В Германия jodeln-уваме и тролеи сънуваме - тема 84

  • 17 222
  • 296
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 434
Хм, за ипотеките - могат да се опитат, макар че шансовете за успех са минимални. При подписването на договора пред нотариус се изисква актуално извлечение от Grundbuch, за да се види, че няма намесени други собственици. Но може да има частична ипотека или много собственици, или част от парцела, която не бива да се застроява и т.н. Принципно посредникът е длъжен да продава къщи, свободни от задължения, иначе следва да те уведоми.

Енергийният паспорт е задължителен от тази година за всички обекти, които се продават.

Типът строителство трябва да е описан още в експозето, както и всички достроявания. Най-добре е да оглеждате къщата с плановете в ръка, да видите кои стени са носещи и кои - не  /в случай че събаряте или премествате стени, искайте статиката, длъжни са да ви я дадат/. Питайте какви са подовете/таваните - бетон или дърво. Бетонът е по-издръжлив и не завъжда флора и фауна за разлика от дървото, ако в него вече е влязла вода. Гледайте покривът да е изолиран и по стените да няма пукнатини или пресни следи от такива /зависи кога е строена къщата, първите пет години стените улягат и ако се появят пукнатини, се смятат за нормални. След този период - не/

Огледайте покрива и мазилката, разчитай много на обонянието си, ако в мазето ти замирише на ацетон или мухъл - бягайте оттам. Някои собственици се опитват да прикрият следите от мухъл, като мажат стените или тапетите с корабна лакова боя - видите ли такова нещо - бягайте. Пазете се от стъклената вата.

И още нещо, което нашият инспектор ни посъветва - не се хвърляйте на 40 kW или 60 kW - къщи, кофти са фолията, с които в момента се строи по тези стандарти, държавата ви дотира сега, но после се бъркате сериозно в джобовете. Помня, че ни каза, че една солидна къща от 70- те или 80-те години, построена качествено тухла върху тухла и с добри материали, е много повече за предпочитане пред новото строителство.

Цената за една такава инспекция е общо около 200 - 250 евро, т.е. около 2 часа подробен оглед за 150-180 кв. м. с измерване и вземане на проби и писмено становище.

Питайте за всичко, посредникът за това е там. Какви са съседите, какво е отоплението - газ, мазут или дърва, какви разходи прави котлето, има ли към него бойлер за топлата вода, правени ли са малки или по-големи ремонти - ако да, какви. Осланяйте се много на интуицията си и не се колебайте да питате по два, че и по три пъти. Ако посредникът прояви нетърпение или се замотае в глупости, или е забравил да се информира, или не му е чиста работата.  Помня как един посредник ме увещаваше да не съм гледала подробностите, а да съм оставела къщата да упражни влиянието си над мен, докато се намирахме в едно пропито от мухъл мъзе.
От март насам съм направила повече от 50 огледа на къщи и ако след раждането остана без работа, мога да започна като брокер Mr. Green

Ако за още нещо се сетя, ще ти пиша на ЛС, да не оспамваме излишно.

# 241
  • Мнения: 11 322
Напротив, искам да пишете тук! Много е интересно. Дори ми стана любопитно защо да бягат от стъклена врата?

# 242
  • Мнения: 3 521
Ох, ужасно много неща сте изписали ooooh!

Пепе, за лебкухените - майка и татко пътуват утре към София, ако твоят познат студент е там и иска сладки мога да му пратя няколко пакета. Иначе май в Метро също имало. Hug

Добре дошли на новите попълнения - видях, че са ви казали за кебапчетата, U2 и бутона "Проверка правопис", аз добавям, че ако някой иска да му добавя името в списъка в началото на темата да ми пише на "Лични съобщения".

Хубаво е да си видиш родителите да ви кажа. Много е хубаво Whistling.

# 243
  • Мнения: 1 584
Напротив, искам да пишете тук! Много е интересно. Дори ми стана любопитно защо да бягат от стъклена врата?

вата, Веч, не врата Laughing

# 244
  • Мнения: 11 322
Напротив, искам да пишете тук! Много е интересно. Дори ми стана любопитно защо да бягат от стъклена врата?

вата, Веч, не врата Laughing
ooooh! Голям срам!  hahaha hahaha
Няма да питам повече, защото ми е ясно.

# 245
  • Мнения: 7 605
Беzценни сте моми4ета   bouquet МиШка, много съм ти zадължена, да zнаеШ, Ще те каня да гледаме концерт на У2 на ДВД в новата къЩа  Laughing

Експоzето го полу4ихме днес, не е упоменато, какво строителство е  Thinking Гледах в сайта на брокера, и при другите обекти не пиШе.
Това с КФВ 40/60 е много интересно  Shocked Ние се бяхме zасилили да строим и ЩеШе да е то4но такова 4удо. Накрая се откаzахме zаЩото не смеем да поемаме тоzи риск, а и според първите калкулации ЩеШе да ни струва 360.ооо? ....а вси4ки zнаем, 4е винаги Ще има и непредвидени раzходи  ooooh! Та zа това се откаzахме. Таzи въпросна къЩа е от 1992год. За любопитните, влеzте в Иммобилиенскаут24.де и търсете Scout-ID:  46925062 . От архитектурна гледна то4ка не е кой zнае какво, но мястото, квадратурата и раzположението на стаите ни устройват. И цената, де  Laughing Ще я видим, Ще докладвам, в 4етвъртък ве4ер сме там.

Малеее, МиШке, 50 къЩи  Shocked  Друго хоби нямаШ ли?  Laughing

# 246
  • Мнения: 434
Е, Татяна, аз преди да стигна до 50-те за оглед, първо пресях около 3000 от платформите за недвижими имоти, както и "специалните" оферти на посредниците. Една малка горичка ще да е отишла бадява за всичките експозета, които получих. Костваше ми няколко месеца безсънни нощи, както и уикенди, разграфени по часове за огледи.

Къщата ми прилича на тухлена. Каквато и да е, питай каква изолация /Wärmedämmung/ има под външната мазилка, има ли дренаж на мазето или бяла вана /Weiße Wanne/, имало ли е течове от 1992 насам, евентуално къде и как са отстранени. Ако посредникът не си каже сам, питайте го защо къщата се продава. Въпросът изглежда нелогичен, но има много и различни логични обяснения.

Питай колко време отнема загряването и изстиването на подовете, щом като има подово отопление - в зависимост от типа може да трае до два-четири дни, което според мен е недостатък при резки промени на температурите. Също така дали е на ток или е вързано към газовото котле.

Видях, че има Sprossenfenster. Има три варианта
- пречките са вградени за декорация в самите прозорци /скъпият вариант/
- пречките са залепени върху стъклото от външната страна /по-евтиният вариант/
- простраството между пречките е отделно стъкло.

Вторият и третият вариант късат нерви при чистенето, първият е за предпочитане.

Не приемайте отговори "не знам", а настоявайте да пита и да ви отговори по-късно.

П.П. Ето това е къщата с басеина и мокрите стени. Иначе изглеждаше чудесно.

П.П.П. Ти първо купи къщата, после ще празнуваме Mr. Green

Последна редакция: пн, 11 авг 2008, 22:43 от Mi6ka

# 247
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Eй, Ми6ке, много полезно инфо си споделила тук! Ще взема да си го сейфна , че е хубаво да се знае всичко това, ако и ние тръгнем някой ден ден да купуваме имот.

Сърфлайн, наистина е хубаво близките ти да са на гости. И моята сестра ми гостува този уикенд и макар че цялата ни програма бе на "тъгъдък", беше много приятно . Наслаждавай се изцяло на момента!

Мирама, важно е при пристигането ви да си изберете един Hausarzt(личен лекар), от когото да си вземате направление за друг лекар(само зъболекаря е изключение). Дали обаче личния лекар издава направление и за педиатър ,не знам-не съм на този хал. Дано майчетата тук да ти пишат как е .

Пепеляшке, аз ходих лично да си събирам моето пациентен-досие поради смяна на града. Лично отидох и до зъбаря, и до гинеколога, и до личната лекарка. Вярно,струваше ми време, но така ми се стори по-сигурно. Crossing Arms

# 248
  • Германия
  • Мнения: 8 103
Сърфи, студентчето си е германче бре, тук в наше село  Wink Започнаха дори залагания, кога ще заредят в Кауфланд рафтовете с лебкухени Crazy

Бибит - благодарско! И аз си мислех, че лично да отида е най-сигурно. Направо отиваш и искаш или се прави нещо предварително?

# 249
  • Немция
  • Мнения: 6 919
Пепеляшке, направо отивам и изисквам досието. Бяха ми предложили да ми го пратят на новия личен лекар-уж за мен било по-удобно. Обаче аз нямах все още такъв( а и не бях сигурна ,че ако оставя тази процедура на тях,няма да се забавят доста с препращането), така че временно складирах всичките си здравни документи при мен.

Ася, що е то мурсалски чай? Само в Гърция ли го има? Thinking

# 250
  • Мнения: 1 610
Прахосмукачката поръчана, като почистя ще почерпя.
Татянке, мерси за отговора, но сега прочетох. Иначе некак можеха да ми се откъснат от сърцето още 25 евра. Та по тези причини не ми трябва и Щифтунга, въпреки че  съм на принципа > шамар да е , далавера да е! Laughing
И аз да кажа за къщите > тук да пишете, ей! , че то си е голям кеф да се чете такова инфо. Хем приятно, хем полезно.
Моят му превеждам, доколкото мога, обаче ще го лопна с нещо  #2gunfire- той нямало да купува и да продава. Чудно ми е какво ще правим, ако се спомине майка му? newsm78
Ще умра от скръб . Скапа ми се DVD/ то на лаптопа, сега не само не иска да записва , ами не ще и да чете.   Twisted Evil

# 251
  • Мнения: 166
ха добър вечер и от мен. Вече и аз съм Мюнхенка  Joy
Местенето мина долу горе нормално, като се изключат някой изпълнения на тъпи кокошки дето си мислят, че са най-важните, а всъщност са гола вода. Но това вече е забравено.
Добре, че телефона ни пуснаха та сега имаме някакво подобие на интернет през телефона и нали се сещате колко бързо върви. На интернет доставчика му трябвало 4ри седмици  Whistling Направо издивявям. Мисля от утре да почвам да им давам зор. Ама я кажете вие като сте се местили или сменяли нета пак ли толкова трае, или аз все на смотани доставчици попадам.

Иначе това за къщите и мен ми е интересно. Не, че сме тръгнали да купуваме, но е важна информация. Аз уж като стр. инженер поне от конструкцията трябва да разбирам, ама покрай това има още толкова неща дето да се внимава.
Обиколих сумати болници в Мюнхен, все още не знам къде да ходя. Ако някой има идея моля да ми помогне.  Никоя не ми хареса като тази във Фрейбург  Cry.

А имате ли идея какъв матрак да купя за леглото. Искам да е добре за бебето. Ако е тестван от някой най-добре.
ох много стана, ама не съм писала от сто години и сега съм малко в стрес, че нищо не сме купили съществено за бебето освен дрехи и количка, а то няма много време.
И последно питане какво е Moltontücher Mulltücher и за какво служат те. Има ги във всеки списък, ама бройката им варира от 2,3 до 24. Та не знам колко ми трябват.

И да поздравя всички нови мами. Гледам доста нови попълнения има.
Само не раздрах на Лиска какво са и направили, че не може да пише. Нещо не са ми много познати форумските термини. Има ли нещо като речник на тях, та да не се чудя какво означава спам и офф.

# 252
  • Мнения: 270
 Hug Ето ме и мен, преди месеци ви се обадих че скоро се присъединявам духом към немция, а вече сме и тук телом. Супер сте брокерки и купувачки на къщи...хубава тема сте почнали.По тоя повод - ние също си взехме къща на село. Между Берлин и Дрезден сме така че да питам има ли някоя от вас наблизо? Настанихме се и още време явно ще ни трябва за установяване, но и с ваша помощ се надявам бързо да се адаптирам.

Това за сега. Чета ви.  Flutter

# 253
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 774
Молтонтюхето са едни такива бархетни кърпи, които ти трябват - 40х40 - да подлагаш под главата, за да не се цапа чаршафа и да не переш всичко, ако бебето върне, 80х40 - за количка или легло, пак по същата причина - да не переш всичко. Можеш да си вземеш 3-4 като за начало. Удобни са, подлагаш си ги на рамото, като оригваш - не цапаш и дрехи. Ами това е, затова ти трябват Wink
Приказка, добре дошли! Hug

# 254
  • Мнения: 270
петка80 На нас доставчика ни е Дойтче телеком. Отне им 3 седмици. Включиха ни и ни удари светкавица. Абе малко като в приказките. Та общо 4 седмици и ние на информационно затъмнение...

Общи условия

Активация на акаунт