КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" 10 - ПОДГОТОВКА ЗА СЛЕД 7 КЛАС

  • 34 236
  • 294
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 7 821
Утре или довечера, когато имам повече време ще потърся приказките за толерантността и мога да ги извадя в отделна тема, но ме притеснява в какво ще се превърне тя като е отделна ... ще ги прочета на спокойствие и може да ги извадя ... ще видя.
Приятна вечер!

# 61
  • Мнения: 4 877
Ели, наистина имаше интересни неща, които не се срещат често в публичното пространство. Но май има основание да се притесняваш извън тук в какво ще се превърнат повдигнатите въпроси. Аз лично нямам сили да споря другаде.
Това, което мога да кажа, че се опитваме да сме изключително толерантни в тази тема. Повечето от нас имат доста различни мнения за различните ЧУ. Ето, ако разгледаш моя профил и този на Миленка, ще видиш, че сме в двете крайности за конкретно ЧУ. Но тук никога никой не си позволи да напада избора на другия. Аз я разбирам и тя ме разбира.
Ели, благодаря за всичко.

И за да се придържам към ЧО:
Правят доста голям ремонт отвън (видях на настилките) на ЧОУ "П. Берон". Надникнах вътре - добре изглежда.

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 22:43 от май :)

# 62
  • Мнения: 3 271
Благодаря ти, Маъ, за подходящия пример. Толерантността, както вече писах, е основно качество, което се опитвам да възпитам в децата ми. Една част от причините да харесвам Канада (не че не се престарават, но това е друга тема)
Ели, не мисля, че в отделна тема ще е добре. Ще тръгне една кофти дискусия, в която аз лично не бих участвала. Може би затова толкова се "разпищолихме" да си говорим за всичко в тази тема, заради разбирането и търпението на всички участници. Вече почти не пиша в други, освен в "моите" теми, омръзнало ми е да ме "ядат" ей така, от любов към спорта без да става реално истинска дискусия, от която всеки да научи нещо.
Не че не съм съгласна, че правилата трябва да се спазват и ние прекалихме. Включително и този ми постинг. Просто исках да кажа, че според мен няма смисъл да пускаш отделна тема.

# 63
  • Мнения: 4 877
тема за дискусия:

Според вас, защо повечето Частни училища и градини не се рекламират?  newsm78




Има изключително малко информация, особено за много желаните ЧУ, още по-трудно се и събира май.
За много от тях дори и тук нямаме достатъчно инфо.
Дори и АК не се рекламира много, да не казвам почти никак. Преди години случайно разбрах и за съществуването на Френския лицей. Така ли е и в толерантна Австрия, Радмила?
Та така - ето и сламки за дискусията:
- за кои ЧУ/ЧДГ ви беше лесно да намерите информация?
- за кои ви беше по-трудно?
- за вашето ЧУ/ЧДГ как намерихте инфо?

Последна редакция: чт, 10 юли 2008, 02:46 от май :)

# 64
  • Мнения: 2 993
Не мисля, че е трудно да намериш инфо за списъка с ЧУ.
По-трудно е да намериш инфо за нивото и качеството на образование там, в тази връзка такива форуми са полезни за избора на родителя.

Последна редакция: чт, 10 юли 2008, 09:51 от rosss

# 65
  • Мнения: 4 877
според мен, вече отмина детския период на част от ЧДГ и ЧУ, доста от тях са утвърдени като марка.

# 66
  • Мнения: 967
Повечето от добрите ЧУ нямат интерес да рекламират - при тях просто места няма. Което показва, че явно много хора са убедени от ползата на целенасочено частно образование. То всъщност не съществува от преди 15 години, а от 200-300 години. И е доказало ползата си!

Разбира се, би било страхотно да цялото ни образование да има едно високо ниво - но затова трябват много инвестиции, които явно не се правят. И не толкова в база, е лично моето мнение, колкото в персонал (тоест добри учители, подготвени както теоретично по предметите, които преподават, така и педагогически подготвени).
Не ми се мисли, какво ще стане идните години, всички виждат, че има бейби бум - по улиците е пълно с деца, в момента тече битка за детските градини, места няма - само след 2-3 години тези деца идват в училище и какво става - училища няма, учители няма! От университетите никой не излиза, единици са тези, на които педагогика е била първа специалност! Последните учители от старата генерация се пенсионират, а заплатите....е кой може да живее с 400-500 лв.?
И хората гледат да се спасяват -. поединично, но почнаха и гласове да се надигат - това са нашите деца, ако ги оставим необучени, неграмотни, невъзпитани....какво ще ни остане след това.
Не мисля, че това трябва да е място, където има родители, които могат да си "позволят" образованието на децата! Как си позволяваме кредит за "коли", за "апартаменти", а за децата не можем. Ако си спомните българските разкази, където бай Иван продава нивата си, за да изпрати децата да се изучат в чужбина. Това е вкоренено в българина, да даде мило и драго за образованието на децата си! Това е инвестиция в тяхното и нашето бъдеще! Все пак на тези деца разчитаме да ни плащат пенсиите - нали така! Да поемат управлението и икономиката на България, когато ние остареем и не ставаме вече за нищо!

# 67
  • Мнения: 4 877
аз пък си мисля, че ЧО не е масов "продукт" (разбирай - услуга), по тази причина е обяснимо получаването на инфо да не става чрез масово популяризиране. А я си представете с всички тези чакащи в списъци да дадено ЧУ/ЧДГ, ако имаше масова реклама - какво щеше да стане? newsm78

# 68
  • Мнения: 3 506
Според вас, защо повечето Частни училища и градини не се рекламират?  newsm78

Защото са пълни и имат дъъъъъъъълги листове с чакащи на опашка. В същото време нямат капацитет да растат, успоредно с нарастването на търсенето. За какво им е тогава да се рекламират? Харченето на пари за реклама в този случай, би противоречало на всяка бизнес логика.

# 69
  • Мнения: 967
аз пък си мисля, че ЧО не е масов "продукт" (разбирай - услуга), по тази причина е обяснимо получаването на инфо да не става чрез масово популяризиране. А я си представете с всички тези чакащи в списъци да дадено ЧУ/ЧДГ, ако имаше масова реклама - какво щеше да стане? newsm78

М-да, такава история имаше във Виенския Икономически Университет - до сега си скубят косите. Та с прости думи, ректор стана професор по маркетинг и реклама. Направиха няколко семинара, изработиха мега перфектни реклами - "Елате да учите икономика при нас" и имаше страхотен ефект. Всеки семестър се записваха по 5 хил. студенти (там няма ограничения, стига да имаш матура - можеш). И след две години имаха 20 хил. студента повече отколкото можеха да приемат. Все още е като Бабилон. Наемат кина за лекции и изпити, опъват палатки отпред на спирката на метрото - направо си вкараха автогол.

# 70
  • Мнения: 7 263
radmila това е наистина интересен прецедент. Но пък типично по техному - трудно или лесно те са намерили решение. Само си помислете какво би се случило тук в подобна ситуация?!
За мен нивото на образованието е трагично в 95% от държавните училища, тук таме в елитните езикови или математически гимназии в София и в големите градове - още има дух и желание за учене. Като цяло обаче тенденцията е пагубна - срива е огромен и най-лошото е че всички си затварят очите и на никой не му пука. След няколко години ще берем плодовете на тази "суша" в образованието ни. То вече се усеща, ако имате познат специалист по Човешки ресурси особено в голяма фирма питайте го как стои въпроса с кадрите #Crazy Shocked
И така за мен най-ценното е образованието на децата ми и смятам да инвестирам в него, толкова колкото имам възможност, че и малко отгоре!
Според мен София поне има нужда /огромна при това/ от поне 6-7 нови Частни детски градини и ясли. И от поне 10-тина нови частни училища с различно профилиране.
Самата аз съм била вече в училище в което направо си ми казаха, че не се рекламират защото нямат нужда и места нямат. Аз им се пообидих лекинко, но сега като случката е зад гърба ми ги разбирам.
Да не говорим, че имам и другия опит да бъда в желано училище и да ме изхвърлят от там под съмнителен предлог, защо ли newsm78 смятам че не е нужно да ви казвам.

# 71
  • Мнения: 4 877
Според мен София поне има нужда /огромна при това/ от поне 6-7 нови Частни детски градини и ясли. И от поне 10-тина нови частни училища с различно профилиране.

според мен БГ пазара на ЧО, може би 95% съсредоточен в СФ, е все още твърде малък за профилиране на ЧУ, а камо ли ЧДГ. Неоправдана инвестиция. За жалост!!! Виждаш - ПЧМГ за втора поредна година не могат да формират 1 клас, а са супер перспективно ЧУ. Заложили са на сигурна ниша - кандидатстване след 4 клас - утвърдена от СМГ. А математиците откога се борят за профилирани у-ща по математика от 1 клас, но уви с цялото свое лоби за толкова години не са успели да пробият.
Аз все се ядосвам на малкия БГ пазар във всичко. Може би ако се действа по-мащабно като район за Балканите и се правят филиали на ЧУ и ЧДГ и в София, повече е оправдано финансово. Но тогава не ми се мисли какви ще са таксите.

# 72
  • Мнения: 7 263
май Simple Smile има и още нещо върху което мислих и дори ми се прокрадва идеята да изпия чашка кафе с някой HR и да му я подметна.
Големите фирми в България не се ангажират почти никак с образованието. Тук мога да кажа, че в една специфична ниша нашата фирма има извести успехи - имаме един вид шевство над ТУ и тук идват доста студенти и на стаж, а са и добре приети като служители след това. Преди два дни стартира новата сесия така да се каже и имаме нови стажанти.
Но мисълта ми беше за инвестиции в частното образование. В това отношение примера на Овъргаз е наистина достоен за адмирации!
Това показва истинска ангажираност!
В една от старите фирми, в които работех дълго време се спрягаше да се направи детска градина за деца на служители, защото в един момент станаха много, но както става по нашите ширини - смени се ръководството и хубавата идея си отиде по каналния ред в кръглата папка Tired
А всяка голяма компания би могла според мен да спонсорира дадено частно училище / ако не и се занимава и няма ресурс и нужда да открива свои/ като така децата на служителите получават преференциални цени и прием там. Също така тези средства ми се струва, че ще са разход на фирмата, но не съм чак толкова на ти с счетоводно - данъчните въпроси.

# 73
  • Мнения: 4 877
Лени, кооперативни ЧДГ са си направо свободна ниша май в БГ. ЧУ е по-сложно. Може би затова е и толкова атрактивно Българско школо. Снощи минахме отдалеч покрай строежа им, ами солидна работа изглежда.

# 74
  • Мнения: 7 263
Да аз им гледах проекта - наистина ще стане прекрасно място, но .... надали ще се доредим до там. За Боби вече няма нужда и слава богу, пък за Лъчи засега е рано да се мисли чак след 4 години, а дотогава ....
Аз и затова мисля че трябва да се върви хронологично - така и така малките деца в яслена и градинска възраст, са важна брънка във веригата. От там се започва и като цяло почти няма дете, което под една или друга форма да не ги посещава, затова всяка голяма фирма би могла да задели бюджет за тази възрастова група и да сформира ЧДЯ/ЧДГ, като предоставя и свободни места на пазара на други нуждаещи се и т.н.
Виж за училищата наистина е по-сложно защото трудно може да се обобщят критериите на родителите на 100% и да се иска училище с даден профил, но пък тук може да се мине на гъвкавата схема - да се спонсорират 3-4 училища, между които да избират служителите / пък който не иска вече да си се оправя сам/.
Нещо в тази насока си мисля, че би било много добро решение и за двете страни, защото сега гледам покрай моите одисеи колко време и нерви похабих, а можеше да си ги спестя поне наполовина. А да речем в момента има поне още 100-тина колеги с първолаци, хай де да не са 100-тина 50 да са, 30 да са .... не са малко. И бройката тепърва ще нараства, защото колектива е млад и сега сме още в яслата масово Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт