Естествено раждане и тесен таз?

  • 18 005
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 743
И аз съм с "тесен таз", 155см и 41кг стартово тегло в началото на бременността /51кг в края, 85см външен таз/. Избрах да родя нормално и ако се наложи си избрах най-добрия, според мен, лекар да ми направи секцио. Ами бебка си излезе за 1 час, 3050г.
Като ти гледам лентичката при теб още е прекалено рано за окончателно решение. На мен последния ми преглед за мнение за начин на раждане беше 1 седмица преди термина, но аз родих на термин Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 17 592
Ти си решаваш, но... ами, да ти кажа, операцията не е страшна. За вагиналното раждане през тесен таз - не знам.

# 17
  • Мнения: 585
моя опит е много лош , аз раждах първото си дете нормално по усмотрение на лекаря след малко чудене таза ми е на границата , и му се струваше че вътрешния е широк ,смяташе да мине на вариант секцио ако се наложи да обаче аз постъпих в болницата вече раждайки и нямаше време за се събира екип за секцио в 12 часа вечерта в събота срещу неделя , главата на бебето не беше вкл в таза , започнах да напъвам бебка влезе в таза ми и заседна , много трудно беше вече и лекарите се бяха отказали , тоновете и паднаха , ане можеха нищо да направят , много трудно с натискане по корема последен опит по моя молба към най-якия  доктор в залата  бебка успяхме да я извадим на бял свят не изплака , черепа и беше много силно сплескам , даже май е бил спукан защото горе главичката и се калцира по много особен начин , ще си е с крива главичка горе цял живот ама добре че е мома  и дългата коса го скрива , имаше тежък мозъчен отток от дългото задушаване и първо ми казаха че ще почине, след 12 часа че ще живее но не се знае с какви увреждания , на изписването 10 дни по-късно  очакваха да има трайни двигателни увреждания и ме подготвиха за това , до 15 ден не движеше крачета но след това започна много бързо да се възстановява , много добре разнесе мозъчния отток , много бързо и без последствия за учудване на всички лекари , до 1 годинка ходехме на  контролни прегледи при невролог , а до 6 тия месец всеки месец на ехограф за да следим мозъка и как се възстановява и развива . Слава богу е напълно здрава вече е на 2г и 2 мес и говори всичко е ок и всички лекари ни повтарят че сме големи късметлии , пиша го това не за да изправям косите на бъдещите майки , а за да знаеш какъв точно риск носи нормално раждане при тесен таз , ако някой ми беше казал какъв е риска за бебето не бих опитала да раждам нормално , За мен разумния избор щом имаш показания е секцио , второто си дете родих секцио и се възстанових без проблем / при първото раждане имах пукнат един или два опашни прешлена боляха си 4 месеца докато заздравеят напълно ,/ , и вторият път много добър лекар който ми направи секциото до последно ме убеждаваше да опитам нормално , въпреки че негови колеги му бяха казали за първия път и бяха твърдо против , след като мина секциото ми каза този път щеше да е невъзможно да се роди нормално тежи 35оогр и е много е едър , а ехпографа го дава 2900 гр , а и пъпната връв беше много къса добре че избра секцио щяхме да имаме голям проблем . Така че аз за мен си имам отговор кой е по -добрия начин за раждане , ако все пак решиш да рискуваш с нормално раждане , направи си рентгенова снимка на таза така най-добре се виждала и правела съпоставка межди главата на бебето и размера на таза , и провери пъпната връв да не е усукана или прекалено къса вижда се на 4 д , на доплер доколкото знам

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 02:32 от кейт888

# 18
  • Мнения: 405
Никой не ми е мерил таз. В Швейцария такова чудо няма!
В Германия също. Peace

Късмет, каквото и да решиш Peace

# 19
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 932
И аз не живея в Бг. И тук никой не мери таза.

# 20
  • Бургас
  • Мнения: 337
По принцип измерването на вътрешен таз е широко разпространена процедура из АГ-тата в Бг,но се мери само по усмотрение на лекаря...Ако водещия ви лекар не с4ита за необходимо да ви измери таз или вие не пожелаете,то той не е едноот задължителните изследвания преди равдане.

