Юлчетата вече крачат и все за нещо плачат

  • 9 627
  • 299
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 17 595
Не съм се изразила правилно - за воденето на очен лекар, де - исках да кажа, добре ли е о/о 3, или "под 3" значи по- скоро 2 - 2.5 ?

Заместник - кметът по образование и култура на община Бургас г-жа Йорданка Ананиева разпореди днес /26 септември/ на директорите и учителите в детските градини да не събират пари от родителите на децата, които се обучават в тях, под какъвто и да било предлог. Всяко събиране на финансови средства в детските заведения, освен предвидените в Закона за народна просвета такси, ще се счита за неправомерно.

         Поводът за последвалата реакция на заместник - кмета Йорданка Ананиева са постъпилите многобройни сигнали от засегнати граждани, че педагози в детски градини на града са искали от родителите средства за закупуване на скъпоструващи учебни помагала, почистващи и перилни препарати.

         В текста изрично се посочва, че внасянето на дезинфекционни препарати от родители е забранено. Право да зарежда детските градини с препарати има единствено спечелилата обществената поръчка фирма, която извършва доставките само със сертификат за качество.

         По закон детските градини могат да приемат финансови средства от родители, само ако те са предоставени доброволно и срещу това бъде издаван акт за дарение.

п.п. това само за сведение на бургаските майки.... инфото е от 26.09.2008 г.
(Директорите и преподавателите в бургаските детски градини със забрана да събират)

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 14:06 от katiABV

# 31
  • Мнения: 389
Страхотни са тези боту6ки на ессо ,каква цена са и къде ги има .
донси,дано ни6то му няма  Hug

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 14:09 от bubulechkata

# 32
  • Варна
  • Мнения: 204
Ooo Кати, личи ти , че още не си се сблъсквала с това.Даренията навсякъде са "доброволни" Laughing.Със или без заповед на който и да е кмет пари от родителите не се искат с пистолет на главата.Друг е въпроса, че като започнат да се събират дори и да нямаш както казваш ти, от неудобство вадиш.Ей тва е гадното, че никой от родителите не те пита и не се интересува.Ако се събират по 50лв. винаги се намира и родители, които да дадат по 100, та и по 200.Има си хора и хора.При нас например е имало в случаи, когато като събираме парите се казва, че е добре да са по 50лв., но в крайна сметка кой колкото може.
До 3г. се има предвид ориентировъчно предполагам +-.
Ботушките наистина са много хубави.Да си ги носи Никола със здраве. Hug

# 33
  • Мнения: 384
Бооти,много ми е ясна твоята..и аз съм така с отговорността,макар че мъжът ми всяка нощт си спи в къщи.
За градината споделям твоето мнение.Но аз лично се дразня от това как всички бързат да дадът пари,а после не се интересуват какво се е купило и какво става с тях.Аз лично заредих половината неща и постоянно следях какво се купува.Миналата година лелката поиска стол да си купят от тия пари,ама като има нужда от стол да си поиска от директорката.Обаче родителите се надпреварваха да се съгласяват.И сега на родителската среща,която е само една за цяла година точно с цел сбиране на пари,ще настоявам за втора на която да отчетът покупките.Защото събрахме парите октомври,а чак март бяха накупили плануваните неща.Верно,че е за децата,но искам контрол,отчет някъде-да видя резултат.Това е наше право,няма нищо неудобно в това според мен.

# 34
  • София
  • Мнения: 568
Ох, Кати, не знам в кой свят живееш, честно. На думи е едно, но реалността е друга. Социализвът си отиде, сега живеем в капитализъм, където парите са движещата сила. Какви ти деца, какви ти идеали... Да, учителите и директорите нямат право да събират пари, събираме ги ние родителите. И пак ние закупуваме каквото е необходимо за групата. Всичко се отчита с фактури и се описва, а отчета са закача на вратата, за да го прочетат всички. Купуват се неща само за децата. Ще ти цитирам едно мнение от темата, която посочваш:
а как да се осигурят учебниците за децата които са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, но министерството не ги ОТПУСКА??У???
или ще броят мухите по тавана децата?
Да, това е, не ги отпуска, значи родителите трябва да ги закупят. Само на предучилищна са безплатни. Тази година учебните помагала за 3-та група струват 25 лв. + 5 лв. изворна вода на девин /годишно/ + 3 лв. застраховка на дете /годишно/ + гланцово блокче, блокче за рисуване, фулмастри, водни боички и т.н. това са все неща, които всеки родител сам трябва задължително да закупи, за да може датето му да работи нормално в групата. Сама можеш да сметнеш на каква сума възлизат всички тези неща, които държавата не осигурява и по колко левчета остават от дете, за да се купи някоя и друга играчка. А не си ли купите играчки или донесете децата няма с какво да играят. Трябва да разберем просто, че такова нещо като безплатен обяд няма. Е, да, кофти е като трябва сам да си го платиш. Ако искаме децата ни да са добре и да се забавляват /щото госпожите, колкото и да правят от нищо нещо, все им трябват материали/ трябва да им осигурим поне нещо. За таксата от 40 лв. на месец не можем да очакваме нещо повече, те не са достатъчни само за храната. Общината субсидира останалите нужди. Тази година подмениха дюшечетата, постелячното бельо и пътеките, това е. Пари няма. В нашата градина пари за препарати, т. хартия, не са ни искали и те никога не са липсвали. Госпожата ни е против телевизорите и ДВД-тата, а каквото сме купили от минали години се пази до сега и се пренесе в новата стая, в която се помещава групата.
А за тези, които нямат възможност те се знаят кои са за тях, естествено, се правят отстъпки и никой няма нищо против. Имах пред вид други хора, които са с възможности, но се правят на ударени. Но когато си си пуснал детето на градина или училище трябва да си подготвен за такива неща. И последно, имаме приятел в БАН - доктор по философия, който, за да осигури по-голям доход за семейството си преподава допълнително в едно училище. Бащата на Коки също освен актьор е и барман нощно време.

Хайде да не прекалявам повече с търпението ви... [/color]
Донси, нищо му няма не се притеснявай. Просто ние трябва да се пренастроим, че стават все по-диви.
Бути, и аз да благодаря за информацията за очния лекар. Софи не съм я видала, защото педиатърката каза нямало нужда  Close.

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 15:18 от Герката

# 35
  • София
  • Мнения: 3 524
привет мривет Grinning
първо на кати бързам да кажа- кати тези пари наистина са дадени доброволно и се оформят като дарения, не съм казала че не се оформят така. те удостоверяват всички покупки за децата с фактури или минимум касови бонове. има избрани 3ма родители т.нар. родителски актив, които следят за това нещо. не мисля че има основания за съмнения. освен това очаквайки общината да оправи базата като гледам как оправят другите неща- е предпочитам да дам 30 и повече лева и детето ми да се чувства комфортно там.  Rolling Eyes мисля и негови играчки да занеса но не знам дали ще ги приемат. ще опитам, той си има много и няма за какво да ги трупам само. Peace по върпоса за фин възможности- има дадено повече време за тези парички, те се дават еднократно и в крайна сметка ако някой не може, никой няма да го обвини грам. аз си мисля ако има мвъзможност или да дам повече или да купя нещо лично което те ми кажат че има нужда- играчки, учебни материали, тем подобни и така. никой не взима на ръка само, издава се документ за дарение Peace за другите места не знам тук е така

дописвам- вярно е което казва Гери- мъжа ми е актьор който през деня е такъв, ходи на репетиции дублажи снимки, а нощно време през 2 вечери е барман в едно денонощно кафе близо до плиска., в крайна сметка ниските доходи не са причина да изпаднеш в самосъжаление, а да се опиташ да се пребори според мен  Rolling Eyes

между другото, впечатлена съм каква система за охрана имат в ОДЗ-то- при влизане и излизане на детето е като на мен в бачкането- с ел. карта го чекираш на влизане и излизане, пък после пак проверяват толкоз ли са децата наистина или не, охраната не пуска никой освен родителите или водещите децата в двора, вратите след 9 ч. се заключват и само при позвъняване долу се отварят ... как е по другтие, знаете ли?

били, аз се чудя как ще се настроя на работа- хем малко ми се поработва, хем знам че ще ми пукнат задника, понеже са напуснали 3ма колеги, а и шефката ще има бебе скоро тааа ...

Страхотни са тези боту6ки на ессо ,каква цена са и къде ги има .
и аз да попитам това? и дали имат 20 или 21 номер?

вики, надявам се да е добре- коки как си удря главата, всеки път изтръпвам ooooh!

# 36
  • София
  • Мнения: 17 595
дописвам- вярно е което казва Гери- мъжа ми е актьор който през деня е такъв, ходи на репетиции дублажи снимки, а нощно време през 2 вечери е барман в едно денонощно кафе близо до плиска., в крайна сметка ниските доходи не са причина да изпаднеш в самосъжаление, а да се опиташ да се пребори според мен  Rolling Eyes

Именно.
Унизително е един актьор да бъде принуден да бъде барман, д-р по философия - среден учител или геофизик... това е брат ми, така че ще се въздържа от обяснение с каква работа смени работата си в БАН, а и не това ми беше думата. исках да кажа, че остатъка от заплатата им - до достойното заплащане, което заслужават - държавата си удържа като скрит данък. И срещу това е ДЛЪЖНА - държавата, не ние! - да осигури всичко нужно за децата ни в обществените заведения. И ако не може да осигури дадени пособия, няма право да прави каквито и да било занятия, предполагащи наличието им. Въпросът е принципен и става дума за изнудване.

Да подчертая - нито работата на бармана, нито на средния учител, нито която и да било друга е унизителна или срамна. Унизително и срамно е, че "свръхквалифицирани" (по отношение на споменатите професии) хора биват принудени да ги упражняват, понеже онова, за което са учили с много усилия и правят с много любов, не може да осигури добър живот на семействата им.

И последно, Ели, надявам се някой ден да мога да виждам съпруга ти само и единствено в театъра, не и в който и да е тоз бар край Плиска, а никой да не ни изнудва да даваме допълнително пари за децата си, посещаващи ОДЗ.
(ПП издръжката на дете в ПДЗ е 140, не 40 лв. 100 от тях се отпускат от Общинския бюджет като субсидия. За ремонти, играчки и др. подобни се дават пари по разни програми - това с особена сила важи за евентуални "учебни" програми, развивани от ДЗ-то.)

# 37
  • Мнения: 389
Ели,едно въпрос4е (понеже аз съм доста ревнива  Mr. Green ) не се ли притеснява6,4е мъжа ти има толкова колежки и са постоянно заедно.Понеже и моя мъж е актъор,но от доста време не се занимава с тази професия понеже няма пари  в нея,пък и аз не бих издържала и съм много доволна,4е не му се и връ6та към актъорството.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 524
Simple Smile ревнивият в нашето семейство е той  Wink
а аз съм много люта  Twisted Evil
понякога ми се е случвало да ревнувам, но не мисля че има смисъл- ако има нешо то се разбира Peace

кати, разбирам те напълно и съм съгласна че не е справедливо, но предпочитам да се боря някак, отколкото да унивам, за момента нема сми, сега живея, а не утре- утре ще съм пенсия или на друго място.
сумата на издръжката е тази, която казваш, но на практика е напълно недостатъчна- парно, ток, вода, храна, заплати... така си мисля аз Peace

# 39
  • Мнения: 389
хубаво е,4е приема6 не6тата така  Grinning .Аз съм друг тип ,но важното е да се разбирате .винаги съм си била такава и  май само като неми пука за 4овека до мен не ревнувам,въпреки 4е знам,4е няма от какво .

# 40
  • Мнения: 384
Буболече,не съм Ели че питаш нея,но може ли да се включа?  Peace
Жени има навсякъде,еосвен в мините и на нефтените платформи(а и там сигурно се намира).
Така,че то си е до човекът.Не всички актьори са разбивачи на женски сърца.Брат ми е барман и казва,че всички жени около него неструват,щото им се е нагледал.Но факт е че и аз съм работила по заведенията.
Мъжът ми също работи почти само с жени,в целия отдел да са 5 мъже,шефките жени пак.Ще видим в новата работа,ама неискам и да знам.Всичко е до късмет,съдба и човек.
Напоследък около мене всички се развеждат и съм малко шокирана.Все в мъжът причината-влюбват се в друга.И аз все сънувам,че мъжо е влюбен в някоя негова колежка и ми вика,че не може да живее без нея. Sick
А за родителския актив-при нас беше от приятелки на лелките,незнам затова или друго,но не упражняваха контрол.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 414
Яна а продължението на съня че ти дава доживотна месечна издръжка от 10 хиляди евро кола и къща,мисля че ще е компенсация.
Моите днес един режим,никакъв.Ради пак снощи двеста пъти ме вдига,накрая набих възглавницата с юмруци и мъж ми подскочи,взех му страха.
Кати не се ядосвай не пиши толкова дълги постове,ще ти искат пари,примири се.Ти нали си еврейка,не може само да получаваш.

# 42
  • Мнения: 389
много си права, Ianamama .Но просто съм се наслу6ала за простотии при актъорите  и за това.Не ,4е мъжа ми няма колежки,но ,той казва,4е телците си държели на семейството и това е.Пък и се надявам да се е наживял(по-голям е от мене доста ).Времето 6те покаже Simple Smile

# 43
  • София
  • Мнения: 568
Кати, имаш избор или оцелявай или отиди да живееш другаде /знам, че не искаш, но все пак и това стои, като избор пред всеки/ или направи нещо, за да се пребориш. Протестирай, организирай- включи се в граждански протест, но така е много лесно да си приказваме. Ели е права. Това е положението в момента. Сама знаеш, че 140 лв. няма да ти стигнат само за храната на детето, ами всичко останало? Както е писала Ели - парно, ток, вода. Нека Уинкс каже колко е месечната такса в Америка, нищо, че плащат големи данъци. Мисля, че все пак трябва да се благодарим и на малкото социални придобивки, които имаме останали, ако ще и не такова ниво. А за парите по програмите се борят десетки учебни заведения. Докато чакам да спечелим такава програма искам детето ми да се чувства добре.
А, и много добре знам какво е да си учен в България. Мъжът ми беше докторант и преподавател  в СУ, познавам много хора от тази гилдия. Знам как преживяват. НО това е... рисковете на професията. Ако наистина искаш да бъдеш актьор, или учен или учител се съгласяваш с дадени условия, в случая с по-ниска заплата. А за БАН май и там имаше някакви проблеми с шефа, корупция и т.н. какво направихте за да спрете това?

Бубулече, що така бе човек? Не се тормози напразно.
Все забравям да кажа на Рокси, че Никсъна явно ще излезе голям домошар и оправен съпруг, ще знае да поправя всичко вкъщи.  Heart Eyes Голям сладур е в мивката. Представям си го с нивелира.

Последна редакция: ср, 01 окт 2008, 16:23 от Герката

# 44
  • Мнения: 616
Ох прочетох ви и ми се иска да напиша много неща ама съм на работа и не би трябвало да съм изобщо тук и затова ще се въздържа .

Общи условия

Активация на акаунт