410 дни платено майчинство - мисията Е възможна - 2

  • 53 569
  • 322
  •   1
Отговори
# 120
момичета, дали можете да ми дадете информация относно излизане в болнични по време на бременността? Натоварена ми е работата и съм бременна в нач.на 3 мес., четох че имам право на 180 дни по време на бременност да изляза в болнични и още 45 преди термин, така ли е и ще получавам ли ако сега изляза в болнични сега 90% от заплатата до навършване на 1 год. на детето?
 Hug

# 121
момичета, дали можете да ми дадете информация относно излизане в болнични по време на бременността? Натоварена ми е работата и съм бременна в нач.на 3 мес., четох че имам право на 180 дни по време на бременност да изляза в болнични и още 45 преди термин, така ли е и ще получавам ли ако сега изляза в болнични сега 90% от заплатата до навършване на 1 год. на детето?
 Hug

# 122
Моля ако е възможно да ми отговорите, дали ще получавам майчинство. Аз се осигурявам като самоосигуряващо се лице от 6 години, но поради пропуск при първоначалната регистрация не съм се осигурявала за безработица, бременност и майчинство. От 6 месеца и половина се осигурявам и за тези осигурителни рискове. От 6.12 излязох в 45-дневния болничен преди раждане. Имам ли шанс да получавам обезщетение за майчинство, като нямам 12 месечен осигурителен стаж за този риск. Искам да кажа само, че през тези 6 или повече години сама съм си внасяла осигуровките, тъй като поемам и работодателските и освен това обикновено осигуряването ми стигаше до максимума, тъй като при нас се преизчисляват на края на годината. Последното го казвам, за пълнота и за да не излезе че имам желания да "точа"  нои.

# 123
  • София
  • Мнения: 6 260
Моля ако е възможно да ми отговорите, дали ще получавам майчинство. Аз се осигурявам като самоосигуряващо се лице от 6 години, но поради пропуск при първоначалната регистрация не съм се осигурявала за безработица, бременност и майчинство. От 6 месеца и половина се осигурявам и за тези осигурителни рискове. От 6.12 излязох в 45-дневния болничен преди раждане. Имам ли шанс да получавам обезщетение за майчинство, като нямам 12 месечен осигурителен стаж за този риск. Искам да кажа само, че през тези 6 или повече години сама съм си внасяла осигуровките, тъй като поемам и работодателските и освен това обикновено осигуряването ми стигаше до максимума, тъй като при нас се преизчисляват на края на годината. Последното го казвам, за пълнота и за да не излезе че имам желания да "точа"  нои.

Да.  Peace Вие попадате в така нареченото заварено положение, защото сте влезли в 45-дневния отпуск преди раждане през 2008 г., така че ви е необходим 6-месечен осигурителен стаж за бременност и майчинство за получаване на обезщетение.

# 124
  • Мнения: 164
Може ли  и аз да попитам нещо?От 12,12,2008 г съм в 45-дневния боличен преди раждането,обаче през последните 5 месеца съм в болнични,заради проблемна бременност.От 5,12,2008 до 11,12,2008 се наложи да си пусна отпуск за 5 дена ,защото неможеха да ми дадат болничен за тези дни и се наложи отпуска да пускам.Та въпроса ми е дали съм т.н. заварено положение и ще ми изчисляват база от 6-те месеца ,преди болничния или заради прекъсването на болничните и пускането на отпуската ще ми вземат за база точно тези болнични в които съм от месец юли.И още нещо нали влиза в сила за 12-те месеца платено майчинство на 90% от 1,01,2009 г или вече като съм излязла в 45-дневния болничен преди раждане съм завареното положение? Много ще ви бъда благодарна ,ако може някой да ми отговори.

# 125
  • Мнения: 750
След като Сте в 45 дневния болничен Сте в заварено положение и ще взимате 90% процента от заплатата 1 година.

# 126
Здравейте, момичета!
Интересува ме следното: попадам в т.нар."заварено положение" и излизам в болничен 45 дена преди раждане на 8.03.09.Преди тазаи дата имам 8 пълни месеца осигурителен стаж, 5 от които ще са ми на по-висока заплата. Преди тези месеца не съм работила, тъй като бях студентка.Сега, моето обезщетение, което ще се изчислява на база 12 месеца назад, считано от 8-ми март следващата година как ще се изчислява? Ще взимам ли през тази цялата година след излизане в болничен пари? Благодаря на отзовалите се предварително!

