Длъжна ли ми е държавата?!

  • 9 067
  • 267
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 822
Какво прави ш....та държава, за да помага на хората с деца с ....да ги наречем, здравословни проблеми?? Колко години подред ще бъркат в измъчената душа на данъкоплатеца с реклами като тази за мечето, дето по Коледа щяло да може да остане без детето си? Някой от вас скоро чел ли е за ходенията по мъки на родителите, чиито деца са тежко болни?
И на тях ли държават НЕ ИМ Е ДЛЪЖНА?

Държавата...взима от имащите, за да даде на крайно нуждаещите се, на болните, на тези, които нямат физическата възможност да се погрижат за оцеляването си. Това поне е социалното в държавата, в която живея... Приоритет в социалната политика дори и на развитите държави имат групите на болните, инвалидите и пенсионерите. Едва след това са всички останали...
И това повечето го знаят много добре, но дали не им е по-изгодно да го забравят, защото тайничко на ум пресмятат, че държавата им е длъжна също толкова, колкото и на хронично болните, инвалидите и пенсионерите, или дори им дължи повече отколкото на изброените групи, защото те, здравите и младите, плащат вероятно и по-голям данък... Дали пък въпросът не трябва да бъде: На кого му е по-длъжна държавата?

Пъзел, моля те, кажи ми, че българският ми е отвратителен или че просто не си го прочела...
Говоря точно за това, че дори и в социалната политика на развитите държави има степенуване на нуждите, които трябва да се задоволят. И на първо място са точно тези групи - хронично болни, инвалиди и пенсионери. Дори и социално слабите са след тях...
И когато всеки ден се сблъскваш с проблемите на тези хора (дори индиректно от репортажи или виждаш протестираща група на улицата), би трябвало да се замислиш преди да се оплакваш, че няма безплатни учебници за детето ти. Така поне аз разбрах поста на Мина.
А в социалните държави, повярвай, непрекъснато напомнят за съществуването и на тези хора... Въпреки, че държавата също се грижи за техните нужди, много често има акции в различни организации и частни фирми. Примерно децата в училище събират и даряват играчки и книги на деца със сериозни здравословни проблеми. И последната грижа на един родител след такава акция е да изисква безплатни учебници...
Както и да е. Аз бях дотук. А неразбралите могат да продължат списъка с недоволства, включвайки и разпадащия се покрив на къщата им, а също и течащия кран в банята им...

# 136
  • Мнения: 5 370
Ниара, и на мене не ми се спори повече, а и не разполагам с време за това. Просто влезни в подфорума на децата с увреждания и ще разбереш за КАКВО говоря. И не говоря за държавите ПО ПРИНЦИП, а тук и сега.
И стига с тези безплатни учебници и градини и ясли, вече поясних веднъж, че ролята на държавата не се изчерпва само с това.

# 137
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 850
Спокойно.
Сега гледах по НТВ, че просяците и някои хора по-отговорни смятат, че просията трябва да се узакони и никой да не ги гони и бара. Виж, че трябва да издават касов бон и да плащат данъци в замяна не бяха съгласни. Но има светлина в тунела!
Даваш му 10 ст, той ти чука фиш, всички са доволни.
Тогава, тогава, ще настъпи такъв живот...

# 138
  • Мнения: 24 467
А призът за най- голям кредитор какъв ще е?
Ако ми допадне и аз ще помърморя.

Няма държава само с власт и управляващи, такова животно не се е раждало под слънцето още.
Някой има ли пресни данни какъв в момента е процентът работоспособни граждани у нас и какъв- на тези, които не попадат в това число?

# 139
  • Мнения: 4 300
Ниара, и на мене не ми се спори повече, а и не разполагам с време за това. Просто влезни в подфорума на децата с увреждания и ще разбереш за КАКВО говоря. И не говоря за държавите ПО ПРИНЦИП, а тук и сега.
И стига с тези безплатни учебници и градини и ясли, вече поясних веднъж, че ролята на държавата не се изчерпва само с това.
Не знам как по ясно да го напиша. Средната официална заплата у нас, тук и сега, е малко над 5 стотака. Данъците са върху нея, сметни сама колко има за преразпределяние. И се опитай като Исус да нахраниш всички.
Дори без да вземаме под внимание кражбите, корупцията, неграмотността, некадърното управление ( не само на държавата), шикалкавенето на дребно за да се крият данъци, за да се изкрънка някой лев помощи и т.н.

