Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 7 част

  • 18 840
  • 398
  •   1
Отговори
# 15
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Здравейте момичета   bouquet
Искам да ви попитам, ако детето започне ясла преди да навърши 2 г. прекъсва ли ми се майчинството?
И друго питане имам - Ако започна работа и детето е на ясла, полагат ли ми се тези 50% от майчинството до 2г или не?

Благодаря ви предварително  Hug

# 16
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте момичета   bouquet
Искам да ви попитам, ако детето започне ясла преди да навърши 2 г. прекъсва ли ми се майчинството?
И друго питане имам - Ако започна работа и детето е на ясла, полагат ли ми се тези 50% от майчинството до 2г или не?

Благодаря ви предварително  Hug
Съгласно чл.46 ал.7 от Наредбата а работното време почивките и отпуските отпускът по чл.164 от КТ /отпускът за отглеждане на дете до 2 години/ се прекратява и когато:
.....2. детето бъде настанено в детско заведение;..... това означава ясла, детска градина
Тогава майката трябва да уведоми работодателя, че детето ходи на ясла и той да прекрати отпуска.
С прекратяване на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ и съответно на обезщетението по чл. 53 от КСО заради това, че детето е настанено в детско заведение, майката трябва да се върне на работа.

В чл. 54, ал. 3 от КСО (3) (Доп. - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 /това е обезщетение при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете т.е 50% ако майката работи/ не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Това означава, че когато детето бъде настанено в детско заведение, което не е на пълна държавна издръжка (детска ясла или градина, за която се дължи такса) плащането на обезщетението в размер на 50 % не се прекратява.

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
  bouquet Много благодаря !

# 18
  • Мнения: 455
Благодаря Ви мамчета!
От утре съм отново в майчинство! Peace

# 19
Здравейте.
Почти всичко ми се изясни. Тази детегледачка, която предлагат от социални само до навършване на 2 години на детето ли е? Или поради липса на места по детските гради офертата е валидна и за деца над 2 годишна възраст. В момента плащам по 400+ на една женичка и някак си малко ми е тежичко.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте.
Почти всичко ми се изясни. Тази детегледачка, която предлагат от социални само до навършване на 2 години на детето ли е? Или поради липса на места по детските гради офертата е валидна и за деца над 2 годишна възраст. В момента плащам по 400+ на една женичка и някак си малко ми е тежичко.
Програмата "В подкрепа на майчинството" е до до навършване на 3-годишна възраст на детето

# 21
  • Мнения: 16
здравейте!
дано въпросът ми не ви се стори глупав. и дано успея да обясня прилично какво ме интересува.

значи, бременна съм в 6-ти месец, но се наложи да изляза в болничен още в 5-ти месец. няма да се връщам на работа повече. поне, до девети месец след раждането.

знам, че се плащат 90% от брутния доход до навършване на девет месеца на бебето. след това парите от НОИ падат на минимална работна заплата. това дали е наистина така? питам, дали плащането на 90-те% зависи в кой момент си излязъл в майчинство или важи твърдо до деветият месец след раждане.

много ми е необходим този отговор, защото се налага да тегля жилищен кредит и е изключително важно да знам в кой точно момент парите ми ще намалеят значително и ще ми се наложи да тръгна отново на работа за да си взимам заплатата - за да мога да покривам кредита - и да не увисна изненадващо на минималните суми от НОИ

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте!
дано въпросът ми не ви се стори глупав. и дано успея да обясня прилично какво ме интересува.

значи, бременна съм в 6-ти месец, но се наложи да изляза в болничен още в 5-ти месец. няма да се връщам на работа повече. поне, до девети месец след раждането.

знам, че се плащат 90% от брутния доход до навършване на девет месеца на бебето. след това парите от НОИ падат на минимална работна заплата. това дали е наистина така? питам, дали плащането на 90-те% зависи в кой момент си излязъл в майчинство или важи твърдо до деветият месец след раждане.

много ми е необходим този отговор, защото се налага да тегля жилищен кредит и е изключително важно да знам в кой точно момент парите ми ще намалеят значително и ще ми се наложи да тръгна отново на работа за да си взимам заплатата - за да мога да покривам кредита - и да не увисна изненадващо на минималните суми от НОИ
Болничните за бременност и раждане, които са 90% от брутния доход започват 45 дни преди термина и са общо 315 дни т.е до около 9 месец на детето. Това че си ползвала болничен преди това няма значение. 315 дни /45 от който преди раждането/ ще получаваш 90% от брутния доход, но не повече от среднодневната нетна заплата.

# 23
  • Мнения: 16
здравейте!
дано въпросът ми не ви се стори глупав. и дано успея да обясня прилично какво ме интересува.

значи, бременна съм в 6-ти месец, но се наложи да изляза в болничен още в 5-ти месец. няма да се връщам на работа повече. поне, до девети месец след раждането.

знам, че се плащат 90% от брутния доход до навършване на девет месеца на бебето. след това парите от НОИ падат на минимална работна заплата. това дали е наистина така? питам, дали плащането на 90-те% зависи в кой момент си излязъл в майчинство или важи твърдо до деветият месец след раждане.

много ми е необходим този отговор, защото се налага да тегля жилищен кредит и е изключително важно да знам в кой точно момент парите ми ще намалеят значително и ще ми се наложи да тръгна отново на работа за да си взимам заплатата - за да мога да покривам кредита - и да не увисна изненадващо на минималните суми от НОИ
Болничните за бременност и раждане, които са 90% от брутния доход започват 45 дни преди термина и са общо 315 дни т.е до около 9 месец на детето. Това че си ползвала болничен преди това няма значение. 315 дни /45 от който преди раждането/ ще получаваш 90% от брутния доход, но не повече от среднодневната нетна заплата.