# 127
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте, момичета!
Интересува ме следното: попадам в т.нар."заварено положение" и излизам в болничен 45 дена преди раждане на 8.03.09.Преди тазаи дата имам 8 пълни месеца осигурителен стаж, 5 от които ще са ми на по-висока заплата. Преди тези месеца не съм работила, тъй като бях студентка.Сега, моето обезщетение, което ще се изчислява на база 12 месеца назад, считано от 8-ми март следващата година как ще се изчислява? Ще взимам ли през тази цялата година след излизане в болничен пари? Благодаря на отзовалите се предварително!


Ако нямаш необходимия осигурителен стаж и работиш /уточнявам, че не е задължително изисквания осигурителен стаж да е придобит непосредствено преди отпускът поради бременност и раждане, а по принцип до момента/, то няма да имаш право на обезщетение, но имаш право на неплатен отпуск поради бременност и раждане, който се зачита за осигурителен стаж и в момента в който достигнеш необходимия стаж за получаване на обезщетение за бременност и раждане, то ще започне да ти се изплаща. Така докато навършиш необходимия осигурителен стаж за получаване на обезщетението  и си в неплатен отпуск поради бременност и раждане можеш да получаваш  помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и раждане и месечна помощ за отглеждане на дете /разбира се, ако отговаряш на определени критерии и доходът на член от семейство е по малък или равен на 350 лв. за 2009 г., 300лв. за 2008 г./

При достигане на необходимия осигурителен стаж след това в базата за изчисление на обезщетението за бременност и раждане за периода, в който си била в неплатен отпуск поради бременност и раждане ще влезе МРЗ.

# 128
  • Мнения: 164
Благодаря за отговора  ,но не ми става ясно каква база ще ми звемат при това положение 6 или 12 месеца и преди боничния ли ще гледат,защото вчера като ходих да си нося болничния в работата от там ми казаха ,че заради прекъсването на болничните с оптуската от 5 дена ,ще ми вземат 6-те месеца от боличния ,което никък не е добе.

# 129
  • Мнения: 750
Тук трябва Анита да се произнесе, защото тя е компетентна.
Анита   bouquet

# 130
  • София
  • Мнения: 1 352
Може ли  и аз да попитам нещо?От 12,12,2008 г съм в 45-дневния боличен преди раждането,обаче през последните 5 месеца съм в болнични,заради проблемна бременност.От 5,12,2008 до 11,12,2008 се наложи да си пусна отпуск за 5 дена ,защото неможеха да ми дадат болничен за тези дни и се наложи отпуска да пускам.Та въпроса ми е дали съм т.н. заварено положение и ще ми изчисляват база от 6-те месеца ,преди болничния или заради прекъсването на болничните и пускането на отпуската ще ми вземат за база точно тези болнични в които съм от месец юли.И още нещо нали влиза в сила за 12-те месеца платено майчинство на 90% от 1,01,2009 г или вече като съм излязла в 45-дневния болничен преди раждане съм завареното положение? Много ще ви бъда благодарна ,ако може някой да ми отговори.
След като си излязла в болничен за бременност и раждане на 12.12.08 г. базата за изчисление на обезщетението ще бъде юни 2008 - ноември 2008 г. т.е 6 месеца назад, но ще получаваш обезщетение 410 дни. Това, че си ползвала отпуск между двата вида болнични няма значение, защото обезщетението за бременност и раждане представлява нов осигурителен риск различен от риска "общо заболяване" и за изплащането му болничният лист се въвежда отново за преизчисление като се образува нова база т.е дори и да не си ползвала отпуск обезщетението за бременност пак ще се преизчисли. Другото което е в базата за изчислението му няма да се вземе обезщетението, което си получавала по време на болничните за временна неработоспособност, а доходът от който е изчислено това обезщетение т.е ако обезщетението за временна неработоспособност което си получавала от юли насам е било 8 лв, в базата ще влезе доходът, от който е изчислено това обезщетение т.е. 10 лв. /10х80%=8 лв./

# 131
  • Мнения: 15
Здравейте и от мен! Доста често Ви чета, но сега се престраших и да пиша!
Първо едно ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ НА СНБМ. Аз съм Ви подкрепяла във всяка едно начинание. За съжаление винаги ще има и доволни и недоволни хора. Не може да се угоди напълно на всички. Аз специално имам 6 години осигурителен стаж, от които последните 3 в бюджетна институция и както разбирате ме осигуряват на пълната ми заплата. ПРеди това съм работила в частни фирми, от където за съжаление ми се губи доста трудов стаж и осигуровки.

Сега с промените за майчинство при мен е в +, защото най - после ще си родя така дългоочакванта рожба и ще имам възможност да си гледам детето до 1 година и то с едно добро майчинство, тъй като реалната заплата която получавам е от ранга на средни към високи доходи за РБългария.

Искам само да Ви кажа, че аз съм на 28 години и около мен има доста бременни бъдещи майки, които на чужд гръб си опитаха да си докарат едно добро майчинство и сега като ги прецакаха - МНОГО ГИ БИЛО ЯД! Ами не може момиче, което няма 1 ден трудов стаж, което си кара нормална бременност и си стои в къщи от лиготии, да използва парите на приятеля или мъжа си, да си внася макс осигуровки за 6 месеца и после да пляска с ръце и да си гледа детето с едно супер високо майчинство. Е, просто не е честно спрямо такива като мен, дето от началото на бременността си нямам 1 ден болнични / не защото не съм имала дни в които не съм била добре, а за да не губя пари/.
 Плюс това във времето преди да напряват осигуровките в размер на 10%, държвата ежемесечно на нас осигуряващите се на по-високи доходи доста здраво си ни бъркаше в джоба. Знаете ли че сме взимали заплата + премии и допреди 1 година, половината от това отиваше за данъци и осигуровки.[/b]

Така че, съчувствам единствено на майките, било то бъдещи или настоящи, които наистина имат нужда от тези пари и за които това майчинство се явява наистина единствен и основен доход за отглеждане на децата. А на тези, които се опитваха да надхитрят и прецакат държавата, сега да не се сърдят кой какво бил решил!!!

# 132
  • Мнения: 164
Много благодаря на Анита ,вече ми стана ясно и разбрах.

# 133
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
Момичета да попитам нещо и аз във връзка с предстоящите помени.
Та значи моя позната има 7 г. стаж изобщо, но последната 1 година има 2 месеца прекъсване. До колкото разбирам от прочетеното до тук, че нея я хваща новата промяна, т.е. ще си взима 1 г. 90% от заплатата изчислена на база 1 година преди болничния 45 дена преди термина като за тези липсващи 2 месеца ще се вземе минималната заплата. Поправете ме ако греша. Та тези 2 месеца не е работила и не се е осигурявала. Възможно ли е за тях да си внесе нужните осигуровки като самоосигуряващо лице и ако е да каква е процедурата. Благодаря предварително!   bouquet Hug

# 134
  • Мнения: 1 895
Държавна помощ от 100 лева ще получават всяко дете, което не е записано в общинска детска градина, поради липса на места. Това решиха депутатите при гласуването на Бюджет – 2009 година, предаде репортер на Агенция “Фокус”. Тези помощи са вид ваучери, които ще се получават за плащане таксата за частна детска градина, ако детето не е записано в общинска.
Майките студентки, редовно обучение, също получават помощ от държавата. Те ще имат право на месечна помощ, равна на минималната работна заплата – 240 лева до навършването на двегодишна възраст на детето. Според промените - майките на близнаци ще получават месечна помощ за всяко дете близнак до навършване на двегодишна възраст на детето.Тези промени влизат в сила от 1 април 2009 година. Предложенията са на депутата от НДСВ Христина Христова. Това решение ще доведе до промяна в бюджета за 2009 година. Коалиционните партньори на НДСВ – БСП и ДПС гласуваха „въздържали се”, но промените бяха гласувани с гласовете на опозицията.


От тук
http://www.focus-news.net/?id=n1097143

Браво, момичета! Не вярвам на очите си, но най-после добри новини и за близнаците!
Обичам ви всичките Hug

Общи условия

Активация на акаунт