Световната икономическа криза или каквото там се случва в момента

  • 77 477
  • 1 312
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 959
Да се надяваме, че Голямата депресия от '29 няма  да се повтори,
защото това е било наистина страшно време, а още по-страшното е
войната, която идва след това...
Сега уж не са налице тогавашните предпоставки; и най-либералният пазар е регулируем в сравнение с тогава.
Имаме много повече международни институти, светът е глобален, а в онези години "цъфти" националния изолационизъм.
Сложете и националните фондове за защита,  държавните регулатори;
национализацията  не е толкова страшна, проведена умно, тя е доказала ефективността си.
Настоящата рецесия е свързана и със сериозно прегрупиране на силите в световната икономика.
Последното такова е било след края на ВСВ. Нормално е да има трусове.
За мен плашещото е не, че ще си намалим потреблението за известно време, 5-10 години,
колкото отиде.. или пък че ще работим нещо по-кофти.
Изобщо икономическата криза е най-малкото зло, което може да ни се стовари на главите.
Но виж една нова световна война, а вече и това се прокрадва сред анализаторите...


На битово ниво ми е трудно все още да преценя как се отразява кризата.
Не се страхувам за работата си, англичаните винаги са ревали против емигрантите,
все още приходите ми са повече от разходите.
Но, скоро Лойдс закупиха шотландската Халифакс (банки)
и се очаква масово закриване на клонове и съкращаване на хиляди работни места.
Никой все още не се заангажирва с реална цифра.
И тези хора изобщо не ги виждам да работят по фабриките..
Имоти, лихви, фалити, същата работа като големия презокеански брат.

# 16
  • Мнения: 1 959
интересно ми е и то много

Уф, аз пък искам да ми е скучно и еснафско...  Mr. Green

# 17
  • пак на Рив Гош
  • Мнения: 2 640
Франция
(колкото ми разбира главата и колкото съм дочула/прочела по вестниците  Crazy)

Очаква се растежът да бъде още по-нисък, отколкото се очакваше (под 1%), въпреки, че вече наяколко поредни години Европа й дърпа ушите за недостатъчен растеж. Инфлацията се очаква да достигне, май, 5%. Цените на имотите за първи път от последните 10 години започват да спадат (с по 1.5% през юли и август). Но не навсякъде и не в еднаква степен (например в по-малките областни центрове се очаква да паднат повече и по-бързо, отколкото "сигурните стойности" Париж (и предградията му), Бордо, Лион). Това, при положение, че за последните 10 години це ните на имототе са се увеличили със 150%. Инвестициите намаляват. Поради спадането на цените на имотите, банките вдигат лихвите по заемите и затягат условията за отпускане на жилищни кредити.
Консумацията намалява, всеки ден ни говорят за намаляването на покупателната способност.
За увеличаване на безработицата, засега поне, не се говори особено.
Но отвсякъде ни успокояват, че кризата е слаба в сравнение с тази в САЩ и няма да достигне нейните нива... колко е вярно, ще видим след време.
От емигранти, засега, не се оплакват много ( Grinning).

# 18
  • Мнения: 4 399
интересно ми е и то много

Уф, аз пък искам да ми е скучно и еснафско...  Mr. Green


В това отношение и на мен ми се иска да беше малко по-скуЧно, може даже и еснафско... Embarassed

Ти пък толумба, Чак световна война... на каква база се предполага? newsm78 Вярно в сравнение с война икономиЧеска криза е нищо. Но все пак изпитвам известни страхове не за потреблението и екскурзиите си, а за покрива над главата си.

dtti
, и аз съм силно впеЧатлена от износа на Сирия. Тук малко се Чува за нея. Но все пак не ви ли се налага и да внасяте по нещо? Пък и ако се свие потреблението на външните ви пазари, не мислиш ли Че е твърде вероятно и вас да ви удари кризата?

Вес, много ми беше интересно да проЧета за Испания. Чуваме Че е силно засегната, но никакви подробности. Тук пък още преди години кредитите се отпускаха горе-долу така Че да се погасяват с 50% от дохода. Но тогава лихвите бяха доста по-разлиЧни. Който е имал неблагоразумието да вземе такъв кредит, предполагам Че много трудно го изплаща в днешно време. Шефът на нашия филиал се оплака Че силно се е повишил процентът на Частните лица които не могат да си погасяват заемите.
А швейцарците хиЧ не ги мисля, във времена на кризи богатите стават още по-богати, а бедните още по-бедни. Швейцарците са от богатите.  Wink

Татяна, завидях ти на оптимизма.  Wink

Роца, доколкото си спомням за последните 2 тримесеЧия на годината за Германия се оЧаква не нисък растеж, ами направо спад. Но да ме поправи Татяна ако греша (не е умишлено).

