Гастроезофагеален рефлукс

  • 274 044
  • 780
  •   3
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 3 188
Благодаря! А като се обостри състоянието какво мога да дам? На обяд не успя да заспи от кашлица, сега е 23ч и отново е будна, беше заспала за 5мин и започна кашлица с позиви за повръщане. Матракът е повдигнат, дала съм Гастротус, вечеряла е в 8 лека храна, тъй като е още на диета и от както легна започна кашлицата, като не е спряла все още.

Явно трябва да минем към тежката артилерия. Давайте Мотилиум 4 х 1/2 таблетка преди ядене и един фамотидин 20 мг вечер. Целта е да се потисне нощния рефлукс.

# 766
  • Мнения: 1 516
Здравейте. Дъщеря ми е на 12 години,но за съжаление всеки вирус при нас минава и с болки в корема. Бяхме на гастроентеролог правихме тези изследвания, изследване на калпротектин и паразити и всичко е в нормата.Проблемът е че е фамилно обременена с карцином на дебелото черво и стомаха от бабата и дядото и ми е много притеснено.

# 767
  • София
  • Мнения: 3 188
Излишно се безпокоите. При децата няма такива злокачествени болести.

# 768
  • Мнения: 1 516
Благодаря Ви доктор Оги.Притеснявам се,защото всеки вирус минава първо с болки в корема.Почти няма месец в който да не се оплаква и се чудя с какво да я лекувам и какви изследвания да пусна още?

# 769
  • Мнения: 3
Здравейте, проф.Бранков!Сина ми е на 4г.и боледува много.Ходи на градина 3 дена и после месец си е в къщи, като е в къщи не се разболява изобщо.Винаги проблема е червено гърло и чревни инфекции.Този месец на 13ти след градина повърна, на другия ден веднага го заведох при неговия лекар, той каза няма му нищо, вечерта повърна пак, пак го заведох и каза чревен вирус и червено гърло със температура.И така се почна едно ту гадене ту повръщане 8 дни и после постъпихме в болница по мое желание.Направиха му ехограф, всичко наред.Лечението беше 7 дни.Прибрахме се беше добре освен че постоянно се оригаше и правеше физиономии че му пресяда, казва ми че го е страх да не се задави.И сега в петък през нощта почна повръщане на фонтан многократно.Пак сме в болница.Лекарите твърдят че са вируси, тей като в болницата бяхме с деца с такива оплаквания.Аз съм много отчаяна.Не мога да го заведа никъде тей като са празници.Моля за вашето мнение проф.Бранков

Последна редакция: нд, 31 дек 2023, 00:24 от Marieta Doncheva 752589

# 770
  • София
  • Мнения: 3 188
Според мен това е типична вирусна инфекция със стомашно-чревни усложнения. Казахте, че сте в болница - там сигурно му вливат венозни разтвори, за да не се обезводни. Не виждам как аз да помогна.

# 771
  • Мнения: 3
Според мен това е типична вирусна инфекция със стомашно-чревни усложнения. Казахте, че сте в болница - там сигурно му вливат венозни разтвори, за да не се обезводни. Не виждам как аз да помогна.
Вливат му глюкоза, антибиотик и от днес нещо за успокояване на стомашната лигавица.Какви може да се тези стомашни усложнения и за търсим ли специалисти в София тей като ние сме от Велико Търново.Според Вас може ли нещата да почнат да влизат в норма малко по малко?

# 772
  • София
  • Мнения: 3 188
Не бъдете нетърпелива, нещата постепенно ще се успокоят.

# 773
  • Мнения: 3
Не бъдете нетърпелива, нещата постепенно ще се успокоят.
Благодаря от сърце проф. Бранков!Давате ми голяма надежда.Да сте жив и здрав!Весел празник

# 774
  • Мнения: 798
Здравейте докторе кажете ми кой в София прави гастроскопско изследване на дете на година и четири седмици пращат ни от детското отделение на такова изследване но тъй като Враца нямаме детски специалисти ни пращат я София

# 775
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте докторе кажете ми кой в София прави гастроскопско изследване на дете на година и четири седмици пращат ни от детското отделение на такова изследване но тъй като Враца нямаме детски специалисти ни пращат я София

Такива изследвания се правят в детска хирургия Пирогов и в детска клиника в Токуда.
Въпросът е по какви показания са ви насочили за гастроскопия, какви са оплакванията на детето. Вие задавате един гол въпрос.

# 776
  • Мнения: 798
Здравейте докторе кажете ми кой в София прави гастроскопско изследване на дете на година и четири седмици пращат ни от детското отделение на такова изследване но тъй като Враца нямаме детски специалисти ни пращат я София

Такива изследвания се правят в детска хирургия Пирогов и в детска клиника в Токуда.
Въпросът е по какви показания са ви насочили за гастроскопия, какви са оплакванията на детето. Вие задавате един гол въпрос.
защото беше с повръщане и температура и началничката на отделението ни каза че трябвало да и се прави такива изследвания ние намерихме телефон на доцент Емилия Панталеева тя работи с НЗОК и каза че ще прецени дали е за гастроскопия или не

# 777
  • Мнения: 403
Здравейте проф. Бранков,
Детето ми на 8 г беше с вирус и от тогава (вече месец и половина) често се оплаква от болки в корема. Случи се така 3 пъти, след ядене на цитруси да си легне и да се събуди вечер с болка в корема и еднократно повръщане.  Педиатърът се съмнява за рефлукс, но не предписва никакво лечение освен да ограничим цитрусите. Пусна изследване на фецес Клостридиум и МКБ - всичко е нормално.  Виждам, че има доста сиропи, смятате ли за подходящо да приема Гастритус или друг подобен.

# 778
  • Мнения: 258
Здравейте проф. Бранков,
Пиша ви относно сина ми на 11 години. От лятото по време на почивка на море в Турция започна да се оплаква периодично от киселини. Мина известен период и оплакванията му зачестиха. Януари месец поради липса на възможни скорошни часове, направихме консултация онлайн с детски гастроентеролог, назначи изследвания :
фекален калпротектин, хеликобактер пилори текуща инфекция количествен тест , йерсиния ентероколика от фецес. Изследванията излезнаха отрицателни. Постави диагноза ГЕР и изписа следното лечение : фамотидин вечер 20мг за 15 дни, нексиум 40мг сутрин на гладно 30 мин преди хранене за 40 дни, след 40 дни го спирахме плавно давайки нексиум през ден за последните 10 дни, като в тези дни давах и абоацид след обяд и вечеря.
Лечението с нексиум приключи преди 7 дни. От 2 дни отново се оплаква от киселини. Получава ги между 30 мин и 1ч и 30 мин след хранене. Храни се 3 пъти дневно основни хранения + 2 междинни плод.
Възраст 11 години
тегло 43кг
Височина 154 см
Направихме нова онлайн консултация с друг лекар(поради липса на възможни скорошни часове) и защото първия лекар ни съветва директно да направим гастроскопия което изключително много ме притеснява.
Втория лекар изписа следното лечение :
лечение с прокинетик - домперидон - кости 2 по 1табл от 10мг 15 минути преди хранене за 30дни, както и квамател 2 по 1 таблетка от 20мг преди хранене още 30 дни. Ако с тази терапия нява максимално повлияване гавискон 3 х 15мл 2 часа след хранене.
Прочетох доста притеснителни странични ефекти (гърчове, нарушение в сърдечната дейност) от лекарството кости и не смея да го започва. Лекаря твърди че няма с какво друго да го замени и да пие само Квамател и гавискон щом се притеснявам да дам Кости. Но четейки листовките оставам с впечатление че това са лекарства които се борят единствено със симптоми, а не лекуват.
Моля ви да ме насочите как да подходя. Склонна съм на допълнителни изследвания и прегледи, но за мен гастроскопия би трябвало да бъде последната диагностика, а не първата.
Благодаря ви предварително.

# 779
  • София
  • Мнения: 3 188
Здравейте,
лечението е предписано правилно. По принцип то трябва да продължи поне 2 месеца, като при това се спазва диета като за гастрит. Обаче, друго лекарствено средство освен мотилиум (домперидон), засега няма. Въпреки противоречивите мнения, педиатрите го изписват и при малки деца.
Нексиумът също крие някои опасности, така че терапията се насочва към фамотидин.
Не бих искал да се намесвам в лечението, но моят съвет е да направите нов курс като включите мотилиум (3 х 1/2 таблетка преди хранене) и фамотидин (сутрин и вечер х 20 мг).

Общи условия

Активация на акаунт