хм. благодаря за отговора  Thinking
никой не ми е казал за тази подробност...

в такъв случай - извинявам се за вторият въпрос, който ще ми се наложи да ви задам, но.. какъв доход се очаква да получавам по време на тези 4 месеца, прекарани в отсъствия от работа заради бремеността, при положение, че говорим за доста време преди тези 45 дни? извинявам се, че питам тук, но още не съм получила първите пари от НОИ и не знам какво да очаквам.... пак се извинявам за въпроса, но както споменах - ми е необходимо в момента да разбера дали мога да гарантирам пред банката, че следващите месеци ще получавам прилична сума, с която да покривам кредита....

# 24
  • София
  • Мнения: 1 352
здравейте!
дано въпросът ми не ви се стори глупав. и дано успея да обясня прилично какво ме интересува.

значи, бременна съм в 6-ти месец, но се наложи да изляза в болничен още в 5-ти месец. няма да се връщам на работа повече. поне, до девети месец след раждането.

знам, че се плащат 90% от брутния доход до навършване на девет месеца на бебето. след това парите от НОИ падат на минимална работна заплата. това дали е наистина така? питам, дали плащането на 90-те% зависи в кой момент си излязъл в майчинство или важи твърдо до деветият месец след раждане.

много ми е необходим този отговор, защото се налага да тегля жилищен кредит и е изключително важно да знам в кой точно момент парите ми ще намалеят значително и ще ми се наложи да тръгна отново на работа за да си взимам заплатата - за да мога да покривам кредита - и да не увисна изненадващо на минималните суми от НОИ
Болничните за бременност и раждане, които са 90% от брутния доход започват 45 дни преди термина и са общо 315 дни т.е до около 9 месец на детето. Това че си ползвала болничен преди това няма значение. 315 дни /45 от който преди раждането/ ще получаваш 90% от брутния доход, но не повече от среднодневната нетна заплата.



хм. благодаря за отговора  Thinking
никой не ми е казал за тази подробност...

в такъв случай - извинявам се за вторият въпрос, който ще ми се наложи да ви задам, но.. какъв доход се очаква да получавам по време на тези 4 месеца, прекарани в отсъствия от работа заради бремеността, при положение, че говорим за доста време преди тези 45 дни? извинявам се, че питам тук, но още не съм получила първите пари от НОИ и не знам какво да очаквам.... пак се извинявам за въпроса, но както споменах - ми е необходимо в момента да разбера дали мога да гарантирам пред банката, че следващите месеци ще получавам прилична сума, с която да покривам кредита....
За болничния за временна неработоспособност обезщетението е в размер 80% от среднодневното брутно трудово възнаграждение или осигурителния доход за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността, но не повече от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

# 25
  • Мнения: 16
 Mr. Green много благодаря за изчерпателните отговори!   bouquet

# 26
  • Мнения: 455
Мамчета,имам въпрос:
Вярно ли е че ако детето ми е под 2 години и го дам на ясла ще ми спрат майчинството?
Благодаря ви предварително за отговорите!  bouquet  bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 1 352
Мамчета,имам въпрос:
Вярно ли е че ако детето ми е под 2 години и го дам на ясла ще ми спрат майчинството?
Благодаря ви предварително за отговорите!  bouquet  bouquet
Съгласно чл.46 ал.7 от Наредбата а работното време почивките и отпуските отпускът по чл.164 от КТ /отпускът за отглеждане на дете до 2 години/ се прекратява и когато:
.....2. детето бъде настанено в детско заведение;..... това означава ясла, детска градина
Тогава майката трябва да уведоми работодателя, че детето ходи на ясла и той да прекрати отпуска.
С прекратяване на отпуска по чл. 164, ал. 1 от КТ и съответно на обезщетението по чл. 53 от КСО заради това, че детето е настанено в детско заведение, майката трябва да се върне на работа.

# 28
  • Мнения: 455
Благодаря за бързия и точен отговор!
Искам само да попитам:
Тъй като дъщеря ми ходи на ясла от 1 месец,но по за 3 часа /такава е политиката на яслата-децата да започват по 3 часа,след това да остават да обядват и когато свикнат напълно да остават и да спят там на обяд/.А това може да продължи 3,4или 5 месеца-всичко зависи от самото дете......
Та кажете ми,моля,през това време полага ли ми се майчинство,защото едва ли има работодател,който да търпи работничка,която в продължение на месеци ходи на работа за по 2-3 часа!?Да не говорим пък за заплата.......
Може би моят случай ще ви се стори доста частен,но повярвайте ми не е така.Познавам 3-4 майки със същия проблем.
Ще се радвам да го обсъдим с вас!
Приятен ден!

# 29
  • Мнения: 413
Mpulle, допитай се и до КНСБ, ама това е. Трябва да работиш поне един месец, за да ти оправят заплатата с тези до 5 % и да излезнеш в платен отпуск (имай впредвид, че ако държиш на атестация през ноември - пак 6 реалноотработени месеца и междинна среща поне).
 Другият финт е, че можеш да си и третата година в майчинство и да ти върви стаж (полага ти се и платен отпуск дори и за неплатеното майчйство третата година), и да си работиш някъде другаде на граждански договор. Ако държиш да оставаш ДСл. разбира се.
Помисли си за разболяването, болничните и др. привилегии.
Още един въпрос: детската ясла (социално заведение) и край на майчинството??? Има различни тълкувания по въпроса, ама ако те хванат ще трябва да връщаш парите за времето в което сте били на ясла. Вариант: баба

Общи условия

Активация на акаунт