Пет години без съпруга ми и той без нас???!!!

  • 11 333
  • 89
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 880
И дори и да замина началото на 2009, за да мога да родя там, след това какво?
Дори и да се наложи да се прибереш след раждането след това ако успееш да вземеш студентска виза ще можеш поне без проблем да вземеш и детето със себе си, като американски гражданин, а не да се чудиш как да го вземеш или как да го оставиш. Така си мисля аз де, не че имам някаква представа от американските закони Embarassed
Още веднъж успех.

# 46
  • Мнения: 868
Погледнах само последните съобщения. Ади, съжалявам за ситуацията. Понякога животът, обаче, има начин да се подрежда сам, така както трябва.

Само бих казала, че ако идваш тука бременна и искаш да раждаш в Щатите, направи всичко възможно да имаш застраховка. И без усложнения е скъпо. Тестовете и прегледите са многобройни, особено в напреднала бременност. Ако се наложи С-секция (никой не може да предвиди), само това струваше около $25,000, зависи от щат и болница. 

Дори да имаш застраховка, знам, че много обстетришънс (лекарите работещи с бременни) са най-жестоко ударените от вълната седебни дела която вилнее тука срещу лекари и от няколко години са много, много предпазливи и не искат да поемат рискове. В някои щати това е много силно изразено. С други думи, може и да откажат да те поемат като пациент в напреднала бременност защото ги е страх, че си голям рисков фактор, със или без застраховка. 

  Ако нямаш застраховка и не можеш да си позволиш да плащаш за лекар, е просто рисковано за първа бременност.  Най-важно би било в момента твоето здраве и здравето на детето.  Да, можеш да родиш и без прегледи, и без тестове, в Имърджънси Руум на конвоя, но не знам дали така искаш да родиш първото си дете. 

 Може ли таткото да вземе "лийв ов ебсънс" за няколко месеца и да дойде в България когато ти раждаш? В някои компании биха му дали и "патърнити лийв."  Зависи от размера на компанията, първите 6 седмици са платени.   Познавам няколко татковци тука, които направиха точно това. Компаниите не ги интересува дали си американски гражданин или не когато става дума за това и къде ще бъде докато е в патърнити лийв. Струва си да проучи.  

От легална гледна точка, не виждам предимства от това да родиш в Щатите.  Това, че твоето дете е Американски гражданин, не дава никакви привилегии на тебе.  Не виждам и много предимства да седиш тука нелегална!  Това ще ти проточи и със сигурност усложни нещата дори съпругът ти е да е Американски гражданин когато дойде време да минеш по легалните канали.

Пожелавам ти успех и най-вече здрава и спокойна бременност! 

Последна редакция: ср, 24 сеп 2008, 18:47 от Pixie

# 47
  • Мнения: 523
raya_usa, какви са тези максимум 6 месеца на година за туристическите визи? Ако имаш официална информация, моля те, прати линк. Питам, защото моя близка, която има многократна турист. виза беше вече 6 месеца тази година тук и сега декември мисли пак да идва. По това, което казваш, означава, че няма да я пуснат да влезе.
Ади, както писах вече, за такъв закон не знам - право на 6 месеца. Трябва да знаеш, че може и да не те пуснат изобщо да влезеш в САЩ, независимо, че предните пъти си стояла по-малко от 6 месеца. Аз доколкото знам, всяко влизане си е отделно. Може и  две седмици престой да ти дадат, може и два месеца, а може и изобщо да не те пуснат. Честите идвания в САЩ с туристическа виза, в рамките на кратки периоди, пораждат съмнение. Естествено, твоя е инициативата да ги убедиш, че влизаш само с намерения на турист. Аз на туристическа виза много не бих разчитала.

# 48
  • Мнения: 1 173
Игъл опитах се да открия линк,но нещо не откривам за момента. Но най-лесния вариант да се потвърди е да се обадиш на имиграционните( на 1-8000 номера им) и да питаш . Така ще бъдеш напълно сигурна.
 Влизането с Б-2 не е проблем докато се спазва "легалния престой" и докато няма други нарушения ( със закона). За честото пътуване -щом визата е за "многократно влизане", не биха отказали на никой да влезе без основателна причина ( тероризъм , пресрочен престой , невалидна виза и т.н..)

Пикси спомена за застраховките и за разходите по раждането. Аз ще допълня само че всичко си зависи от щата , града, болницата. "Раждане на конвоя" за мен е силно казано.
 Всеки щат има програми за бременни , като най-разпростанената е WIC. Дори за "краварски" щат като Мисури и за село като нашето, обслужването в болницата  е в пъти над-коя да е в България ( раждала съм и там и тук, или по-точно със Секцио ).
 
 Аз лично имам застраховка , но тя не включваше "бременност"(не бяхме планирали 2ро дете). Видеозона (който се прави максимум 4 пъти при нормална бременност) ми струваше 480$. След като си пациент да даден ОБ лекар прегледите си влизаха ( поне при мен) към цената която се заплаща за самото раждане. Аз лично си плащах всеки видеозон, кръвните изследвания, и 2500$ за секциото. В болницата престоя зависи от това колко дни се стои  и какво е раждането( нормално или секцио). При мен лично за 2 дни престой ми струваше 6000$.Всяка болница предлага различни "пакети" за плащане при хора без застраховка.
Както казах всичко си зависи  то града , щата , болницата. Но всичката тази информация може да се намери. При една нормално развиваща се бременност -нещата не биха изглеждали толкова сложни

В случая всеки избира това което е най-добро за него и семейството. Вие преценявате какви са възможните варианти за това да бъдете заедно през следващите 5г .

# 49
  • Мнения: 868
Аз бих гледала на раждането и на имиграционния проблем като 2 различни неща. Където и да роди, това не и решава проблема и той трябва да бъде разрешен по друг начин--със студентска виза или не...

На таткото му се полага ФМЛА по закон. Зависи от размера на компанията, но да провери. Пари се изкарват, дори и да не му платят отпуска напълно. Докато дойде тя време да роди, докато той  изкара известно време с тях, тя може да си урежда другите документи за университет.

Ако Ади беше моя близка приятелка или сестра, не бих я посъветвала да роди тука без застраховка. Да си събира парите момичето за училищни такси, че и те не са евтини дори в селата вече.

Рая, $2,500 е бил твоят ко-пей за с-секция, нали, след като застраховката е платила другата сума?

В нашата болница, преди застраховка: $1000 за спинална анестезия, $15,000 за операция,  $5,000 само за престоя в болницата за 4 дни. Това е само за с-секция и са консервативни числа. Тука не влизат докторските визити, сонограми, кръвни и други тестове.   Не влизат прегледите на майката след като детето се роди. Не влизат и визите на педиатър в болницата, както и сметките за детски прегледи след това.

# 50
  • Мнения: 2 185
Ади, много неприятна ситуация. Струва ми се, че щеше да е доста по-лесно, ако не бяхте сключвали брак.
При нас е същата ситуация-той е в САЩ със зелена карта, аз дойдох на студентска бригада ( Джей 1 виза) преди месец си подадох документи за смяна на статута към студенстски. Мога да остана в страната легално докато не ми дадат отговор дали ще ми сменят статута, което като гледам ще им отнеме доста време...но ние не сме се женили, съответно нямах никакви проблеми с взимане на неемигрантска виза и злизане в страната...а ти може и да имаш.Наистина туристическата виза ти дава право на престой до 6 месеца за календарна година. Можеш още на 1 януари догодина да влезнеш в страната и ще имаш право на още 6 месеца, през които можеш да си задвижиш нещата за смяна на статута към студентски, но проучи как стоят нещата при положение, че ще се опитваш да сменяш от туристически статут-доколкото знам това е малко проблемно. Другия ти вариант е работна виза, познавам двйка мъжът тук със ЗК съпругата му в Бг с 3 отказа за визи и накрая и дадоха работна  Peace
Аз на твое място бих рискувала да замина в ранна бременност, като дойдеш тук имаш по-голям шанс да намериш начин да останеш легално  Peace .
Ако ли не, нека съпругът ти да се прибере и да се опита да си намери работа на работна виза, така ще може да те издърпа.
Относно студентските визи мисля, че има виза Ф2 за дипедънтс на Ф1, така че дори и да кандидатстваш за университет от Бг след като си родила, ще можеш да вземеш бебето на Ф2, но все пак си проучи нещата защото не съм сигурна  Peace

# 51
  • Мнения: 613
....Ако ли не, нека съпругът ти да се прибере и да се опита да си намери работа на работна виза, така ще може да те издърпа....

 Хмм..Честно казано, за мен някой трябва да е напълно нътс, за да се откаже доброволно от зелената си карта (която може и да е придобита с години и години чакане), да се върне в България, за да кандидатства отново за работна виза, крайната цел на която е отново зелена карта.   newsm78  #Crazy

# 52
  • Мнения: 523
Clairette, от къде го знаеш това правило за максимум 6 месеца на година? Имиграционните твърдят, че няма такова нещо (въпреки, че тези които отговарят на линията им, не винаги дават вярна информация). Аз знам, че може да се стои максимум една година с туристическа виза. Моите източници са: http://www.uscis.gov/propub/ProPubVAP.jsp?dockey=eba18ccef25b2aa6fdb6cf68504acb72

Title 8 - Code of Federal Regulations Sec. 214.2(b) Visitors:

(1) General. Any B-1 visitor for business or B-2 visitor for pleasure may be admitted for not more than one year and may be granted extensions of temporary stay in increments of not more than six months each, except that alien members of a religious denomination coming temporarily and solely to do missionary work in behalf of a religious denomination may be granted extensions of not more than one year each, provided that such work does not involve the selling of articles or the solicitation or acceptance of do nations. Those B-1 and B-2 visitors admitted pursuant to the waiver provided at § 212.1(e) of this chapter may be admitted to and stay on Guam for a period not to exceed fifteen days and are not eligible for extensions of stay. (Paragraph (b)(1) revised 1/1/94; 58 FR 69210)


(2) Minimum six month admissions. Any B - 2 visitor who is found otherwise admissible and is issued a Form I - 94, will be admitted for a minimum period of six months, regardless of whether less time is requested, provided, that any required passport is valid as specified in section 212(a)(26) of the Act. Exceptions to the minimum six month admission may be made only in individual cases upon the specific approval of the district director for good cause.


Това да не е нещо ново. Преди две - три години, имаше българи, които идваха, получаваха 6 месеца престой и после пускаха за удължаване и оставаха още 6 месеца. Също така, някои, след изтичането на 6-те месеца, ходеха до Канада и се връщаха, като така им удряха печат за още 6 месеца. Пиши, ако имаш официално инфо.
Пожелавам ти успех с твоите документи. Ще ти удължат престоя, няма страшно. Дано стане по-бързо.


# 53
  • Мнения: 2 185
За мен пък е още по-"нътс" да живеят разделени 5-6 години, още повече, че има и детенце в картинката  #Crazy . Съжалявам, но за мен една ЗК не си струва такава жертва  Stop

Да Игъл  Peace права си за продължването на престоя, виж за това не се бях сетила  Peace . Обаче има право само на 2 продължавания за максимум престой година и половина общо от влизането в страната и доколкото ми е известно в момента вече тази процедура е доста трудна- в смисъл такъв че има много откази  Peace . В нейния случай ( визата и изтича март 2009) варианта отиване до Канда и влизане е неприложим, тъй като ще и е изтекла визата  Thinking . Абе много кофти работа  ooooh!

Благодаря ти за пожеланието, дано наистина ми удължат статута, макар че в тази тема прочетох едно мнение, че трябва да се задвижи процедурата максимум до 90 дни преди изтичане на визата, а при мен беше 30 дена...дано не ми направят проблем за това  Rolling Eyes . Но като гледам с кава скорост ги придвижват документите ( за 1 месец обработват 1 седмица) може и да съм завършила докато ми отговорят  Laughing или да е взел гражданство.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 22:06 от Clairette

# 54
  • Мнения: 523
....Ако ли не, нека съпругът ти да се прибере и да се опита да си намери работа на работна виза, така ще може да те издърпа....

 Хмм..Честно казано, за мен някой трябва да е напълно нътс, за да се откаже доброволно от зелената си карта (която може и да е придобита с години и години чакане), да се върне в България, за да кандидатства отново за работна виза, крайната цел на която е отново зелена карта.   newsm78  #Crazy

И аз не намирам особена логика. Също не се знае изобщо, предвид сегашната икономическа ситуация в САЩ, накъде ще се насочи политиката за работни визи и спонсорирането за зелени карти от работодатели.

# 55
  • Мнения: 613
Аз бих гледала на раждането и на имиграционния проблем като 2 различни неща. Където и да роди, това не и решава проблема и той трябва да бъде разрешен по друг начин--със студентска виза или не...

Pixie, не съм съгласна, че това къде ще роди няма значение. Ако семейството планира да живее тук още дълги години, ЮС гражданството на бебето ще им спести много време, пари и проблеми (по визи, пътувания и други). Плюс, едно е винаги да можеш да си вземеш детето, когато пожелаеш, а ако детето е с туристическа или депендант виза към майката, то то е 'вързано' за нея.
А, дори и при вариант, че семейството пожелае да се завърне в Бг, не се губи възможността за детето да дойде един ден в тази страна, ако пожелае. Всичко се случва. Та дори и детето да иска да дойде да учи тук един ден, има голямо значение дали те таксуват като местен или интернешънъл студент.

Друго важно нещо е, че е в пъти по-лесно да вземеш Ф1, без да имаш депендантс, за които трябва да се доказват налични средства.

За раждането пък си мисля - тя, ако е тук със законен статус, няма ли да има право на здравната застраховка на мъжа си?

Ади_и_бебе, не знам какво плануваш да учиш тук, но ако е мастер, може да се опиташ да си намериш университет с тюишън уейвър. (не искам да се давам много за пример, защото съм STEM специалност и при нас е по-различно, но съм дала символични суми за тукашния ми мастер, университета покри всичко. Това го пиша, само за идея, ако и ти си с подобна специалност)

Последна редакция: пт, 26 сеп 2008, 00:51 от distant

# 56
  • Мнения: 613
За мен пък е още по-"нътс" да живеят разделени 5-6 години, още повече, че има и детенце в картинката  #Crazy . Съжалявам, но за мен една ЗК не си струва такава жертва  Stop

Ако изобщо пиша в тази тема, то е защото съм в същата ситуация, имаме и дете и през всичките тези години съм била тук. Жертви много е имало, но не са били свързани с такъв вид раздяла.

Изход има, трябва само да има и малко амбиция, воля, увереност, че точно това искаш.

Не визирам случаите, когато посолството е отказало входна виза, въпреки че Н1 е виза с двоен интент и почти не се е чуло такава, поне в последните години, да е отказана.

# 57
  • Мнения: 523
Clairette, вярно е, че сега е много по-трудно да се удължават турист. визи. Това, което написах, както и ходенето до Канада, изобщо да не се приема като съвет. Просто дадох пример, как беше преди със сроковете за пребиваване на турист. виза. Аз не бих рискувала, както и не рискувах навремето с тези варианти.
Pixie, по принцип и аз не съм привърженик на идеята да се идва и да се ражда тук с целта детето да е американски гражданин. В случая на Ади обаче, има предимства. Дистант е писала за тях. При положение, че имат намерение да остават тук дългосрочно. Спестяват се административни процедури, време и пари. На нас ни излезе около 1000 долара +, документите на детето. Не знам дали съм писала за моя случай, но ние доста пострадахме от това, че реших да карам по правилата и да не заобикалям законите. В никакъв случай не агитирам Ади да идва тук. Всеки случай си е отделен и всеки си има различни приоритети. Също така, процедурите все нещо се променят и това, което пишем днес като правилно, може да не важи догодина.Нещата трябва да се проучат и премислят много добре.

# 58
  • Мнения: 1 173
Пикси Не това си бяха цените които си платих. Нямам "матернити" кавъридж, за това не искаха и цент да платят. Както казах аз съм далеч от големия град тук си е просто Lake of the Ozarks ,MO.
Но съгласи се от болница до болница всичко е различно , просто вдигаш телефона , обаждаш се питаш за това какви пакети предлагат ( в билинг депармента) и така с 2-3 докато се намери подходяща.

Идеята ми НЕ е да убеждавам Ади да тръгне и да роди тук, далеч съм от това , просто като човек минал по нейния път знам какво е да си все от другата страна на "терминала" на летището , знам какво е мъжа ти да го няма , да бъдеш бременна 8м сама , да не е там когато детето ти проговори , когато се усмихва да първи път и когато се прибира от щатите да се дърпа и да го гледа подозрително и още  много други ( може за някой това да са не значими неща,но за мен бяха моменти които именно "имиграционната система "  ни отне). Затова и казах да си обмислят нещата внимателно, да решат кое в случая е най-подходящо за тях.
 Имат поне 5 дълги години пред тях и единствения и вариант да остане е да вземе Ф1 и да учи. Това може да стане от БГ , може да стане и със смяна на статута от туристическа виза.
 Има виза Ф-2 за дипендънт(не знаех Embarassed), но до колко е възможно да се вземе от Бг ( те Ф-1 отказват , а за Ф-2 не знам newsm78).

Игъл това с престоя го четох някъде , просто днес не мога да го открия. Да има право на максимум 2 по 6м удължаване, но смисъл няма , ако така или иначе Ади иска да сменя на Ф-1. Колежи и учебни заведения има колкото му се иска на човек- таксите са различни- може да запише и колеж за 2000-3000$ на семестър може и такъв който е 20 000$ Peace
Клеър не знам струва ли си ЗК или не - аз и съпруга ми бяхме разделени точно 6г ( 2.5 като гаджета , останалото време като семейство с дете). За нас си струваше - това което сме постигнали тук ( в името на децата) никога не  бихме имали възможността да направим в Бг. Колкото  и трудни да са нещата в момента ( аз също не съм голям фен на щатите Mr. Green), уви България има много още да наваксва.

Последна редакция: чт, 25 сеп 2008, 22:43 от raya_usa

# 59
  • Мнения: 1 783
Ама вие изобщо не предвиждате възможност, в която бащата да може да застрахова Ади от работата си и тя да роди на тази застраховка. Предполагам, че работи достатъчно добра работа със застраховка, след като е имал работна виза и сега е взел и зк. Аз също мисля, че ако тя намери начин да дойде на Ф1, за да вземе детето, ще бъде сложно, ако детето не е американски гражданин. Така че ще е най-добре да отиде В САЩ и да си роди, хем да отиде на място и да избере университет и да говори с хората там, да види условията. И после да се върне в Бг да вземе Ф1 и да си дойдат заедно с детето.

Ученето не е толкова сложно, обикновено има минимум от кредити, които трябва да се вземат на семестър и далеч не е непоносимо, дори би направило престоя на Ади приятен и би ѝ дало възможност да се запознае с други хора.

Общи условия

Активация на акаунт