Гастроезофагеален рефлукс

  • 277 442
  • 784
  •   1
Отговори
# 105
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Здравейте!
Дъщеря ми няма потвърдена диагноза, има само съмнения от моя страна, ходенето по лекари тепърва предстои.
Исках да попитам д-р Оги и майките с опит с деца с подобни проблеми - следните симптоми, при положение, че детето не повръща и наддава за някаква тиха форма на ГЕР ли говорят или...

- детето понякога връща храна, но не я повръща, а само се качва догоре и си я гълта обратно, понякога /не винаги/ плаче след това
- в последно време, на 6мес е детето, отказва да суче /само на кърма беше доскоро/ - започва да суче, на втората-третата минута коремчето изкъркорва, тя се дърпа рязко и спира да яде... при храненето с шише се случва същото... Отскоро се опитвам да я захранвам, пюрета яде много трудно, изобщо не иска да си отваря устата
- оригва се по много пъти и много силно
- понякога има гадене, сякаш има позиви за повръщане, но не връща нищо
- стои извита  с врат назад, не постоянно естествено, но когато най-много ѝ къркори коремчето все е в тази поза
- хълца много силно и дълго, винаги когато се засмее с глас, после хълца свирепо по сума време, самовзривява се направо
- има много газове
- неспокоен сън
- понякога нощем кашля и се задавя
- понякога има свирещо дишане и в последно време нослето хърка, а няма секрети

Всичко това за дете на 6мес, което до преди седмица-две беше само на кърма и наддаваше много до към 4 мес. Последният месец беше наддала 400гр. Няма проблем с килограмите, не повръща, но всичко изброено я тормози много, мен - също.

Запазила съм час за детски гастроентеролог, но е чак след месец. Обикновените педиатри изобщо не вземат насериозно всички тези оплаквания, при положение, че детето качва и не повръща, а нея наистина я тормози всичко това...

Ще съм благодарна ако има някой, минал по този път и с подобни оплаквания, сподели опит и как са се справили с проблемите.   bouquet

п.п. Че трябва да я заведа на лекар е ясно и ще го направя, но живея в Бургас и тук няма подобни специалисти, идва детски гастроентеролог от Варна само веднъж в месеца, та ще се наложи да чакам...


-

# 106
  • Мнения: 2 070
Моето дете не е повръщало, като бебе, наддаваше нормално, имайки предвид, че се роди недоносена.Нямаше явни симптоми на рефлукс, а само давеща нощна кашлица
Давещата кашлица за мен е доста сериозен симптом за "тих рефлукс"
Още сте малки, не се колебай да направиш изследване за окончателна диагноза.
Ако намерите правилното лечение всичко ще отшуми
При нас диагнозата закъсня с цели 5 години.И сега есен и пролет почва специфичното давене и съответното лечение, а сме почти на десет Sad
Успех

# 107
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Още сте малки, не се колебай да направиш изследване за окончателна диагноза.


Благодаря, Пали! Спомням си, че преди време бяхме си писали по повод задните хреми.... синът ми 8г е все със задна хрема като се разболее, вече ме гони тихата параноя да не би и при него да е имало нещо подобно...
А за малката - предполагам в Бургас няма къде да ѝ направят нужните изследвания.
По принцип за окончателна диагноза на какъв специалист трябва да я заведа и какви изследвания трябва да се направят?

# 108
  • Мнения: 2 070
Ние правихме в Токуда-детски гастроентеролог, но мисля, че понеже е още бебенце, едва ли ще е необходимо драстично изследване, като нашето.Много съм чела за това заболяване, повечето от бебетата го израстват с възрастта и правилното хранене.Виж в здравния-повръщане при новородени и кърмачета.Мисля, че е закована

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=494406.0

# 109
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Много ти благодаря   bouquet Hug

# 110
  • София
  • Мнения: 3 201
Запазила съм час за детски гастроентеролог, но е чак след месец. Обикновените педиатри изобщо не вземат насериозно всички тези оплаквания, при положение, че детето качва и не повръща, а нея наистина я тормози всичко това...
.... но живея в Бургас и тук няма подобни специалисти, идва детски гастроентеролог от Варна само веднъж в месеца, та ще се наложи да чакам...

Моля да ме извините, но това звучи зловещо  #2gunfire  имам пред вид броя на добрите специалисти в България и доверието в тях. Ама и Вие сте за укор - вдигнете се от Бургас и идете при доц.Георгиева в Света Марина, представете й се от мое име.

Иначе аз като систематизирам симптомите на Вашето бебе в качеството си на хирург, виднага бих казал, че тук има тежък рефлукс и даже (може би) вродена хиатална херния. Понякога една обикновена снимка на гръдния кош (сърце - бял дроб - диафрагма) може да даде някакви насоки. Ама това е само мое приблизително тълкуване...

С други думи - или във Варна, или в Токуда: ще се погрижим за бебето заедно с д-р Лазарова или д-р Масларска
 Hug

# 111
  • София
  • Мнения: 3 201
С други думи - или във Варна, или в Токуда: ще се погрижим за бебето

P.S.  Ако впрочем не знаете как, потърсете ме на 0888 373 857

# 112
  • Мнения: 26
Здравейте!
Синът ми повръщаше редовно след всяко кърмене от новороден до към 6 мес. Тъй като наддаваше добре/по 1кг. Мес/, лекарите отхвърлиха съмненията ми за рефлукс.  На 2мес и половина се появи кашлица. Рентгеновата снимка и изследванията на кръвта не показаха никакъв проблем.  Давахме витамини и ограничихме кашлицата до сутришна, след сън. Така до 7мес и пол, когато влязохме в болница с бронхиолит. След прием на 2 АБ, инхалации, антихистаминови препарати кашлицата изчезна, но само за месец. След това отново – сутришна. Тръгнахме по лекари – нищо. На 1година и месец, се появи и кашлица по време на сън – дневен, нощен, без значение дали спи в количка, легло, столче за кола. Кашлицата беше на пристъпи , почти по едно и също време. По мои наблюдения, преди да започне кашлицата, нещо  му се надига до устата и го дави.Доц.Георгиева ни постави диагноза ГЕРБ, на база изминалите кашлици и честото хълцане и преглъщания. Изписа ни Омепразол 6мг и Мотилиум 3мг, 2 пъти по 1. Приемаме ги вече почти 2 месеца, но кашлицата не е изчезнала напълно. Това нормално ли е?
Благодаря Ви!

# 113
  • София
  • Мнения: 3 201
Лечението предписано от доц.Георгиева е подходящо. Някои добавят и Гастротус.

# 114
  • Мнения: 26
Благодаря Ви, ще потърся и сиропа!

# 115
  • Мнения: 2
Здравейте д-р Оги.
Аз също имам питане към вас. Детето ми е на 5 год. и 4 месеца и наскоро изкара двустранна пневмония, съпроводена от обструкция. Февруари беше доста време на антибиотици, поради тежка скарлатина. Тогава свали 4 кг за 10 дена и после си ги навакса за кратко. От тогава ми казва, че и се връща храна до гърлото, но няма киселини, болка или парене. Сега по време на пневмонията докторите забелязаха, че й е обложен езика и ми казаха да я заведа на гастроентеролог. След преглед д-ра ни изписа: мотилиум 10 мг по 1/4 3 пъти на ден за 1 месец и нексиум 20 мг сутрин на гладно за 2 месеца. Тя си има много добър апетит и сега се ограничаваме. Забелязвам, че от 2-3 дена намали значително храненето (няма апетит) и има дни в които не се връща храна, но има дни по няколко пъти на ден. Като бебе никога не е повръщала и наддаваше доста. Нормално ли е след като приема тези лекарства пак да й се връща храна?

# 116
  • София
  • Мнения: 3 201
Възможно е вследствие продължителната инфекция и антибиотиците да се повиши киселинността на стомаха. Тогава рефлуксът е вторичен и временен. Не се безпокойте, нещата ще отшумят постепенно.

# 117
  • Мнения: 2
Възможно е вследствие продължителната инфекция и антибиотиците да се повиши киселинността на стомаха. Тогава рефлуксът е вторичен и временен. Не се безпокойте, нещата ще отшумят постепенно.

Благодаря Ви докторе. Много ме успокоихте. Така се надявам да стане, защото тази година сме само по болници. Ако обаче не се подобри, ще ви потърся за консултация.

# 118
  • Мнения: 154
;;;;

Последна редакция: пн, 11 ное 2013, 22:02 от kanekorso

# 119

Общи условия

Активация на акаунт