"Някакво бизнесче"

  • 5 664
  • 80
  •   1
Отговори
# 15
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
... става и още по-сложно, като се отчете, че някои титли и тапии нямат покритие.
Та дето се казва, може фармацевт да си отвори аптека, но да е толкоз некомпетентен и неук, че няма на къде повече.
Същото важи и за други професии.
Та сложно е.
Най-големият контрольор е самия пазар и това е. Който има акъл - чете и после пита и пак чете и достига до истините.

П.П: имам много възрастни клиенти, които дни наред са чели специализирана л-ра и са толкоз "в час", че шапка им свалям. И боравят с и-нет качествено и грамотно. Евалла им.

# 16
  • Мнения: 5 710
Не мисля, че е важна регулацията ( много модерна дума Wink), пазарът сам по себе си е достатъчен регулатор.
На мен също ми е малко смешно "бизнесче", но българина обича умалителните, така явно по-лесно приема предизвикателствата. Другото, което ми прави впечатление е, как се замени 'търговийка' с 'бизнесче' в речника на хората.
За образованието съм  през целия живот. Прав/а е Михалко, че човек може да се хвърли и в непознатото и да успее с опит, хъс, но мисля, че и малко книжки не вредят по пътя напред.  Харесва ми lifelong learning ( ли се казва) философията. Светът все повече предлага такива възможности, което е чудесно.

 

# 17
  • Мнения: 27
Всеки, който нарича това, с което си вади хляба "бизнесче" или си прави просто ей така "фирмичка", защото няма къде да си дява парите, ще е бизнесмен от ден до пладне. За сериозните неща са нужни сериозни познания в областта, с която човек се захваща. Салончета, клубчета и други подобни, са като бенгалски огън и толкова.
Чак регулация, само завършил дадена специалност да започва предприятие, касаещо само и единствено тези му познания, мисля за твърде ограничено. Макар, че докато ние тук създавахме "широки специалисти", т.е. такива, които разбират от всичко по малко, но от нищо достатъчно, хората по света създаваха тесни специалисти, които в своята дейност са перфектни и съвършени. На сън да ги бутнеш по работа, ще се справят. Вярно е, че този който разбира от строителство, нищичко не разбира от мода на дрехи примерно, но това не го касае. Тук всеки си мисли, че разбира от всичко и е най-компетентен. Съответно с каквото и да се захване, ще е бог. Затова услугите, търговията, строителството и всички масови нови начинания са на такова ниво - никакво. Тук-таме се появява някой, който наистина си разбира от работата, но това, което предлага съответно има своята по-висока цена, заради това, че е направено както трябва.

# 18
  • Мнения: 4 841
Категорично, не съм съгласна с авторката.  Peace Преди години ни предложиха нещо много интересно и със семейството ми буквално "скочихме" в бизнес, за който нямахме никаква идея. Беше много трудно, на моменти направо невъзможно, но успяхме! Оказа се, че много ни харесва тази дейност и след като навлязохме в нещата се справяхме много добре (за приходи говоря). После нишата беше запълнена и ние се изтеглихме, но със сериозни спестявания.

Нищо лично спрямо авторката на този пост, но за мен това изобщо не е положителен пример.
1. Някой друг ви е "предложил" идеята
2. Справяли сте се добре (като печалба), защото сте били единствени
3. Оттеглили сте се, за да си защитите вече натрупаните спестявания при появата на конкуренция; ако сте били толкова добри, а услугата, предлагана от вас - толкова качествена, много по-логично би било да продължите да се занимавате с това - така или иначе "първият" вече води с едни гърди пред конкуренцията най-малкото със спечелените клиенти и завоюваните позиции... Фактът, че сте се отказали при появата на конкуренция, означава, че дейността не ви е харесвала чак пък толкова...

# 19
  • Мнения: 2 401
Фактите вероятно не са такива, каквито ги виждаш ти.  По-вероятно е станало така: надушили са хората нова ниша и са се насочили натам, а стария бизнес са продали.  Защо да тъпчат на едно място при наличието на нови педизвикателства.

# 20
  • Мнения: 4 841
Фактите вероятно не са такива, каквито ги виждаш ти.  По-вероятно е станало така: надушили са хората нова ниша и са се насочили натам, а стария бизнес са продали.  Защо да тъпчат на едно място при наличието на нови педизвикателства.

Естествено, че няма начин да знам какво ТОЧНО е станало въз основа на четири изречения. Разсъждавам си просто, чисто хипотетично...

# 21
  • Мнения: 3 634
Нищо лично спрямо авторката на този пост, но за мен това изобщо не е положителен пример.
1. Някой друг ви е "предложил" идеята
2. Справяли сте се добре (като печалба), защото сте били единствени
3. Оттеглили сте се, за да си защитите вече натрупаните спестявания при появата на конкуренция; ако сте били толкова добри, а услугата, предлагана от вас - толкова качествена, много по-логично би било да продължите да се занимавате с това - така или иначе "първият" вече води с едни гърди пред конкуренцията най-малкото със спечелените клиенти и завоюваните позиции... Фактът, че сте се отказали при появата на конкуренция, означава, че дейността не ви е харесвала чак пък толкова...

1. Да - предложиха, посъветваха...наречи го както искаш. Не сме изобретили нещо!
2. Не сме били единствени, но бяхме 20 обекта, а сега са 60. (Примерно!)
3. Естествено, че така сме направили! Има разлика между фалирал бизнес и продаден! Инвестирахме в друг бизнес спестените средства. При всички положения, ако използвам вече дадения прмер с детския клуб...една ще е печалбата, ако са 20 в цяла Сф и друга като са 200. На редовни клиенти можеш да разчиташ, ако пазарът търпи развитие. Но, ако има 7 аптеки само на 1 улица трудно можем да говорим за "редовен клиент".

# 22
  • Благоевград
  • Мнения: 37
 Защо скъпа си така отрицателно настроена към предприемчивите хора.Това, някои има смелостта да поеме риск  е пхвално, така се създава конкуренция от която потребителя печели, а тези които не полагат усилия да станат добри в това с което са се захванали пазара ги изхвърля. Мен повече ме притесняват монополите.

# 23
  • Мнения: 2 556
И аз забелязвам тази тенденция, но си я обяснявам по друг начин малко. Просто хората почнаха да се усещат, че не винаги е много изгодно да си служител в дългосрочен план и решиха да предприемат нещо, докато са по-млади. Аз напълно приветствам тази идея, защото всеки се спасява както може, ако бизнеса потръгне впоследствие, какво по-хубаво от това.

# 24
  • Мнения: 4 841
Защо скъпа си така отрицателно настроена към предприемчивите хора.Това, някои има смелостта да поеме риск  е пхвално, така се създава конкуренция от която потребителя печели, а тези които не полагат усилия да станат добри в това с което са се захванали пазара ги изхвърля. Мен повече ме притесняват монополите.

Ех, скъпа, къде съм написала, че съм отрицателно настроена спрямо предприемчивите хора? Напротив, възхищавам им се, и аз съм се занимавала с частен бизнес още в далечната .... няма значение коя година, та имам представа колко време и нерви отнема. Отрицателно съм настроена спрямо хора, които се впускат в дейност, за която нямат и грам подготовка. Чули, че от нещо си се печели добре - дай да пробваме... И даже им се свиди да платят за професионална консултация, ами питат по форумите и по площадките какви документи ще са им необходими... И наемат за персонал някоя роднина или съседка, защото ще им излезе "по-тънко"... Счетоводството им го води също някоя пенсионирана позната... Такива неща. Несериозни. Половинчати. НЕПРОФЕСИОНАЛНИ.

# 25
  • Мнения: 2 556
Няма начин човек да се впусне в нещо ново и да бъде професионалист на момента. Но факт е, че за година - две или дори за по-кратко може да стане такъв, стига да има желание.

# 26
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
А до тогава какво прави?

# 27
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 710
За всеки влак си има пътници. Докато българинът има толкова ниски изисквания към обслужването и предлаганите услуги и стоки, ще има и такива гаражни бизнесчета. Има хора, които тъпо и упорито продължават да сядат на заведения, от където винаги си тръгват разочаровани, да купуват марки и продукти със съмнително качество, да ходят при една и съща некадърна лекарка или фризьорка...Проблемът не е в "бизнесчето", а в мисленето ни и нивото ни на самочувствие. А първият ти пост прозвуча наистина критикарски. Сега като си каза, че си имала и свой бизнес, но вече нямаш, разбирам защо звучиш така...злобно-завистливо.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 363
дори и да е аматьор в някоя област, интелигентният човек има способността да се учи, да усвоява нови знания. освен това, при всеки вид бизнес има едни общи принципи за управление, които също не са дълбоко законспирирана тайна за мислещия човек. да, може да не си педагог, за да отвориш детски клуб (за да използвам примера), но ако ти сече пипето, ще потърсиш квалифицирани хора за аниматори в клуба. не е толкова сложно.

ако си тъп и очакваш да потече манна небесна без работа и инвестиране, скоро ще фалираш. поне така пише по книгите, де...

# 29
  • Мнения: 2 556
Де Ваня, до тогава той поема риска да не е супер ръководител на перфектен бизнес и да се сблъсква с нови трудности и предизвикателства всеки ден.  Simple Smile

Истината е, че за да има бизнес трябва страшно много да се работи. Но не на всички хора, които искат бизнес, реално им се работи... някои си представят, че веднага могат да наемат хора, които да вършат всичко (което спроед мен пак изисква работа, за да управляваш и напътстваш тези хора)

Общи условия

Активация на акаунт