# 140
  • Мнения: 5 370

Дори без да вземаме под внимание кражбите, корупцията, неграмотността, некадърното управление ( не само на държавата), шикалкавенето на дребно за да се крият данъци, за да се изкрънка някой лев помощи и т.н.
Ама ти сериозно ли игнорираш горепосочените? newsm78
Отговори ми само на един-единствен въпрос-къде отидоха парите за пенсии на родителите ни?
И какви са приликите и разликите между пенсионерката Берта от провинция Шлезвиг-Холщайн и пенсионерката от съседния вход, г-жа Димитрова, да речем? (щото нали се сравняваме, все пак, с другите?
И приятен ви спор.  bouquet

# 141
  • Мнения: 12 680
И какви са приликите и разликите между пенсионерката Берта от провинция Шлезвиг-Холщайн и пенсионерката от съседния вход, г-жа Димитрова, да речем? (щото нали се сравняваме, все пак, с другите?

Разликата е, че фрау Хелга не е живяла при социализъма за разлика от другарката Димитрова.

# 142
  • Мнения: 995
Това семейство трябва да получава помощите и облекченията, които държавата предвижда за многодетните семейства.



Отговори ми само на един-единствен въпрос-къде отидоха парите за пенсии на родителите ни?

А това не е по темата, но е факт, че пенсионерите получават толкова пари, за колкото са се осигурявали. Така че това са парите за пенсиите на нашите родители. Друг е въпросът колко е справедливо и как трябва да постъпи държавата, за да спести унижението на хората които цял живот са бачкали, плащали са данъци и не са виновни, че системата се смени.

# 143
  • Мнения: 335
Какъв спор, Пъзел.
Това е виц.

Как за 20 години не сколасаха заинтересованите да преметат напълно това място и от държава с производство, с икономика, с.с. и износ да се превърне в празна територия, в терен на група частни лица и няколко чужди държави.
За нашата да остане само да къса билетчетата на населението в тоз спектакъл.

Ако работата на държавата беше само да събира десятъци от хората, дето дишат в нея, щеше да се казва по друг начин, не държава.


Последна редакция: пт, 14 ное 2008, 09:50 от Холограма

# 144
  • Мнения: 805
Разликата между пенсионерката Берта и г-жа Димитрова, е че Берта и мъжа и са си скъсали задниците от бачкане да построят днешна Германия! И не са гледали само какво да изкярат и кого да прекарат...

# 145
  • Мнения: 118
Холограма, моля, дай определение за държава!
Трудно те разбирам иначе.Все пак съм рус!

# 146
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Разликата между пенсионерката Берта и г-жа Димитрова, е че Берта и мъжа и са си скъсали задниците от бачкане да построят днешна Германия! И не са гледали само какво да изкярат и кого да прекарат...

А госпожа Димитрова само е лежала на една кълка и нищо не е правила за България, така ли? Да се чудиш тогава как изобщо съществува тая държава и с какво е построено всичко в нея.

# 147
  • Мнения: 24 467
Държавата- това са управляващите и другите, а аз съм кредиторът им- нейният и на останалите!
Отговарям от свое име.  Laughing Щото вие сте "останалите".
Наистина понякога се чудя как съществува държавата, като помня как се работеше и като гледам сега как работим... та се чудя. Ей- на един Хаимбоаз правим за време, за което хората правят по един изкуствен остров и хотели по него. /Ей, как преминах в 1 л., мн. ч. на глагола, трябваше да кажа "правите" или "правят"./

# 148
  • Мнения: 805
Разликата между пенсионерката Берта и г-жа Димитрова, е че Берта и мъжа и са си скъсали задниците от бачкане да построят днешна Германия! И не са гледали само какво да изкярат и кого да прекарат...

А госпожа Димитрова само е лежала на една кълка и нищо не е правила за България, така ли? Да се чудиш тогава как изобщо съществува тая държава и с какво е построено всичко в нея.

Абе постоена е да, не отричам...ама няма какво да си кривим душите, всички знаем как!
Или ще кажеш, че градовете ни пълни с панелки, селата ни и пътищата ни са нещо с което можем да се похвалим!

# 149
  • Мнения: 335

Колко сме различни хората!  Laughing

Аз пък си спомням всичко, дето ме пита още през май в една друга тема, барабар с отговорите си там:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=295919.msg7561075#msg7561075



... Както споменах, всички приказки За държавата, За обществения договор и т.н. са изприказвани отпреди векове.
Проблем е, когато човек не разполага с информация за това или не иска да я ползва.
Профанизирането на образователната системема има връзка точно с това...

Общи условия

Активация на акаунт