Раждане в Окръжна болница 2008 г.

  • 65 515
  • 945
  •   1
Отговори
# 930
  • Мнения: 453
nana77, много просто решение си има: на женските консултации, вместо да се губи маса време и напразни приказки и да се гледа има ли аджеба топки или няма бебето, да се направи реална подготовка на бъдещата майка за раждането. Да се тренира още тогава как се диша, как се напъва, а не да се оставя всичко за последния момент на магарето, когато под вличние на много фактори майката може и да не разбере какво точно да прави. Да се обясни още на ЖК на родилката подробно етапите на раждането. Да и се дадат листовки с пози, облекчаващи болките и улесняващи родовия процес.
Вместо това родилката се оставя изцяло в ръцете на "водещия" раждането и понякога нещата се прецакват точно от страна на лекарите, които нямат подхода да се справят със ситуацията. Щом не разбират от тази материя и докарват родилките до пишене и истерия - да включат в екипа и психолози! 

Да прибавим и невъзпитаното и арогантно отношение от тяхна страна - това може да стресне по-чувствителните първескини и допълнително да затлачи родовия п-с.
Няма оправдание за арогантното отношение на лекарите.
Цялата система на подготовка за раждането трябва да се промени,а лекарите трябва да положат усилия да се държат нормално с родилките.

# 931
  • Мнения: 2 401
Всъщност, ако раждането е безпроблемно и протича естествено, без ненужни намеси, и ако действията на този, които изражда са в синхрон с тялото на родилката, няма нужда от особенни усилия от нейна страна за да излезе бебето.
Иначе nana77 е права, че в болниците е пълно с жени, които са сковани от ужас от предстоящото раждане и после търпят последствията от това, и тези неща, които кукла е написала за предварителната подготовка и според мен са важни.

# 932
  • София
  • Мнения: 12 560
Кукла, аз съм съгласна с това, което пишеш, обаче реалността е много далеч от това. За съжаление.
Така че в настоящата ситуация, в която по-често има родилки, които не слушат лекаря и указанията му, а бебето страда  не мисля, че едно грубо викане е по-важно от раждането на здраво човече. Така че това се преглъща. Това исках да кажа. Едно е родилката да знае какво прави и да има грубо отношение, друго е родилката дотолкова да е скована от ужас и паника, че това да застрашава живота на детето, а лекарите нищо да не направят. Нали трябва да я изкарат по някакъв начин от това състояние.
Аз лично съм раждала секцио и нямам опит от нормално раждане, но докато лежах в болницата - а това беше достатъчно дълъг период от 14 дена - се нагледах на всякакви родилки.

# 933
  • Мнения: 277
Здравейте!
Гледам тук някакъв спор се води... А аз не виждам Симона да е споменавала за някакво крайно негативно или грубо отношение от страна на лекаря - даже напротив. Защо кукла така се отнася към разказа й, не ми стана ясно. Аз също смятам, че трябва да има някакви курсове или насоки за будещите родилки, но няма. Но и с нана77 съм съгласна... Май наистина повечето нови мами са ужасно притеснени от това, което им предстои, а отговорът е един - бебето така или иначе ще излезе. Това е съвсем нормален процес (разбира се, понякога е доста по-сложно, трудно и болезнено) и се обръща твърде много внимание на него. Ние какво правим? Вместо да се радваме на резултата, се страхуваме от пътя до него. Еми да, минава се през някои не толкова приятни моменти, но иначе как ще оценим това, което ни се дава? Нана77, много си позитивна   bouquet. Не знам кукла какво разбира под окуражаване: да стои док до тебе и да те аплодира и да ти подвиква по американски маниер - gоod girl, you are the best, you can do it? Че за какво ти е док тогава, за какво ти е акушерка, болница...??? Раждането само по себе си е абсолютно позитивно нещо, с всичките болки, неудобства, проблеми и така нататък.
Успех желая на всички, на които им предстои раждане! А и на другите де Simple Smile

# 934
  • Мнения: 453
MammaT , наистина не е необходим лекар при едно нормално протичащо раждане. В страните с най-нисък показател на майчина и детска смъртност ражданията масово се подпомагат от акушерки, а доктори има само при спешни и патологични ситуации. В България за жалост не е така.
Не искам никой да ми подвиква нищо. Искам да ме информират как напредва раждането, това действа много стимулиращо.

А за това, че при некачествени напъни бебето може да се задуши - това също се преекспонира. В Бг лекарите са убедени, че след пълно разкритие бебето трябва да се роди възможно най-скоро и пришпорват този процес всячески: карат майката да напъва при липсващи позиви за напън, правят рутинна епизиотомия на 90% от първескините, използват често медикаменти и инструменти, дори когато няма нужда. В страните, с най-добри показатели, на майката се дава повече време, всеки случай е индивидуален.

Както и да е. И вие сте писали, че си говорим само хипотетично, в Бг действителността е друга. Иска ми се нещата да се променят.

Иначе, отидох до Окръжна болница да се информирам на място. Една акушерка, която ми направи мн. добро впечатление ме покани да се видим преди Нова година, защото тогава ще има яснота дали ремонтът ще продължи и през януари. Всички стаи ще станат ВИП - т.е. със собствен санитарен възел.
Може би все пак няма да раждам там, защото нямат ВИП зала за раждане - където ще сме сами с таткото. Казаха, че таткото може да присъства, но в обща стая! Когато го казах на мъж ми той каза:"Може жената, която ще ражда на съседното магаре да не иска аз да съм там!" Пък аз си мислех, че той ще се шокира да види още една раждаща, но не.  За мен е неприемлива тази ситуация.

От друга страна, предстоящия ремонт е супер плюс за мен.
В Окръжна болница бебето при майката ли остава?

# 935
  • София
  • Мнения: 12 560
Да, бебето остава при майката.

За всичко останало - въпрос на разбиране. Аз не смятам, че българските лекари са толкова некадърни или черни.
А и щом това е твоят начин на раждане - успех и здраво бебе!   bouquet

# 936
  • Мнения: 277
Наистина всичко е въпрос на лично разбиране, възприемане и т.н.  И аз като казах на Жекова, че не искам упойка, тя ме изгледа доста странно ("бе ти не си наред, всички искат упойка..."). Ами не ме е страх от раждането, първото си дете го родих много бързо и лесно, защо да се правя сега на интересна. А ако се наложи, раждането протича бавно и мъчно - ок, нека има обезболяване.
Аз пък си мислех, че в Окръжна бебетата са отделно  newsm78 Ами отделението с бебетата е отделно от това за майките. Вярно, един и същ е входа, но после в ляво са бебетата, а в дясно са родилките. Някаква вътрешна връзка ли има???
Изненадва ме доста приятно факта, че бебетата са при майките, аз имам други наблюдения обаче...
Моля някоя родила да потвърди  Simple Smile Благодаря предварително!

# 937
  • Мнения: 4
Аз родих в ОБ на 24.06.2009. Спомням си с голяма носталгия и приятни чувства престоят ми там. Мама Т бебетата са си при мамите, но все пак неонатологията е за току що родените бебенца, а и някои от тях изискват по-специални грижи и са отделно от майките за по-дълго време. Накои мами с по-тежко раждане също се нуждаят от повече време за възстановяване и бебетата не са при тях. Та затова е вратата вляво с щъркелчето-неонатологията. Wink

# 938
  • София
  • Мнения: 12 560
Аз пък си мислех, че в Окръжна бебетата са отделно  newsm78 Ами отделението с бебетата е отделно от това за майките. Вярно, един и същ е входа, но после в ляво са бебетата, а в дясно са родилките. Някаква вътрешна връзка ли има???
Изненадва ме доста приятно факта, че бебетата са при майките, аз имам други наблюдения обаче...
Моля някоя родила да потвърди  Simple Smile Благодаря предварително!

Ето ме  Grinning
Вратата с грозния щъркел  Mr. Green е неонатологията. Там пребивават бебетата на майките, родили със секцио до момента, в който те са в състояние да се грижат за тях. Там стоят и бебетата в кувьози и такива, които са на някаква терапия - било то антибиотици или други вливки. Както и бебетата на майки, които имат нужда от повече почивка.
Останалите малки същества са си плътно до майките в тяхните стаи.
Няма вътрешна връзка. Бебета се вкарват и изкарват единствено и само през вратата с щъркела  Grinning

# 939
  • Мнения: 277
Еми значи съм по-щастлива, още преди да съм родила Simple Smile И щъркелът ще ми изглежда по-красив вече Wink
Много благодаря за бързия отговор Simple Smile  Hug

# 940
Какво ще има го решава ръководството на отделението  Simple Smile

Родилно отделение спира работа на 7ми октомври.

Последна редакция: пт, 25 сеп 2009, 20:22 от Tatti

# 941
  • София
  • Мнения: 6 011
МаммаТ, не се толерират теми в стил "Спамо-чат" освен отворените за целта в съответните подфоруми с предимно развлекателен характер. В останалите подфоруми се очаква да се пише по същество, иначе минават с големия ключ. А темата е много полезна и не бива сами да си го просим.  Hug
П.П. Модераторите решават коя тема върви по същество и коя е чат.

# 942
  • Мнения: 277
ок, ок Simple Smile
Извинявам се и тук! Надявам се да не съм създала проблеми!
И сега по темата: значи 7-ми е окон4ателната дата??? Уж беше 15-ти - 20-ти... Дано родя дотогава  Praynig

# 943
  • София
  • Мнения: 6 011
Миличка, дано родиш дотогава! И дано ремонта свърши за моето раждане!  Hug

# 944
  • Мнения: 277
Е колкото по-рано почне, толкова по-бързо ще свърши! Имаш около 4 месеца така като гледам, все трябва да са ремонтирали отделението. Дано бебето не бърза! Simple Smile Др. Влаева, дето ходя при нея на прегледи (тя е на кабинет в ОБ) ми каза: абе що сте бързали толкова бе, що не изчакахте да свърши ремонта и после - на чистичко и новичко? Е, вие сте изчакали Simple Smile Дано е готово, докато ти дойде времето да родиш  Peace

Общи условия

Активация на акаунт