Гастроезофагеален рефлукс

  • 275 001
  • 784
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 3 196
Благодаря за отговора доктор Оги !   bouquet
Водно-сифонният тест показва плъзгаща гастро-езофагеален рефлукс 2-ра степен. "

Ако детето се повлиява от назначените в момента лекарства задължително ли е да се правят допълнителните изследванията или е добре да се направят без значение дали болките изчезнат или не?

Разчитането е неточно. Сигурно става дума за плъзгаща хиатална херния. Тя е причина за рефлукса. Независимо дали детето се повлиява от лекарственото лечение, в края на курса трябва да се повтори рентгеновото изследване или да се направи гастроскопия. Това може да стане само при нас в детската хирургия - аз съм водещият специалист в тази област. Има голяма вероятност да не се наложи операция.

Кажете по-подробно - като бебе имало ли е чести повръщания? Как е наддавал на тегло? Как са му зъбките? Има ли чести фарингити?

# 91
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря Ви за вниманието!  bouquet
...
Кажете по-подробно - като бебе имало ли е чести повръщания? Как е наддавал на тегло? Как са му зъбките? Има ли чести фарингити?

 Роден е в средата на 37ма седмица и престоя ден в кувьоз (незнам дали това има значение в случая). Наддаваше добре като бебе и не е повръщал. На кърма е бил до 3ия месец, след това дохранван с АМ при нужда до 4я месец. В края на 4ти месец е захранен с картоф. Отказваше да яде сладки храни - плодове, моркови, тиква. Нищо не съм подслаждала със захар. До ден днешен не харесва сладки храни и напитки, опитва само да ги усети като вкус.
 Кърмен е до 9ти месец, като при нужда е пиел АМ - Аптамил. До 10-12м. пиеше Аптамил, след това до 3г. Нутрилон и после Нестле Джуниър. 
 Наддава добре, повръщал е само ако храната не му харесва или когато е болен (рядко). Последното му повръщане беше януари месец след като е ял доматена супа в детската градина.
 
 Зъбите му са здрави. От година обаче се появяват черни петънца, за които зъболекарката каза, че са от оцветителите в храните - почиства ги на 6месеца. След последното почистване преди месец има подобрение, сменихме и четката за зъби да е с по-твърд косъм.

 Няма чести фарингити, но често е със задна хрема и от там понякога се стига до кашлица на 2-3 мин (като спазъм) и пие Вентолин и ако не се овладее прави бронхит.  По тази причина пие Ксизал и в момента Ериус с месеци Sad.

Извинявам се ако съм дала излишна информация!

Последна редакция: ср, 27 май 2009, 10:40 от Solar Wind

# 92
  • София
  • Мнения: 3 196
Благодаря Ви за вниманието!  bouquet
...
Кажете по-подробно - като бебе имало ли е чести повръщания? Как е наддавал на тегло? Как са му зъбките? Има ли чести фарингити?

 Роден е в средата на 37ма седмица и престоя ден в кувьоз (незнам дали това има значение в случая).

Това може да бъде свързано със слабост на съединителната тъкан, което е предпоставка за хиатална херния, а тя е повод за рефлукс. Проблемът трябва да се изясни. Когато пожелаете елате в София.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 2 576
Благодаря Ви!   bouquet
Има ли възможност да дойдем с направление по ЗК? Какво точно изследване трябва да се направи да се установи проблема, гастроскопия или нещо друго?

# 94
  • София
  • Мнения: 3 196
Благодаря Ви!   bouquet
Има ли възможност да дойдем с направление по ЗК? Какво точно изследване трябва да се направи да се установи проблема, гастроскопия или нещо друго?

Всички (почти) детски болести са по здравните пътеки на ЗК. Когато дойдете при нас, допълнително заплащане се иска в определени случаи, но това не е задължително правило в Детска хирургия "Пирогов". Елате и не се безпокойте.

Първото изследване е рентген с контраст, после гастроскопия. Има и други, но те се правят по показания.

# 95
  • Мнения: 2 070
Професор Бранков, преди половин година доказахме киселинен рефлукс, с пх метрия в ТОКУДА,при др. Лазарова.Лечението беше с Ланзопрол и Алмагел.Повля се бързосимптомите отшумяха.Август прекратихме лечението,от две седмици обаче пак започнаха характерните за рефлукс симптоми.Пак започнахме Ланзопрол, спря да кашля обаче преглъща периодически на сън,и спи неспокойно.Детето е почти на 6 г.,до миналата година никой не допускаше ГЕР като диагноза.Гастроентеролога каза че най-вероятно ще се лекуваме година,искаше да се направи и втора пх, баща и категорично отказа.Въпросът ми е,какво ново изследване може да се направи,и нужно ли е да постъпваме в Пирогов, или може да посетим и частния ви кабинет?БлАгодаря Ви!

# 96
  • София
  • Мнения: 3 196
Професор Бранков, преди половин година доказахме киселинен рефлукс, с пх метрия в ТОКУДА,при др. Лазарова.Лечението беше с Ланзопрол и Алмагел.Повля се бързосимптомите отшумяха.Август прекратихме лечението,от две седмици обаче пак започнаха характерните за рефлукс симптоми.Пак започнахме Ланзопрол, спря да кашля обаче преглъща периодически на сън,и спи неспокойно.Детето е почти на 6 г.,до миналата година никой не допускаше ГЕР като диагноза.Гастроентеролога каза че най-вероятно ще се лекуваме година,искаше да се направи и втора пх, баща и категорично отказа.Въпросът ми е,какво ново изследване може да се направи,и нужно ли е да постъпваме в Пирогов, или може да посетим и частния ви кабинет?БлАгодаря Ви!

