Вегетарианството - за или против?

  • 50 452
  • 752
  •   1
Отговори
# 15
  • Варна
  • Мнения: 2 305
парапланерче, чела съм, че соевата кайма съдържа соев протеин, около който се захваща калция. напълно било възможно да се получи обратна реминерализация на зъбите. ако искаш, пробвайте. радвам се за чудесните резултати на малката, дано и зъбките сами се оправят!

# 16
  • На село
  • Мнения: 873
Все още не считам себе си за вегетарианка, макар че не консумирам месо от два месеца. По-скоро спадам към групата на полувегетарианците - ям риба, яйца, мляко и неговите производни. Преди няколко месеца посетихме със съпруга ми една държава, в която мюсюлманството е много силно застъпено и се консумира основно телешко, овнешко, ярешко - тогава за пръв път се замислих за телетата, покрай които минавахме (хиляди телета) - кротко си пасяха по ливадите и чакаха да им дойде реда, за да се озоват в нечия чиния. Отказах се (а също и съпругът ми) от месото най-вече заради моралния аспект на консумацията му. Попаднах на няколко филмчета в YouTube, след гледането на които едва ли на някой нормален човек може да му се прияде месо. Потърсих вегетариански форуми в нета, разговарях с мои познати, които са вегетарианци и разбрах, че месото всъщност е една ниско-енергийна и не съвсем здравословна храна. Никога не са ме изкушавали месните ястия или пък ароматна свинска пържола, досега съм готвела месо преди всичко заради съпруга ми и децата, а и винаги ми е било неприятно да режа месо или да приготвям кайма. Риба да почиствам също ми е много неприятно, но на първо време няма да я спираме.
Това, което ме притеснява е дали е уместно да лишавам децата си от месо - редно е на тях да предоставя избора дали да ядат месо или не - за това решение обаче са твърде малки. От друга страна, идеята да навирам в чиниите им месо, чиято консумация съм убедена, че не е най-доброто решение за тях, не ми допада. Много ще бъда благодарна на родителите, които ми разкажат как взеха решението за децата си. Как компенсирате липсата на месо в детското меню?

 

# 17
  • Мнения: 793
Попаднах на няколко филмчета в YouTube, след гледането на които едва ли на някой нормален човек може да му се прияде месо.
Все пак по-леко с определенията за да не се превърне темата в караница. Нормален човек съм, обичам животните но месо мога да ям след всякакви клипчета.

# 18
  • Мнения: 690
започнах да се замислям, че и не всяко растителноядство е правилно. Например яденето на покълнали семена, или рязането на зеленчуците. Защото и растенията са живи същества, които просто са по-далечни и различни от нас, ние не произлизаме от тях, и е много по-голяма родствената ни връзка с животните. Но семената всъщност са зародиши! А ние ги ядем. По тази логика само плодоядството е хуманен начин на хранене.


 
В  днешно време се говори за чувствителност на някои растения, които например свиват листата си, ако върху тях се упражнят определени външни въздействия. Отличителната черта
на съзнанието обаче е не тази, че едно същество реагира спрямо някакво външно действие, а че дадено същество може да изживее в себе си нещо, което идва като един нов елемент, допълващ обикновената реакция. В противен случай би могло да се говори за съзнание и тогава, когато едно парче желязо се разширява под въздействието на топлината. Съзнание може да има само тогава, когато например топлината причинява болка.
 Лично аз съм вегетарианка! Не ям никакво месо и не виждам смисъл от това.
 Някои ще ме преценят за крайна, но не водя и децата си на цирк или зоологическа градина.
  Peace

Последна редакция: вт, 05 авг 2008, 00:45 от Xylometazolin

# 19
  • Мнения: 3 376
*Nessa* защо бързаш да скачаш така?Явно го приемаш лично,момичето просто изказва мнение,не е искала точно така да го формулира. Peace
Съгласна съм за филмчетата,има много хора,които отказват месото след такива филми,но и те са направени така че много въздействат.Може би и точно това е целта им-да се замислим!А лично не мога да ги гледам,просто не ми понася,но пък няма лошо да се гледат от хора,които имат желание да "видят".
Така че недей приема нещата по този начин.Всеки от нас какъвто и да е е нормален човек,сигурна съм,че на Маринова така са и излязли думите изпод клавиатурата,а тя едва ли е имала предвид това което ти си помисли. Hug

 Xylometazolin аз също не смятам да водя детето си на зоологическа градина,делфинариум или пък цирк.Какво да им гледа на животните там... Rolling Eyes То на мен самата гледка не ми понася и не искам детето да мисли,че това е нормално.

Lilibon браво на този лекар,ето един поне който го признава/другия лекар за който се сещам е и д-р Емилова/.Аз съм забелязала,че понякога ако ям дори и малко/например от така любимата ми салата "Снежанка" преди,която майка ми доскоро ми носеше почти всеки път и аз се изкушавах понякога да си взема малко/ на другия ден освен,че имам проблеми със стомаха ми който е отвикнал вече ами и ми става едно такова на носоглътката още като се събудя сутринта...Незнам как да го обясня,абе усеща се някак си,все едно че слаба хрема имам.голямо разяснение направих Mr. Green

*Nessa* аз за морските обитатели едва ли мога да ти обясня,мога да споделя само личните си доводи защо не ги консумирам.Те са същите като за месото, така че едва ли ще съм толкова полезна и ще мога да кажа нещо ново.

Маринова виж в началото на темата,там съм дала линк към една друга тема в която сме обсъждали вегетерианството за децата ни-как,защо и т.н.,мисля че ще ти бъде интересно и ако имаш време да я прочетеш ще си отговориш на доста въпроси Peace

За растенията доста съм се замисляла и аз.Пак ще пиша,че стана дълго и да не досадя,ще си оставя отворена вратичка по тази тема Wink

Спокойна нощ момичета Hug

# 20
  • Мнения: 793
*Nessa* защо бързаш да скачаш така?
Само не разбрах как скачам? Просто приканвам да се пропускат такива определения като "нормален" човек, защото нормалното за всеки е различно.

# 21
  • Мнения: 690
Още един въпрос да ви задам:
Защо някои казват че са вегетарианци, но след това ги чувам, че си хапват риба и морски деликатеси (миди, скариди, раци...)?
Това не са вегетарианци! Няма вегетарианец, който да яде месо, било то и риба! Все си е жУвотно!! Joy

# 22
  • Мнения: 2 818
Не съм краен вегетарианец(вече).
Първо постех няколко години коледни и великденски пости. Правех го предимно, за да си изчистя тялото (убедена съм, че въпреки че църквата отрича езотеричното, почти всичко в нейните ритми и ритуали е съвсем неслучайно, затова го правех тогава). След време установих, че мисълта ми е много по-спокойна, нямаше драми в сърцето... и тогава един ден се запознах със съпруга ми, който тогава беше вегетарианец от 13г. В началото от време на време ядях неща готвени от майка ми с месо, които обичах от малка. Сега ми се случва да ям от време на време риба, когато ми се дояде в продължение на няколко дни - най-накрая ми увира главата и хапвам (средно 1-2 пъти годишно).
Да отбележа, че от както не ям месо хемоглобина ми е доста по-висок.
По принцип мисля, че човека може да се храни и с месо, стига да е положил труд да го хване (тук има една тънкост, че при лова плячката един вид се жертва за теб) и да е благодарил на животното, че е дало живота си, за да има какво да яде. Но това, което продават сега в магазините за мен са трупове(убити кой знае кога, от какъв човек и тн), наблъскани с консерванти, които приживе са приели толкова антибиотици, ваксини и боклуци, като храна, живели са един ужасен живот, без да им се отчете, че всяко животно има душа.... че сега са чиста отрова!

# 23
  • Мнения: 698
Строго индивидуално е. Не бива да се насилва организма. Има различни теории по въпроса. Противопоказано е за деца до 18 години, защото организмът се развива. Противопоказано е за бременни жени. Допустимо е само за хората от кръвна група А. Останалите, особено нулевата, се нуждае от месо. Лично аз, не обичам много месо и два пъти се опитах да го спра напълно. Резултатът беше изчезване на месечния цикъл. Възобнови се веднага, щом започнах месото. Хората, които не ядат месо, трябва да компенсират липсата на желязо чрез ядки и хапчета. Мисля, че ако няма причина, по-добре е да не правим излишни неща.

# 24
  • Мнения: 2 818
Е, чак пък хапчета?! Защо? Желязо има в много храни.

За бременни единствено според мен не е препоръчително да спрат месото тогава (е, ако им се гади от него е друг въпрос), защото на организма му трябва време да си припомни как да си извлича каквото му трябва от продуктите, а не да го взима почти наготово.

# 25
  • Мнения: 690
Строго индивидуално е. Не бива да се насилва организма. Има различни теории по въпроса. Противопоказано е за деца до 18 години, защото организмът се развива. Противопоказано е за бременни жени. Допустимо е само за хората от кръвна група А. Останалите, особено нулевата, се нуждае от месо. Лично аз, не обичам много месо и два пъти се опитах да го спра напълно. Резултатът беше изчезване на месечния цикъл. Възобнови се веднага, щом започнах месото. Хората, които не ядат месо, трябва да компенсират липсата на желязо чрез ядки и хапчета. Мисля, че ако няма причина, по-добре е да не правим излишни неща.
Кажи, че се шегуваш! Моля те... #Crazy

# 26
  • Мнения: 56
И аз съм на абсолютно същото мнение като Енгел. За 5 години се бях отказала от месото, като консумирах от време на време само риба, просто защото си мислех, че вегетарианството е по-здравослвно, но това явно не е било достатъчно за организма ми. От както го спрях се появиха проблеми с цикъла, поликистоза, които лекарите се опитваха да ретушират с противозачатъчни. И така 5-6 години ходене по мъките, защо като спра оралните контрацептиви не ми идва. От година и половина включих отново само пиле и продължих да си консумирам риба и заедно с един прогестеронов крем цикъла ми започна да се връща и постепенно да се нормализира. Между другото и аз съм нулева кръвна група. Може би има някаква взаимовръзка.

# 27
  • Мнения: X
Аз докато бях вегетарианка нямах здравословни проблеми. Желязото в кръвта ми беше в норма. Но аз нямах възможност да спазвам здравословна диета, просто изключих месото и с нищо не го компенсирах. Хранех се с доста хляб. В резултат на това напълнях и много често изгладнявах. А соя не исках да ям, защото тя е генно модифицирана храна....
Може би ако се ядат повече ядки и бобови храни, няма да има тези неблагоприятни ефекти.

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
няма полу- и пълни вегетарианци. хората, неядящи месо се делят на :

.... вегетарианци - консумират риба и морски деликатеси (забравих как се викаха)
ово-лакто вегетарианци - консумират яйца, масло и мляко
вегани - не консумират нищо от животински произход (даже и мед не ядат)

аз съм от 14 г. ово-лакто.
в началните години хапвах миди и скариди като идех на морето (макс. 2 пъти в годишно). продължавам да ги обичам, но стомахът ми отказва да ги преработва  Tired

била съм 6 месеца на веганска храна. беше ми трудно да се организирам с храненото навън, не съм се чувствала слаба или по-различно, ядах значително повече като количество. отслабнах.
после като започнах пак със сирената и ми беше зле 2 седмици ooooh!.
стомахът ми ги отказваше.

млечни продукти ям малко (кисело мляко около 50 гр. на ден и малко сирене).
набавям си белтъчините от соята и бобовите.

зъбите винаги са ми били проблемни - с месо или без все тая... млечните пък никакво отражение не дават, защото като дете не ядях млечни продукти Sunglasses

плодове не ям, не обичам Stop
основно зеленчуци и бобови ям.
сериозни здравословни проблеми не съм имала.

за мен няма за и против вегетарианството: това е въпрос на личен избор.
не смятам да натрапвам на бъдещите ми деца да не ядат месо. ако искат могат да ядат, ако искат не.

# 29
  • Мнения: 2 229
...Но това, което продават сега в магазините за мен са трупове(убити кой знае кога, от какъв човек и тн), наблъскани с консерванти, които приживе са приели толкова антибиотици, ваксини и боклуци, като храна, живели са един ужасен живот, без да им се отчете, че всяко животно има душа.... че сега са чиста отрова!

А плодовете и зеленчуците, които продават по магазините не са ли пръскани с всякакви боклуци и БЪКАНИ с консерванти, също? newsm78 Каква е разликата? Thinking

Приемам вегетарианците, които стават такива, просто защото не обичат месо, познавам такива хора. Peace

Но да ти се яде и да си примираш за месце, но заради някакви заучени и измислени идеи, да го "отказваш - това е лудост. Tired

Общи условия

Активация на акаунт