Пускате ли децата си да играят сами навън?

  • 2 834
  • 53
  •   1
Отговори
# 45
  • Варна
  • Мнения: 6 886
Има много фактори които определят момента на самостоятелното излизане на детето. Но винаги този момент е болезнен за родителите и всъщност никак не е кратък. Сина си го пуснах сам навън на около5-6 години, в района на общежитията където живеехме. Лятото след 2ри клас отиде за пръв път сам/с други деца/ на плаж. Малко след това открих, че града му е по-познат отколкото съм си мислела... започна да ходи за риба, на футболни мачове... Правила съм му тайни проверки но той винаги спазваше препоръките ми и обещанията си. Въпреки това и досега умирам от страх когато е там навън в джунглата.
Сиси е на 4г почти и все още сама не е излизала. Но и тя в очите ми е все още голямо глупаче, далеч по-назад от брат си с 'материала'. Поне още година - две ще бъде с придружител, не знам, всичко зависи от нея.

# 46
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Има много фактори които определят момента на самостоятелното излизане на детето. Но винаги този момент е болезнен за родителите и всъщност никак не е кратък. Сина си го пуснах сам навън на около5-6 години, в района на общежитията където живеехме. Лятото след 2ри клас отиде за пръв път сам/с други деца/ на плаж. Малко след това открих, че града му е по-познат отколкото съм си мислела... започна да ходи за риба, на футболни мачове... Правила съм му тайни проверки но той винаги спазваше препоръките ми и обещанията си. Въпреки това и досега умирам от страх когато е там навън в джунглата.
Сиси е на 4г почти и все още сама не е излизала. Но и тя в очите ми е все още голямо глупаче, далеч по-назад от брат си с 'материала'. Поне още година - две ще бъде с придружител, не знам, всичко зависи от нея.
Браво на теб, че позволяваш на децата си да са самостоятелнти, това е много важно в развитието им. Да се чувстват сигурни в себе си. Добре е че си ги научила да спазват обещанията си. Дано и аз успея...

# 47
  • Варна
  • Мнения: 6 886
Браво на теб, че позволяваш на децата си да са самостоятелнти, това е много важно в развитието им. Да се чувстват сигурни в себе си. Добре е че си ги научила да спазват обещанията си. Дано и аз успея...

И аз се надявам пък да не се предоверявам и в един момент да се окаже, че съм ги надценила Thinking че е страшно.
Ух, да са живи и здрави, останалото лека полека...

# 48
  • Мнения: 151
Аз живея в малък град и моите деца - на 6 и на 10 години играят сами навън. Но непрекъснато ги наблюдавам. Оставяла съм ги сами в къщи за не повече от половин час - да напазарувам, или нещо да свърша набързо. Когато са навън все се притеснявам. Но вече доста време така практикувам и досега не е имало проблеми. Живеем на сравнително тихо място, където почти не минават коли. Събират се много деца - момчета и момичета на възраст между 5 и 12 години. Хубаво и безгрижно си играят децата.
Мисля, че за да се вземе решение да се пускат сами навън, е съвсем индивидуално. Зависи от децата, от обстановката навън. Всеки родител трябва сам да прецени дали е безопасно детето му да играе само навън.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 185
Моето момиченце е почти на 9 и от скоро излиза в градинката сама (с една приятелка) ходи и да пазарува някои дребни неща  Да ти кажа чувства се много горда Grinning Имаме по-голям батко и до сега той изпълняваше всички мои поръчки и  като че ли малко закъснях с нейната самостоятелност
Не казвам, че не ме е страх и не проверявам по няколко пъти какво става в градинката, но идва  момент в който на децата трябва да им се даде малко свобода и самостоятелност
Преди половин година на баткото(13) му откраднаха телефона на връщане от училище Сериозно се беше уплашил,милия защото в тъмното му се хвърлили  на гърба отзад
Дълго време не искаше да се прибира сам, но малко по малко го преодоляхме, защото се срамуваше  да ходя с него постоянно до училище и обратно
Макар че са ми се случвали и неприятни неща смятам че е добре по малко децата да свикват на самостоятелност

 

# 50
Честно казано, на мен почти всички ми казват, че съм обсебила дъщеря си, тя е на 3 год. и 5 мес. Дори за миг не я оставям без да ми е пред очите, когато сме на вън, без значение дали пред блока, дали на разходка.  Wink Дори ми олеква като разбирам, че и други майки са като мен, а децата са им по-голями. Мисля, че животът стана много сложен и опасен за големите, та ние не успяваме да разграничим "добро" от "лошо", какво остава за тези мънички съкровища?!
С риск да повторя изказванията и на другите ..... НЕ Я ОСТАВЯМ БЕЗ НАДЗОР ДОРИ ЗА МИГ

# 51
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Честно казано, на мен почти всички ми казват, че съм обсебила дъщеря си, тя е на 3 год. и 5 мес. Дори за миг не я оставям без да ми е пред очите, когато сме на вън, без значение дали пред блока, дали на разходка.  Wink Дори ми олеква като разбирам, че и други майки са като мен, а децата са им по-голями. Мисля, че животът стана много сложен и опасен за големите, та ние не успяваме да разграничим "добро" от "лошо", какво остава за тези мънички съкровища?!
С риск да повторя изказванията и на другите ..... НЕ Я ОСТАВЯМ БЕЗ НАДЗОР ДОРИ ЗА МИГ
Ама не се притеснявай тя е твърде малка за да я оставяш, пък и вече какви ли не хора има. Само като гледаш новините, то педофили, то извратеняци, то за органи ли не крадат, то за продан ли..., и аз не бих си оставяла детето толкова малко, пък още повече ако е момиченце.

# 52
Синът ми е почти на 8 г., но аз изпитвам ужас при мисълта да го пусна сам навън. Живеем в София, в квартала сме от скоро, но не съм виждала много деца да играят сами навън. Освен това наскоро чух от приятелка за изнасилено по особено жесток начин момченце (втори-трети клас) и то от непълнолетен, който е от квартала им. Представяте ли си!?! На всичкото отгоре са го пуснали на свобода! Е как да оставя само детето си?

# 53
  • Мнения: 50
Moiata dushteria e na 4 godini i ia puskam da igrae dolu, no samo kogato ima po-golemi i niakoi ia durgi za ruka , a poniakoga dokato decata igraiat siadame niakude do tiax s oshte 1-2 maiki i taka sum nai-spokoina.Problema  e che tia iska sega liatoto vseki den da igrae a na men ne mi se sliza vsiaka vecher   Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт