може наистина да си цял живот длъжник на болницата.



Niki1  сумата от 2500$ за гинекологичен преглед и цитонамазка е сумата,която беше поискана на моя прителка с която бях по време на самия преглед- тя не беше осигурена и това беше крайната цена на болницата( не е било в частна клиника, а нормална болница).

# 32
  • Мнения: 2 563


 Joy Joy Joy В много щати е забранено пушенето. Бях забравила какво е мириз на цигари на обществено място докато не видях "стаичките" на летището в Мюнхен.

Цитонамазка + преглед е $ 60-$ 70 (заплатата, която посочваш ти е около 110/ден). За по- сериозни заболявания може наистина да си цял живот длъжник на болницата.



Niki1  сумата от 2500$ за гинекологичен преглед и цитонамазка е сумата,която беше поискана на моя прителка с която бях по време на самия преглед- тя не беше осигурена и това беше крайната цена на болницата( не е било в частна клиника, а нормална болница).

$180 миналия декември за същите услуги. После горенето на раничката беше $300. Има всякакви цени, няма горна граница при скъпарските лекари (все едно дали са в частна практика и някаква друга услуга).

# 33
  • Мнения: 2 381
Значи са вдигнали цените  Laughing (нямах застраховка 2002), но $ 2500 за цитонамазка просто не мога да повярвам (каквато и да е болница). Дори център на Чикаго или Ню Йорк. Богатите може да имат пари, но не са глупави чак толкова.

Сега се сетих и друго - може и да е имало такава сметка, ако е имало неплатени сметки от преди това т.е. това де е бил баланса до момента.

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 19:10 от Niki1

# 34
  • Мнения: 2 032
Малий. Цената на цитонамазка е определяща за отношението към цял народ, пък и към държавата.

На мен пък кафето в Старбъкс не ми харесва и скъпо ми се чини, дали да не взема да намразя целия хамерикански народ.

Холограма. Ти прочете ли и въпроса към нея, и отговора на Хилъри, преди да цитираш избирателно.

# 35
  • Мнения: 1 072
Холограма. Ти прочете ли и въпроса към нея, и отговора на Хилъри, преди да цитираш избирателно.

Хехе, Алиса, днес си във форма.  Grinning   afwitch
А ти прочете ли поста на девойката, споменала първоначално цитонамазката, преди да й вмениш "отношение" към цял народ?  Grinning

# 36
  • Мнения: 2 032
Плетяща девойко, не разводнявай смислената тема. Която иска от нас да изразим отношение към цял народ. А и държавата, дето са си спретнали.

(А какво е твоето отношение към бутанския народ и държава, а.  Twisted Evil)

# 37
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636

И аз така пък, после ще се изкажа! Simple Smile

# 38
  • Мнения: 1 072
Уважавам ги и ги ценя точно заради отношението им към бутаниката и държавната политика в тази област. Може да е слаборазвита, но важното е, че се чувстват щастливи.  Grinning Mr. Green

# 39
  • Мнения: 2 386
Никога не съм била в Америка. Запис, интересно инфо! Hug Hug
Само знам, че Американски и Американец се пишат като български и българин - с малки букви. Подробности!  Hug  Hug

С нетърпение чакам мнението на кръци. В русофилската тема научих много и от нея.  Hug


 Hug Hug Whistling Whistling

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 21:21 от Evanescent

# 40
  • София
  • Мнения: 2 623
Уважавам амеркиканците и Америка,
затова, че страна с 200 годишна история
е сила номер 1 в света  Naughty
Много неща ми харесват, както и много
не харесвам.
Ако трябва да избирам между България
и САЩ бих избрала САЩ  Naughty

# 41
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Кумовете ни са американци. Уважавам ги, много.
Но това не означава, че са ми на сърце американският народ и държава.
Същото важи за всеки един народ и държава.
Не обичам генерализирането и обобщението.

Много ми е интересно какви отговори ще има по тема от сорта "Какво ви е отношението към българския народ и държава" Laughing

# 42
  • Мнения: 6 998
Имам негативно отношение към държавата САЩ заради външната и политика.
Хората не ги познавам, за да имам мнение.

# 43
  • Мнения: 5 370
Имам негативно отношение към държавата САЩ заради външната и политика.
Хората не ги познавам, за да имам мнение.
И аз като Еовинова мисля.

# 44
  • Мнения: 8 163
Следя с любопитство  Sunglasses

# 45
  • Мнения: X
Нищо против нямам арменците. Готини хора, приказливи... Grinning

# 46
# 47
  • Мнения: 843
    Америка за мен е  два континента и  различни и интересни държави. Тоест американските народи са доста.  САЩ е  част, и то  не най - приятната.  Но определено една от  най - подредените,  най- регламентираните  / Тоест  В Канада е по- добре в много отношения,  ако  не говорим за климат/    
       Аз съм човек, който пътува " през очите на други"  и се осланям на разкази и впечатления, които не са мои. -  Честното е да нямам мнение. Говорила съм с американци  България.  Не се брои, защото са любезни и дишат  мускалчета розово масло /  Гледат  всичко, което  е прекрасно като история  , бит, руини , и казват, че сме велики,  но това го казват и на римляните и на мадридци и на парижани.   Без да го мислят. Европа за тях е почти архаизъм  и абстракция и почти " ретроспективна"   / освен ако не им падат акциите от  тукашни фирми/

# 48
  • Мнения: 1 008
По повод темата за руския.
И откъде се получава тоя парадокс, че всички плюят по Америка, а все там емигрират? Не съм чула за емигрирал в Русия, след вожда Георги Димитров...

Разбира се, ще посоча моето отношение, без да познавам много американци и без да съм била там.
Американците са народ от емигранти, със всички последващи от това позитиви и негативи. Крайно патриотични са, може би защото компенсират комплекси за липсата на история, в същото време са отворени и мобилни. Патриотизмът на някои, според мен се дължи на факта, че там са намерили реализация (по новите емигранти), а някои - спасение - евреи по нацистко време и емигранти от комунистическите страни. Това за народа.

А държавата - независимо на кого му харесва, тя е най-силната в света в момента, сигурно имат някакви достойнства, за да се случи това.

Да, понякога се самозабравят, това е факт.
Напълно съм съгласна с това.
Но, и на мен не ми харесва Външната им политика. Войните, които те създават са или от желанието им да контролират съдбата на света, или за петрол.

# 49
  • Мнения: 335
Аз харесвам Хилари Клинтън.
Допада ми много като казва кога, кого и как "САЩ ще изтрие от лицето на Земята".

Беше много секси като го обясни и онзи ден.
Не знам как й се мръднаха процентите после.

Холограма. Ти прочете ли и въпроса към нея, и отговора на Хилъри, преди да цитираш избирателно.

Естествено. Даже Обама го чета. Той по' не ми е секси.



# 50
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Като цЯло отношението ми е негативно, но някои неща и някои хора ми харесват.

Хилари ми харесва, харесваше ми и политиката на съпруга й, ако спечели президентските определено ще повлияе на мнението ми.

# 51
  • София
  • Мнения: 3 064
Радвам се, че се забавлявате Peace
Да уточня само, че и аз не обичам генерализирането и обобщенията за народи. Просто предишната тема си плачеше за подобна, адресирана към другата страна.

# 52
  • Мнения: 81
Този въпрос е май по скоро  "Какво ви е отношението към външната политиката на Америка?
Едва ли някой е способен на  толкова всеобхватни и комплексни чувства, че чак към цял народ. Близо 200 милиона са все пак.

Дразни ме двойния аршин във външната им политика. Всичко е икономически интереси, какво да правиш. Поне по умело да се аргументират, а не със този прозрачен популизъм. То демокрация, то свобода на словото, то нарушаване на човешките права.

# 53
  • Мнения: 7 837
Близо 200 милиона са все пак.


Направо са си над 300 млн. по официални статистики.

# 54
  • Мнения: 81
Близо 200 милиона са все пак.


Направо са си над 300 млн. по официални статистики.

А мерси Кейси, не знаех.

# 55
  • Мнения: 98
един преглед при гинеколог с цитонамазка е 2500$....за хората това е наистина ад.

Ама моля ти се ! По малко от $250 даже струва.

# 56
  • Мнения: 13 512
Била съм 2 пъти в САЩ, в 3 щата. Нищо не ме кефи там. За народа...то е такава сбирщина,че  как да генерализирам. Абе - не е моето място, не бих живяла там, освен ако животът ми не зависи от това.

# 57
  • Мнения: 1 072
Защо да не поговорим поне веднъж и за китайците?
Егати хората имат древна култура и история от 10-13 век пр.н.е. Освен това са милиард и половина, засега. Заслужават вниманието ни.

# 58
  • Мнения: 5 940
Не харесвам американско кино, не ми допада местната храна, освен тази, направена от мексиканци. Дразня се от високоинтелигентните им държавни глави. Понеже това е продукт на населението там, явно и него не харесвам.

# 59
  • Мнения: 7 122
Прочетох няколко пъти заглавието преди да го изчета правилно.
Чудех се аз какво е направил Вили Казасян, че цяла тема за Армения и арменския народ да се пуска.
 Simple Smile

# 60
  • Мнения: 3 674
Не съм живяла в Америка, но мисля че бих могла да живея там.

Ще изкажа мнението си като човек посещавал тази държава мноооого пъти. Всяка година пътуваме с мъжа ми като туристи там, или ходим на гости на моята най-добра приятелка.
 
От нея и съпруга и сме събрали горе-долу  доста важна информаци за живота в Щатите.

Като хора ми харесват  много  повече от норвежците.  Rolling Eyes  По-отворени са към чужденците и са готови да откликнат ако ги помолиш за помощ.

Съседите си контактуват и общуват...за разлика от тука,  почти не познаваш съседите си.


Другото което ми хареса е,  че храната ,бензина и колите са евтини. В смъсъл пълниш количката в супермаркета....и само 100 долара... Shocked

Много голямо разнообразие в супермаркетите...не като тука едно и също навсякъде. Разнообразие от различни ресторанти с различна кухня.

И в повечето наеми за  къщата са включени ток и вода. Тук в Норвегия това е ужасно скъпо.

Освен това кола която  тука струва примерно 80.000 долара...в Щатите е 25.000.  Гледали сме специално цени  и затова съм в шок от цените на колите тук в Скандинавия.

Минуса пък е , че лятната почивка им е само 2 седмици..на места 3 с договорка с шефа. И че разстоянието до Българяи е много голямо... Rolling Eyes

И също така неуредицата със здравните осигуровки...

Ииначе като цяло през всичките си пътувания до Щатите  съм останала с доста  добро впечатление от хората и стандарта там.  Peace



 

Последна редакция: сб, 26 апр 2008, 00:23 от ЧервеноВинце

# 61
  • Мнения: 8 163
лятната почивка им е само 2 седмици..на места 3 с договорка с шефа.
Както в БГ, и тук отпускът зависи от стажа. Разликата е в начина на изчисление. Когато започнеш работа на ново място, стажът ти се счита за 0 дни, следователно нямаш право на отпуск. В моята фирма първите 5 раб. дни отпуск ми се дават при навършване на 6 месеца и трябва да ползваш седмицата си почивка в рамките на следващите 6 месеца. На една година - пак толкова. Максимумът е 5 седмици, но трябва да имаш 30 год. стаж. Имайки предвид, че всяка следваща компания, за която работиш ще ти даде по-висока заплата, хората предпочитат кратките отпуски и многото $$

Да, тук са скръндзи на платените отсъствия: било то за майчинство, за отпуск или по болест.

Последна редакция: пт, 25 апр 2008, 19:33 от Фея-кръстница

# 62
  • Мнения: 9 865
Не изпадам в умиление при вида на американец, Америка, американски флаг, Белия дом и т.н.
Не харесвам коленопреклонното ни мазно раболепничене пред Америка-държавата.
Не харесвам тъжните ми приятели-емигранти, които идват тук да се потопят с радост в чалгата, а като са там са най-големите критикари на България. Не харесвам и поамериканчените българи, забравили родния език.
Харесвам идеята, че в Америка може да осъществиш някаква мечта, колкото и това да е мит.
Не мисля, че американците са най-тъпите хора в света, но не мисля, че са и най-умните, нито най-духовно извисените.
Не бих дала американския начин на живот за пример на децата си, или поне това, което се прокламира като такъв 'лайфстайл' тук, защото там не съм била.

# 63
  • Мнения: 118
Не съм ходил там и нямам впечатления, но от разкази на приятели и от английскоговорящи живеещи там...
Бих посетил тази страна само като турист и за малко.

# 64
  • Мнения: 7 837
Защо да не поговорим поне веднъж и за китайците?
Егати хората имат древна култура и история от 10-13 век пр.н.е. Освен това са милиард и половина, засега. Заслужават вниманието ни.

В чужбинския отдавна си говорим за тях  Simple Smile

Заслужава вниманието ни и настоящата им стратегия, бавно, но упорито да ни заливат с болкуци и отровни играчки и други стоки...

# 65
  • Мнения: 2 386
Не харесвам тъжните ми приятели-емигранти, които идват тук да се потопят с радост в чалгата, а като са там са най-големите критикари на България.
Тези са ужасно много. Confused 

# 66
  • Мнения: 125
Нямам мнение .Не съм ходила и не ги познавам.

# 67
  • Мнения: 523
Тук за първи път през очите на други видях и осъзнах какво означава да си бил свободен. Какво означава наистина да си могъл да следваш мечтите си. За първи път срещнах хора, които твърдят че са щастливи и доволни от живота си. (Само да уточня, че не говоря за богаташи със скъпи коли, къщи, самолети и т.н. Става въпрос за обикновени и нормални хора).
Видях и другата страна - какво означава да не можеш да се откъснеш от средата си и въпреки многото възможности, пак да си стоиш в калта.
Разбрах и нещо друго - ние българите, особено по-старото поколение, доста сме осакатени от комунизма. Това да не се приема като обида за сънародниците. Искам да кажа, че преди да дойда тук, не можех точно да осъзная, какво толкова е било лошото на тази диктатура, но сега го виждам много добре.  Добре, че българина е със силен дух, та е могъл и това бреме да преодолее. Мисля, че си отговорих вече и на въпроса, защо в България хората все са сериозни и не се усмихват. Не е свързано с липсата на пари според мен.

# 68
  • Мнения: 994


Другото което ми хареса е,  че храната ,бензина и колите са евтини. В смъсъл пълниш количката в супермаркета....и само 100 долара... Shocked


И в повечето наеми за  къщата са включени ток и вода. Тук в Норвегия това е ужасно скъпо.


Не съм съвсем съгласна, че храната е евтина. Здравословната и чиста храна не е.

В нашия щат няма такава екстра в наема да се включва ток и вода. Плащаш си ги. Отдавна не съм под наем, но навремето само газта влизаше в наема. Вече може и това да са премахнали.

# 69
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 716
Много неща ми харесват и също толкова много - не.

# 70
  • Мнения: 139
Аз харесвам американците, които познавам ! Повече ги харесвам от българите, които познавам даже! И знаете ли защо! Защото са много по- непринудени, много по-открити и усмихнати Simple Smile

# 71
  • Мнения: 191
Моето отношение към Америка е добро. Живяла съм там известно време. В началото обаче си мислех, че никога няма да мога да живея там, защото е толкова различно от България. Дразнеше ме гадният им хляб и храната като цяло, но после свикнах, а и видях че там се предлагат ужасно много видове хляб, храни и т. н.  Относно самите хора - според мен са страхотни хора. Познавам много американци и винаги са мили, учтиви, лесно се сприятеляват и винаги са готови да ти помогнат. Много се дразня някой като каже "Американците са тъпи и дебели". Това изказване звучи несериозно. Там има всякакви хора - има и образовани и добре изглеждащи и добре облечени, има и по-пълни и не дотам интелигентни хора, но навсякъде е така. Така че с лека ръка да се обобщава ми изглежда смешно. Живяхме в малък град във Флорида и там беше като рай - красиви и нови къщи, нови магазини, палми, плажове, беше невероятно красиво и много ми се иска отново да отида там!

# 72
  • Мнения: 335
Тъй като днес е официалният празник на Танганайка и Занзибар смятам, че авторите на теми за народите и държавите по света трябва да се замислят.

Има и по-важни неща от американския народ и държава.
Днес Танзания е едно от тях.
Понеже племената-банту, масаите и другите там танзанийци и самата Танзания са направили за българите и България колкото американците и Америка, смятам, че е редно пишещите тук да загърбят пристрастията.
Танзанийците поне не са ни бомбардирали.

Затова искрено им честитя празника.

# 73
  • Мнения: 98
Защо да не поговорим поне веднъж и за китайците?
Егати хората имат древна култура и история от 10-13 век пр.н.е. Освен това са милиард и половина, засега. Заслужават вниманието ни.

В чужбинския отдавна си говорим за тях  Simple Smile

Заслужава вниманието ни и настоящата им стратегия, бавно, но упорито да ни заливат с болкуци и отровни играчки и други стоки...
Laughing вярно, за съжаление

# 74
  • Мнения: 3 674


Другото което ми хареса е,  че храната ,бензина и колите са евтини. В смъсъл пълниш количката в супермаркета....и само 100 долара... Shocked


И в повечето наеми за  къщата са включени ток и вода. Тук в Норвегия това е ужасно скъпо.


Не съм съвсем съгласна, че храната е евтина. Здравословната и чиста храна не е.

В нашия щат няма такава екстра в наема да се включва ток и вода. Плащаш си ги. Отдавна не съм под наем, но навремето само газта влизаше в наема. Вече може и това да са премахнали.

Храната  е много по-евтина от колкото в  България. Някои хора  в България  все още работят за 400 лв на месец, а  цените на храните се вдига  много и често. Вече цените на стоките са  почти европейски.

Така че  когато говорих за цени на храната, имах в предвид за стандарта на държавата.

И хич не е скъпа храната там. Ела в Норвегия.... И ако някой ми каже, че в Норвегия стандарта е високи и взимат висок заплати, по-високи от американците...да така е.

Но пък в Норвегия данъците са 36-40%...всичко е много скъпо...наем, ток вода, бензин..храна. Че накрая като си платиш всичко, та се чудиш къде изведнъж изчезна тази висока заплата... Crazy
А пък недай си Боже да имаш втора работа...тогава те одорат с около 50% ...и само половоната от твоя труд остава за теб.

Не е четсно.

И доколкото съм разговаряла с американци, един човек може да изхрани семейство си. А в  Норвегия не може... и двамата трябва да работят.

Така че "Да живее Америка!"  Peace

Последна редакция: нд, 27 апр 2008, 01:00 от ЧервеноВинце

# 75
  • Мнения: 1 072
Кейси, вие сте комерсиално общество.  Аз говорех за култура и история. Американците такива неща не ги интересуват в масовост.

# 76
  • Мнения: 620
Същото като към руснаците- почти никакво Confused

# 77
  • Мнения: 994
Винце, нямам представа колко струва храната в Норвегия. Тук качествената, истинската храна си е скъпа. Какво значение има, че само 1 работещ може да издържа семейство, като това, което се хранят е боклук?
В България може и да е по-скъпо, но храната поне има вкус.

# 78
  • Мнения: 7 837
Кейси, вие сте комерсиално общество.  Аз говорех за култура и история. Американците такива неща не ги интересуват в масовост.

Плетяща, колкото ние, толкова и вие  Simple Smile

Точно за култура и история се говори в темата за Китай. Също толкова романтична е, колкото и руската...

# 79
  • Мнения: 335
Темата се е изчерпала за четири страници, а никой още не им е благодарил, че вече са ни приятели.
Това е важно.

Точно по това време преди няколко години на една ръка разстояние от нас падаха американски бомби с надпис "За вашия Великден".
А един полубългарски политик отговаряше на въпроса за този цинизъм с думите: "Майната му на християнството."

Ясно е какво трябва да ни е отношението - като към братя, естествено.
Дано никой не развали сега този толкова положителен финал.




# 80
  • Мнения: 7 837
Ох, ах, още, още, шнеле, шнеле..

# 81
  • Мнения: 523
Холограма, няма да ти развалям "положителното" отношение. Честно, посмях се малко! Laughing

# 82
  • Мнения: 0
 Наистина добра тема. много съм мислил за това. Аз не уважавам особено американската кока-кола култура, както я наричам. Набоков я нарича маймунска цивилизация. Извънредно ценя руската култура- Когато , обаче се отнася за държава и политика е точно обратното; Докато СССР ни вкара в една извратена соц.система, която по сценарий на КГБ се превърна в още по извратена демокрация и от която вече няма излизане, Америка е тази, която брани свободния свят. Те си имат обица от Хитлер и секват в зародиш диктатори като Садам. Тези, които плюя-т Америка просто са забравили СССР или въобще не мислят. 

