СТРАСТИ - класиране, записване, ГРАДИНИТЕ В СОФИЯ

  • 95 071
  • 1 846
  •   2
Отговори
# 765
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Дидиа, точно това е идеята. За определени "хитови" градини ще има сериозна опашка от желаещи деца. В някои от тях, които имат  по-малък сграден фонд и детските групи са по-малко, ще се повтори картинката от миналата година. Тогава се сформираха групи изцяло от деца с предимства.

Други, по-големи ДГ ще могат да дадат шанс и на средностатистическите деца.

При големия дефицит на места в София, ще се повтори миналогодишната ситуация. И ще има ощетени.

При темповете на строителство (за разлика от гръмките деветмесечни обещания) на нови ДГ, това е нормално.

# 766
  • Мнения: 3 326
Под средностатистическите семейства визирам тези с едно и две деца. Именно тези семейства ще трябва да избират по-нежелани градини, ако искат да имат някакъв шанс децата им да посещават ДГ. И ще трябва да мобилизират доста сила за водене/взимане на децата от такива райони.


Предимство за многодетни родители винаги е имало, дори регламента от миналата година отне и това предимство на повечето семейства, като ограничи възрастта на децата (на повече от две) да е до 10 години. Ако смяташ, че има бум на многодетни семейства - лъжеш се, не е това причината за липса на място в градините.

И въобще не разбирам възмущението на голяма част от пишещите тук за предимствата... Според мен е редно и нормално да ползват такива. Факта, че общината и изобщо системата се сеща да се вайка за липсите след свършен факт, не бива да настройва родителите едни срещу други. Само да вметна, че макар и многодетен родител - няма да ползвам предимство, защото едно от децата ми е надхвърлило (отдавна) възрастовите ограничения - да не си помислите, че затова защитавам приоритетите. Peace

# 767
  • Мнения: 172
кога започва записването за  2009/2010 г

# 768
  • София
  • Мнения: 1 020
Защо моя позната каза, че от днес трябва да подаваме заявките???? И в сайта им не мога да влезна.

# 769
  • Мнения: 3 993
Добро утро на всички!  Simple Smile
Lovi -татко, Didia, прочетох последните ви постове и много се замислих дали да кандидатстваме в по-отдалечени градини, за да имаме повече шанс, но пък много ще ни е трудно воденето/взимането от такива далечни места...това както и да е, но искам да ви питам някой може ли да каже кои градини са "хитовите", или поне назовете някои от тях. Благодаря предварително.

# 770
  • София
  • Мнения: 2 437
И аз мисля, че няма нищо ново и допълнително в регламента, освен адресната регистрация....и жребият.

Предимствата си останаха каквито са.

Даже тези, които са били с директен прием сега ще се джуркат с останалите, които са събрали същите точки, но по останалите критерии.

# 771
И аз мисля, че няма нищо ново и допълнително в регламента, освен адресната регистрация....и жребият.

Предимствата си останаха каквито са.

Даже тези, които са били с директен прием сега ще се джуркат с останалите, които са събрали същите точки, но по останалите критерии.
Абе, хора, не мога да разбера, не сте чели внимателно ли, че пишете глупости?
Как придемствата да са, каквите си бяха?!?!
Миналата година нямаше предимства за това че дете има брат/сестра применро с 12 години по-голямо! Също така нямаше предимство и че е било на ясла!
Сега, ако се приеме този регламент ми се струва, че децата, без брат и сестра и непосещавали ясла, изобщо няма да стигнат до жребий - просто всички места ще бъдат заети!

# 772
  • Sofia
  • Мнения: 311
Здравейте,

Регистрирахме се преди няколко месеца в сайта, но срещаме известни трудности с "зацепването" на цялата система. Четохме, че трябва да се регистрираме отново след 1 Февруари за прием 2009/2010, но никъде не виждаме къде точно да го направим. А освен тоеа продължаваме да фигурираме в класиранията. Може ли някой да ни разясни  newsm78

Благодаря Ви много предварително!

# 773
# 774
  • София
  • Мнения: 2 768
И аз мисля, че няма нищо ново и допълнително в регламента, освен адресната регистрация....и жребият.

Предимствата си останаха каквито са.

Даже тези, които са били с директен прием сега ще се джуркат с останалите, които са събрали същите точки, но по останалите критерии.
Абе, хора, не мога да разбера, не сте чели внимателно ли, че пишете глупости?
Как придемствата да са, каквите си бяха?!?!
Миналата година нямаше предимства за това че дете има брат/сестра применро с 12 години по-голямо! Също така нямаше предимство и че е било на ясла!
Сега, ако се приеме този регламент ми се струва, че децата, без брат и сестра и непосещавали ясла, изобщо няма да стигнат до жребий - просто всички места ще бъдат заети!
аз не мога да разбера защо има предимство за посещаващите ясла-по този начин се стимулира детето да се отдели от майката по рано-тоест да се запише на ясла ,за да може после да ходи и на градина.  newsm78

# 775
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 998
Четохме, че трябва да се регистрираме отново след 1 Февруари за прием 2009/2010, но никъде не виждаме къде точно да го направим.
Къде го четохе пък това?! newsm78

# 776
  • Мнения: 3 993
звездица вече е късно за дискутиране на критериите. Проекта на регламент е изготвен от работната група и готов за внасяне за разглеждане на сесия на СОС. До края на февруари новия регламент трябва да е гласуван и да влезе в сила. Тогава информационната система ще бъде променена в съответствие с новите изисквания.

# 777
  • Мнения: 804
аз не мога да разбера защо има предимство за посещаващите ясла-по този начин се стимулира детето да се отдели от майката по рано-тоест да се запише на ясла ,за да може после да ходи и на градина.  newsm78

Това е все едно да кажеш, че предимството "повече от едно дете в семейството" стимулира безразборния секс с цел правене на още деца  ooooh!

# 778
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 998
аз не мога да разбера защо има предимство за посещаващите ясла-по този начин се стимулира детето да се отдели от майката по рано-тоест да се запише на ясла ,за да може после да ходи и на градина.  newsm78

Това е все едно да кажеш, че предимството "повече от едно дете в семейството" стимулира безразборния секс с цел правене на още деца  ooooh!
hahaha hahaha hahaha

# 779
  • София
  • Мнения: 1 775
Lovi - татко.

Дива ..., никой от нас не е против предомствата като категоризиране. Има спорове по отделните предимства, но не това е целта на моя постинг.

Още от създаването на работната група през февруари 2008 г. до сега са се обсъждали именно критериите по които да се разпределят дефицитните бройки места в ДГ.  В разговор с директорките на ДГ, които имат огромен управленски опит, а също така са запознати в детайли със спецификата на работата в ДГ, се стигна до извода, че ако в една група са приети само деца с предимства (по какъвто и да е социален критерий) това изключително много затруднява работата в тази група. Същото се отнася и за съотношението момчета-момичета в групата. Именно затова на етап от разглеждането на правилата за прием имаше предложение да се определи квота (определен брой) за деца с предимства и за деца без предимства. Като трябва да е ясно, че тези деца с предимства винаги ще бъдат приети, но не винаги това може да стане в първата избрана от тях градина.
Но тази идея не се прие от разработчиците на системата и тя отпадна, въпреки подкрепата на директорките. За общината не искам да коментирам много, защото и на последната среща ме питаха какво представлява този квотен принцип.

Общи условия

Активация на акаунт