Специфичните изследвания се правят в "Пирогов". Първо рентген на хранопровода и стомаха с контраст, после ехография (или обратното). Това може да стане и без да ви приемаме. Обаче ако има съмнителни данни за рефлуксна болест, правя гастроскопия.

Рефлуксната болест не е само повръщане. Засяга се и белия дроб, гърлото и носа, централната нервна система, кръвотворната система. Най-често се удрежда хранопровода, който бавно се разранява и стеснява. По правило след 4 - 6 месечно неуспешно лечение или при възвръщане на симптомите след прекъсване на лечението в съображение влиза хирургията. Най-добре елате в "Пирогов", в частната клиника не мога да правя тези специфични процедури.

# 97
  • Мнения: 2 070
Благодаря Ви за бързия отговор!
Наистина детето беше  грешно диагностицирано за астма, и има хрема която минава изключително трудно.Направлението за детски хирург ли трябва да бъде?Трябва ли да се запишем предварително?

# 98
  • София
  • Мнения: 3 196
Благодаря Ви за бързия отговор!
Наистина детето беше  грешно диагностицирано за астма, и има хрема която минава изключително трудно.Направлението за детски хирург ли трябва да бъде?Трябва ли да се запишем предварително?

По принцип трябва направление за приемане в болница. Дали ще останете в клиниката ще преценим на място.
От 1-ви до 10-ти ноември аз ще бъде във Виена да оперираме заедно с проф.Клепетко две деца. Трябва да дойдете в понеделник, за да направим изследванията. Ако се наложи, ще останете не повече от 2 дни.

# 99
  • Мнения: 3
Здравейте, аз слава богу имам здрава дъщеричка на 3 год.,но влязох в този форум за да се поинтересувам за Гастроезофагеален рефлукс тъй като моята племенничка страда от това! CryТе нямат точна диагноза никой не има помага и докторите само си я прехвърлят. Детето не наддава тя е на 7 месеца качила е едва 80гр. Притесняват се от това рефлукса можели да доведе до Аутизъм? Снаха ми каза че докато наблюдава детето е остановила някой странни черти в поведението и.Като например неможе да привлече вниманието и,блъска се по стените на креватчето, почти не спи.....Няой може ли да даде съвет!?

# 100
  • София
  • Мнения: 3 196
Напълно е възможно едното да е преди другото... Тоест рефлукса и недохранването да са следствие... Имам пред вид странните черти в поведението...

# 101
  • Мнения: 39
Здравейте д-р Бранков,
Синът ни е на 4м. и от около 1 месец проявява странно поведение. До едномесечен се е случвало да повърне 3-4 пъти на фонтан, но след това не е имало повече повръщания. На2 и 3 месеца се хранеше нормално, дори лакомо, наддава добре-по около 1 килограм месечно. От началото на четвърти месец пъво започна да има постоянна хрема с бели секрети, след това направи възпаление на ушите и беше една седмица на антибиотик-аугментин. Стана нервен и раздразнителен и често плаче без да се успокоява особено във вечерните часове., а преди това беше много спокойно бебе. Това, което особено ме притесни е, че започна да отказва яденето-храни се с АМ. Само при подаване на шишето и започва да пищи и бута с езиче биберона. В същото време с удоволствие ползва биберон-залагалка.Това се случва всеки ден, но не на всички хранения, а само на 2-3. Пие много вода и често хълца. След хранене винаги се оригва, но ако между храненията го вдигна често се случва да оригне отново. Също така при хранене извива главата силно назад. Възможно ли е да се касае за ГЕР и как можем да направим консултация? Благодаря предварително за отговора!

# 102
  • София
  • Мнения: 3 196
Симптомите, които описвате, са твърде сходни с тези при ГЕР. Тъй като се местя на работа в Токуда, ви каня да дойдете на консултация там, където ще говорим и с педиатъра д-р Масларска.
Потърсете ме на 0888 373 857

# 103
  • Мнения: 732
Здравейте д-р Бранков,синът ми е на 1.7 г. и според личният лекар е с рефлукс.Повръща на фонтан но не често,основно когато е седнал в столчето в колата.Като бебе не е повръщал,кърмен е изключително на поискване до 6 м. захранен е много бавно,заради алергични прояви,включително и АБКМ.Към момента продължава да суче,основно нощем.На 5 м. направи бронхоспазъм с апнея,от тогава това се е случвало още два пъти.Напоследък обаче е с постоянно зачервено гърло,без да е болен,като се оригне му се повдига и нощем прави пристъпи на затруднено дишане,които овладяваме с вентолин.Според лекаря му това са спазми в следствие на рефлукс.Вие какво бихте ни посъветвали,има ли нещокоето да премахне този рефлукс?Забравих да спомена че детето още няма зъби а яде всичко,накълцано не пасирано,вероятно това е причината за рефлукса,но засега няма какво да се направи.

# 104
  • София
  • Мнения: 3 196
Много съжалявам, пропуснал съм да отговоря.
Опаканията на Вашето дете са в компетенциите на педиатрите. И на Вас също препоръчвам д-р Масларска от Токуда.
Още веднаж моля да ме извините, но последните месеци не бяха леки за мен.
 Hug 

Общи условия

Активация на акаунт