Гастроезофагеален рефлукс

  • 276 977
  • 784
  •   2
Отговори
# 315
  • София
  • Мнения: 3 198
Едно от най- често срещаните последствия след операция за атрезия на хранопровода е развитието на ГЕРБ. Това се дължи на вродено нарушаване на инервацията, а също така и на механичното издърпване на долния участък на хранопровода, с което се създава възможност за свързването му с горния участък.
Лечението включва средства потискащи киселинността и подобряващи мотилитета на хранопровода.

# 316
  • varna
  • Мнения: 78
Кои са тези лекарства  които потискат киселинността......мотилиум , мепрезор, и гастротус ги пие 2 месеца и няма промяна.

# 317
  • Мнения: 1 498
Ние приемахме Нексиум малко повече от година. То е такова, което потиска отделянето на стомашна киселина. Много добър ефект имахме от него, повръщанията намаляха доста. Но в крайна сметка открихме и още нещо - моето дете просто има стомахче, което не толерира добре големи количества течности. Когато приема големи количества течности, много по-лесно става фонтан с миризма на стомашен сок и жълтеникав цвят, отколкото при прием на по-твърди храни и по-малко течности. 

# 318
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Да споделя само, че 2 месеца може би е твърде малко време за кой знае каква промяна, не знам. Случаят при моето дете беше по-различен и по-лек и въпреки това пи лекарства около 6-7 месеца и едва към края на периода се почувства осезаем ефект. До втория месец и при моята дъщеря нямаше почти никакъв резултат.

И още един въпрос към д-р Оги от мен: по-напред в темата съм описала за какво ставаше дума при моето дете, накратко: на 3г започна да ѝ се гади, основно по време или след храна. Повръщала е 4-5 пъти за 8 месеца. Реално тя не повръща, само има позиви за повръщане, гадене. Доц. Георгиева я лекува с Нексиум, Мотилиум, после и Рефлуксейд. Оправи се и всичко спря.
Проблемът е, че при всяко разболяване, при всеки вирус и болки в гърлото, хрема или кашлица получава отново гадене. Докато е здрава няма проблеми вече /на 3г и 7 мес е сега/, само по време на боледуване и то са позиви за повръщане, мноооого рядко се случва да повърне, както казах броят се на пръстите на ръцете ми за толкова много месеци.
Говорих с педиатри, говорих и с доц. Георгиева, но исках да питам и Вас това рефлукс ли е и мога ли да направя още нещо, за да не се появява отново при всяко банално вирусно заболяване? Казаха ми, когато е болна да включвам за 2 седмици до месец Нексиум и/или Рефлуксейд. И при нужда ще го правя, но просто исках да знам това ли е всичко и може ли да се направи още нещо. Благодаря предварително!  bouquet

Последна редакция: ср, 09 ное 2016, 23:49 от Мон...

# 319
  • София
  • Мнения: 3 198
Трябва да се реагира съответно на симптомите (оплакванията). Това което описвате не е рефлукс, а реакция на организма на болестните прояви. Как е детето с имунната система? 

# 320
  • София
  • Мнения: 3 198
Диагнозата ГЕРБ  се установи след направен ренген с бариева каша,в легнало положение се видя че връща течност.Синът ми се роди с атрезия на хранопровода,веднага му се направи операция и до сега не е имал проблеми.

Един от най-честите проблеми след операция за атрезия на хранопровода е вторичен гастро-езофагеален рефлукс. Това става така, защото като се изтеглят двата сегмента, за да се свържат, кардията се издърпва нагоре и се отваря трайно. В леките случаи се прилага режим на хранене (по-малко и по-често), антирефлуксни лекарства, а в затегнатите случаи се прави антирефлуксна операция.
Това го казвам общо. Конкретно за вас мога да дам съвет след като видя изследванията.

# 321
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Трябва да се реагира съответно на симптомите (оплакванията). Това което описвате не е рефлукс, а реакция на организма на болестните прояви. Как е детето с имунната система?  
Добре като цяло. Не боледува прекалено често. За 3г и 7 мес е боледувала по-сериозно /с кашлица, не само сополи или пък е ставало усложнение с ушите/ около 5 пъти, тогава се е налагало да пие и антибиотици и да се лекува с по-сериозни лекарства. Иначе обикновено вирусите минават само с около седмица сополи и 1-2 дни температура. Няма алергии /или ако има не ги знам/, нищо необичайно в общи линии.
Имаше само леко уголемена трета сливица, УНГ казаха, че не е за вадене. Пи Имунотрофина заради нея /няколко курса направихме/ и се повлия много добре, за момента няма проблеми нито с третата сливица, нито с другите сливици.
Предполагаше се преди, че въпросното гадене се засилва и от проблемите, които имаше тогава със сливицата. Сега обаче уж вече всичко е наред, но нито гастроентеролозите, нито педиатрите, нито лекарите УНГ могат да кажат рефлукс ли е това и от какво се предизвиква. Вече поне се получава само като е болна, докато е здрава няма проблеми.
Извинявам се за дългия пост, просто исках да се изразя ясно.

# 322
  • Мнения: 1 874
Здравейте! Моето дете е на 6г.,9 месеца.От около месец има оплаквания почти всекидневни...от тежест,парене,гадене и много и често дълбоки оригвания.Забелязах че в легнало положение на тялото тези оплаквания са повечето пъти по изразени.Той се изправя до седнало положение ...явно така му става по добре.Но оплакванията се получават и като седи седнал и прав също.Даже единият път повърна ,а беше прав . Тези състояния се случват по 2-3-4 пъти на ден.Като се случва по всяко време т.е. и на гладно,и след хранене,и няколко часа след хранене.
Днес до сега вече 3 пъти му става така .
Ходихме на лекар...казаха ни Гастрит с гастроезофагиална рефлуксна болест.При палпация и плитка и дълбока има болка под ребрата в средата,а също и в дясно подребрие,но по слаба.
Лекарката като го видя ,то му стана пак тия ооплаквания пред нея,докато лежеше на кошетката ...тежест,гадене ,оригвания ...та каза типична клинична картина .
Изписаха му Рефлуксед сироп и Пробитор.
Ако нямало ефект тогава гастроскопия .

Също така ни каза лекарката да направим фекална проба за хеликобактер пилоли.

# 323
  • Мнения: 1 874
Здравейте! Моето дете е на 6г.,9 месеца.От около месец има оплаквания почти всекидневни...от тежест,парене,гадене и много и често дълбоки оригвания.Забелязах че в легнало положение на тялото тези оплаквания са повечето пъти по изразени.Той се изправя до седнало положение ...явно така му става по добре.Но оплакванията се получават и като седи седнал и прав също.Даже единият път повърна ,а беше прав . Тези състояния се случват по 2-3-4 пъти на ден.Като се случва по всяко време т.е. и на гладно,и след хранене,и няколко часа след хранене.
Днес до сега вече 3 пъти му става така .
Ходихме на лекар...казаха ни Гастрит с гастроезофагиална рефлуксна болест.При палпация и плитка и дълбока има болка под ребрата в средата,а също и в дясно подребрие,но по слаба.
Лекарката като го видя ,то му стана пак тия ооплаквания пред нея,докато лежеше на кошетката ...тежест,гадене ,оригвания ...та каза типична клинична картина .
Изписаха му Рефлуксед сироп и Пробитор.
Ако нямало ефект тогава гастроскопия .

Също така ни каза лекарката да направим фекална проба за хеликобактер пилоли.


Докторе, моля Ви кажете лечението правилно ли е ? И по специално искам да попитам за Пробитор 20 мг- значи детето е 18.5 кг. Лекарката каза да деля съдържимото на капсулата на две. Неговата доза била 10 мг. Та вапроса ми е да не би да е малко.Просто този следобед бе ужас... като легна .. поне на 6-7 пъти му се наложи да  се вдигне до седнало, като преди това се чува как сякаш се надига нагоре, казва че му е тежко, сяда от легнало положение и почва едни гадни кисилинни уригвания, за малко да повърне..чак до носа му стигна стомашно съдържимо явно, защото взе да му хлипа носа в този момент. След множество уригвания явно поолеква и пак си ляга, но почти веднага до минута две три  пак става , сяда в леглото и това се повтаря тежест оригване много  и...до гадене... така час и половина накрая го сложих на високоо, на 2 възглавниции и  успя да заспи. Малко ли му е 10 мг Пробитор и за колко дни идва ефекта от  тези лекарства ? Че се мъчи детето. И сутринта след ставане тъй  беше и  в училище пак тъй му станало...но явно че като е легнал ее доста по силноо  Confused  И друг въпрос този Пробитор нали е само сутрин на гладно... а в такова състояние както сега следобеда какво може да му се дава за момента да му олекне ?

# 324
  • София
  • Мнения: 3 198
Лекарства като Пробитор намаляват киселинността на стомаха и по принцип трябва да се дават вечер. Защото през нощта в легнало положение рефлуксът се засилва. Някои педиатри го препоръчват сутрин и вечер по 10 мг.  За жалост прахчетата Нексиум по 10 мг не се продават в България.

В Рефлуксейд има екстракти от много билки, не съм сигурен доколко помагат. Аз лично съм привърженик на Мотилиум. Но това са само лекарства, обръщате ли внимание на хранителния режим, начина на хранене на детето - яде ли лакомо, прибързано, на големи хапки, с което поглъща и въздух... и прочее.

Аз като хирург се интересувам от конфигурацията на хранопровода и стомаха, пилора... Все неща от моята компетентност. Има специфични методи на изследване, които дават отговор на много въпроси. За жалост най-модерната импеданс-ПеХа- метрия (pH metri) е скъпичка и недостъпна за много.

# 325
  • София
  • Мнения: 1 916
Д-р Оги, интересува ме възможно ли е да се установи дали повръщането при малко бебе /на 2 месеца/ се дължи на физиологичен рефлукс, или просто детето се прехранва и връща млякото, което му е в повече? Има ли някакво изследване /ехографско или друго/, което може да отговори на въпроса ми? Защото, мисля си, все пак за по- тежките случаи на рефлукс  може да се прилага някаква медикаментозна терапия, докато, ако детето просто се прехранва, такава терапия е ненужна Thinking

# 326
  • Мнения: 1 874
Лекарства като Пробитор намаляват киселинността на стомаха и по принцип трябва да се дават вечер. Защото през нощта в легнало положение рефлуксът се засилва. Някои педиатри го препоръчват сутрин и вечер по 10 мг.  За жалост прахчетата Нексиум по 10 мг не се продават в България.

В Рефлуксейд има екстракти от много билки, не съм сигурен доколко помагат. Аз лично съм привърженик на Мотилиум. Но това са само лекарства, обръщате ли внимание на хранителния режим, начина на хранене на детето - яде ли лакомо, прибързано, на големи хапки, с което поглъща и въздух... и прочее.

Аз като хирург се интересувам от конфигурацията на хранопровода и стомаха, пилора... Все неща от моята компетентност. Има специфични методи на изследване, които дават отговор на много въпроси. За жалост най-модерната импеданс-ПеХа- метрия (pH metri) е скъпичка и недостъпна за много.

Не, не яде лакомо  и прибързано, даже се храни бавно и не яде големи количества, даже малко яде. Не яде тежки, мазни неща,нито пържено, нито газирани напитки, ядки и т.н..  не готвя с  пикантни подправки ,само магданоз и целина, та като цяло храненето му мисля е добро, супички, млечни продукти, други манджи освен супи почти не яде.

# 327
  • София
  • Мнения: 3 198


[/quote]
Не, не яде лакомо  и прибързано, даже се храни бавно и не яде големи количества, даже малко яде. Не яде тежки, мазни неща,нито пържено, нито газирани напитки, ядки и т.н..  не готвя с  пикантни подправки ,само магданоз и целина, та като цяло храненето му мисля е добро, супички, млечни продукти, други манджи освен супи почти не яде.
[/quote]

Както Ви казах, точен отговор може да получим след едно рентгеново изследване.

# 328
  • София
  • Мнения: 3 198
Д-р Оги, интересува ме възможно ли е да се установи дали повръщането при малко бебе /на 2 месеца/ се дължи на физиологичен рефлукс, или просто детето се прехранва и връща млякото, което му е в повече? Има ли някакво изследване /ехографско или друго/, което може да отговори на въпроса ми? Защото, мисля си, все пак за по- тежките случаи на рефлукс  може да се прилага някаква медикаментозна терапия, докато, ако детето просто се прехранва, такава терапия е ненужна Thinking

Разбира се, че е физиологичен рефлукс. Не е нужно да се правят специализирани изследвания. Вие контролирате ли количеството на едно хранене, внимавате ли в режима на храненето?

# 329
  • София
  • Мнения: 1 916
Д-р Оги, интересува ме възможно ли е да се установи дали повръщането при малко бебе /на 2 месеца/ се дължи на физиологичен рефлукс, или просто детето се прехранва и връща млякото, което му е в повече? Има ли някакво изследване /ехографско или друго/, което може да отговори на въпроса ми? Защото, мисля си, все пак за по- тежките случаи на рефлукс  може да се прилага някаква медикаментозна терапия, докато, ако детето просто се прехранва, такава терапия е ненужна Thinking

Разбира се, че е физиологичен рефлукс. Не е нужно да се правят специализирани изследвания. Вие контролирате ли количеството на едно хранене, внимавате ли в режима на храненето?
бебето е на кърма, а един- два пъти на ден приема и антирефлуксно адапт. мляко /дохранваме го/. Някой път се храни на един час, друг път на два, два и половина, няма установен точен режим. Т.е. на поискване, когато е гладно. Наддава нормално, досега по 1 кг. на месец. След всяко хранене го вдигаме да се уригва, но много често при самото уригване връща мляко, а като го сложим в креватчето, дори и след като се е уригнало, продължава да повръща. Има дни, в които връща след всяко ядене, а други дни- само по веднъж на ден. Мисля си, ако този мускул е незрял /защото ни обясниха, че това е причината за рефлукса/ не би ли трябвало да връща винаги след хранене?

Общи условия

Активация на акаунт