Ли4но на мен ми мериха таза...Е,беше  17,5 до 18 нещо си..Не съм се интересувала от подробности,тъй като лекарят ми ми обясни ,4е съм с тесен таз ,а бебето ми е над 3500 ..Е не се и поколебах- секциото бе най-добрия вариант за мен и моето бебе...(това си е ли4но мнение).Да не говорим ,4е можеше да се стига до вакуми и т.н,което бе немислимо да го при4иня на малкото 4ове4е..

Моят съвет е - секцио с две ръце!Не рискувай! А и секциото не е нещо хипер страшно,ако мислиш,4е нормалното е мн безболезнено....раждането си е раждане- няма как да не боли...Само бъди спокойна и вси4ко ще бъде наред...и с теб и с малкото 4ове4е...УСПЕХ!

ПС: забелязах,4е някой бе коментирал,4е по външни белези не се определял таза- ами прави сте- изследването е вагинално ,не се определя на око. Peace  Правят го навсякъде....

# 21
  • Мнения: 9 973
моят таз е 17см. и родих нормално,все пак като зараждаш таза ти ще се разтвори още

# 22
  • Мнения: X
Моят таз е 17. Първия път ми бяха планирали секцио, но бебето тръгна по-рано. Цяла нощ имах контракции, разкритие 4 -5 см., но главичката така и не слезе в малкия таз. Направиха ми секцио. Втория път направо секцио, а и бебето беше с 550гр. отгоре. Изобщо не съм се и замисляла за нормално раждане. Може тесния таз да е "измислица", може повечето деца да се раждат без проблем, но се случват ситуации, като описаните от кейт888, че и по-лоши. Може шансът да се случат да е 1 на 1000, но ако аз съм това 1, за мен той е 100%. Не бих рискувала живота на детето си, защото съм се "заинаила" да раждам еди как си. И двата пъти се доверих на повече от един специалиста, и двата пъти останах безкрайно доволна. При този опит мога да ти кажа, че секциото е едно прекрасно раждане. Поне за мен.

# 23
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
И аз не живея в БГ и не ми мериха таза

# 24
  • София
  • Мнения: 17 592
моя опит е много лош , аз раждах първото си дете нормално по усмотрение на лекаря след малко чудене таза ми е на границата , и му се струваше че вътрешния е широк ,смяташе да мине на вариант секцио ако се наложи да обаче аз постъпих в болницата вече раждайки и нямаше време за се събира екип за секцио в 12 часа вечерта в събота срещу неделя , главата на бебето не беше вкл в таза , започнах да напъвам бебка влезе в таза ми и заседна , много трудно беше вече и лекарите се бяха отказали , тоновете и паднаха , ане можеха нищо да направят , много трудно с натискане по корема последен опит по моя молба към най-якия  доктор в залата  бебка успяхме да я извадим на бял свят не изплака , черепа и беше много силно сплескам , даже май е бил спукан защото горе главичката и се калцира по много особен начин , ще си е с крива главичка горе цял живот ама добре че е мома  и дългата коса го скрива , имаше тежък мозъчен отток от дългото задушаване и първо ми казаха че ще почине, след 12 часа че ще живее но не се знае с какви увреждания , на изписването 10 дни по-късно  очакваха да има трайни двигателни увреждания и ме подготвиха за това , до 15 ден не движеше крачета но след това започна много бързо да се възстановява , много добре разнесе мозъчния отток , много бързо и без последствия за учудване на всички лекари , до 1 годинка ходехме на  контролни прегледи при невролог , а до 6 тия месец всеки месец на ехограф за да следим мозъка и как се възстановява и развива . Слава богу е напълно здрава вече е на 2г и 2 мес и говори всичко е ок и всички лекари ни повтарят че сме големи късметлии , пиша го това не за да изправям косите на бъдещите майки , а за да знаеш какъв точно риск носи нормално раждане при тесен таз , ако някой ми беше казал какъв е риска за бебето не бих опитала да раждам нормално , За мен разумния избор щом имаш показания е секцио , второто си дете родих секцио и се възстанових без проблем / при първото раждане имах пукнат един или два опашни прешлена боляха си 4 месеца докато заздравеят напълно ,/ , и вторият път много добър лекар който ми направи секциото до последно ме убеждаваше да опитам нормално , въпреки че негови колеги му бяха казали за първия път и бяха твърдо против , след като мина секциото ми каза този път щеше да е невъзможно да се роди нормално тежи 35оогр и е много е едър , а ехпографа го дава 2900 гр , а и пъпната връв беше много къса добре че избра секцио щяхме да имаме голям проблем . Така че аз за мен си имам отговор кой е по -добрия начин за раждане , ако все пак решиш да рискуваш с нормално раждане , направи си рентгенова снимка на таза така най-добре се виждала и правела съпоставка межди главата на бебето и размера на таза , и провери пъпната връв да не е усукана или прекалено къса вижда се на 4 д , на доплер доколкото знам

 Shocked

Олеле...
И при всичкото това са се опитвали да те убеждават да раждаш вагинално второто... Не мога даповярвам, милата. Направо ти се възхищавам как при такова преживяване изобщо си се решила на второ...

