Гастроезофагеален рефлукс

  • 274 727
  • 784
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 3 193
Ще Ви отговоря накратко - незрелият мускул е типичен за функционалния рефлукс, но повръщанията не са винаги. Ако наистина повръща след всяко хранене, и в добавка на това не наддава на тегло, значи има хирургичен проблем.

# 331
  • София
  • Мнения: 1 915
Ще Ви отговоря накратко - незрелият мускул е типичен за функционалния рефлукс, но повръщанията не са винаги. Ако наистина повръща след всяко хранене, и в добавка на това не наддава на тегло, значи има хирургичен проблем.
Благодаря за разяснението!

# 332
  • Мнения: 1 874
Здравейте! Моето дете е на 6г.,9 месеца.От около месец има оплаквания почти всекидневни...от тежест,парене,гадене и много и често дълбоки оригвания.Забелязах че в легнало положение на тялото тези оплаквания са повечето пъти по изразени.Той се изправя до седнало положение ...явно така му става по добре.Но оплакванията се получават и като седи седнал и прав също.Даже единият път повърна ,а беше прав . Тези състояния се случват по 2-3-4 пъти на ден.Като се случва по всяко време т.е. и на гладно,и след хранене,и няколко часа след хранене.
Днес до сега вече 3 пъти му става така .
Ходихме на лекар...казаха ни Гастрит с гастроезофагиална рефлуксна болест.При палпация и плитка и дълбока има болка под ребрата в средата,а също и в дясно подребрие,но по слаба.
Лекарката като го видя ,то му стана пак тия ооплаквания пред нея,докато лежеше на кошетката ...тежест,гадене ,оригвания ...та каза типична клинична картина .
Изписаха му Рефлуксед сироп и Пробитор.
Ако нямало ефект тогава гастроскопия .

Също така ни каза лекарката да направим фекална проба за хеликобактер пилоли.


Здравейте отново докторе !

Искам да попитам следнотоо.. при изследване на Хеликобактер пилоли от фекална проба.. има ли значение както при другите изследвания за бактерии да е минал известен период след антибиотично лечение. Значи първото ни изследване бешее около 3 дни след антибиотик ( с който лекувахме другоо ). Та въпроса ми е дали антибиотика изпит скоро може да е повлиал на резулататите.. примерно да  даде фалшиво отрицателен резултат ?  ( защото резулатата слава богу беше отрицателен ).Значи за един месец детето  два пъти  боледува с два антибиотика, като забелязах чее по време на антибиотика и двата пътии стомашните симптоми са по леки и по на рядко, по кратки са епизодите. Ето скоро приключихме със вторият антибиотик и пак се позасилиха нещата след спирането му... както беше и след спирането и на предният  антибиотик. Зачудих се защо по време на антибиотик е по добре, не би ли трябвало да е обратното ...?! ето че след втория антибиотик се позасилиха нещата пак,преди малко  имаше мн силен епзиод на обостряне.

Последна редакция: пт, 02 дек 2016, 20:25 от Lightning

# 333
  • София
  • Мнения: 3 193
Фекалната проба за Хеликобактер не винаги е сигурна. Трябва при гастроскопия да се вземе проба от лигавицата. Това не се прави навсякъде - бих могъл да го уредя в Токуда.

Антибиотик даден за интеркурентна инфекция не би трябвало да излекува бактерията, ако я има. При положителен резултат се дават три точно определени антимикробни средства.

При една гастроскопия може да се установи, дали има хирургичен проблем. Макар че, аз като от старата школа, бих направил контрастно изследване на хранопровода и стомаха с бариева каша.

Нямам впечатления от Рефлукс ейд.

Потърсете ме на 0888 373 857

# 334
  • Мнения: 1 874
Благодаря Ви за отговора, доктор Оги. И лекуващата лекарка спомена за гастроскопия и за ренген, ако няма ефект от лекарствата. Идната седмица сме на контролен преглед и  ще видим на какво мнение е  тя. Тя също спомена за София. Силно се надявам да не се наложи. Simple Smile
За бактериите хеликобактер, ако ги има, и аз мисля че няма как да се излекуват от  антибиотик за друга инфекция, но си мислех дали неможе просто да се подтисне временно и затова по време на  антибиотик да е по- лека симптоматиката. Иначе знам че се лекуват с два антибиотика едновременно.

# 335
  • Мнения: 1 874
Доктор Оги,здравейте!Аз отново имам въпроси.Постъпихме в болница за изследвания относно гастроезофагиалната рефлуксна болест.Тук му слагат венозно Улкопрол.Това разнрах е пак като нашия Пробитор,т.е омепразол.С Улкопрол венозно детето се чувства добре сега.Предполагам че ефекта е много добър понеже е венозно приложен ??
За петък са му насрочили Ренген с бариева глътка( така ми казаха ) на гладно и жадно.Та се чудя като го подтискат с Улкопрол успешно,какво ще покаже това изследване ??
За хеликобактер изледван от фекален тест и кръвен ми казаха,че е ала бала и само с гастроскопия ставало както и Вие ми писахте.
И друго...споменаха че може и на неврогенна основа да са тия негови оплаквания...защото сега се чувства сравнително добре,но те слагат венозно Улкопрол и нали това трябва да е резултата от този медикамент.Освен това не са ми казали да спра Омепразола и приема и него .Не става ли много ?

Последна редакция: ср, 14 дек 2016, 23:11 от Lightning

# 336
  • София
  • Мнения: 3 193
Здравейте! Моето дете е на 6г.,9 месеца.От около месец има оплаквания почти всекидневни...от тежест,парене,гадене и много и често дълбоки оригвания.Забелязах че в легнало положение на тялото тези оплаквания са повечето пъти по изразени.Той се изправя до седнало положение ...явно така му става по добре.Но оплакванията се получават и като седи седнал и прав също.Даже единият път повърна ,а беше прав . Тези състояния се случват по 2-3-4 пъти на ден.Като се случва по всяко време т.е. и на гладно,и след хранене,и няколко часа след хранене.
Аз лично бих извършил рентген с контраст - да се види дали хранопроводът и стомахът имат правилно анатомично разпределение. Сега съм в отпуска. Може да ме потърсите след 3 януари на 0888 373 857

# 337
  • София
  • Мнения: 3 193
бебето е на кърма, а един- два пъти на ден приема и антирефлуксно адапт. мляко /дохранваме го/. Някой път се храни на един час, друг път на два, два и половина, няма установен точен режим. Т.е. на поискване, когато е гладно. Наддава нормално, досега по 1 кг. на месец. След всяко хранене го вдигаме да се уригва, но много често при самото уригване връща мляко, а като го сложим в креватчето, дори и след като се е уригнало, продължава да повръща. Има дни, в които връща след всяко ядене, а други дни- само по веднъж на ден. Мисля си, ако този мускул е незрял /защото ни обясниха, че това е причината за рефлукса/ не би ли трябвало да връща винаги след хранене?
Именно при рефлукс повръщанията не са след всяко хранене. Има и други елементи за рефлукса, освен незрялост на кардията. Бъдете търпеливи и следвайте указаното поведение с диета и лекарства.

# 338
  • София
  • Мнения: 3 193
Благодаря Ви за отговора, доктор Оги. И лекуващата лекарка спомена за гастроскопия и за ренген, ако няма ефект от лекарствата. Идната седмица сме на контролен преглед и  ще видим на какво мнение е  тя. Тя също спомена за София. Силно се надявам да не се наложи. Simple Smile
За бактериите хеликобактер, ако ги има, и аз мисля че няма как да се излекуват от  антибиотик за друга инфекция, но си мислех дали неможе просто да се подтисне временно и затова по време на  антибиотик да е по- лека симптоматиката. Иначе знам че се лекуват с два антибиотика едновременно.

Нека да Ви кажа приятелски - не се опитвайте да мислете по лекарски (медицински). Все пак водещият в лечението е детският гастроентеролог. Ако искате от мен съвнет елате да поговорим лично.

# 339
  • Мнения: 1 874
Здравейте! Моето дете е на 6г.,9 месеца.От около месец има оплаквания почти всекидневни...от тежест,парене,гадене и много и често дълбоки оригвания.Забелязах че в легнало положение на тялото тези оплаквания са повечето пъти по изразени.Той се изправя до седнало положение ...явно така му става по добре.Но оплакванията се получават и като седи седнал и прав също.Даже единият път повърна ,а беше прав . Тези състояния се случват по 2-3-4 пъти на ден.Като се случва по всяко време т.е. и на гладно,и след хранене,и няколко часа след хранене.
Аз лично бих извършил рентген с контраст - да се види дали хранопроводът и стомахът имат правилно анатомично разпределение. Сега съм в отпуска. Може да ме потърсите след 3 януари на 0888 373 857


Здравейте докторе! Постъпихме в болница за изследвания за стомаха.Направиха му ренген с бариева каша и от там излезе проблема,който води до оплакванията на детето  и рефлукса. Стомаха  не е с правилно разположение и форма- стомах хипертоничен,голяма каскада във форникса.Заключението е Каскаден стомах. Изписаха ни Нексум 10 мг.и Мотилиум 2 пъти по  1 прахче.
Слагаха му в болницата 4 дни венозно Улкопрол и  се чувстваше доста по- добре.

Казаха, че каскадният стомах предразполагал за това надигане на  горе по хранопровода до устата.Но неми стана много ясно пак.

Не ми казаха нищо за хирургично решение на проблема.Ще се потискат симптомите с лекарствата. Дано да действат !
И друг въпрос ...можели стомаха сам да се приведе в нормална форма и разпределение ? След като явно от нещо се е получило така, т.е придобито, възможно ли е и сам да се оправи ? все на лекарства ли ще е.. не са ми много ясни нещата...а и тука много много не обясняват с подробности докторите.

Последна редакция: нд, 18 дек 2016, 09:10 от Lightning

# 340
  • София
  • Мнения: 3 193
"Каскаден стомах" е условна диагноза, по-скоро рентгенологична. Сега има нужда от гастроскопия за да се види как са хранопровода и кардията, има ли гастрит, как се отваря пилора. Другият вариант на изчакване е клиничен - как ще се повлияят симптомите от проведеното лечение.

Обадете се пак.

# 341
  • Мнения: 1 874
"Каскаден стомах" е условна диагноза, по-скоро рентгенологична. Сега има нужда от гастроскопия за да се види как са хранопровода и кардията, има ли гастрит, как се отваря пилора. Другият вариант на изчакване е клиничен - как ще се повлияят симптомите от проведеното лечение.

Обадете се пак.

  " "Каскаден стомах" е условна диагноза, по-скоро рентгенологична " . Това какво значи ? Че това не е достатъчна причина за стоманите проблеми на детето или е недостатъчна диагноза ?

С ренегена на стомх не се ли разбира и за състоянието на хранопровода и пилора ?
В това излсдване пише и за хранопровода и за пилора, но според това коетопише там няма проблем, аз и затова не ги писах тия неща.
Ще Ви напиша всичко което пише като резултат от контрастните снимки.
Хранопровод с нормален лигавичен релеф, ефективна перисталтика;стомах-хипертоничен,голяма каскада във форникса,нормален лигавичен релеф,без дефекти в изпълването,перисталтика симетрична,ефикасна, пилор-централен,булбус дуодени с правилна форма и големина,дуоденална дъга с нормален лигавичен релеф- заключение - каскаден стомах.

Иначе дтетослед като в болницата го постабилизираха с Улкопрол венозно, е доста  по- добре.. от тогава силни епизоди не е имал, само вчера на два пъти следобед имаше леко обостряне и сутринта също едно леко. Почнхаме с Нексиум и Мотилиум, казах да си го давам и Рефлусед.

# 342
  • София
  • Мнения: 3 193
Тъй като има прояви на рефлукс, с гастроскопията ще се разбере дали са налице ерозии на хранопровода и/или гастрит (язва). Рентгенът не винаги показва ерозивни изменения, особено на хранопровода.

Както Ви казах, клиничното подобрение също показва дали лечението на правилен път.

# 343
  • Мнения: 1 874
Тъй като има прояви на рефлукс, с гастроскопията ще се разбере дали са налице ерозии на хранопровода и/или гастрит (язва). Рентгенът не винаги показва ерозивни изменения, особено на хранопровода.

Както Ви казах, клиничното подобрение също показва дали лечението на правилен път.

Благодаря, д-р.Оги ! Ще видим от тук нататък какво ще е положението .Весели празници Ви пожелавам !

# 344
  • Мнения: 16
Здравейте д-р Оги,

Моля ви за съвет, синът ми е на 10 месеца:
До 5 1/2 месеца беше само на кърма и повръщаше на всяко хранене, по някога малко понякога повече, но и до ден днешен наддава чудесно и има страхотен апетит.

На 2 1/2 месеца с кърмата върна и кръв, колкото чаена лъжичка/тъмна като отайка от кафе/. Бяхме в Токуда, д-р лазарова ни прегледа, изписа мотилиум за месец и постави диагноза физиологичен рефлукс. Всички изследвания в норма, стояхме 5 дена в болницата.
След 7я месец повръщането значително намаля, като е имало случаи повече от 20 дена нито веднъж и после пак започва, но по малко, по няколко капчици.
Проблемът е, че всеки месец по различно време връща по няколко нишки кръв, в следствие на многократно оригване.
От месец сме на нексиум 1по 10гр, спрях да кърмя, за да не му създавам допълнителна киселинност, но снощи пак върна капка мляко и в него имаше съвсем малка нишка кръв.
Д-р Лазарова предлага скопия, за да се установи от къде точно е кръвта, според нея е следствие на слаби съдове.
Моля ви за съвет как да процедираме от тук нататък.
Благодаря предварително,

Общи условия

Активация на акаунт