# 83
  • Мнения: 7 420
Не съм чула за емигрирал в Русия, след вожда Георги Димитров...
.
   Има,има!Бая народ е емигрирал в Русия!

   ПО въпроса.......Не съм забравила СССР,но не плюя по Америка.Имала съм щастие да общувам с прекрасни представители от последната.

# 84
  • Мнения: 335
... Америка е тази, която брани свободния свят. Те си имат обица от Хитлер и секват в зародиш диктатори като Садам...

Така е.
Само с двете атомни бомби („Малчугана” и „Дебелака” – американски хумор) унищожават брилянтно между 90 000 – 150 000  диктатори сред цивилното население в Хирошима и между 60 000 – 80 000 други диктатори сред цивилното население в Нагасаки.

То даже е красиво – нещо като шампанско, баш в последните дни на войната.
Да не разводнявам с проценти и километри за зоната на пълно разрушение.

Който иска, може просто да погледа как изглеждат освободителите в действие.
http://www.zazz.bg/play:41163bc3


ПП Защо тази чисто новичка регистрация?
Само за едната историческа препратка.

# 85
  • Мнения: 335

В банята съм.

# 86
  • Мнения: 2 386
Била си влюбена в реднек. Несподелено. Разбирам.  Laughing

# 87
  • Мнения: 335
Била си влюбена в реднек...

Кой т'ва?
Любовта ми (мойта) е към Кейси. Вярвам, че е споделена.

# 88
  • Мнения: 1 072
........ Америка е тази, която брани свободния свят. Те си имат обица от Хитлер и секват в зародиш диктатори като Садам. Тези, които плюя-т Америка просто са забравили СССР или въобще не мислят. 

         

# 89
  • Мнения: 3 674
Оххх, и  аз ще взема да  " се чудя" след толкова дебати, дали в Америка да емигрирам или в Русия.... Joy   Къде ли ще е по-добре... Joy



# 90
  • Мнения: 17 546
Напълно ми е отрицателно отношението! И никогаш няма да ми стане положително Crossing Arms

# 91
  • Мнения: 2 381
Винце, нямам представа колко струва храната в Норвегия. Тук качествената, истинската храна си е скъпа. Какво значение има, че само 1 работещ може да издържа семейство, като това, което се хранят е боклук?
В България може и да е по-скъпо, но храната поне има вкус.

Имаше. Прибрах се в Бг след 7 години отсъствие. Храната в магазините е отврат. Заявявам го с чиста съвест. Преди това мислех точно като теб Peace
...
Когато живеехме под наем вода и газ (отопление) не плащахме и още е така за нашите приятели, които останаха там. Само ток. Възможно е да варира между различните щати.

# 92
  • Мнения: 139
Ето на какво попаднах, не съм съгласна с всичко, което е написано, но все пак...


Дневникa на един американски ученик

3 април 2008 година
Казвам се Майкъл Даун. Аз живея в САЩ. Това е страната, около която се въртят земята и слънцето. Наскоро даже написах реферат на тази тема, и учителят ми писа шестица.

Днес станах рано. Сутринта първо се претеглих. Ура! Отслабнал съм с още 200 грама. И сега съм само 145 кг.А само преди месец бях 146! Но татко каза, че ако не отслабна, момичетата няма да искат да се срещат с мен. Аз всъщност предпочитам момчетата - да се срещаш с момичета е толкова старомодно!

След това закусих. Закуската ми беше диетична, овесени ядки с обезмаслено мляко и две препечени филийки с конфитюр. Завърших с лек десерт от 4 двойни хамбургера. На закуска беше весело. С баща ми се съревновавахме кой ще пръдне по-силно. Аз победих. Сега дъртия ми дължи 5 кинта. Ако не ми ги даде до довечера — ще го осъдя.

Училището ми е много далеч от къщи — на цели 500 метра. Добре, че имам кола.
Затова успях да стигна само за час, задръстването беше за кратко. Уроците бяха скучни. Например, по история учителят разправяше някакви глупости, че Америка я бил открил някой си Колумб. Как въобще такива ги взимат за учители!? Нали елементарната логика говори, че Америка сме я открили ние, американците. Затова и се нарича Америка.
По интересно беше по география. Колко много интересни неща стават по света!
Например, учителат разказа, че има такава страна Африка. В столицата и — Египет — има триъгълни небостъргачи, в които живеят зли руски мумии. И защо тези руснаци никъде не ни оставят на мира ..?

Вечерта бях на купон в Лесли. Събрахме се към 40 човека. Приятелят ми Джим
сви от баща си 2 бутилки бира.Всички така се изпонапихме, че оповръщахме басейна.

7 април.
Днес е почивен ден. Искаше ми се да поспя повече, но баща ми ме накара да
играем бейзбол на полянатапред къщи. Отначало беше скучно, но после влязох в ритъм. Толкова е увлекателно — три часа поред да си подхвърляте топка от разстояние 3 метра. Забележителен спорт и много интелектуален!

След обяд баща ми ме накара да гледаме по телевизията обръщението на
президента Буш. Изкарахме страхотно: ядохме пуканки и слушахме президента. Той говори за това, колко е важно за Америка да бомбардира всички, защото иначе всички тези примитивни народи не разбират какво щастие им носи нашата страна. Никога не съм можел да разбера, защо тези глупаци се възмущават, когато ги бомбардираме. Нали без това те никога няма да научат вкуса на кока-колата и хамбургера, а, значи, няма да построят демокрацията.

Боже, пази Америка — страната, готова да ощастливи всеки. А ако някой не иска да бъде щастлив — ние винаги можем да го накараме.
След обръщението на Буш ние цялото семейство дълго пяхме американския химн и
плакахме от осъзнаването на своето величие и от разбирането на божествената мисия, дадена ни от Господ.

На вечеря с баща ми пак правихме състезание за най-шумна пръдня. Победи кучето. Беше толкова силно, че уплашените съседи с викове «Руснаците идват!» се скриха в мазето. Уговаряхме ги да излязат чак до тъмно. Добре че накрая се сетих да им кажа, че утре в най-близкия супермаркет има разпродажба и ще могат да си купят електрически пъпочистачки с 10 процента по-евтино от обичайното. Веднага изскочиха …

Край, аз реших — обезателно ще стана географ. Искам също като тях да изучавам тази прекрасна наука — геометрията.
Днес учителят ни проведе забележително занятие! Разказа ни за далечната страна, наречена Русия. Аз и по-рано много знаех за тази дива държава. Например, на всички е добре известно, че руснаците — те са кръстоска на мечка с човек, хранят се със спирт и брезови клонки, живеят в тайгата в дълбоки дупки, а по празниците запалват Кремъл и танцуват казачок около него. След разказа на учителя аз знам за Русия сигурно повече отколкото нейните жители. Например, в тази страна има американски резерви от нефт и газ. Когато ни дотрябват, ще отидем да си ги вземем. Освен това в Русия има месторождения на червен и черен хайвер, а също залежи на водка и пелмени. Руснаците варварски хабят тези богатства: изяждат ги и ги изпиват, за сметка на бъдещите поколения американци.
Истинска империя на злото!

След училище отидох при психоаналитика си. Посещавам го два пъти седмично.
Той ми дава съвети и ме учи как да живея. Днес ме научи да пускам водата в тоалетната. А аз винаги съм се чудил защо така ни вони в тоалетната. Трябва да разкажа на нашите — колко ще се изненадат, като научат …

Вечерта играх на тетрис. Убийствен екшън! Обаче на трето ниво ми разказаха
играта … След това се порових из порносайтовете www. pentagon.com и www. whitehouse.org. Стана ми направо като за световно!

Удовлетворен от изминалия ден и от дясната си ръка, легнах да спя …

24 април.
Днес по математиха се учихме да броим до десет. Много е трудно. Сега
разбирам, защо учим това чак в горните класове. Успях да стигна до седем. Учителят ме похвали. Аз него също.

След това имахме физическо. Докато приятелите ми шпионираха момичетата под
душовете, аз шпионирах учителя по физическо. Така се увлякох, че не съм забелязал как всички са се измили и са започнали да шпионират мен.
Голямото междучасие Боб домъкна пистолета на баща си и почна да стреля по
момичетата. Голям купон беше! Момичетата пищяха и се опитваха да избягат, но Боб ги настигаше и ги довършваше с контролен изстрел в главата. После дойде полиция и незнайно защо прибраха Боб. А той само се забавляваше. Нас веднага нипуснаха в къщи.

8 май.
Днес имахме необичаен урок по история. Учителят ни разказа как точно преди 28 години американските войски са превзели Берлин и са победили Германия. Оказва се, че през 1958-ма кървавият диктатор Садам Хюсеин, който тогава управлявал Германия, нападнал Лондон и бомбардирал столицата му Варшава.
Немците на танкове и велосипеди превзели Париж, Брюксел, Киев и Биробиджан. След окупирането на Биробиджан. Съединените Щати изгубили търпение, и те се включили във войната. Отначало бомбардирали немците в Афганистан, след това в Сирия, и след това в Дисниленд. Немците започнали да отстъпват. След това американските войски обкръжили Германия и с точкови удари разрушили целия Берлин, развявайки звездно-раираното знаме над Айфеловата кула.
Саддам Хюсеин го заловили в едно берлинско предградие, където се криел в мазето на един супермаркет. Кървавият диктатор бил осъден и изпратен на каторга на остров Света Елена. А всички народи по света в общ порив аплодирали храбрите войници на САЩ и ги засипвали с цветя, плодове и зеленчуци.
Така завършила втората световна война, след която на всички кървави диктатори им станало ясно: от демокрацията още никой не е избягал ... жив...

11 май.
Днес след училище ни водиха на картинна галерия. Намерили с какво да ме впечатляват: мацаници някакви, голи жени. Аз в интернет и по-готини съм виждал.
Джим залепи дъвка на някаква картина на стената, а Лесли успя да отчупи пръст на едната скулптура.
Когато автобусът ни вече тръгваше, в галерията започна паника. Някаква стара баба тичаше и крещеше: "Тя струва милион и половина долара!" Ние с Джим и Лесли си намигнахме, това е нашият принос в световната култура. Постъпихме като истински американци.

Вечерта с баща ми ходихме на хокей. Тъкмо започна първото полувреме и една шайба ме нацели право в десятката.
Свестих се в болницата. Докторите учудено клатиха глави: даже и сътресение на мозъка нямах!

# 93
  • Мнения: 17 546
Ето на какво попаднах, не съм съгласна с всичко, което е написано, но все пак...

Дневникa на един американски ученик
..................
За пръв път, откакто съм в този форум, изчетох такъв безкраен пост и то с удоволствие! Joy Joy Посмях се от сърце! Това, разбира се, е плод на чудесния хумор на някого, но жалкото за самите американци е, че не е далеч от истината.

# 94
  • Bristol
  • Мнения: 9 370
Америка е тази, която брани свободния свят. 
ooooh! Брани и гони интересите си до дупка, без да я интересува на каква цена!
А съветската и американската "демокрации" са коренно различни, общото според мен е, че и двете могат да се сложат в кавички  Wink
Много негативно отношение към външната им политика  Crossing Arms
Американците са по-различни от нас като култура, въпреки че корените им са европейски, затова може би ни е трудно да ги разберем  Thinking
Не знам от къде идват приказките за тъпите американци, след като там са събрани хора от цял свят и то подбирани. Представете си тогава за нас какво е останало  Laughing
Аз имиджа за тъпия американец го свързвам с техните войничета, които са пръснати по целия свят  Rolling Eyes Изумена съм колко са ограничени и фанатично настроени, но то за да отидеш доброволно на война, от която вероятността да се върнеш жив не е голяма, точно такова мислене май трябва  Confused

Кой народ и държава ще нищим следващата седмица  smile3508

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 3 039
Каква чудесна тема.
Оригинална, че и познавателна дори.
Заключвам я, преди да са се включили българи от Намибия, Исландия и Хондурас и нещата станат неконтролируеми!

Общи условия

Активация на акаунт