Майчинството - счетоводно - 13

  • 69 656
  • 1 074
  •   1
Отговори
# 1 005
  • София; Дружбето
  • Мнения: 2 208
въпрос : Бях отпуска целия месец Ноември, която започна октомври, веднага след майчинството. Преди малко видях, че са ми преведени само 80 % от заплатата, без майчинсвото. Звъннах веднага да питам защо и бившия ми вече пеф ми заяви, че щом като съм била отпуска, не се получавало майчинство. Понеже съм 99 убецена, че това са глупости, ме интересува как може да си изискам парите от него. Какви документи да предоставя, защото не мисля да си ги присвои ако ми се полагат.

Приложение 4 - МОЛБА – ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 54 от КСО ако обезщетениета ви се плащат директно от НОИ или молба свободен текст да получавате 50% от обезщетението ако то ви се е плащало чрез работодателя
Аз съм заварено положение по стария закон и майчинството до сега винаги ми е идвало от работодателя, тосет вече му е преведено. Там е проблемът

Ако вие не сте подали тази молба към работодателя той не би трябвало да има основание да тегли обезщетението от НОИ. Можете да позвъните на тел. в НОИ и да проверите дали работодателят ви тегли обезщетения за съответния месец с Булстата му. Само трябва да имате предвид дали има и други жени в същия отпуск във фирмата
Подадена е 2 дена преди да изляза платен отпуск. Други жени във фирмата по майчинство не е имало (мерси за бързите отговори)

# 1 006
  • Мнения: 29
Въпрос: Какви документи са нужни за молбата за детските (освен акта за раждане)
Предварително благодаря  Hug

# 1 007
  • Мнения: 468
 Привет! Въпроса ми е следния: Само веднъж ли се изчислява размера на обезщетението при излизане в болнични преди раждане? Не съм сигурна дали се изразих коректно затова ще пробвам с пример: Термина  ми е на 25 април, излизам в болнични на 15 март и за целия период (една година вече) се изчислява на базата от март 2008 до февруари 2009?
 Благодаря за вниманието!

# 1 008
  • Мнения: 249
Привет! Въпроса ми е следния: Само веднъж ли се изчислява размера на обезщетението при излизане в болнични преди раждане? Не съм сигурна дали се изразих коректно затова ще пробвам с пример: Термина  ми е на 25 април, излизам в болнични на 15 март и за целия период (една година вече) се изчислява на базата от март 2008 до февруари 2009?
 Благодаря за вниманието!
Да, дневното обежщетение се изчислява еднократно, като после през тези 410 дни по новия закон всеки месец се получава различна сума на база на работните дни в месеца, за който ти се изплаща обезщетението, т.е. имаш Дневна сума на обезщетение*Работни дни за месеца на изплащане


Момичета, по моя въпрос от по-предната страница няма ли кой да помогне?

# 1 009
  • Мнения: 2 122
Здравейте, бих искала да попитам нещо, по назад в темата прочетох нещо, което доста ме озадачи. Значи аз съм бременна и работодателя ме осигурява от 3-я месец на реалната ми заплата. Отделно от миналия месец си пуснах във фирмата на познат Втори трудов договор на 4 часа за остатъка от сумата до дотигане на 2000лв, Максималния осигурителе доход. Това което прочетох, че за месеците, в които имам и сумата по втория договор за изчисляване на Обезщетението ми после за тези 410 дни ще се вземе само 33% от нея, дали е вярно, и ако не е, дали за Осигурителен доход за тези месеци ще ми се смята Сума по договор 1 + Сума по договор 2 и после да се гледа Нетното за месеца? Ох дано да ме разбрахте какво питам  ooooh!

точно така се изчислява, дават ти пропорционална сума на отработеното време, няма начин на едното място да работиш 8 часа, на другото 4 и да получаваш едно и също обезщетение  Peace
двете суми си се изчисляват независимо една от друга

# 1 010
  • София
  • Мнения: 5 293
Хиляди извинения за дългия цитат, но ще попрося пак за отговор Embarassed

Ако трудовият договор на старото място се прекъсне да кажем от 10-то число, а на новото място се сключи от 20-то число, за тези дни между двата договора как се процедира? За осигуровките имам предвид.
Да уточня, че става въпрос не за мен, а за мъжа ми, и че, разбира се, нищо не е сигурно, но искам да знам предварително, за да сравним с това, което му кажат, ако случайно вземе да стане.

Предполагам, че питаш за здравните осигуровки - за 10 дни прекъсване няма да има проблем в осигуряването.

Питам за всякакви осигуровки, които са дължими при прекъсване на трудовия договор и някакво време до началото на следващ трудов договор - всичко, което трябва да се внесе.
Аз лично съм на трудов договор и един вид всичко ми удържа и внася работодателят (върху реална заплата, макар че тези дни това май не е за споменаване), та не знам какво е положението и честно да си призная разчитам на работодателя по тези въпроси.
Но за мъжчето е по-друго, не може да разчита на информация от настоящия работодател, та дори някаква груба насока къде да прочета какъв е регламентът за тези случаи ще свърши работа (предполагам)   bouquet Искам всичко да е точно там по закона, а не след години да се ядосваме, че нещо не е внесено.


И другото, което се сещам да питам в тази връзка, ако вземе, че все пак успее мъжчето да си смени работата, може ли новият работодател да му откаже прословутите 15 работни дни отпуск за раждане на дете, живот и здраве всичко да е наред, чакаме го за м. март 2009 г.  newsm78 За протокола, има повече от 8 месеца стаж в настоящата фирма.

Благодаря много за помощта   bouquet

# 1 011
  • Мнения: 249
Здравейте, бих искала да попитам нещо, по назад в темата прочетох нещо, което доста ме озадачи. Значи аз съм бременна и работодателя ме осигурява от 3-я месец на реалната ми заплата. Отделно от миналия месец си пуснах във фирмата на познат Втори трудов договор на 4 часа за остатъка от сумата до дотигане на 2000лв, Максималния осигурителе доход. Това което прочетох, че за месеците, в които имам и сумата по втория договор за изчисляване на Обезщетението ми после за тези 410 дни ще се вземе само 33% от нея, дали е вярно, и ако не е, дали за Осигурителен доход за тези месеци ще ми се смята Сума по договор 1 + Сума по договор 2 и после да се гледа Нетното за месеца? Ох дано да ме разбрахте какво питам  ooooh!

точно така се изчислява, дават ти пропорционална сума на отработеното време, няма начин на едното място да работиш 8 часа, на другото 4 и да получаваш едно и също обезщетение  Peace
двете суми си се изчисляват независимо една от друга

  Благодаря ти за отговора   bouquet

# 1 012
  • Мнения: 468
 Благодаря за бързия отговор renka79 !
  В този случай имам още един въпрос: Има ли възможност да се откажа да ползвам част или целия болничен преди раждането? И ако може променя ли се базата за изчисление- в моя случай да стане от април 2008 до март 2009?
 

# 1 013
  • Мнения: 249
Благодаря за бързия отговор renka79 !
  В този случай имам още един въпрос: Има ли възможност да се откажа да ползвам част или целия болничен преди раждането? И ако може променя ли се базата за изчисление- в моя случай да стане от април 2008 до март 2009?
 
- Ами не можеш да се откажеш от него, но можеш както аз съм решила да направя да помолиш доктора да ти коригира датата му на издаване. Аз мисля моя да си го пусна от 01.03.2008, за да ми влезе така и Февруари в базата, а не да ми е от 25 февруари, защото така си губя Февруари

# 1 014
  • Мнения: 468
 Но нали датата на термина е определена? А пък и при мен става въпрос за около 15 дни, което си е доста Sad.

# 1 015
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Въпрос: Какви документи са нужни за молбата за детските (освен акта за раждане)
Предварително благодаря  Hug

Служебни бележки на двамата родители /ако са женени/ за дохода за последните 12 месеца и личните карти за сверка. Някъде искат и удостоверение за семейно положение издадено от съвета

# 1 016
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, бих искала да попитам нещо, по назад в темата прочетох нещо, което доста ме озадачи. Значи аз съм бременна и работодателя ме осигурява от 3-я месец на реалната ми заплата. Отделно от миналия месец си пуснах във фирмата на познат Втори трудов договор на 4 часа за остатъка от сумата до дотигане на 2000лв, Максималния осигурителе доход. Това което прочетох, че за месеците, в които имам и сумата по втория договор за изчисляване на Обезщетението ми после за тези 410 дни ще се вземе само 33% от нея, дали е вярно, и ако не е, дали за Осигурителен доход за тези месеци ще ми се смята Сума по договор 1 + Сума по договор 2 и после да се гледа Нетното за месеца? Ох дано да ме разбрахте какво питам  ooooh!

точно така се изчислява, дават ти пропорционална сума на отработеното време, няма начин на едното място да работиш 8 часа, на другото 4 и да получаваш едно и също обезщетение  Peace
двете суми си се изчисляват независимо една от друга


Изчислява се едно дневно обезщетение и после се дели съобразно работното време при двамата работодатели. Например ако единия е с 8 часов работен ден, а другия с 4 часов от първия се изплаща 66,67 % от изчисленото дневно обезщетение, а от втория 33,33 %

# 1 017
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Хиляди извинения за дългия цитат, но ще попрося пак за отговор Embarassed

Ако трудовият договор на старото място се прекъсне да кажем от 10-то число, а на новото място се сключи от 20-то число, за тези дни между двата договора как се процедира? За осигуровките имам предвид.
Да уточня, че става въпрос не за мен, а за мъжа ми, и че, разбира се, нищо не е сигурно, но искам да знам предварително, за да сравним с това, което му кажат, ако случайно вземе да стане.

Предполагам, че питаш за здравните осигуровки - за 10 дни прекъсване няма да има проблем в осигуряването.

Питам за всякакви осигуровки, които са дължими при прекъсване на трудовия договор и някакво време до началото на следващ трудов договор - всичко, което трябва да се внесе.
Аз лично съм на трудов договор и един вид всичко ми удържа и внася работодателят (върху реална заплата, макар че тези дни това май не е за споменаване), та не знам какво е положението и честно да си призная разчитам на работодателя по тези въпроси.
Но за мъжчето е по-друго, не може да разчита на информация от настоящия работодател, та дори някаква груба насока къде да прочета какъв е регламентът за тези случаи ще свърши работа (предполагам)   bouquet Искам всичко да е точно там по закона, а не след години да се ядосваме, че нещо не е внесено.


И другото, което се сещам да питам в тази връзка, ако вземе, че все пак успее мъжчето да си смени работата, може ли новият работодател да му откаже прословутите 15 работни дни отпуск за раждане на дете, живот и здраве всичко да е наред, чакаме го за м. март 2009 г.  newsm78 За протокола, има повече от 8 месеца стаж в настоящата фирма.

Благодаря много за помощта   bouquet

Можете да си внесете само здравна осигуровка върху 120 лв. пропорционално за дните в които нямате договор, но не сте длъжна. Друг вид осигуровка не можете да си внесете сама.

# 1 018
  • Мнения: 249
Много благодаря за разясненията, от отговора ви ми стана ясно че полза от Втория Трудов договор нямам никаква  Wink Радвам се че има отзивчиви хора като вас които търпят глупавите ни понякога въпроси   bouquet Ние мамчетата в "заварено" положение, чийто работодатели са сметнали че не е нужно да ги осигуряват на реалната ни заплата се чудим как да си закърпим положението сега с тези нови промени  Simple Smile

Но нали датата на термина е определена? А пък и при мен става въпрос за около 15 дни, което си е доста Sad.
  При мен разликата е само 5 дни и затова става, но не мисля че при теб е изпълнимо, като са 15 дни, но....говори с лекаря си, не се знае нищо  Simple Smile

# 1 019
  • Мнения: 2 122
ДейзиГ, благодаря ти  за уточнението и се извинявам, че съм подвела момичето   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт