Консултации с адвокат/Темата на Пела!!!- продължение

  • 75 198
  • 696
  •   1
Отговори
# 645
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте! Моето детенце е на 2 месеца и 10 дни. Баща му ни изостави преди повече от месец. Детето е припознато от него. Но до този момент той не се интересува и не полага никакви грижи, не помага нито физически, нито финансово. Не работи, няма жилище, с една дума - нямам представа къде се намира в момента. Въпросите ми са следните:
Въпрос 1. Има ли той родителски права при неговото положение и мога ли да очаквам някой ден да се появи и да поиска да я взима?
Въпрос 2. Мога ли да му отнема бащинството /да отменя припознаването/? Или да го съдя за издръжка и бих ли получила такава, при положение че той не работи? И ако получа издръжка той би ли имал право да упражни родителски права?
Отговор 1 Да.
Отговор 2 Можеш да го лишишщ от РП. Можеш и да търсиш издръжка- независимо дали работи.  Бащата има право на ЛК с детето.

# 646
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
здравейте,
с приятелят ми закупихме с ипотека жилище.въпросът ми е ако подпишем брак и при евентуална кончина на единият от нас другият наследява ли половината на починалиятпри условие ,4е жилището реално е придобито преди брака.моля за съвет
Да, съпругът ще наследи.

# 647
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей , Пела
Имам конкретен  въпрос , на които те моля ако имаш възможност да ми отговориш .
По време на брака имаме закупен апартамент , чрез ипотека от нея са изминали 3 години като остават още 17 год. Ако това е от значение . Съпругат ми е основен кредито искател , а аз се водя съкредито искател. Въпроса ми е :
Какво трябва да се направи , че при един развод , съпругат ми да няма претенции върху жилището ?
 Аз съм готово да си плащам самостоятелно вноските по кредита .

Този въпрос би могъл да се реши евентуално след развода- дотогава сте в режим на семейна имуществена общност. Другото, което би могло да се направи е съпругът да подпише декларация, че не е вложил средства и труд в придобиването на жилището, както и при изплащането му. Това обаче не е много сигурен вариант, защото на практика след подписването на декларцията, ще се изплаща все още жилището, което предолага семейни парии т.н.
Другото, което ми идва наум е да се сключи Брачен договор, който придружен от декларация за платеното до момента би те подсигурило при евентуален развод.

# 648
  • Мнения: 1
Здравейте!
Имам брак от почти година,имаме дете на 1 година, искаме да сключим брачен договор и да подпишем, че никой няма претенции към имуществото и парите на другия при евентуален развод, и също така да се споразумеем за издръжката на детето при евентуален развод. Въпросите ми са следните:

1.Ако бащата подпише в брачния договор, че ще ми плаща определена сума като издръжка след развода, това наистина ли ще има сила при развода? Мога ли да се чувствам сигурна, че ще получавам уговорената издръжка в брачни я договор, ако се разведнем не веднага, а след известен период?

Чух, че нямало да има сила, само имуществените отношения имали сила, трябвало да се подаде едновременно молба за развод заедно с взаимно споразумение? Ние сме пред развод, но може да е след 1 година например. Притеснява ме факта, че ако тази сума за издръжата не важи, то тогава съда ще отсъди някаква смешна сума като 60 лв например. Данеби да няма сила, понеже при развод все пак не винаги РП отиват при майката?


2. За какъв режим на свиждане имам шанс да претендирам с оглед на това, че детето с само на 1 година? Искам да е например 2 пъти в месеца само в мое присъствие докато навърши 3-4 години, все пак това е съвсем малко дете. Един от постингите горе ме ужаси - кога съдът режава да даде дето за цял месец при бащата? Аз съм чувала, че до 3-4  години имам право да изискам да е само в мое присъствие. Моля ви, кажете ми каква е практиката при такава възраст на детето.

Искрено би благодаря предварително.




Последна редакция: чт, 12 ное 2009, 12:14 от nikita79

# 649
  • Мнения: 252
Здравейте.Искам да попитам,къде трябва да отида за да си извадя пълномощно с което мога да изкарам детето извън граница.С баща и имаме развод.Благодаря предварително.

# 650
  • Пловдив
  • Мнения: 9 738
Здравейте.Искам да попитам,къде трябва да отида за да си извадя пълномощно с което мога да изкарам детето извън граница.С баща и имаме развод.Благодаря предварително.

Бащата трябва да даде съгласието си. Първо трябва да отидете заедно в полицията, за да направите паспорт на детето. Там ще ти обяснят точно какво трябва да носите и къде каква такса се плаща. После той трябва да подпише пред нотариус декларация, че е съгласен детето да излезе в чужбина. Без тази декларация детето не може да напусне страната, ще го върнат от границата. Ако е съгласен, всичко може да стане много лесно и бързо. Но ако има нещо против, нещата никак не са прости.

# 651
  • Мнения: 1
Моля за съвет.
tais,
Въпреки  изпратената нотариална покана до майката за среща с детето достъпът е отказан. Доводът е неоснователен. Срещата не е проведена и са отправени лични обиди (пред ненадеждни свидетели).
Само адвокат ли трябва да движи евентуална жалба/сигнал или може сам да занимавам Прокуратурата.
И какво всъщност трябва да направя?
Мерси.

# 652
  • Мнения: 4
Зравейте! С мъжът ми сме разделени! Още не сме подали документи за развод - той бави нещата! Мога ли да поискам от съда привременни мерки за издръжката на децата и  за виждането с бащата! Така му е по0добре - да не сме разведени и така да не дава пари за децата! Благодаря ви предварително!

# 653
  • Мнения: 2 258
Здравей ,Пела. Скоро не съм писала,но ето че сега остана време ,а и имам казус,който се надявам да реша чрез вашата помощ.
Имам детенце на 5 годинки от мъж ,с когото не съм имала сключен брак/но е припознал детето/.Той ни остави,когато тя беше на 1г.2месеца.Година по-късно се омъжих и имам още едно детенце.
Въпросът ми е следният:Каква е процедурата за промяна на бащинството в случай,че бившия ми мъж се съгласи на това.Много ли време отнема също така....
Ще съм благодарна ако получа помощ от вас.

# 654
  • Мнения: 340
Може ли и аз да задам своя въпрос. Имам собственоръчно написана декларация от мъжа ми, че ще се разведем по взаимно съгласие (той беше натясно за нещо и аз му помогнах, а в замяна поисках това), имаме и свидетел, който обаче смятам да помоля също да ми напише нещо. Въпросът ми е, доколко тази декларация е валидна и може ли мъжът ми да се отметне..? А ако върши работа една такава декларация, трябва ли в нея да уточнява всички подробности или само съгласието е достатъчно, за да настоявам да го изпълни?

# 655
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Моля за съвет.
tais,
Въпреки  изпратената нотариална покана до майката за среща с детето достъпът е отказан. Доводът е неоснователен. Срещата не е проведена и са отправени лични обиди (пред ненадеждни свидетели).
Само адвокат ли трябва да движи евентуална жалба/сигнал или може сам да занимавам Прокуратурата.
И какво всъщност трябва да направя?
Мерси.
Защо прокуратура??
Вземаш си изпълнителен лист и образуваш ИД.

# 656
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Зравейте! С мъжът ми сме разделени! Още не сме подали документи за развод - той бави нещата! Мога ли да поискам от съда привременни мерки за издръжката на децата и  за виждането с бащата! Така му е по0добре - да не сме разведени и така да не дава пари за децата! Благодаря ви предварително!
Да. Моше да искаш привременни мерки.

# 657
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравей ,Пела. Скоро не съм писала,но ето че сега остана време ,а и имам казус,който се надявам да реша чрез вашата помощ.
Имам детенце на 5 годинки от мъж ,с когото не съм имала сключен брак/но е припознал детето/.Той ни остави,когато тя беше на 1г.2месеца.Година по-късно се омъжих и имам още едно детенце.
Въпросът ми е следният:Каква е процедурата за промяна на бащинството в случай,че бившия ми мъж се съгласи на това.Много ли време отнема също така....
Ще съм благодарна ако получа помощ от вас.


Промяна на бащинството?? Не разбирам въпроса ти.

# 658
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Може ли и аз да задам своя въпрос. Имам собственоръчно написана декларация от мъжа ми, че ще се разведем по взаимно съгласие (той беше натясно за нещо и аз му помогнах, а в замяна поисках това), имаме и свидетел, който обаче смятам да помоля също да ми напише нещо. Въпросът ми е, доколко тази декларация е валидна и може ли мъжът ми да се отметне..? А ако върши работа една такава декларация, трябва ли в нея да уточнява всички подробности или само съгласието е достатъчно, за да настоявам да го изпълни?
Не става с декларация.

# 659
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Здравейте!
Имам брак от почти година,имаме дете на 1 година, искаме да сключим брачен договор и да подпишем, че никой няма претенции към имуществото и парите на другия при евентуален развод, и също така да се споразумеем за издръжката на детето при евентуален развод. Въпросите ми са следните:

Въпрос 1.Ако бащата подпише в брачния договор, че ще ми плаща определена сума като издръжка след развода, това наистина ли ще има сила при развода? Мога ли да се чувствам сигурна, че ще получавам уговорената издръжка в брачни я договор, ако се разведнем не веднага, а след известен период?
Въпрос 2. За какъв режим на свиждане имам шанс да претендирам с оглед на това, че детето с само на 1 година? Искам да е например 2 пъти в месеца само в мое присъствие докато навърши 3-4 години, все пак това е съвсем малко дете. Един от постингите горе ме ужаси - кога съдът режава да даде дето за цял месец при бащата? Аз съм чувала, че до 3-4  години имам право да изискам да е само в мое присъствие. Моля ви, кажете ми каква е практиката при такава възраст на детето.
Отговор 1 Можеш да си сигурна, ако той има доподи обаче.
Отговор 2 Това, което ти искаш горе- долу се покрива с практиката.

Общи условия

Активация на акаунт