Отговори
# 15
Здравейте,

Май попаднах на точната тема!
Искам да попитам знаещите:
В момента съм в отпуск за гледане на дете до 2 годинки. Искам да напусна настоящия ми работодател и да започна на ново място, но ако се получи прекъсване на стажа между двамата работодатели, мога ли да получавам през това време обезщетение за майчинство от НОИ? Какво е необходимо да направя, за да не губя обезщетението даже и при прекъсване на стажа? Необходимо ли е да подам някакви документи в НОИ или другаде?

Предварително благодаря!
 Ако напуснеш стария си работодател например от 28.09, а започнеш работа при новия от 01.10 за тези 3 дни няма да получиш обезщетение. Като започнеш работа при втория работодател ще попълниш документи, който той ще занесе в НОИ за получване на 50% майчинство от НОИ.

# 16
  • Мнения: 4 133
здравейте
имам следния въпрос
започнах работа на 08.01.09 и подадохме приложение 12 в нои, но не подадох деклараия за получаване на 50%, защото ще прехвърлям майчинството на майка ми, която е пенсионерка. вчера подадох молба в нои за издаване на удостоверение от нои, че имам право на парично обезщетение по чл.44 или чл.53. но вече не съм много сигурна че ще ми издадат такова удостоверение, защото не подадох за 50% по чл.53
какво да направя в случая
благодаря

# 17
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте
имам следния въпрос
започнах работа на 08.01.09 и подадохме приложение 12 в нои, но не подадох деклараия за получаване на 50%, защото ще прехвърлям майчинството на майка ми, която е пенсионерка. вчера подадох молба в нои за издаване на удостоверение от нои, че имам право на парично обезщетение по чл.44 или чл.53. но вече не съм много сигурна че ще ми издадат такова удостоверение, защото не подадох за 50% по чл.53
какво да направя в случая
благодаря
Трябва да подадете в НОИ Приложение 4 за получаване на 50 % от обезщетението за гледане на дете. Ще ти го изплащат до момента, в който назначат майка ви на работа като детегледачка.

# 18
  • Мнения: 4 133
благодаря за отговора
без даго подавам дали ще ми издадат удостоверение а ако трябва в тридневен срок то в понеделник вече ще е изтекъл и няма да го приемат
и после като прехвърля майчинството трябва ли да подавам нещо да ми го спрат тези 50% или става автоматично

Последна редакция: сб, 10 яну 2009, 14:43 от iliana.dimitrova

# 19
  • София
  • Мнения: 1 352
благодаря за отговора
без даго подавам дали ще ми издадат удостоверение, ако не дали мога да ида днес лично да го подада или ще ме върнат
и после като прехвърля майчинството трябва ли да подавам нещо да ми го спрат тези 50% или став автоматично

По принцип се носи от работодателя. Може да пробваш и ти да го занесеш. То се носи обаче след  подаване на декларация 1 в НАП, а тя се носи до 2 дни след изплащане на заплатите. Но нищо не ти пречи и сега да пробваш, след като ти трябва по - бързо удостоверението, може и да го приемат.
В срок от 3 работни дни след като детегледачката сключи ТД, трябва да подадеш при работодателя Приложение 12 за промяна на обстоятелствата.  Работодателя го носи в НОИ в 7 дневен срок от получаването й.

# 20
  • Мнения: 4 133
благодаря за тогвора
че чакам да видя дали така ще ми издадат удостоверението
ако ми откажат освен тогава да го нося

# 21
  • Мнения: 4 393
Здравейте, момичета.Имам следния въпрос:в момента съм в отпуск по майчинство, но ще започвам нова работа от 28.09.Как мога да накарам стария си работодател да ме освободи преди тази дата, тъй като нещо май ще ми прави спънки?И какви документи и къде трябва да подам, за да взимам половината от майчинството?

# 22
  • Мнения: 58
незнам въпроса ми за тази тема ли е но моля ако някой знае да ми отговори имам ли право на 50 процента за месеци в който детето е на ясла аз съм в платен отпуск и детето не е навършило 2г благодаря ви

# 23
  • Мнения: 3 835
да, имаш

# 24
  • София
  • Мнения: 3 114
Имам следния въпрос:

Отпускът ми от 410 дни за раждане и отглеждане на дете изтече на 27.09.2009, но аз го прекратих преждевременно и се върнах на работа от 7.09.2009. Кога започва изплащането на 50% обезщетение по чл.54- от 7.09 или от 27.09? 

# 25
  • Мнения: 227
Имам следния въпрос:

Отпускът ми от 410 дни за раждане и отглеждане на дете изтече на 27.09.2009, но аз го прекратих преждевременно и се върнах на работа от 7.09.2009. Кога започва изплащането на 50% обезщетение по чл.54- от 7.09 или от 27.09? 

От 7.09.2009

# 26
  • Мнения: 58
благодаря ти за отговора  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 3 114
Имам следния въпрос:

Отпускът ми от 410 дни за раждане и отглеждане на дете изтече на 27.09.2009, но аз го прекратих преждевременно и се върнах на работа от 7.09.2009. Кога започва изплащането на 50% обезщетение по чл.54- от 7.09 или от 27.09? 

От 7.09.2009

Благодаря за отговора. Hug
В такъв случай  е странно, че в сайта на НОИ е отбелязано, че "датата на обезщетението, определена от системата", е 27.09.2009.... #Crazy

# 28
  • Мнения: 227
Имам следния въпрос:

Отпускът ми от 410 дни за раждане и отглеждане на дете изтече на 27.09.2009, но аз го прекратих преждевременно и се върнах на работа от 7.09.2009. Кога започва изплащането на 50% обезщетение по чл.54- от 7.09 или от 27.09? 

От 7.09.2009

Благодаря за отговора. Hug
В такъв случай  е странно, че в сайта на НОИ е отбелязано, че "датата на обезщетението, определена от системата", е 27.09.2009.... #Crazy
А в НОИ уведомени ли са по някакъв начин за промяната на обстоятелствата? Защото, ако не са, ако не е подадена декл.по чл.54 и работодателят все още не е подал образец 1 за осигуровките, е нормално да си те смятат до края на периода. Ако получиш обаче обезщетението, след това ще си го поискат обратно. Така че, трябва или много бързо да се подаде декл.по чл.54, или до 27.09 да ти изплатят дължимото възнаграждение на гр.договор. Иначе, рискуваш много дълго време, да се "занимаваш" с изравняване на обезщетения. При мен, например, това обезщетение се получаваше до 10 м. на детето, от НОИ не го бяха изчислили правилно и ми превеждаха по - малко пари, когато Калина беше на 1,5 г. ми платиха 2700 на куп, а когато стана на 2 г. - още 3000 лв. Мисълта ми е, че и при тях стават грешки, но откриването им и коригирането им във времето е много разтегливо newsm78

# 29
  • Мнения: 5
Много се извинявам,но не разбрах мога ли да работя след 410дни и  да получавам 50%майчинство Simple Smile Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт