О, Норвегио, ти що така, изгони лятото и ни водиш есента

  • 17 722
  • 291
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 1 265
Здравейте, хайде и аз да се впиша, че вчера не успях да се доредя до компютъра. Мила Палачинке, то си е така - там на всички съм ви майка на години. Големият ми син наистина е на 30г., но е в САЩ - чинно и почтено женен вече осем години. Туй молкото ми "бебче" е само на 19 и още си похапва сладолед - та поканата остава за мелбата. Щастливке, това че сте далече не значи че сте на Северния полюс /то не че не си е така/. Наистина в лошо време е по-трудно да се пътува - само че аз докато се наканя, току виж някой от вас ми дошъл на гости в Атина.

# 271
  • Мнения: 2 786
сем22, да ти кажа Атина не е много далеч от България наистина  Wink
Пролетта сме запланували 2 седмици в Гърция, да видим дали ще стане там или ще ходим другаде.
Засега съм си тук на 63-тия градус  Wink

# 272
  • Мнения: 1 265
Щастлива, ще се радвам да те посрещна в Атина. Момичета, да ви попитам нещо - там жилищата при отдаване под наем оборудвани ли са със печка и хладилник /както при Шведите/, защото ние ще правим контейнер с обзавеждането. С какво се отоплявате? Тези облекла за дъжд нещо специално ли са? На всички приятен ден с малките ви сладурчета мами норвежки.

# 273
  • Мнения: 3 674
сем...за апартаментите, има и оборудвани , а има и не.В  повечето обяви  си пише, дали апартамента е мебелиран с бяла техника и с други мебели . Ако не пише, то винаги има телефон, на който можа да се обадите и да питате.Peace

Отопляваме се с малки тънки, панелни  радиаторчета, които се закачват на стената и са с регулиращо устройство за температурата, тоест са с  термо-регулатор. Всички радиатори в Норвегия са на този принцип, което ги прави по-икономични.

 Когато в стаята въздуха  достигне температурата  която си задала, например 21 градуса, радиаторчето се изключва автоматично, и когато температурата спадне, пак се включва, докато достигне желаната температура. И така... Simple Smile

Има ги същите радиаторчета  подвижни на колела, което значи, че може да  си го придвижваш където си искаш.  Wink



# 274
  • Мнения: 175
Ние сме на парно. Ето това представляват дрехите за дъжд http://www.kidsfashion.no/kf/content/view/full/27171

# 275
  • Мнения: 4
Здравейте момичета,
ще приемете при вас ли още една норвежанка? Аз съм тук вече повече от 8 месеца и често ви попрочитам, но все не се наканвам да пиша. А и в Норге ми се случи нещо толкова отдавна мечтано  Simple Smile ще си имаме малка принцеса  newsm44 и сега през свободното си време усилено се информирам по всякакви въпроси, свързани с бременността и майчинството.

Относно отоплението, ние и през лятото си го пускаме вечер едно точно такова радиаторче и така спим, че обичаме да ни е топличко в стаята  Laughing . Като го кажа това на приятелите в Бг, те направо  Shocked ама тука е така. За сметка на това зимата на острова е мека, мен вятърът не ме впечатлява, нали съм морско чедо  Simple Smile само тоя дъжд да не беше... Наскоро си купих водоустойчиво яке с мембрана, иначе миналата зима изкарах с едно обикновено зимно шушляково, но пак си ми вършеше работа. Обаче живея на 5 мин. от работа, а и не помня тук да е валяло чак като из ведро. Но ние на Фроя май сме частен случай, Норвегия е голяма и преобладаващо студена бр-ррр-рр - нека кажат мацките от по-северните части как се екипират за дъжд и сняг.

# 276
  • Stavanger,Norway/ Varna
  • Мнения: 1 934
Я и аз да се разпиша  Grinning

Добре дошли на сем и Светла, дано ви е приятно с нас.

Момичета, Сарка5 роди моми4енце преди два дни. И двете са добре и щастливи. Да и е живо и здраво детенцето   bouquet

Ох, в събота се връщаме на норвежка земя и ми е едно такова кривооо. Още повече като знам, че ни чака местене моментално след като се приберем и ми се стъжнява. Много бързо мина тоя месец да му се не види. От България, като изключим цените и два опита да ме метнат в аптека и магазин, мога да кажа, че съм очарована. Ох, много си я обичам моята родина  Heart Eyes

Квине как сте вие. Как е малката в детската. Йована започва сега на 10-ти и се вълнувам  Crazy

# 277
  • Мнения: 1 196
Привет и от мен! Heart Eyes
Още малко ни остана на корабчето и си отиваме до ноември в БГ! Hug
После обаче пак ще сме тук до Нова година! Simple Smile
Мъжа ми ме помоли да ви запитам нещо!  Rolling Eyes Моля,ако имате време да споделите!
Това ни е първо идване в Норвегия и като цяло сме доволни.
Как можем да останем тук да живеем?  newsm78  Какво трябва да се направи?Някой може ли да подскаже как започнахте!?  bouquet
Честита принцеса на Сарка5,макар да не се познаваме! Wink

# 278
  • Мнения: 1 294
Сирка, честито.   bouquet

Съншайн Мери, не казваш много за случая ви, но по принцип много просто - намерете си работа и подайте документи за разрешително за престой и работа. А ако имате вече - значи всичко ви е ОК, докато имате работа и документите ви са наред сте си тук.

# 279
  • Мнения: 1 265
Добро утро Момичета, добре дошла Светла и лека бременност.
 - Винце, благодаря за информацията -имам скъпа техника и не ми се иска да я подарявам.
 - Бобченке, наистина е много приятно със всички вас. Даже  започвам да ви завиждам за малките сладурчета, ама съм малко-много старичка за такива неща. Ще чакам да се радвам на внуци.
 - Честито Сарка5 - да ти е жива и здрава малката принцеса и гр.ледай и за нас да отделяш по-малко време.
 - Квине много благодаря за сайта.
 - СъншайнМери - не че съм капацитет по въпроса, но сега го "минавам" - ако договора ви за работа не е изтекъл отивате в полицията и правите заявление ,че се местите. Ако е изтекъл, то на всяка цена трябва да търсите нов работодател. Но можете да стоите три месеца без работа и три като търсещи. прочени  /www.udi.no /, но във всяка полицейска служба ще ви информират. Сбюрата по заетоста е по трудно. Дано съм ти била полезна.

# 280
  • Мнения: 1 062
Добро ви утро. Много емоции имало тук докато ме нямаше.....
честито бебе на Сапка5 и добре дошли на всички нови  bouquet
Ние си изкарахме супер! Времето беше идеално, къпане, печене...детенце се отпусна да ходи...За избора на детски храни да не говоря.......
Направо ми се доплака вчера като се прибрахме - 17С и дъжд Sad
Сем, извинявам се че отговарям сега, но имам извинени - не бях в Норге и нямах Интернет. Мисля да ти отговоря тук, за да се ползва информацията и от други. Надявам се, че нямаш нищо против. Момичетата са ти написали основното. Езика е изключително важен, български лекари има много и то на високи длъжности. Аз също бих те посъветвала да започнеш за някого, докато си създадеш име. Или да проучиш как можеш да си сътрудничиш със социалните, болници и т.н.  т.е. сигурни консултации докато се утвърдиш. Иначе възрастта тук не е проблем Simple Smile
За всичко можеш да търсиш на finn.no . Има сайт на бг дружеството, може и там да питаш.
SunshineMery, palachinka ти е отговорила - договор за работа.
Аз отивам да си до разопаковам багажа......

# 281
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 146
честито бебче на Сарка5   bouquet
А аз да се похваля. Купих на малките зверове дрехи за дъжд - същите като от сайта на Kvinne, но от една втора употреба. Новички са - с етикетите за по 220 крони. Ама аз ги взех за 1.60 лв. двете. Mr. Green

Последна редакция: ср, 03 сеп 2008, 15:41 от galuni

# 282
  • Мнения: 250
Честита,малка принцеска на Сарка5!Да и е жива и здрава,да расте заобиколена в обич!  bouquet

# 283
  • Мнения: 515
Честита принцеса на Сарка!  bouquet Много да се радват една на друга!  Ей, почнаха да наваксват момичетата, по едно време бяхме яко мъжко-майка компания  Grinning
Аз пък да се похваля мойто момче го взеха в немското у-ще! Въпреки уверенията на половината свят, че няма  Grinning Бях го инструктирала за изпита "Ако не знаеш- казваш думата на норвежки". И учителката после ми казва "Знае, ма произношението му н е добро" Mr. Green
Та сега ще ходим на уроци да наваксаме на другите.И стягам първокласник. Отново! Grinning

П.С. Бебчо, Марти пита Габи свири ли още на китара?  Grinning

# 284
  • Мнения: 2 786
Честита малка принцеса на Сарка5   bouquet

ркб, добре дошла  Hug

Общи условия

Активация на акаунт