неплатен отпуск за отглеждане до 8 г.

  • 5 027
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 127
Само да допълня, че самотен родител/ който не е в брак с другия р-л/, има право на 12 мес. такъв отпуск, съгл. чл.167а  ал.4 от КТ.

# 16
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Само да допълня, че самотен родител/ който не е в брак с другия р-л/, има право на 12 мес. такъв отпуск, съгл. чл.167а  ал.4 от КТ.

Не е съвсем точно, мисля именно Анита  bouquet беше копвала критериите. Ако не е починал или лишен от родителски права, освен липсата на граждански брак следва и родителите да не живеят в едно домакинство.

# 17
  • Мнения: 2 124
Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст

Чл. 167а. (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
....
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
....
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
(Sunglasses Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.

# 18
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
....
 

Да и в практиката, обстоятелството "не живее в едно домакинство" към настоящия момент се установява само с декларация от субекта, който иска да ползва този вид отпуск. Вероятно това ще се промени след по-подробна уредба на фактическото съжителство. Кога и как и дали ще уредят заварените случаи не е ясно.

# 19
  • Мнения: 418
Мерси за информацията! Явно съм се била заблудила, но добре, че го разбрах навреме.

За мен това ограничение за ползване на 6-те месеца само от единия родител е поредната недомислица, но явно нищо не мога да променя...


и за мен е много тъпо това със 6 месеца за майката и 6 месеца за бащата...незнам кой го е измислил ...исках да гледам детето си до  3 години..

Общи условия

Активация на акаунт