# 19
  • Мнения: 7 605
Татяна, завидях ти на оптимизма.  Wink

Self-fulfilling prophecy  Mr. Green  Ако вси4ки бъдем песимисти и о4акваме криzа и борсов крах, то тогава никой няма да консумира и инвестира, с което Ще се сбъднат о4акванията  Wink

За това, драги моми4ета, купувайте  Laughing

# 20
  • Мнения: 5 710
Ама точно това ще направим. Току виж се преразпределил Капитала и последните станем първи.  Mr. Green

# 21
  • Мнения: 3 804
вяра ами не знам,както казах от тук сега основно се изнася за Ирак-огромен пазар,понеже там ако има работещи заводи са доста малко,вси4ко останало задоволява вътрешния пазар,които в последните години има все по големи нужди като се имам в предвид 4е има над 3000000 бежанци от Ирак и което в на4алото доведе и до липса на някой хран продукти или до по високата им цена-в последствие оба4е кризата се овладя и се увели4и производството
навремето имах един у4ител по история който ме4таеше в БГ да се произвежда вси4ко и то ка4ествено  и да не се внася по4ти нищо от други страни-ме4тата му като4е ли е осъществена тук,в Сирия се внасят основно торове,стругарски машини и камиони-като за да се номерира една кола или камион с тукашен номер то те трябва да са произведени след 2001 година

# 22
  • Мнения: 65
Испания.
 Приказките за имигрантите са същите като в Ирландия и Германия - че им заемат работните места. А когато от данъците на работещите имигранти се изплащаха пенсиите на застаряващото исп.население, им беше добре.

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 00:25 от pavka30

# 23
  • Мнения: 65
Вес,не си прав.Постави се на тяхно място.За мрънкането на 4ужденците среЩу нас емигрантите.Емигрантите се делим на две групи-тези които са дошли тук да живеят и тези които са дошли само да изкарат пари ида си ги хар4ат в България.4увал ли си колко милиони евро всяка година изти4ат от Испания?70% от вси4ки емигранти тук са от втората група.Това води до спад в икономиката.Да не говорим колко смъкваме цената на 4овешкия труд.Не говоря за мен конкретно-аз съм консуматор.Работех преди в Германия,там криза има отдавна.Наш приятел германец полу4аваше 2000евро,шефа един ден му казва-или Ще даботиш за 1000 евро или вънка.После шефа му наее един емигрант на негово място за 600 евро.

# 24
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Павка, неправилно изчислената квота за имигранти си е проблем на правителството. Ако не са искали имигранти - да ги бяха екстрадирали. Има си закони. Защо тук в Швейцария няма такива неща? Защото всеки един минава такова сито, че да си нелегален е просто чудо. След като са приели имигранти за да работят, да плащат данъци, да консумират, ще им дават и същите права, като на местните. Властите започнаха да се усещат вече - отказват да продължават картите за право на пребиваване, прилагат планове за изплащане не знам си колко хиляди евро накуп, ако напуснат Испания и се откажат от правото си на пребиваване...
Има и друго - на някои им е по-добре да им работят имигранти точно заради ниските цени. Ами да фиксират заплати за всеки сектор, и толкова.
А за подбиване на пазара на труда - това може да го има само в някои професии. Не виждам един примерно комп.специалист как ще се навие да работи на половин заплата, когато знае, че на друго място може да работи за двойно по-голямо заплащане.

А, и съм жена, не мъж Peace Joy Mr. Green


Вяра, в Испания най-много пострадаха тези, които си купиха апартаменти преди 2 до 3 години - надути цени, високи вноски, и сега има толкова хора които чакат всеки момент банката да им вземе апартамента Confused. Но пък хубавото е, че на банката апартаменти не ѝ трябват Laughing, та самите те предлагат планове за удължаване на ипотека без допълнителни разходи; фиксиране на лихвен % за 1,2 или 3 години и т.н., т.е. дава възможност да се запази жилището въпреки кризата. Защото като цяло кризата в Испания е жилищна. Даже си има и специално име - burbuja inmobiliaria (нещо като балон за недвижимите имоти, който в един момент се пука).

# 25
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
За Щатите. Откъде да я почна. Всички четете новините, знаете, че правителството започна да изкупува дълговете на някои големи финансови компании (Фреди, Фани, АИГ), други ги оставиха да загинат (Беър, Лиман). За национализация е рано да се говори, въпреки че сравнението е блазнещо, все пак до момента изкупуват предимно дългове, подкрепени от ипотеки. Ще ме прощавате, ако звуча тъпо на български, но на тия термини не им знам точния превод. Задържа се (засега) голям глобален крах, оказа се, че много азиатски компании са се били нагушили с тия готините дългове (подкрепени от кофти ипотеки), и ако ги изтърсят (продадат, не знам кой ще ги купи, но все пак), щяло да има домино ефект. Затова правителството прави тези превантивни изкупувания.

Днес две от големите инвестиционни банки (колко останаха?) - Морган и Голдман се префасонираха в търговски банки. Вероятно временно. Това е, за да имат достъп до discount window - тук вече българският напълно ми изневери.  Laughing

В ежедневието - има силна инфлация, тя обаче не започна сега, последната година-две много бързо растат цените. Не е свързано с цените на петрола.

Започнаха съкращения, все още не са масови и психоза няма. Потреблението уж е намаляло, но пак не мога да намеря място за паркиране, като ида на пазар в МОЛА.  Laughing

Но няма да е готино, де, за известно време.

В моя сектор (работя за циментова компания) - ужас и безумие. Строителството е намаляло, та още малко ще спре. Имотите ще се позадържат, но тук е много различно от регион и щат. Местата, в които беше презастроено (Флорида, Аризона, Калифорния), няма скоро да се върнат.
Заеми дават супер трудно вече, въпреки, че лихвите се задържаха и тръгнаха да падат. Освен ипотеки, са затегнали раздаването на всякакви заеми, като почнеш от студентски и свършиш с кредитни карти.

Иначе, ако има кой да ми даде още заем (няма), бих купила приятен апартамент в Маями.  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 11 315
В момента най-много ме дразнят петролните магнати!
То бива наглост, ама чак не бива. Цената на петрола се срина, а цената на бензина е същата, като при най-големия пик. Докога ще се гушкат така, не знам. Вероятно им е ясно, че не след дълго кранчето ще пресъхне и тогава ще стане много интересно.
Да се надявам, че дотогава автомобилната и химическата промишлености ще са подготвени за ситуацията. Ако в момента някой каже, че няма никъде по света вече капка петрол, ще стане ад под небето.
Банките са ми смешни общо взето с игрите на дребно, които се играят. Добре, че местното правителство забрани празните покупки на борсата, та нещата взеха да придобиват малко по-нормален вид.
А това, че тук хората обедняват е ясно от поне 2 години, но правителството се прави на трите маймуни.

# 27
  • Мнения: 7 605
Кате, в4ера цената на петрола ско4ила с оЩе 25$ на баръл.  Money

Бубке, вярно, тук напоследък покаzват по ТВ как немци купуват имоти във Флорида, о4ите ми останаха, огромни къЩи и парцели zа жълти стотинки (преувели4ено, раzбира се, но е ужасно иzгодно в момента)  Crazy 

# 28
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Казват, че е рекорден скок на цената на петрола за по-малко от ден!
тук банковия сектор не играе особенна роля-хората влагат парите си най ве4е в злато и  недвижимости,така 4е банковата криза едва ли ще се отрази както беше със ска4ането на цените на петрола -когато цените на вси4ко изведнъж полетяха ,а след това бавно са върнаха в реални граници
А златото върви нагоре от доста години, така че който превръща капиталите си в злато, не е за оплакване  Laughing

Лични впечатления от кризата, цените на хранителните стоки са нагоре. По-малко предложения за почасова работа има и заплатата за такава работа е по-ниска  Rolling Eyes Цените на колите втора ръка били надолу. Според мъж ми, перфектен момент за подмяна на колата  Crazy

# 29
  • Мнения: 5 183
Ситуацията при нас:
Цените на имотите падат. Лихвите по заемите за сега - нагоре.
Цените на основни хранителни продукти вървят нагоре, особено млечните, което е странно - все пак НЗ произвежда много мляко.
Младите масово се изнасят към Австралия. Някои се връщат разочаровани, други са доволни там.
Големи фирми закриват офиси или релокейтват бизнеса си в държави с евтина работна ръка.

Общи условия

Активация на акаунт