Гастроезофагеален рефлукс

  • 278 274
  • 785
  •   1
Отговори
# 165
  • София
  • Мнения: 3 211
Здравейте! Дъщеря ми е на 4 години и половина. От около 6 месеца имаме следният проблем:
вечер, когато си легне започва да диша тежко и да преглъща трудно- все едно има залепнала храчка на гърлото. Това се повтаря няколко вечери подред и после започва да повръща.Пак през ноща или сутринта. Повръща, нещо като храчки или секрети- съвсем бистри. Защото лесно се обезводнява, веднага давам хидратин. Повръщането спира бързо -детето  е отпуснато няколко часа и после всичко е ок. Оплакванията и в такъв момент са предимно от болка в гърлото, или тежест в корема. С храненето няма проблем, не се оплаква от болки в стомаха, като бебе не е повръщала често. Тези симптоми се повтарят поне веднъж в месеца. Лекувахме се от какво ли не- алергии, хреми и т.н. Сега ще посетим и гастроентеролог, защото според лекарката, леко възпаления фарингс може да говори за рефлукс. Според Вас симптомите ни отговарят ли на такава диагноза?

Симптомите при рефлукса са постоянни, след гастроентеролога е добре да се консултирате с УНГ специалист относно състоянието на лимфния пръстен в устната кухина.

# 166
  • Мнения: 45
Здравейте, вече не знам към кого да се обърна. Всичко започна миналата година преди малката да тръгне на градина. Разболя се, почна да изкарва секрети, храчки с кръв, под формата на повръщане, предимно сутрин като стане, дори и през нощта. Ходихме къде ли не. На УНГ няколко пъти, на гастро няколко пъти, на алерголог. Пускахме всякакви изследвания. Секрети - гърлен, носен, за вторичен гастрит, за храчка, кръв, урина, кръв от вената й взеха, не си спомням за какво беше. И нищо, продължаваше. Алерголожката ми даде да правя пакет за алергии. Не съм го направила, защото всеки ми казва, че е малка. ЛЛ последно каза да ни прати на психолог. Не го прави всеки ден. Категорично отказва да ходи на градина. Може би има нещо общо. Реве, пищи, така и не свикна тези 7-8 месецаа. Близо на 4 години е.  Почти не се храни както трябва, не наддава кг. Плодове отказва да яде. Последната й кръвна картина хемоглобина беше нисък. Гастроенеролога каза да се направи ендоскопско иследване мисля. Ходихме и при хомеопат. Той каза, че има Рефлукс на сфинкера на оди. Да пие лекарства по схема, да не яде 3 часа преди ядене. И той каза, че всичко е на нервна основа. Нерв притискал мускула и затова връща. По-добре е, но пак го прави от време на време. И после какво, израства ли се. Трябва ли да се направи някакво изследване за потвърждаване на диагнозата? Извинявам се за дългия пост.

# 167
  • Мнения: 265
Здравейте,професор Бранков! Чета,чета и препрочитам отново темата за Гер и повръщане в кърмаческа възраст. Имам чувството,че се въртим в омагьосан кръг. Писала съм вече няколко пъти,винаги сте били отзивчив,за което Ви благодаря. Последните събития около нас-лежахме 10 дни в Педиатрията в Пловдив. Проф. Бошева назначи мотилиум-за запека?!?!?-след два,три приема на лекарството бебето ми изпадна буквално в ступор-повърна на фонтан няколко пъти,започна да гледа в една точка,отпусна се и пребледня... Спряха го. Изпратиха друга гастроентероложка,тя ме разпита и си тръгна.Изписала ранитидин,гастротус и две хранения на ден с оризова каша(на 3месеца и половина е бебо).Да се направят изследвания с контраст и сонда. Така.. . Невролога ми казва-сега ще стане ясна причината за гер-а-физиологичен ли е,неврологичен ли,нещо друго ли има...И чакам аз дни на ред,през което време правим аспирационна пневмония?!?,която не се вижда на снимка,но те я чули? на слушалка . По някое време ми съобщават,бе няма да го изследват-нямало смисъл . Изписаха ни,оттогава той постоянно има хрип,задна хрема,която днес след преглед се оказа-силно зачервено гърло+ бронхоспазъм+висока температура. Вече силно съм притеснена,че три месеца лекуваме с различни средства Гер-а,а реално нямаме никакво подобрение. След престоя бебо страшно дръпна назад в развитието си,така се стресира нямам думи. Възможно ли е да дойдем в София да се направят изследвания без да се лежи в болница? Вече ми се струва абсурдно цялото това стреляне в тъмното без доказателства,още повече,че щом не се повлиява толкова време може би са касае за нещо по -сериозно.

# 168
  • София
  • Мнения: 3 211
..... Разболя се, почна да изкарва секрети, храчки с кръв, под формата на повръщане, предимно сутрин като стане, дори и през нощта. Ходихме къде ли не. На УНГ няколко пъти, на гастро няколко пъти, на алерголог. .....
.....ЛЛ последно каза да ни прати на психолог. Не го прави всеки ден. Категорично отказва да ходи на градина. Може би има нещо общо. Реве, пищи, така и не свикна тези 7-8 месецаа. Близо на 4 години е.  Почти не се храни както трябва, не наддава кг. Плодове отказва да яде. Последната й кръвна картина хемоглобина беше нисък. Гастроенеролога каза да се направи ендоскопско иследване мисля. Ходихме и при хомеопат. Той каза, че има Рефлукс на сфинкера на оди. Да пие лекарства по схема, да не яде 3 часа преди ядене. И той каза, че всичко е на нервна основа. Нерв притискал мускула и затова връща. По-добре е, но пак го прави от време на време. И после какво, израства ли се.

Съветвам Ви да дойдете в Токуда в Детския център да поговорим. Ще консултираме и нашите гастроентеролози. Би било редно да я приемем да 2 - 3 дни и да предприемем някои изследвания, ще решим допълнително. Може да запишете час на 02 403 4000
 Hug

# 169
  • София
  • Мнения: 3 211
..... Последните събития около нас-лежахме 10 дни в Педиатрията в Пловдив. Проф. Бошева назначи мотилиум-за запека?!?!?-след два,три приема на лекарството бебето ми изпадна буквално в ступор-повърна на фонтан няколко пъти,започна да гледа в една точка,отпусна се и пребледня...  Изпратиха друга гастроентероложка,тя ме разпита и си тръгна.Изписала ранитидин,гастротус и две хранения на ден с оризова каша(на 3месеца и половина е бебо).Да се направят изследвания с контраст и сонда. Така.. . Невролога ми казва-сега ще стане ясна причината за гер-а-физиологичен ли е,неврологичен ли,нещо друго ли има...И чакам аз дни на ред,през което време правим аспирационна пневмония?!?,която не се вижда на снимка,но те я чули? на слушалка . По някое време ми съобщават,бе няма да го изследват-нямало смисъл . Изписаха ни,оттогава той постоянно има хрип,задна хрема,която днес след преглед се оказа-силно зачервено гърло+ бронхоспазъм+висока температура. Вече силно съм притеснена,че три месеца лекуваме с различни средства Гер-а,а реално нямаме никакво подобрение.

На тази възраст се счита, че рефлуксът е функционален и ще се преодолее с подходящи храни и режим. Децата реагират различно на тези оплаквания, а макар и рядко може да има и друга патология. И Вас ще посъветвам да дойдете в Токуда като запишете час в Детския център при д-р Лазарова. Все пак ако решим да правим изследвания редно е да я приемем за кратко време. Аз също ще следя нещата.

# 170
  • Мнения: 45
Здравейте, да кажа при нас какво се случва. Влезнахме по спешност в Специализирана болница за Активно лечение на детски болници,на ул. И. Гешов. Направиха ендоскопското изследване и диагнозата, която поставиха е ГЕРБ с езофагит. Казаха, че е много тежко състоянието на малката. Седяхме 7 дни, наливаха венозно нексиум. Също пие мотилиум и гавискон. След три месеца казаха, че трябва да влезем пак там, за да повторят процедурата, защото можело лекарствата да не подействат или да се получат сраствания. Следователно трябва да се прави операция. Или в пирогов или в токуда при проф. Бранков. Има ли нещо, което да направим за да се избегне операцията или... Пие лекарствата, опитваме се да спи под наклон. Казаха около месец да хапва пасирани неща и предимно супи. Нещо друго има ли което да направим? Благодаря предварително!

# 171
  • София
  • Мнения: 3 211
ГЕРБ с езофагит и опасност от стеснение на хранопровода е едно от показанията за операция.  След поставяне на ендоскопската диагноза се провежда лечение, което при вас е назначено правилно. Но в случай че след 3 и най-много до 6 месеца оплакванията не преминат и промените в хранопровода останат, операцията е неизбежна. Вашето дете е на 4 години и вече отдавна е в рисковата група.
Когато пожелаете елате в Детския център на Токуда да поговорим.
 Hug

# 172
  • Мнения: 45
Благодаря ви за отговора. Може ли да ми кажете ако се стигне до операция, после всичко ще е наред, нали? Има ли вероятност да не помогне тази операция и какви последици има от нея? Живота за нея продължава нормално или трябва да пази диети или нещо друго?

# 173
  • София
  • Мнения: 3 211
Аз проследявам повече от 80 деца, които съм оперирал за период от почти 30 години. При тези с напреднали усложнения на рефлуксната болест възстановителния период е по-бавен. В късна възраст като зрели индивиди някои проявяват леки до умерени смущения в храненето. Това се дължи на израстването на детето като физика и поради неспазване на указания диетичен режим. Тези проблеми се овладяват с лекарствено лечение. В общи линии най-голямата част от оперираните деца живеят нормално, работят, имат семейство и деца  Hug  Нека не задълбочаваме, основното е, че операцията ликвидира проблема.

# 174
  • Мнения: 45
Благодаря ви за отговорите. След 3 месеца като мине прегледът пак ще пиша какви са резултатите. И евентуално за операция ако трябва да се говори. Поздрави!

# 175
  • Мнения: 8
Здравейте ПРОФЕСОРЕ , имаме проблем който много ме притиснява . Детето ми е родено в 35 г . с. с тегло 2450кг. без тежки усложнения. Като бебе наддаваше малко , сега е дребна на 1г и 4 мес. е 8 кг. На  7 месеца запо4на да повръща и досега. Повръщането е на фонтан през устата и носа. Пиехме гастротус и хомепатични гранулки и повръщането намаля и спря, но след спирането на лекарствата за 1,5 м. пак започна. Лекарката която ни лекува каза ГЕР. Какво е вашето мнение и какво ще ни посаветвате.Благодаря ви предварително

# 176
  • София
  • Мнения: 3 211
Нямам опит а и не харесвам хомеопатичните лекарства. Все си мисля, че ако помагат в някой случаи, значи положението не е било сериозно.  newsm78
Гастротус е механична смесица от разни полезни за стомаха вещества, но не мисля че е подходящ за Вашето дете.
Ясно, че е ГЕР. Но ако искате съвет, трябва да поговорим. Ще ви свържа и с нашите гастро-ентеролози. Възможно е да се наложат някои изследвания - на първо време рентген.
Обадете ми се  Hug

# 177
  • Мнения: 8
Благодаря ви за отделеното внимание. Може ли да оставите телефон , за да мога да се свържа с вас да поговорим и по кое време ще е удобно да ви се обадя?

# 178
  • Мнения: 1
Здравейте, проф. Бранков. Моля ви за съвет. Синът ми е на 3 г.  До 1 г. връщаше по-малко храна, като до 6 м. наддаваше добре, а после спря и на 1 г. беше 8, 5 кг. Педиатърът не виждаш проблем в това и не е правено нищо срещу рефлукса. След това започна добре да си наддава, апетитът винаги му е бил добър, но епизодите на връщане на храна се появяха отвреме-навреме. Кашлици рядко е имал, без сериозни боледувания мина яслата. Обаче има чести хреми с бели секрети. Пролетта беше цял месец с такава хрема и тогава УНГ ни каза, че има рефлукс и алергия. Изписа ни гастротус и ериус. След една седмица се оправи, но честно казано, не знам кое помогна. От 20 дни има стомашно-чревни проблеми - колики (не много силни), газове, къркорене, често оригване след хранене, понякога преглъща така сякаш му се връща храна. По съвет на педиатъра започнах да му давам 2х1 биогайа и вечер преди заспиване гастротус. Забелязах, че като пие гастротус, спи без да се буди, иначе почти всяка нощ се буди по 1-2 пъти От два дни му се появи и по-засилено слюноотделяне. Уж всичко започна да отшумя, но вчера вечерта, докато си седеше съвсем спокойно, се закашля и каза, че му се връща храна.  Тази сутрин отново се оплака, че го боли корем. Притеснява ме дали няма тих рефлукс, който аз забелязвам само когато се обостри.

# 179
  • София
  • Мнения: 3 211
Благодаря ви за отделеното внимание. Може ли да оставите телефон , за да мога да се свържа с вас да поговорим и по кое време ще е удобно да ви се обадя?

Може да запишете час за преглед в Токуда на 02 403 4000

Общи условия

Активация на акаунт