Относно връщане на здравни вноски на лица живели в чужбина

  • 14 057
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 427
Днес си подадох документите,до 45 дни ще получа отговор,дали отговарям на условията и ще докладвам Peace

# 16
  • Мнения: 73
eli-pate Имаш ли отговор ?

# 17
  • Мнения: 1 427
Още чакам.Казаха,да очаквам писмо около 15-20 ноември. Ако до края на седмицата не получа,ще ходя пак да им досаждам.
Според мен отговарям на условието:
от 2000 до 2005 съм била в страната за по 2-3 месеца,като не съм ползвала абсолютно никакви услуги,само на частно съм ходила.
2006 ме накараха да си внеса всички осигуровки накуп плюс лихвите-900лв общо  #Cussing out

# 18
  • Мнения: 1 427
Вчера ходих до НОИ. moresmile Голям са майтап! Значи,в момента все още обработвали молбите от август! На моята щял да дойде ред чак към януари! После,в зависимост от отговора,пак трябва да пускам някакви молби,да се пише някакъв протокол,пак да чакам....А бе,след около 5-6 месеца,може и да си получа парите Mr. Green

# 19
  • Мнения: 73
Не са те излъгали в НАП.Отговорите от НЗОК се бавят,а нямаше утвърдена процедура по възстановяване ....В началото се събираха декларациите,след това се пращаха в ЗДр каса,а след отговора се оглеждат и преценяват дали отговаря лицето на условията на §19и.А ако има въстановавяне на суми-се прехвърлят и разглеждат от др служители и преценяват дали на лицето ще се възтанови или не сумата
Аз рабатя в една от ТД но НАП

# 20
  • Мнения: 984
отговорите от НЗОК, вече не се бавят, а отговора за връщането на парите е 1 м. от подаването на молбата, така че можеш да подадеш оплакване за неспазване на срока. Щом имаш пари за връщане трябва да приложиш и искане, а за да им стане по-лесно и копие от платежното. Аз също работя в ТД на НАП и съм една от тези които се занимават с тези декларации и при нас вече няма забавяне.

# 21
  • Мнения: 1 427
отговорите от НЗОК, вече не се бавят, а отговора за връщането на парите е 1 м. от подаването на молбата, така че можеш да подадеш оплакване за неспазване на срока. Щом имаш пари за връщане трябва да приложиш и искане, а за да им стане по-лесно и копие от платежното. Аз също работя в ТД на НАП и съм една от тези които се занимават с тези декларации и при нас вече няма забавяне.
Попълних молба-не знам това искане ли се води,и копие от вносните бележки сложих,и справка от РДВР. И нищо Sunglasses

# 22
# 23
  • Мнения: 1 427
Значи декларация съм попълнила.Доколкото разбрах от обясненията на служителката, след като разгледат случая и решат дали изобщо ще ми се връщат пари,тогава - искането. Объркана работа Thinking

# 24
  • Мнения: 1 039
Включвам се в темата. Подала сам за връщане на здравни вноски чрез пълномощник началото на август. Живея от 2001 постоянно в чужбина. Приложила съм всички документи. През ноември бях в България. Отидох в НАП да проверя докъде са стигнали. Служителка ми каза, че "имам" ползване на извънболнична помощ в година, в която не сам била нито ден в страната. Направи ми протокол за отказ за освобождаване за тази година, за да мога да обжалвам. По съвет на НАП обжалвам и в Районната здравна каса. Аз си заминах междувременно. Те от своя страна са поискали от пълномощника ми копие от справката от Гранична полиция. Ще чакаме. Добре е за тези, които не живеем в България да имаме пълномощник, на когото да разчитаме при такива "изненади", защото има 14-дневен срок за обжалване.

# 25
  • Мнения: 1 427
А за останалите години какво казаха?

# 26
  • Мнения: 73
отговорите от НЗОК, вече не се бавят, а отговора за връщането на парите е 1 м. от подаването на молбата, така че можеш да подадеш оплакване за неспазване на срока. Щом имаш пари за връщане трябва да приложиш и искане, а за да им стане по-лесно и копие от платежното. Аз също работя в ТД на НАП и съм една от тези които се занимават с тези декларации и при нас вече няма забавяне.
Да това е така-по процедура,но на практика не е.При нас , отговорите от НЗОК започнаха да се връщат преди 2 мес.Имаме 400 молби-декларации,така,че при работещ 1 човек по здр осигуряване, се съглъсете,че и жалби няма да помогнат за по-бърз отговор....След това се искането за въстановяване се предава да др колеги за преразглеждане и евентуално връщане на внесените суми...

# 27
  • Мнения: 1 039
В  протокола към Решението за отказ пише : Считам, че е налице основание за освобождаване от задължение за внасяне на задължителни здравно-осигурителни вноски на основание &19и, ал.1 от ПЗР на ЗЗО за следните периоди..<.. > Считам, че не е налице основание за освобождаване... за периода( ). За календарната 2004 г. лицето е ползвало извънболнична помощ и не са изпълнени разпоредбите на &19и, ал.1 от ПЗР на ЗЗО. Периодите, за които не се дължат здравно-осигурителни вноски са въведени в регистър Здравно осигуряваване в Информационната система на НАП.
Да допълня, че в Решението за отказ е маркирано изрично, че е разгледана само декларацията по &19,(т.е. без искането).
Все пак съм оптимист за крайното решение на проблема като цяло. Да се надяваме, че за около 2-3 години този въпрос ще бъде уреден за всички, които се считат за ощетени. За тези, които тепърва ще живеят другаде вече правилата са ясни. Определено от страна на НАП видях сериозни усилия за окончателното решаване на този дългогодишен проблем.
Въпрос:  в Заявлението за напускане на страната, пише, че съм със спрени права до края на 2010. При подаването служителката ми каза, че не може безсрочно. Трябва ли да предприемам нещо преди края на 2010?

# 28
  • Мнения: 73
В  протокола към Решението за отказ пише : Считам, че е налице основание за освобождаване от задължение за внасяне на задължителни здравно-осигурителни вноски на основание &19и, ал.1 от ПЗР на ЗЗО за следните периоди..<.. > Считам, че не е налице основание за освобождаване... за периода( ). За календарната 2004 г. лицето е ползвало извънболнична помощ и не са изпълнени разпоредбите на &19и, ал.1 от ПЗР на ЗЗО. Периодите, за които не се дължат здравно-осигурителни вноски са въведени в регистър Здравно осигуряваване в Информационната система на НАП.
Да допълня, че в Решението за отказ е маркирано изрично, че е разгледана само декларацията по &19,(т.е. без искането).
Все пак съм оптимист за крайното решение на проблема като цяло. Да се надяваме, че за около 2-3 години този въпрос ще бъде уреден за всички, които се считат за ощетени. За тези, които тепърва ще живеят другаде вече правилата са ясни. Определено от страна на НАП видях сериозни усилия за окончателното решаване на този дългогодишен проблем.
Въпрос:  в Заявлението за напускане на страната, пише, че съм със спрени права до края на 2010. При подаването служителката ми каза, че не може безсрочно. Трябва ли да предприемам нещо преди края на 2010?
В Заявлението по чл.40а от ЗЗО ,само се въвежда датата на напускане на страната,а на долния ред-годините през които лицето няма да пребивава в страната/това не се въвежда и технически няма как да бъдеш изключена до 2010г./.Заявлението е валидно ,докато лицето реши да се завърне и подаде отново Заявление за завръщане,при което се чака 6 мес и направени 6 последователни вноски.

# 29
  • Мнения: 1 039
Благодаря, Елиа_на, за отговора. Като имам новини ще пиша пак.

Общи условия

Активация на акаунт