Примерна схема на захранване (7)

  • 53 547
  • 599
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 57
Момичета,от известно време ви чета с интерес ,защото ни предстои захранване.Вчера реших да дам за първи път на Миши пюре-той е на 4мес и половина и досега е само на кърма.В 14ч,40 мин след кърмене,дадох 1-2 лъжички пюре от ранни маркови на Хипп,не ги хереса и се намръщи.Беше неспокоен до вечерта,а през нощта в 4,00ч се събуди внезапно с писък,повърна на фонтан и се изака-воднисто.Няма температура,после си заспа/помислих си да не е някакъв вирус/.Според мен е от пюрето-вие как мислите? Наблюдавали ли сте подобни реакции?
И друго искам да питам-в примерните схеми храненията са дадени по часове-бебоците спазват ли някакъв режим ?Аз го кърмя на поискаве и за определени часове не мога да говоря.Благодаря предварително Hug

# 226
  • София
  • Мнения: 1 835
Косе Босе, благодаря ти пак за успокоителния отговор. Понякога на човек му трябва съвсем малко, за да се убеди, че прави  нещата правилно.
Точно така се получава при нас - яде пюрета  и  каши около 30/60 мин след кърмене. Но понякога дори да предложа твърдо  ядене след 1 час - не е гладен и отказва да яде и на няколко пъти се случва да яде час и половина след кърмене. По този начин и времето от едно кърмене до друго се увеличава. Затова се бях притеснила, че може би  не е правилно да давам безмлечни каши. Но пък за сметка на това си похапва на воля през нощта.

Никки, кажи ми моля те, кога включи  във вашия режим на захранване закуска и как точно? Не мога да се ориентирам по хубавата табличка, която  си  предоставила.

# 227
  • Мнения: 719
да следя темата

# 228
  • Мнения: 317
Момичета,от известно време ви чета с интерес ,защото ни предстои захранване.Вчера реших да дам за първи път на Миши пюре-той е на 4мес и половина и досега е само на кърма.В 14ч,40 мин след кърмене,дадох 1-2 лъжички пюре от ранни маркови на Хипп,не ги хереса и се намръщи.Беше неспокоен до вечерта,а през нощта в 4,00ч се събуди внезапно с писък,повърна на фонтан и се изака-воднисто.Няма температура,после си заспа/помислих си да не е някакъв вирус/.Според мен е от пюрето-вие как мислите? Наблюдавали ли сте подобни реакции?
И друго искам да питам-в примерните схеми храненията са дадени по часове-бебоците спазват ли някакъв режим ?Аз го кърмя на поискаве и за определени часове не мога да говоря.Благодаря предварително Hug
mamatan4e защо не изчакаш още малко със захранването, защото си мисля че това неразположение го е получил от пюрето. Стомахчето му още не е готово. Ние имахме подобен проблем, а аз захранвах първият път на 5. месеца и 5 дни,не се прие добре, изчаках до навършване на 6 месеца и мога да ти кажа, че разликата беше огромна.
Имай в предвид, че ако не улучиш момента и започнете прекалено рано има и възможност да го направиш и злоядо..........Успех Peace

# 229
  • Мнения: 1 449
Всеки ден ли се дава каша ...
Отново за жълтъка - всъщност той защо се дава ...

Каша – всеки ден или не
В началото – може каша всеки ден, може по-рядко. С напредване на захранването (например около месец след захранването) обаче е добре да се дава всеки ден въглехидратна храна, тъй като детският организъм расте с много ускорени темпове и има специфични нужди в периода 6-12 м. Само плодови и зеленчукови пюрета няма да са достатъчни. Освен това кашите са източник на важните витамини от В-групата, които се набавят предимно от зърнените храни.

Тази препоръки за каша 2 пъти седмично са свързани с предубеждението, че от кашите дечицата пълнеят. Има безброй мнения за точно обратното. Има хубави готови каши, които могат само да бъдат от полза за подрастващия организъм, ако се предлагат всеки ден. Домашните каши също са много добра възможност, особено от пълнозърнести продукти, и категорично нямат ефект на напомпване на детенцето.

Вариант е да се предлага каша наполовина с плодово пюре или пресни плодове (когато бъдат въведени). Или по-малко каша, повече кърма или АМ преди/след нея.