# 25
  • На топло...
  • Мнения: 584
И аз не живея в България. Ето доводите за немеренето на таза по принцип /или по-скоро защо това не е от значение/ ...
Анатомията на малкия таз е такава, че вътрешните размери много зависят не от външните, а от ъглите, сключени между тазовите кости. Така наглед "чудна широка майка" може да се окаже с чудно тесен малък таз и обратно - майка, изглеждаща, че никога няма да роди нормално, си ражда бързичко и безболезнено. Представи си една фуния - не е важно колко е голям горният отвор на фунията, а най-тясното  място - долният ́и отвор ... Когато се мери външната обиколка е все едно да вземеш предвид само горния отвор, а пък надолу може да не се стеснява толкова!
Изследването се прави с рентген в деня на раждането, ако има съмнения /мерят се вътрешният малък таз и главичката на бебето; това облъчване не е опасно за него, тъй като то вече е развито/. И то най-вече в случай, че бебето е със седалищно предлежание. По принцип само тогава може да се получи проблем, ако телцето е родено, а главичката не може да мине. Природата го е измислила иначе с фонтанелите, ако все пак не стане - има си спешно секцио!
Освен това, както вече са написали, по време на раждането тазът още се разширява. А и позите са важни, примерно във вертикално положение - клекнала или права, се разширява с 2-3 см допълнително Peace!
Късмет и успех, каквото и да решиш! fingerscrossed Flowers Four Leaf Clover

# 26
  • Мнения: 174
"Освен това, както вече са написали, по време на раждането тазът още се разширява. А и позите са важни, примерно във вертикално положение - клекнала или права, се разширява с 2-3 см допълнително"

За съжаление това тук не се практикува много-много. Аз също бях с тесен таз, двама лекари ме посъветваха да заложа на сигурното. Реших, че за мен няма голямо значение какво ще е раждането, само бебчето да е живо и здраво. И не съжалявам.  Peace Секциото не е голяма работа, нищо страшно, минава ей-така!

# 27
  • Мнения: 925
И на мен ми се струва, че меренето на таза е измислица. Може да се случи и като при Кейт, да не дава Господ Praynig, но тогава си има спешно секцио.
Говори с лекарите и обсъдете внимателно нещата. Успех! Peace

# 28
  • Най-сетне у дома
  • Мнения: 911
Много ви благодаря за мненията и разказите! Друго си е информация от първа ръка!
  bouquet
Прави сте, че щом е раждане, няма как да не боли  Laughing
Това, което ме обърква обаче, е международната практика (много ми беше интересно да прочета за Швейцария, Германия  и т.н). Оставам с впечатлението, че тук някак много бързо и лесно се препоръчва секцио за всякакви случаи. Имаше вариант да раждам в Литва или Финландия (в случай, че се наложи да съм там по това време), затова си бях избрала и там доктори и болници. При същата информация, никой не ми предложи секцио. Чудя се защо.

Примери като този на Gali80 и Irina_Vas още повече ме карат да си мисля, че е редно поне да се опита. 

# 29
  • Мнения: 2 567
Оставам с впечатлението, че тук някак много бързо и лесно се препоръчва секцио за всякакви случаи.
И аз оставам с подобно впечателение като теб Rolling Eyes В началото на 1та ми бременност бях на почивка в БГ, отидох при тамошната ми гинеколожка и тя наред с прегледа ми измери и таза и отсъди, че ще раждам секцио заради тесен таз. При следващия ми преглед тук, в Германия повдигнах този въпрос, обясниха ми, че това е отживелица, че тазът се разширява по време на самото на раждане.
Като майка, родила по двата начина, те съветвам да пробваш нормално раждане Hug Секцио може да се направи винаги. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт