Мнение за 133 СОУ - София

  • 127 747
  • 413
  •   1
Отговори
# 30
Ще си позволя да се намеся.
Учих в 133то 7 години. Преди три години смених училището и, честно казано, съжалявам за което.
В 133то имаше една невероятна учителка - Тинка Бонина. Вярвате или не - тя е единственият човек, който успя да ме накара да проумея математиката. Аз съм изключително ненадарена в тази област, но тази жена успя да ми го обясни така, че да знам какво да правя и да го правя добре. Евгения Арнаудова ни научи на руски и винаги е била един от най-обичаните преподаватели. Тя също е невероятна. Цветана Милчева, Росица Моллова... имена мога да изброявам много. Главната идея беше, че преподавателите са на ниво и знаят как да образоват децата... стига децата да са готови да им съдействат.
Дисциплината е проблем, да. Но посочете ми едно училище, в което дисциплината да не е ? Няма такова. Ние сме деца, нормално е ученето да не ни е особено интересно.
Относно виковете в коридорите - моля ви, навсякъде е така. Дори по улиците.
Друго, което ми направи впечатление в горните мнения беше твърдението, че някои деца биват тормозени. Мда, биват. Във всяко едно училище биват. Заради това има кампании против насилието в училище. В 133то по едно време навсякъде имаше плакати против това, учителите говореха... но истината е, че само родителите могат да спрат това безумие.
За финал мога само да кажа, че аз обичам това училище. Обичам бившите ми съученици, повечето от които още са там. Обичам бившите си учители и редовно отивам да видя как са и да поговоря с тях. 133то оформи вижданията ми и наистина се радвам, че бях част от това училище, макар и не толкова дълго, колкото ми се искаше Simple Smile

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
здравейте,

аз наистина се опитвам да намеря ангументи за необходимоста да се учи толкова задълбочено руски от толкова малки деца !? Предполагам, че това ще прозвучи несериозни за много хора, но все си мисля че близостта на българския и руския е голяма и перфектното владеене на руски не е от толкова голямо значение

# 32
  • София
  • Мнения: 1 783
Liviat, вероятно по същата причина, по която е добре всички чужди езици да се учат отрано - децата усвояват по-лесно. Руския нито е толкова близък до българския, нито е лесен език, а и когато решиш да учиш ккавото и да е, трябва да го правиш добре. Владеене от типа "Кой направи тоз кокошка умрел", както доста хора говорят английски, например,  предизвиква само смях у слушателя.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 2 464
Liviat, вероятно по същата причина, по която е добре всички чужди езици да се учат отрано - децата усвояват по-лесно. Руския нито е толкова близък до българския, нито е лесен език, а и когато решиш да учиш ккавото и да е, трябва да го правиш добре. Владеене от типа "Кой направи тоз кокошка умрел", както доста хора говорят английски, например,  предизвиква само смях у слушателя.

Права си! Вероятно ми липсват каквито и да е контакти с Русия о това е причината да не мога да оценя по достойнство предимството да се владее добре руски. Моите размисли са предимно в посока на това, че за детето ми вероятно ще е наложително да учи поне 2-3 езика и отсега се замислям как да ги подредим по преоритети.

# 34
  • Мнения: 734
Да споделя.

Синът от първи клас учи:
1. Руски в 133-то
2. Английски - в Алианса.
Получи се перфектно.
И с двата езика се справя много добре засега, видно от резултати е (олимпиади и джет-сетове).

Ако желаете и други езици - можете да щурмувате съответната езикова гимназия и ето два-три езика с минимум инвестиции.

Децата учат много добре езиците докато са малки - все още имат рефлекса да учат език (български), интуиция и добра памет.

Е, следва да отбележа, че четеше свободно на български преди да тръгне на училище, затова може би го нямаше шокът от двете азбуки (кирилица и латиница). Ако имате притеснения в тази насока, можете да започнете втория (чужд) език от втори-трети клас, както голяма част от децата в класа на сина ми.
На английски като втори език в 133-то по-добре не разчитайте, защото сменят по няколко учителя на година (всеки от тях сам по себе си е добър, обаче не се получава, според мен, а и децата са на различно ниво).

Разбира се - винаги можете да подредите приоритети си по различен начин, но английският май се явява "задължителен".

Каквото и да изберете - успех на малчугана.

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 2 464

Разбира се - винаги можете да подредите приоритети си по различен начин, но английският май се явява "задължителен".



Много добре казано!!!  bouquet

# 36
  • Мнения: 5
Много полезна тема за мен лично. Прочетох всичко с интерес, т.к. сина ми ще бъде в първи клас следващата учебна година. Спряла съм се на три училища които са ми в района на работа и едно от тях е 133. Не мога обаче да открия официален сайт на училището за да следя за сроковете за записване и необходимите документи, а преди няколко месеца мисля че срещнах такъв. Може ли някой да ме насочи или ако има "прясна" информация от последния прием да ми пише кога горе долу се организира.
Предварително благодаря.
 

# 37
  • Sofia
  • Мнения: 1 484
Сайтът е много постен, най-добре питай по телефона. 988-11-31

# 38
  • София
  • Мнения: 1 078
Мисля, че май месец бяха записвания, но спомените ми са отпреди три години и възможно да греша.

# 39
  • Мнения: 734
Много полезна тема за мен лично. Прочетох всичко с интерес, т.к. сина ми ще бъде в първи клас следващата учебна година. Спряла съм се на три училища които са ми в района на работа и едно от тях е 133. Не мога обаче да открия официален сайт на училището за да следя за сроковете за записване и необходимите документи, а преди няколко месеца мисля че срещнах такъв. Може ли някой да ме насочи или ако има "прясна" информация от последния прием да ми пише кога горе долу се организира.
Предварително благодаря.
 

Има още една тема, в която майките, май са по-наясно със записването. Нещо като "още веднъж за 133-то".

# 40
  • Мнения: 5
благодаря ви за инфото, открих и другата темичка и сега ще я прегледам "изчерпателно" Simple Smile

# 41
  • Мнения: 3
Не съм съгласна с повечето мнения в темата. В момента съм ученичка в среден курс в училището. Това, че не се правят ремонти е пълна глупост, както и това, че големите рушат. Аз също спадам в категорията на т.нар. "големи" и искам да ви кажа, че това не е вярно. И също така, че учениците казват едно вкъщи, а друго се случва в училище - това е доказано. Няма извънкласни дейности? Това е глупост. При нас всяка година се организират зелени училища и екскурзии. Това зависи от класния ръководител, а не от директор и тем подобни. Повярвайте ми, знам повечето неща, защото в момента съм ученичка в това училище и съм напълно наясно със ситуацията. Разбира се, че учениците между 1-4 клас ще бъдат в малкия салон. Очаквате, че ще са в големия? Дори понякога мен ме е страх да вляза, защото гимназистите играят волейбол и доста често се случва да удрят силно останалите в залата с топка, докато играят. А и няма как да отидат там, защото постоянно се провеждат часове. Мислите, че в някое частно училище ще бъде по-добре, например "Света София" или "Горна Баня", където се плащат сумати пари, а се пишат пластмасови шестици? Не, 133-то е едно от най-елитните училища в България изобщо. А как ще се изучават 2 езика от малки деца на по 8-9 години? По-сериозното образование започва от 3-ти клас, когато децата започват да изучават т.нар. предмети като "Човекът и обществото" и "Човекът и природата". Но дори тогава не е толкова подробно, защото на едни 9-годишни деца няма как да се обяснява за структурата на молекулата или пък подробно описание на всички български войни. Всички учители са наистина много добри и всеки преподава по свой начин. Нали знаете, че може да се приказва всичко? Но все пак, една е действителността.

# 42
  • Мнения: 5
Здравейте! Аз съм ученичка в 133 СОУ и не смятам, че някой тук е казал докрай истината за това училище!!!
Това, че големите не пазят особено класните стаи е вярно, но не мисля, че чак рушат. Това, че не се правят ремонти или когато се направят не си личат, въобще не е вярно! От една година тоалетните са ремонтирани и още са запазени и нови. Това, че никой не е запален по руския език ВЪОБЩЕ НЕ Е ВЯРНО! На последната олимпиада минаха напред много хора. Това, че вашите деца не са запалени означава, че просто не им се учат трудните шест падежа. По този повод бих казала, че има МНОГО извънкласни занимания. То не са занимални, не са зелени училища, не са сини училища, олимпиади, ходене в парка по физкултура, екскурзии и дори консултации ако нещо някое дете не може да разбере. Всички учители дават всичко от себе си. Винаги са ни подготвяли за всички тестове, класни работи и изпити. Не бих казала, че учителите са виновни за невъзпитанието на децата. В една книга за отглеждане за деца пишеше, че децата гледат за пример своите родители още от 4-5 годишна възраст. Пак повтарям, че всички учители са много всеотдайни! Относно това, че преподавателите се сменят, не смятам, че е особен проблем! Това не се случва само във 133 СОУ. От много хора, които са учители и родители (не само от нашето училище) съм чувала мнението, че децата говорят едно в къщи, а в училище е съвсем друго! Това и аз мога дори да го потвърдя!!!  Просто се замислете децата ви какво ви говорят и не обвинявайте само училището. Знам, че и то не е перфектно, но и децата ви със сигурност! Интересно ми е защо аз попадам на много добри и запалени по предмета си учители, които разказват с голяма страст, а ващите деца само ви се оплакват ?!

# 43
  • Мнения: 5
Вики, а да пишете правилно, ползвайки кирилица не ви ли учат в 133-то?
       
 
 Всяко дете пише на латиница в интернет, в което и училище да учи! Не смятам, че трябва да се зачждате за толкова глуповати неща! Това е повече от неприятно.

# 44
  • Мнения: 734
Глуповато е да пишеш на латиница, с правописни и пунктуационни грешки. Това вече е неприятно.
Глуповато е да си позволяваш да изказваш във форум на майки трябва ли или не трябва да се заЯждам с очевидно неграмотно, неприятно и нарушаващо правилата на форума  изложение. Прочетете правилата, преди да пишете тук. Има и за латиницата и за спам
За българския език - ясно. Като сте толкова добри по руски език, колко ученици тази година се класираха в първата тройка на националната олимпиада по руски? Това наистина ли го смятате за успех?! А по другите предмети?
Какви точно извънкласни форми се провеждат (освен посочения волейбол)?
Пък това за всеотдайните учители - намерете другаде да се подмазвате. Моите впечатления са различни - някои учители наистина са всеотдайни, но за повечето това не винаги може да се каже.
А не Ви ли е гнус да влизате в тоалетните, че последния път след родителската като надникнах щях да припадна.

Последна редакция: пт, 26 мар 2010, 14:14 от mama_jenny_r

Общи условия

Активация на акаунт