И още един аргумент в полза на кашата всеки ден. Когато се въвеждат зърнени храни, добре е да се предлагат редовно, тъй като трябва време храносмилателните ензими да се приспособят към преработването на въглехидратите и съответно да се избегне тежест и подуване на стомахчето от кашата.


Жълтъкът е източник на желязо и мазнини:
- Добре е желязо да се набавя от различни източници според етапа на захранването: зърнени храни, зелени зеленчуци,  някои плодове, месо, жълтък, АМ. Наличието и усвояването на желязо (хемовото = в животинските продукти, нехемовото = в растителните храни, добавеното в бебешките храни) е различно.
- За мазнините в жълтъка няма единно мнение доколко са ценни и незаменими в ранна детска възраст, все пак става въпрос за макар и малко количство холестерол.
- Тенденцията е към по-късно въвеждане на жълтък (около 9 м.), тъй като е силен алерген, въпреки важния си състав.

# 230
  • Мнения: 115
Ето, че се сетих и още нещо да питам:

как седи въпросът с добавянето на сол, съответно захар, в домашните пюрета и като цяло доколко трябва да присъстват в детското меню ?

Въпросът ми произлиза от това, че има хора, които ме убеждават, че трябва да слагам сол/захар при приговянето на пюренцата, за да не били безвкусни, но аз нещо не съм много сигурна, че това е правилно, особено в началото, при захранването...

# 231
  • Мнения: 257
Ето, че се сетих и още нещо да питам:

как седи въпросът с добавянето на сол, съответно захар, в домашните пюрета и като цяло доколко трябва да присъстват в детското меню ?

Въпросът ми произлиза от това, че има хора, които ме убеждават, че трябва да слагам сол/захар при приговянето на пюренцата, за да не били безвкусни, но аз нещо не съм много сигурна, че това е правилно, особено в началото, при захранването...
В никакъв случай, тези хора явно не мислят за доброто на бебо.  bouquet

# 232
  • Мнения: 57
Момичета,от известно време ви чета с интерес ,защото ни предстои захранване.Вчера реших да дам за първи път на Миши пюре-той е на 4мес и половина и досега е само на кърма.В 14ч,40 мин след кърмене,дадох 1-2 лъжички пюре от ранни маркови на Хипп,не ги хереса и се намръщи.Беше неспокоен до вечерта,а през нощта в 4,00ч се събуди внезапно с писък,повърна на фонтан и се изака-воднисто.Няма температура,после си заспа/помислих си да не е някакъв вирус/.Според мен е от пюрето-вие как мислите? Наблюдавали ли сте подобни реакции?
И друго искам да питам-в примерните схеми храненията са дадени по часове-бебоците спазват ли някакъв режим ?Аз го кърмя на поискаве и за определени часове не мога да говоря.Благодаря предварително Hug
mamatan4e защо не изчакаш още малко със захранването, защото си мисля че това неразположение го е получил от пюрето. Стомахчето му още не е готово. Ние имахме подобен проблем, а аз захранвах първият път на 5. месеца и 5 дни,не се прие добре, изчаках до навършване на 6 месеца и мога да ти кажа, че разликата беше огромна.
Благодаря за бързия отговор  bouquetМисля да захранвам след 5 навършени месеца.
Имай в предвид, че ако не улучиш момента и започнете прекалено рано има и възможност да го направиш и злоядо..........Успех Peace

# 233
  • Мнения: 1 449

Сол не се добавя:
- натоварва незрелите бъбреци
- развива преждевременно вкусовите рецептори (създава се по-висок праг на чувствителност към солта в съвсем ранна възраст)
- обонянието спрямо солта все още е неразвито (соленото не повишава задължително апетита, за разлика от възрастните)

Солта в детското меню (6-12 м.)
/Примерна схема на захранване 5/



аз искам да попитам жито от кога може да се дава?
И аз?

Пшеница: 8-10 м.
Силен алерген, няма общо с високото съдържание на глутен.
Пшеницата е сред най-алергизиращите 7-8 вида храни.

Има мнения (вкл. статии в Библиотеката), че пшеница се препоръчва дори след 12 м., но почти навсякъде възрастта за въвеждане на пшеница е след 8-9 м. Отложеното въвеждане на пшеница както заради глутена, така и заради алергенния й потенциал не се споделя от повечето съвременни схеми на захранване.

