Първокласници във ваканция/17/

  • 34 880
  • 261
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 297
Супер награда за първокласници.. и за майките им  Grinning
.. ние засега сме в почивка от четенето, мисля малко да си поиграе и почива на воля младежа, пък след това какво го чакаааааа smile3529

# 16
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Единствено при умножението с 9, нали го знаете това с пръстите? Ако не-ще ви го опиша. Wink
Не знам нищо за пръстите. Следва следния алгоритъм. Умножава по 10 и вади различния от 9 множител.
Най-напред остана с впечатление, че трябва да вади 1-я множител и ако се случи 9, а не 4 например получава 9х4 = 31.  Joy
После разясних, че не се вади 9. Тя ми казва първо им сменям местата т.е. 9х4 става 4х9 и после по описания начин.
Сега ако с пръстите е по-лесно, казвай.

# 17
  • Мнения: 315
и ние сме ваканция newsm68
от 02.06 тръгваме на лятно училище - в училище .
сега сме го ударили на живот - игри, футбол...
записах го на плуване на бул.българия/ БОКАР /.ходихме в събота, в сряда сме пак там - доволен е!

# 18
  • Мнения: 2 439
Умножението с пръсти е първото сметало.
Изпъваш пръстите на двете ръце като ветрило.
9*7 /например/ - свиваш седмия пръст, отляво надясно това е показалеца на дясната ръка.
Отляво е цифрата на десетиците - имаш 6 пръста.
Отдясно е цифрата на единиците - имаш 3пръста.
9*7=63.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Това с размяната на местата на множителите също става, ако й е по-лесно-няма проблем. Peace

Ето начина с пръстите. Жалко само, че става само за умножение с девет. Разперени пръстите на двете ръце отговарят на множителите 1,2,3..., като броим от ляво на дясно. Свиваме това пръстче, което всъщност е множителя , с който ще умножаваме 9. Така например 3. 9 изглежда така:



Произведението е 27. Преди свития пръст е 2, а след него пръстите са 7, ето и резултата 27.

А ето и 5.9=45

# 20
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
percepolis,sea woman
Страхотно.  Hug
Като фокус.
Не мога да повярвам!!!
 smile3501 newsm20

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 11:25 от chanoir

# 21
  • София
  • Мнения: 6 210
percepolis, sea woman, благодаря ви момичета - за пръв път виждам този номер с пръстите!!! Невероятен трик, че и онагледен с картинка - страхотно! На моят Марти ще му хареса, още го хващам да си помага с ръчичките  ooooh!!

# 22
  • Мнения: 189
Здравейте и от мен в новата темичка. И моето гардже е отличник, да се похваля, че както бяхме отпуснали края в средата на годината....
Хареса ми точковата система, но ще ми е трудно да я обясня на баба му и дядо му  Laughing
Иначе, чак ми става жал за хлапето, още от първите дни на ваканцията му бях дала за задача да чете по една глава от Приключенията на Пинокио, но дядо му като по амбициозен го кара да чете по 2-3 глави и да пише поне по 10 изречения.
Не че му става нещо, ама още не може да свикне, че е във ваканция, и обяснява какво ще си купи от лавката Grinning

Трика да умножава с 9 на пръсти го знае доста отдавна, ама да не мислите че смята вярно. Ако умножава до 5*9 го докарва горе-долу, но когато множителя се увеличи, редовно забравя да брои десетиците на едната ръка, или когато свива пръста брой от ляво на дясно, а после десетици и единици от дясно наляво  Joy

Това е, явно при нас уволнявката ще дойде, когато се увеличи работата на дядо му в градината  Laughing

# 23
  • Мнения: 2 439
Знаете ли номера с дните в месеците? Ще го учат по Роден край и ще им трябва.
Свиваш юмрука на лявата ръка, за да изпъкнат кокалчетата на пръстите. Започваш от кокалчето на кутрето ЯНУАРИ. Вдлъбнатинката между кокалчето на кутрето и безименния е ФЕВРУАРИ. Кокалчето на безименния е МАРТ. Като се стигне до кокалчето на показалеца стата ЮЛИ.
И се почва в обратен ред - кокалчето на показалеца става АВГУСТ и т.н.
Идеята е, че когато месеца се падне на кокалче има 31 дни.

# 24
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Много е хитро умножението по 9 Laughing.

Не съм обяснявала на Саши никакви трикове свързани с "уморението"  Wink, ама и не знам такива. Доколкото си спомням, таблицата просто се наизустяваше.

Аз съм от "лошите"  Mr. Green майки. За всеки ден оставям по една страница задачи с "уморение"и събиране и изваждане до 100,  плюс 6-7 изречения препис от читанката. Задачите обикновено са решени, а ако преписът не е направен, автоматически се превръща в диктовка  Twisted Evil. Така или иначе със сестра си са оставени на самотек по цял ден, и ако ги няма задачките, ще гледат ТВ и ще играят на компа нон-стоп Confused.
... А, пропуснах и 1 час четене. Ама това с четеното много относително - онзи ден за 1 час прочетени 20 стр, а вчера - 4  Thinking Wink

# 25
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Ама това с четеното много относително - онзи ден за 1 час прочетени 20 стр, а вчера - 4  Thinking Wink
Сигурно на 20 стр. е имало по-големи картинки. newsm78 или повече пряка реч.

# 26
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
По-скоро, е много разтегливо понятието  1 час  Wink.

# 27
  • Карлово
  • Мнения: 4 651
Моето дете няма усещане за време. 1 час за нея е безкрайност. Затова поръките ми са - 1 глава, една приказка, три или 5 повторения на етюд, 10-15 повторения на музикална тема. Така като си ги свърши е свободна, ако ще да е за 20 минути, ако ще за 5 часа.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 421
Знаете ли номера с дните в месеците? Ще го учат по Роден край и ще им трябва.....

Аз този номер го знам от дядо, не помня да сме го учили.
Факт е обаче, че много от колегите ми не знаят кой месец е с 30 и кой с 31 дни,  като им го показах, останаха възхитени.

Щерката тази седмица е абсолютен "уволджак", а и ние с нея.
Ходи с леля си по цял ден в парковете, правят си пикници, радва се на бебето(племеника). Ние пък се понаспиваме сутрин, защото вече не бързаме за първи час.
На 06.06. я пращам при баба и дядо - там ще чете, ще учи таблица и т.н.
 На 22.06. заминаваме на море.

# 29
  • Мнения: 987
и ние тази седмица разпускаме. взехме три книжки от библиотеката от списька за лятото , но ще ги почваме другата седмица.  а читателски дневник ще пишете ли.   newsm78

записах я и аз на плуване - два пьти в седмицата. другите три дена ще ходи и на урици по френски.

на нас не са ни дали да учим таблизата за умножение , но това с прьстите за умножението по 9 много ми допадна  Peace

точковата система отадвна я прилагам , даже си имаме и табло на което отбелязваме точките . отгоре на таблото си е нарисувала нещата , които иска и за кое колко точки трябва да сьбере ( точките аз ги определям). така нагледно като ги вижда нещата и доста се амбицира. не сьм се сетила обаче да добавям точки за миене на чинии , чистене с прахосмукачка и други домашни задьлжения. днес ще ги вьведа.   Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт