Въпроси за отпуските...

  • 11 138
  • 53
  •   1
Отговори
# 15
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Пак съм аз с моите отпуски- още не са окончателно разписани, но има напредък!
Моля те да ми пишеш щом излизам от 01.09. в платен отпуск, колко време преди това е необходима да уведомя работодателя и нужно ли е да е в писмен вид?

# 16
  • Мнения: 24 467
Ето какво казва КТ:
Отлагане на ползуването
Чл. 176. (1) Ползуването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. (от работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5 , изречение трето;/това не важи за теб/
2. от работника или служителя - когато ползува друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя./както е при теб- ползвала си друг вид отпуск- болнични и за гледане на дете до 2- годишна възраст/
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от шест месеца, считано от края на календарната година, за която се полага./тази календарна година, за която се полага, вече е изтекла и сме в следващ период/
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползуването му, като уведоми за това работодателя писмено поне две седмици предварително.
(4) Неизползуваният размер на платения годишен отпуск може да се използува от работника или служителя до прекратяване на трудовото правоотношение с този работодател.

Това е аналогичният текст на Закона за държавния служител:
Отлагане на ползването
Чл. 59. (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година:
1. от органа по назначаването - когато нуждите на службата налагат;
2. от държавния служител - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласие на органа по назначаването.
(2) Когато отпускът е отложен, органът по назначаването е длъжен да осигури на държавния служител ползването му през следващата календарна година.
(3) В случай че органът по назначаването не осигури ползването на отложения отпуск до края на следващата календарна година, държавният служител има право сам да определи времето на ползването му, като го уведоми за това в седемдневен срок преди ползването на отпуска.
(4) Неизползваният размер на платения годишен отпуск може да се ползва от държавния служител до прекратяване на служебното му правоотношение.

До 01.09. има още месец и половина и колкото да са в отпуски вашите централи все се надявам да оформят документите ти. От средата на август ако не са се размърдали можеш да действаш писмено, с уведомлението на така посоченото нормативно основание.

# 17
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Благодаря ти!
А всъщност работодателя на майка ми- бабата- може ли да откаже отпуск за отглеждане на дете до 2 години или няма такова право?

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 19:33 от deni_k

# 18
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Нямам думи от къде да започна. Искам да по-скоро да споделя,че ще гръмна.
Днес имах неприятен разговор със заместник директорката на Изпълнителната агенция, в която работа. Наложи се да й звънна, след като разбрах от човешки ресурси намерението да ме прецека със стажа. След като изтърпях обиди , че й губя времете, не виждала за нужно да се води този разговор , госпожата ме уведоми, че би ми разписала неплатен отпуск до 31.05- когато завършва обучението ми, защото съм била именно на обучение. Желанието ми да ползвам неплатено майчинство след 10.03. няма да бъде удовлетворено, защото нямала да съм си гледала детето,  а ще съм на обучение. На отговорът ми, че работодателят няма право да отказва такъв вид отпуск- госпожата ме УВЕДОМИ да се посъветват с кого си искам , но тя нямало да разпише такъв отпуск, защото съм била на обучение и нямоло да си ползвам отпуска целево - тоест за отглеждане на детето #2gunfire #2gunfire #Cussing out #Cussing out Документи, че съм одобрена за стипендия за специализация до 31.05.2009 трябваше да пратя, за да може да ми разрешат отпуск
ОТ цялата работа ако все пак искам да ми разпишат някакви отпуски, загубвам 3,5 месеца стаж, които ми беше необходим по други причини.
Не мога да разбера каква полза има тази госпожа да ме прецаква по този начин. 1. Държавата няма да бъде ощетена нито лев 2. Какво и пука къде съм аз по време на тоз и отпуск и какво правя. Ще каже човек , че нещо й бъркам в джоба!
От завист ли е всичко това- незнам! Просто нямам думи!

# 19
  • Мнения: 24 467
Лична полза няма, имала съм достатъчно работа с държавни институции и от личен опит съм запозната с невежеството на редица хора, заемащи отговорни постове.
Значи за отпуските, които обсъждахме и за които никой не иска разрешение просто се подава писмено уведомление в съответния срок, задължително по начин, по който може да се установи, че заявлението е подадено и на коя дата /извесия за доставка, включително и лицензирани куриерски фирми/ или занесени на ръка в териториалното поделение заявление в два екземпляра, едното за заявителя, на коетож се поставя вх. номер. Води си в този случай с теб и още някой.
Можеш да ми пишеш на лични.

# 20
  • Мнения: 75
Здравей Jude! Аз имам много спешн проблем. Работя в държавна институция. Имам натрупани отпуски за изминали години (2005-2006 г.) и реших да ги ползвам това лято, за да мога да се грижа за децата си - на 2 г. и половина и 6 г., вместо да наемам гледачка. Това ми донесе много негативи. Прекия ми начални се държи с мен така, сякаш съм някаква нахалница, която и пречи да си върши работата. Ето какво направих. Пуснах си молба за  40 дни платена отпуска от 30 юни 2008 г. , заведена през деловодството, до директора на моята дорекция. Отпускът не ми беше отказан, а ми бяха разрешени само 20 дни по изключение. Сега на 25 юли 2008 г. този отпуск изтича. На 21 юли 2008 г. през деловодство пуснах нова молба, но този път до главния секретар, да ми бъде разрешен платен отпуск за 2005-2006 г. за 40 дни от 28 юли. Днес е четвъртък, а няма отговор. Позвъних в човешки ресурси, казаха ми че прекия началник трябва да разреши (а аз писах до Главния секретар, т.е по административен път да ми бъде разрешено, на базата на чл. 59 а. 2 и 3, както ти съветваш от ЗДСл). В понедлник трябва да съм на работа, но няма изобщо не съм планирала, кой да гледа децата ми. Мисля днес по-късно да отида с тях и да си пусна уведомление за неплатен отпуск, но дали мога да не се явя на работа в понеделник, след като има само един ден уведомление. Не знам какво да правя.

# 21
  • Мнения: 24 467
В темата съм дала извадки от КТ и ЗДС /в зависимост от това, дали труд се полага по служебно или трудово правоотношение/, от които е видно, че е нужен така посочения в тях срок за уведомление при ползване платен годишен отпуск от стари години.
Ако решиш да позваш отпуск по чл. 167 А от КТ- неплатен 6 месечен до навърване 3- годишна възраст на детето, следва да се има предвид НРВПО и по- специално:
Чл. 49. (Отм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., нов, бр. 72 от 2004 г.) Отпускът за отглеждане на дете до 8-годишна възраст по чл. 167а, ал. 1 КТ се ползва въз основа на писмено заявление за всеки отделен случай, подадено от майката или бащата (осиновителката или осиновителя) най-малко 10 работни дни преди датата, от която желае да ползва отпуска, в което се декларира, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка. Работодателят е длъжен да осигури отпуска от деня, посочен в заявлението. Ако лицето няма право на този отпуск, работодателят незабавно го уведомява писмено за това.

Тъй като случаят явно е спешен можеш да пуснеш уведомление /за платен отпуск или за отпуск по чл. 167 а от КТ/ а до изтичане на срока на уведомлението - друг вариант /баби, бавачки, болнични- сещаш се за последното/. Чист неплатен отпуск можеш да позваш ако такъв ти е изрично разрешен- не рискувай просто да не отидеш на работа. В уведомлението за ползване на отпуск- платен за минали години и по чл. 167 А от КТ винаги следва да се посочи датата и времетраенето на планирания от теб отпуск.
Ако имаш питания- пиши.

# 22
Детето ми навършва 2г. на 17.08.2008г., мога ли да ползвам полагащия ми се платен отпуск за двете год. преди да подам заявление за неплатен по чл.167а,ал.1 КТ

# 23
  • София
  • Мнения: 1 352
Детето ми навършва 2г. на 17.08.2008г., мога ли да ползвам полагащия ми се платен отпуск за двете год. преди да подам заявление за неплатен по чл.167а,ал.1 КТ
Може

# 24
  • Мнения: 24 467
Детето ми навършва 2г. на 17.08.2008г., мога ли да ползвам полагащия ми се платен отпуск за двете год. преди да подам заявление за неплатен по чл.167а,ал.1 КТ
Да, но гледай да решиш проблема поне две седмици преди деня, от който ти се налага да го ползваш, да не се случи да ти откажат и да изпаднеш в безизходица.

# 25
  • Мнения: 418
Детето ми навършва 2г. на 17.08.2008г., мога ли да ползвам полагащия ми се платен отпуск за двете год. преди да подам заявление за неплатен по чл.167а,ал.1 КТ
Да, но гледай да решиш проблема поне две седмици преди деня, от който ти се налага да го ползваш, да не се случи да ти откажат и да изпаднеш в безизходица.


здравейте мами,
аз сега от 1-ви юли съм в 6 месечен неплатен отпуск...до края на декември...като изтече той,мога ли веднага да ползвам платен за 2 -те години и колко ни се полага?

# 26
  • Бг
  • Мнения: 846
Можеш, стига работодателят да ти разреши. За всяка календарна година ти се полагат по 20 работни дни платен отпуск в общия случай.

# 27
  • Мнения: 75
Забравих да попитам, трябва ли задължително да докажа, че детето не е настанено в детско заведение, за да претендирам за неплатен отпуск по чл. 167 а от КТ? Т.е мога ли да си ползвам този вид неплатен отпуск (по чл. 167 а от КТ за отглеждане на дете до 8 годишна възраст) по мое усмотрение, без да доказвам каквото и да е било, или е задължително по някаква причина детето да не е настанено в детско заведение, детска градина, ущилище...  Thinking

# 28
  • София
  • Мнения: 1 352
Забравих да попитам, трябва ли задължително да докажа, че детето не е настанено в детско заведение, за да претендирам за неплатен отпуск по чл. 167 а от КТ? Т.е мога ли да си ползвам този вид неплатен отпуск (по чл. 167 а от КТ за отглеждане на дете до 8 годишна възраст) по мое усмотрение, без да доказвам каквото и да е било, или е задължително по някаква причина детето да не е настанено в детско заведение, детска градина, ущилище...  Thinking
При ползване на отпускът за отглеждане на дете до 8 години попълваш декларация, в която декларираш, че детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, така че няма пречка детето да посещава детска градина или ясла, ако за нея се заплаща такса

# 29
  • Мнения: 75
Много благодаря на всички, които ми помогнаха и най-вече на Judy и anii ta!  Hug Извоювах си още платена отпуска и съм много щастлива, че съм си при децата и доволна, че "победихме"!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт