безработно мамче

  • 11 193
  • 44
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
И аз съм с подобни проблеми и въпроси, по тази пречена реших да попитам в тази тема, за да не отварям нова. Имам около 10 години трудов стаж, преди 3 месеца ме съкратиха, аз започнах на ново място, но съм с 6 месеца изпитателен срок. Преди седмица разбрах, че съм бременна и съответно се притеснявам как  ще се приеме от работодателя. Има ли право да ме съкрати при положение, че съм все още в изпитателен срок. Благодаря безкрайно за отговорите.  bouquet
По време на изпитателен срок договорът ти може да бъде прекратен без която и да е страна да дължи предизвестие, въпреки че си бременна. По време на изпитателния срок няма закрила при уволнение.
Успех, надявам се работодателят ти да е коректен.

# 16
  • Мнения: 475
 Кофти тръпка, но благодаря за отговора.

# 17
  • Мнения: 475
Явно при мен работодателят няма да е коректен , поне така съдя при първата реакция. Започвам да обмислям вариант да се само-осигурявам в някоя фирма..на минимална работна заплата. От форума разбрах че ще ми коства около 100 лв.месечно, а какво става при положение че ползвам през това време болничен от ТЕЛК..отново ли дължа осигуровка..Изобщо как стоят нещата..

# 18
  • София
  • Мнения: 1 352
Явно при мен работодателят няма да е коректен , поне така съдя при първата реакция. Започвам да обмислям вариант да се само-осигурявам в някоя фирма..на минимална работна заплата. От форума разбрах че ще ми коства около 100 лв.месечно, а какво става при положение че ползвам през това време болничен от ТЕЛК..отново ли дължа осигуровка..Изобщо как стоят нещата..
По време на болничен има само здравна осигуровка, която е за сметка на работодателя. За 2008 г. е в размер на 8.64 лв.

# 19
  • Мнения: 475
Благодаря безкрайно за отговорите....наистина сте незаменими(((  bouquet

# 20
  • Мнения: 826
С промените в осигуряването на заварените бременни подоени случаи май ще се повлияят негативно. Стискам палци да не е така Peace

Последна редакция: нд, 14 дек 2008, 01:33 от dendri

# 21
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning
През времето на временната неработоспособност срокът на изпитване не тече т.е.  срока на изпитване се удължава с дните ползван болничен.
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

# 23
  • Мнения: 36
Здравейте!Моя случай е следния-бях на работа в чужбина(дългосрочна командировка)към Външно м-во,договора ми беше 3г,които изтекоха на 30.06.08г,преди това се роди синът ми на 28.05.08г.Прибрахме се в БГ,вече с доста документации взимам и майчинство,но това ще е до 28-ми май тази година!Въпроса ми е-след това какво трябва да направя за да получавам майчинство още една година и воабще има ли такъв вариант след като вече сам безработна дефакто!Благодаря Ви,предварително!

# 24
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте!Моя случай е следния-бях на работа в чужбина(дългосрочна командировка)към Външно м-во,договора ми беше 3г,които изтекоха на 30.06.08г,преди това се роди синът ми на 28.05.08г.Прибрахме се в БГ,вече с доста документации взимам и майчинство,но това ще е до 28-ми май тази година!Въпроса ми е-след това какво трябва да направя за да получавам майчинство още една година и воабще има ли такъв вариант след като вече сам безработна дефакто!Благодаря Ви,предварително!
За да получаваш обезщетение за гледане на дете до 2 години трябва да се намираш в трудово правоотношение т.е да работиш и да ползваш допълнителен платен отпуск за отглеждане на дете по чл. 164, ал. 1 КТ
След като вече не работиш по трудово правоотношение, това означава, че няма да отговаряш на това условие и няма как да получаваш обезщетение за гледане на дете.
Ако започнеш отново работа и след като отработиш поне 1 работен ден, за да влезете отново в кръга на осигурените лица ще може да получаваш обезщетение.

# 25
  • Мнения: 36
Anii ta,много благодаря за отговора!

# 26
  • Мнения: 2 908
Здравейте на всички, моля ви за съвет.
 На изпитателен трудов договор съм, който изтича на 10.4.09 г, но си счупих пръста на крака и ми дадоха 30 дневен болничен, който след това травматологът каза, че ще бъде продължен най-вероятно още 10 дни и се засича с датата на изтичане на изпитателния договор. Интересува ме могат ли да ме съкратят след като се явя на работа. Дали ще ми удължат срока на изпитание с времето на болничния. Искам да отбележа, че договора подписан от мен  е в полза на работодателя.
Благодаря предварително за отговора. Grinning
През времето на временната неработоспособност срокът на изпитване не тече т.е.  срока на изпитване се удължава с дните ползван болничен.
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.
Това ще рече ли,че се удължава и с толкова дни,колкото човек е ползвал законната си отпуска? Голямо прецакване е ако е вярно-сега ми изтекоха 6 месеца,но бях от тях 38 дена в отпуска и имам още поне 18 дена да съм.... ooooh!Демек-ще бъда по тази логика поне в 8-9 месеца в изпитателен срок...

# 27
  • София
  • Мнения: 1 352
Вярно е
чл.70(4) от КТ  В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът или служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът.

# 28
  • Мнения: 2 908
Благодаря,идва ми да се застрелям  smile3511
Или да напусна работа-бленувам да подпиша договора още от месеци,а сега по мои сметки ще чакам до юни чак....smile3515 Пусто майчинство-насила ме накараха да си вземам стари отпуски сега.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 2
Здравейте. Миналата година през юни завърших семестриално висшето си бразование. Бях в период на търсене на работа допреди януари, когато разбрах че съм бременна във втория месец(цветна бременност представете си  Embarassed). Оказва се че няма кой да ме наеме на работа в настоящото ми положение, няма и къде да ме запишат фиктивно, та поне осигуровки да плащам. Таткото засега е на сигурна работа, но с тази криза нищо не се знае....Въпросите ми са: трябва ли да се запиша в бюрото по труда като безработна за да се ползвам с някакви социални помощи? И: на какво имам право и на какво нямам като тип социално подпомагане? Мога ли да очаквам майчински?
Също така знам, че се полагат някакви еднократни помощи за раждането, а  и по 100лв на месец за една година...обаче незнам дали аз имам право на това. С таткото още не сме подписали, но смятаме да го направим; това има ли някакво значение?

Извинявам се за многото въпроси, още съм шашната и незнам как да постъпя..

Общи условия

Активация на акаунт