Възраст за различните пшенични продукти
Каши: 8-10 м.
Сухари, бисквити: 8-10 м.
Грис: 10-12 м.
Хляб непълнозърнест: 10-12 м.
Хляб пълнозърнест: 12-18 м.
Макаронени изделия пълнозърнести: 12-18 м.
Варени житени зърна: 12-18 м.

# 234
  • Мнения: 719
Здравейте, момичета!
Благодаря ви че ви има, защото вие сте моят барометър за какво, как и кога относно захранването. Hug

Моето бебе е само на кърма, от две седмици въведох следобед оризовата безмлечна каша на Милупа. Хапва си без проблем около 70-90мл. и след това си я кърмя. Това е ОК.  Моята педка ми каза че трябва да изместя едно кърмене с тая каша и тогава се получава едно безмлечно хранене. А тука пише че до годинката трябва всички храненета да са млечни, нали така? Тогава мога ли да започна с млечните каши или да си остана на схемата само безмлечни.
И мога ли да й взема за разнообразие напр. безмлечната ябълкова на Хумана (педката ме посъветва да не бързам с ябълковата, че давала понякога алерг. реакции Shocked) или пък например да добавя пюре от тиква към оризовата, за да стане по- вкусна? Кой вариант е по-приемлив?

Сори за дългия и досаден пост, ама вече тотално се обърках. Rolling Eyes
  bouquet

# 235
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Home raider закуска дадох доста късно - Петър беше на година и месец - просто до тогава сутрин си цоцкаше стабилно, а и ставаше късно и направо обядваше. Сега давам стабилна закуска. Редувам няколко закуски - кус-кус, овесени ядки, попара, корнфлейкс и все от тоя сорт...

# 236
  • Мнения: 317
Здравейте, момичета!
Благодаря ви че ви има, защото вие сте моят барометър за какво, как и кога относно захранването. Hug

Моето бебе е само на кърма, от две седмици въведох следобед оризовата безмлечна каша на Милупа. Хапва си без проблем около 70-90мл. и след това си я кърмя. Това е ОК.  Моята педка ми каза че трябва да изместя едно кърмене с тая каша и тогава се получава едно безмлечно хранене. А тука пише че до годинката трябва всички храненета да са млечни, нали така? Тогава мога ли да започна с млечните каши или да си остана на схемата само безмлечни.
И мога ли да й взема за разнообразие напр. безмлечната ябълкова на Хумана (педката ме посъветва да не бързам с ябълковата, че давала понякога алерг. реакции Shocked) или пък например да добавя пюре от тиква към оризовата, за да стане по- вкусна? Кой вариант е по-приемлив?

Сори за дългия и досаден пост, ама вече тотално се обърках. Rolling Eyes
  bouquet

А защо не добавяш кърма или АМ към кашата Thinking.....ние така започнахме. С млечните каши по-добре изчакай. Най-добре безмлечни каши с твое мляко

# 237
  • Мнения: 1 100
Момичета, а какво смятате за въвеждането на глутен с готово пюре - примерно с Круша с пълнозърнести пшеница и овес /4,3% общо/ на Хипп? Ако добавя лъжичка такова пюре към оризовата каша? Смятам да дам глутен на навършени 8 месеца, но питам по-рано. Много ми е странно защо все така съчетават пшеница с овес, не можеше ли само овес?! И на Хумана пълнозърнестите пюрета са с пшеница и овес едновременно.

# 238
  • Пловдив
  • Мнения: 685
Момичета, а какво смятате за въвеждането на глутен с готово пюре - примерно с Круша с пълнозърнести пшеница и овес /4,3% общо/ на Хипп? Ако добавя лъжичка такова пюре към оризовата каша? Смятам да дам глутен на навършени 8 месеца, но питам по-рано. Много ми е странно защо все така съчетават пшеница с овес, не можеше ли само овес?! И на Хумана пълнозърнестите пюрета са с пшеница и овес едновременно.
ами аз мисля че е добре
А иначе при нас има едни пюрета на Сънвал,аз с тях въведох много неща,включително и глутена,имат ябълка,круша и овес (ако не се лъжа това беше) но със сигурност имат само овес.......

# 239
  • Мнения: 2 652
Някой давал ли е лобода - вчера си взех от една баба на пазара и каза, че било по-вкусно от спанака?

Общи условия

Активация на акаунт