Отговори
# 960
  • София
  • Мнения: 8 318
куки,
много сложно стана, трябваше май една анкета така нещата се накъсват... сега трябва само 49 човека да гласуват (условно казано, нали само тяхната част от анкетата ще се дискутира).

# 961
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
куки,
много сложно стана, трябваше май една анкета така нещата се накъсват... сега трябва само 49 човека да гласуват (условно казано, нали само тяхната част от анкетата ще се дискутира).




Няма такова нещо. Дори някой да е гласувал за различна опция предният път, нищо не му пречи да се изкаже и по въпроса за новото предложение.

Например аз гласувах в първата анкета против това софийското жителство да е критерий. В случай обаче,  че се приеме софийско жителство за критерий, мога да изразя мнение по въпроса дали да се гледа временен или постоянен адрес, а след това ако се приеме да се гледа постоянният адрес, да изразя мнение дали да бъде по местоживеене или по месторабота.

Дано не ви обърках допълнително.

# 962
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Според мен не трябва да търсим кое дете да е с предимство, ами как да се построят НОВИ ДЕТСКИ ГРАДИНИ - ТОВА Е ПРОБЛЕМЪТ. Иначе пак хиляди деца няма да ходят на детска градина, независимо от критериите.
 

Хубаво, че най-после някой ни посочи къде всъщност е проблемът, защото ние тук се мъчим на четиридесет и не знам си колко страници да умуваме и не можем да го открием.... Laughing

Извинявам се за иронията, ама за да спестя на Плодовата феичка стотното напомняне, ще кажа вместо нея, че:

ТЕМАТА КАСАЕ САМО РЕГЛАМЕНТА ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ ПРЕЗ 2009Г.!

Причините за това многократно са обяснени в дискусията.  Peace
 
 

Ами и аз пиша за 2009 година, мисля, че е доста видно от постинга ми. Заглавието и темата съм я прочела хиляди пъти, защото и аз съм от заинтересованите.
И вместо да спорим безкрайно за адреси, за предимства и т.н. и дали децата от Перник да посещават ДЗ в София, не е ли по-добре да се измисли нещо съществено? А то НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ, защото пак ще се вайкаме и ще си казваме: "А защо Столична община не се сети по-рано за този проблем?".
Освен това може да се вземе най-малко чуждият опит: там например към големите компании има детски заведения за децата на служителите.

Не карам никого да ме подкрепя, нито да ме хули. Просто предлагам някакво маалко по-генерално решение.

# 963
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 2 001

И вместо да спорим безкрайно за адреси, за предимства и т.н. и дали децата от Перник да посещават ДЗ в София, не е ли по-добре да се измисли нещо съществено?

Това вече ме уби  Sick #Crazy newsm78

# 964
  • Мнения: 48 201
Вижте какво , докато вие си пишете глупости в СО ще гласуват критериите
изразете мнение, както е казала луда, ако ли не- ваше право е да заровите глава в пясъка

# 965
  • Мнения: 654
Щом трябва да се въвежда такъв критерий, гласувам за Посоянен в София да носи Х точки, настоящ в района на ДЗ малко по - малко от Х точки (тук за постоянен е същото като по - горе, а настоящия да дава точки  за всички ДЗ в района )- логиката ми е следната- точки за кандидатстване в коя да е градина в квартала, пък в която те приемат. Имаш повече избор, не ако в градини А и Б няма места, а ти имаш точки само за тях, съвсем да не те вземат никъде.

# 966
  • гр.София
  • Мнения: 4 176
 Браво,че ви работят главите в тази жега-в моята е леко мъгла.
 Гласувах Peace

 Тази последна точка ми е малко странна.
 Постоянен в района на ДЗ да носи Х точки, натоящ в района на ДЗ малко по - малко от Х точки (Постоянния в района да е с най - много точки и водещ, а настоящия малко по - малко точки)"

 Да речем,че за първото дават 10т , а за второто 8т.

 Ето три  (хипотетични)варианта с 3 съседки
 АЗ- имам постоянен пред градината от години, същият ми е и настоящ. 10 + 8=18 т
 Втората съседка-  само настоящ пред градината . 8 т.
 Третата съседка-настоящ пред градината и постоянен в София ( примерно при родителите й)     Ами ,макар,че е от София,ще има също само  8т                                

# 967
  • Мнения: 382
Този , който живее близо до границата на района /общината/, може да иска да кандидатства в градина от съседната община, защото му е по-близо , отколкото 5-6 други , които са в неговата община.Да , но там няма да има допълнителни точки , за место живеене в района.

# 968
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
По-близо, по-далеч - все тая. Нали искате децата ви да посещават детска градина. Ако имате претенции за няколко пресечки, по-добре въобще не кандидатствайте.


Плодовата фея,
тази анкета може да се съзтезава с тестове за интелигентност и наблюдателност. Joy
Ама виждам, че има вече гласували.

# 969
Всяко едно дете заслужава да посещава държавно детско заведение. От няколко години се знае, че местата в тези заведения не достигат. За догодина въпроса не трябва да бъде по какъв критерий, а къде да се приемат всички деца. В ж.к. Младост, знам за две бивши детски градини, които в момента са частни. Това са "Меридиан 22" и "Еспа". Също така има една рушаща се, голяма, с басейн бивша детска градина и една такава, в който се помещават Социални грижи. Честно ли е спрямо нашите деца, накой да печели за сметка на децата ни. Трябва ли пред голям брой семейства да стои въпроса "да се откажа ли от работа си и да си гледам детето или да ходя на работа и да си давам цялата заплата на частна детска градина".
А за догодина като критерий предлагам да се вземе предвид дали и двамата родители работят някъде. Ако някой не ходи на работа може да си гледа детето. Защото тази година с предимство, заради многото деца, или по-голямо дете в същото детско заведение приеха децата на много ромски семейства, а същевременно майките им не работят. Като за това и държавата им плаща. Преценете честно ли е?

# 970
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
Всяко едно дете заслужава да посещава държавно детско заведение. От няколко години се знае, че местата в тези заведения не достигат. За догодина въпроса не трябва да бъде по какъв критерий, а къде да се приемат всички деца. В ж.к. Младост, знам за две бивши детски градини, които в момента са частни. Това са "Меридиан 22" и "Еспа". Също така има една рушаща се, голяма, с басейн бивша детска градина и една такава, в който се помещават Социални грижи. Честно ли е спрямо нашите деца, накой да печели за сметка на децата ни. Трябва ли пред голям брой семейства да стои въпроса "да се откажа ли от работа си и да си гледам детето или да ходя на работа и да си давам цялата заплата на частна детска градина".

Точно така.  Peace

# 971
  • София
  • Мнения: 130
За всички , които сега влизат в темата и изказват емоциите и вълненията си.
Тази тема е 49 страници, не защотот се изсипаха толкова много предложения, а защото на 49 старници се ..вълнуваме.
Радвам се , че хората не си гледат само любимото телевизионно предване , а се интересуват от истинските проблеми> (Коментара ми е заради Нова ТВ,  която в централната емисия се изказаха така: "След новините за  досадните общински проблеми - недостиг на места в детските градини, ще  ви съощим  и хубави новини за новия сезон на Биг брадър").
Моля ви, прочетете тези страници.Ще срещнете десетки хора , включително и мен които вече с повдигали въпроса за данъци, осигуровки, социална неравнопоставеност.............................................................
Тогава ще видите колко сме разсъждавали  по тези теми, и как сме откривали пропуски и в доказване на определени критерии, и във формулиране им .
Как дори, да ни се искат определени ограничения за прием, немогат да се наложат, по какви прични и т.н., и т.н., и т.н.
Давайте си предложенията по точки.
И не само предложенията , но и ако можете кратко да изложите как виждате прилагането на тези предложения, механизмите за употребата и какви случай от масовите ще удовлетворят.
Надявам се , също да няма обидени! Целта ми беше да провокирам истинска гражданка ангажираност.

# 972
Моите предложения бяха две:
1. Посочих четири броя сгради на бивши детски градини в ж.к. Младост, които с малко средства могат да бъдат възстановени, а не тепърва да се купуват общински или каквито и да е терени и да се строи на ново.
2. Да се взимат с предимство децата на работещи родители, а не семейства да си дават децата на детски заведения и след това родителите да си висят в кафенетата по цял ден, напримерно.

# 973
  • София
  • Мнения: 130
На
Моите предложения бяха две:
1. Посочих четири броя сгради на бивши детски градини в ж.к. Младост, които с малко средства могат да бъдат възстановени, а не тепърва да се купуват общински или каквито и да е терени и да се строи на ново.
2. Да се взимат с предимство децата на работещи родители, а не семейства да си дават децата на детски заведения и след това родителите да си висят в кафенетата по цял ден, напримерно.
Така, на първа точка отговарям по следния начин:
Строеж на градини, подръжка на нови и разкриване на нови места, засяга проблема, но не е обсъждане за тази тема .
Има неизчистени критерии и проблеми, които през това кандидастване и предни години са ясно оформени - пребиваващи в София - адресни регистрации, райониране;  деца с предимства - неравностойни социални положения, многодетни семейства; евентуално чужди граждани - смесени бракове, семейства пребиваващи в България, специално София.
От там нататък без наредби, законови нормативни актове и разбира се действия от съответните административни лица, всички възможни критерии, които са "справедливи" са незаконни Crazy
Затова, макар и да мислим, не се разпростираме по тях.
Те трябва да обект на друга тема и да засипват общината и държавните администрации , засягащи темата като потоп, ..всеки ден.
Има поле за изява .
За безработните майки>
Поставете се в следната ситуация: Дете на 2 години, изтекло майнчиство, нямате работа . Ако приемат детето в градина вие отивате и търсите работа, ако не  - някой ви издържа и си гледате детето. Ако искате да си намерите работа, обаче...с това неприето дете, е няма как.
Сама разбирате, че има хора и хора. Критериите винаги ще ощетяват едни и подпомагат други и това кой е от "добрите" и кой от "лошите" неможе да бъде аргумент.

# 974
  • София - Дианабад
  • Мнения: 656
natinat, благодаря ти, че намираш време да ни отговориш по предложенията.  Hug
Ето ги и моите:
1. В новите квартали /или съответно на определен брой сгради/ да има построено детско заведение /по възможност от инвеститорите на сградите/  - напр. в жк "Бокар" и др. подобни.
2. Да бъдат дотирани фирми и учреждения, които сключат договор с частно детско заведение или пък открият на своята територия такова. Например в големите компании с млади служители има немалко деца от предучилищна възраст. На територията на "Бизнес парк София" също.
Дори и в момента в България има такива фирми, но засега са 1-2. Предполагам, че много скоро обаче темата ще стане актуална. А пък и ако бъде подпомогната на ниво община/държава, ще бъдат доволни всички  Peace.

Общи условия

Активация на акаунт