Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 866
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 537
Здравейте, момичета, имам един малко странен въпрос. Имам позната с малко дете, която се върна на старата си работа след изтичане на майчинството. В началото всичко си беше наред. Тя се притесняваше да не я съкратят, защото тук е много трудно да си намериш работа, още повече когато си с малко дете.  Sad И първите месеци всичко беше ок, но след 2-3 месеца, заплатата й започна да пада, не се плащаха редовно заплати и тя забелязала, че само на нея и още една жена с дете са го правели този номер. Този месец напусна, защото заплатата й беше стигнала мин, при въпрос към работодателя защо не е ли доволен той й казал, че нямало работа за всички, следователно се плащало по - малко.  #Crazy Преди да напусне говорила с познати, който да я назначат фиктивно за 2 месеца на постоянен договор, и после да я съкратят, за да може да бъде на борсата максимално време, а докато й тече борсата да си намери нова работа. Счетоводителя на тези познати й казал, че трябва тя да си плати "заплатите" /което е логично/, но също така, че като я "съкратят" се дължи обезщетение на работника в размер на една заплата, която също тя трябва да плати. Въпросите ми са, имат ли право да назначават човек на постоянен договор без да е минал изпитателен срок, съществуват ли все още 2-та члена в КТ, по единия мисля се дължеше обезщетение, по другия - не и изобщо тя ще има ли право на борса при тази врътка, която й предлагат? На мен лично ми звучи много съмнително, че социалните ще се хванат и няма да се усетят, че е фиктивен договора, на който се е водила. А и още бях чула, че размера на обезщетението, което се получава от борсата се изчислява, като се връщат 6 месеца назад, а тя като е била например само 3 месеца, а преди е била на старата работа, която сама е напуснала? Извинявам се, ако звучи много объркано, дано сте ме разбрали, но ситуацията наистина е доста объркана и неприятна.  Sad Благодаря ви предварително за отговорите.   bouquet

Извинявам се, но някой ще ми отговори ли?  newsm78 Не че ми е супер спешно, но все пак е важно. Благодаря.   bouquet

Не съм специалист, но аз виждам проблем с това съръщаване  #Crazy мисля се искаше и някакво разрешение от Инспекцията по труда, когато майката е с дете под 3 г.

Благодаря, Desem, не се бяхме замисляли за това, ще й обърна внимание, но мен ме интересува, ако все пак имат разрешение и я съкратят, тя има ли право на борса.

# 706
  • Мнения: 3 835
.....Вторият ми въпрос е :ако не искат да ми дадат да си ползвам платения отпуск каква сума трябва да ми изплатят ирябва да получа при напускане от фирмата,защото направо ми казаха че ще си имам проблеми с тях.Страх ме е че искат да ме"пързулнат",затова ако някой може да ми отговори благодаря му предварително  bouquet

Ти пък може да им кажеш, че те ще си имат проблеми с Инспекция по труда!  Crossing Arms

# 707
  • Мнения: 1 632
Аз да питам в крайна сметка майчинство  /90-те%/  стана ли 1 година вмето 9 месеца??? И друго да питам След като родя от къде да си взема еднократната помощ и колко време след раждането я изплащат? И ен мога да разбера адетските натбавки от кога се изплащат като ми свърши майчинствто ли?

# 708
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Аз да питам в крайна сметка майчинство  /90-те%/  стана ли 1 година вмето 9 месеца??? И друго да питам След като родя от къде да си взема еднократната помощ и колко време след раждането я изплащат? И ен мога да разбера адетските натбавки от кога се изплащат като ми свърши майчинствто ли?
Не, и не е ило 9 месеца, за сега е 315дни. Еднократната помощ се получава от Социално подпомагане месеца следващ подаване на документите. Детските се изплащат от месеца следващ подаване на декларацията. В момента , в който отговаряте на условията за получаване на детски помощи може да си подадете документите.

# 709
  • Мнения: 2 900
Момичета, имам въпрос! Бях на срочен трудов договор, който изтече на 31. 08. и съответно не ми го подновиха. Намерих си друга работа, на която ме назначиха на 08. 09. и се получи прекъсване от 7 дни. Въпросът ми е тези седем дни ще повлияят ли на майчинството и как?
Благодаря!   bouquet

# 710
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Момичета, имам въпрос! Бях на срочен трудов договор, който изтече на 31. 08. и съответно не ми го подновиха. Намерих си друга работа, на която ме назначиха на 08. 09. и се получи прекъсване от 7 дни. Въпросът ми е тези седем дни ще повлияят ли на майчинството и как?
Благодаря!   bouquet


За тези дни при изчисляване на обезщетенията ще ви сложат съответната част от минималната работна заплата за страната

# 711
  • Мнения: 2 900
Благодаря, ДейзиГ!

# 712
  • Мнения: 1 632
Аз да питам в крайна сметка майчинство  /90-те%/  стана ли 1 година вмето 9 месеца??? И друго да питам След като родя от къде да си взема еднократната помощ и колко време след раждането я изплащат? И ен мога да разбера адетските натбавки от кога се изплащат като ми свърши майчинствто ли?
Не, и не е ило 9 месеца, за сега е 315дни. Еднократната помощ се получава от Социално подпомагане месеца следващ подаване на документите. Детските се изплащат от месеца следващ подаване на декларацията. В момента , в който отговаряте на условията за получаване на детски помощи може да си подадете документите.

А документите за еднократната помощ аз ли ги подавам или пак от счетоводството?

# 713
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Аз да питам в крайна сметка майчинство  /90-те%/  стана ли 1 година вмето 9 месеца??? И друго да питам След като родя от къде да си взема еднократната помощ и колко време след раждането я изплащат? И ен мога да разбера адетските натбавки от кога се изплащат като ми свърши майчинствто ли?
Не, и не е ило 9 месеца, за сега е 315дни. Еднократната помощ се получава от Социално подпомагане месеца следващ подаване на документите. Детските се изплащат от месеца следващ подаване на декларацията. В момента , в който отговаряте на условията за получаване на детски помощи може да си подадете документите.

А документите за еднократната помощ аз ли ги подавам или пак от счетоводството?
Ти сама си ги подаваш, фирмата няма общо в случая.

# 714
  • София
  • Мнения: 6 011
Здравейте!
Имам следният въпрос: Майка в майчинство с дете около годинка иска да прехвърли майчинството на майка си, която е безработна, но не е регистрирана като такава в Бюрото по труда. В този случай възможно ли е да прехвърли майчинството си?  И цялата тази процедура къде се извършва - в Социални грижи ли?
Благодаря ви предварително за отговорите!

# 715
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте!
Имам следният въпрос: Майка в майчинство с дете около годинка иска да прехвърли майчинството на майка си, която е безработна, но не е регистрирана като такава в Бюрото по труда. В този случай възможно ли е да прехвърли майчинството си?  И цялата тази процедура къде се извършва - в Социални грижи ли?
Благодаря ви предварително за отговорите!

Щом не е на трудов договор не можете да прехвърлите.

# 716
  • София
  • Мнения: 6 011
Благодаря, ДейзиГ!   bouquet
А ако бабата се регистрира в Бюрото по труда като безработна пак ли няма да може да се прехвърли майчинството?

# 717
  • София-Младост
  • Мнения: 23 385
Благодаря, ДейзиГ!   bouquet
А ако бабата се регистрира в Бюрото по труда като безработна пак ли няма да може да се прехвърли майчинството?
Не.

# 718
  • София
  • Мнения: 6 011
Благодаря ви от сърце, ДейзиГ и Ала-Бала!

# 719
  • Мнения: 207
Момичета имам въпрос.

Ако след изтичане на 315 дни си прекъсна майчинството и си взема платен отпуск, след като той свърши (имам около 2 месеца) мога ли да си продължа майчинството?

Мерси предварително.

Общи условия

Активация на акаунт