Тенджери, тигани, тави... Препоръчайте ми!

  • 243 855
  • 657
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 10 858
Не съм достатъчно информирана по въпроса с тефлоновите съдове, но съм чувала, че когато покритието е наранено, тогава тиганът отделя тефлон в храната. Т.е докато покритието е напълно здраво, не е опасно.

Няколко пъти съм била на прага да изхвърля всичко що е тефлоново от къщи, но до ден днешен не съм го направила. Бих ги заменила с тиганите на Таурус, но все още и това не съм направила.

Не искам да се замислям отосно вредата от мобилните телефони, които по цял ден са ни до главите и до главите на децата ни. Какво ли ще е откритието по техен адрес след 10-ина, 20 години  ooooh!

# 16
  • Мнения: 483
Какво ли ще е откритието по техен адрес след 10-ина, 20 години  ooooh!

Ами няма нужда да чакаш толкова, изключително опасни особено за деца (под 20год.) Confused

Съдовете които трябва да използваш са:
стъкло, чугун, емайлирани. Не се плаши от това че чугуна не се мие. Веднага след готвене, го измиваш с четка и вода, получава се патина с времето. В чугуна не е се слагат домати.
Използвай емайлирани съдове за ежедневно готвене. Ето едни такива Български: http://www.kaomet.com/catalog.html , в дясно са дадени два магазина в които се продават.В стъкло стават чудесна баница и не залепва! Имам една много голяма стъклена тава и една средна. Вършат ми чудесна работа за всичко.

Ето първото ми попаднало за оловото
Действие на оловото върху човека и живите организми Оловните пари и оловните йони имат отровно действие. Това е един от най-токсичните тежки метали. Йоните му попадат в човешкия организъм чрез въздуха, водата и храната. Големи количества аерозоли постъпват в атмосферата при изгарянето на оловосъдържащия бензин. Затова все повече се използва безоловен бензин, а оловният се ограничава. Оловото се натрупва в организма и когато достигне определено количество, предизвиква болестта сатурнизъм. Заболелият получава нервно разтройство и венците на зъбите му добиват сивкав цвят. При хроничните отравяния се поразяват кръвотворните органи, засягат се някой ензими, жлезите с вътрешна секреция и др. Дози от 0,2 – 0,3 mg/kg оловни съединения са достатъчни за появата на отровно действие.

Оловото предизвиква и психически разстройства и усложнения. Детоксикацията на човек отровен с олово е невъзможна. В Римската Империя, Царска Русия и в Западна Европа водопроводите, чиниите и приборите за хранене са били оловни, тъй като оловото е мек и леснообработваем метал. Това е довело до масови психически проблеми. Твърди се, че Иван Грозни, Калигула, Нерон както и редица английски крале са били с психически отклонения, поради отравянето им с олово. Оловото също предизвиква и хронични заболявания в потомството на отровените. Дори има теории, че Римската Империя е западнала, защото римляните са се превърнали в една невменяема нация с психически увреждания, податлива на разврат и с неуравновесен избухлив характер в следствие на генетично предаване на болести, предизвикани от отравяне с олово, тоест - децата вече са се раждали болни от различни заболявания.

Опасност от отравяне има при боядисване с оловни бои, когато се пази храна в гледжосани съдове, отровна е газовата смес от ауспуха на колите и т.н. Ежегодно около 200 000 t Pb замърсяват околната среда на планетата Земя. В този процес участва и човека. Също така оловото се натрупва и в костите на живите организми.Протича процесът заместване на калция с олово.

от тук http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE

Изхвърлих си и прескъпият гювеч  малко след като го купих


Изхвърли:
гювеча от баба си (или го запази за спомен като украса Heart Eyes), тефлоновите тигани, алуминиевите съдове.

# 17
  • Мнения: 4 401
Емайлираните тенджери загарят ли? / на газта например/
А какво мислите за професионалните /от инокс/ ?Гледам ресторантьорското оборудване е само такова.

# 18
  • Мнения: 1 176
Е, няма как да не се включа в тази тема. Аз съм маниак на тема кухненска посуда, приспособления и улеснения за домакинята. mamamari, момичетата са ти дали хубави съвети. Ако искаш всичко да си подмениш, направи си списък и започни с най-важното, това което най-много и често ползваш в кухнята. Някои домакини предпочитат доста неща да ги приготвят в едни и същи съдове, други - за различните ястия си имат точно определена посуда.
Относно тефлона- безспорно има много предимства, но започне ли да се бели и похабява - трябва да се изхвърли, т.е. животът му е кратък. Един малък тиган Tefal за палачинки и един по-голям за пържене са задължителни според мен. Ако правиш сосове и кремове, ще ти трябва и един по-дълбок, но може и в малка тенджерка. Форма за кекс и една тава с незалепващо покритие за мен са необходими. На твое място няма да се лиша  и от една средна по размер тенджера с незалепващо покритие. Освен с тефлоново покритие, можеш да потърсиш такива съдове с покритие от...ох,забравих му името, по-късно ще потърся какво беше.Казват, че са по-добри и с по-дълъг живот, а и по-здравословни, но не съм проучвала още. За тефлоновите съдове задължително ще ти трябват подходящи прибори, коите не надраскват покритието.

Относно тенджерите - предпочитам емайлираните, но имам и от инокс, тенджера под налягане, тефлонова.
За тавите - аз имам две емайлирани кръгли, една правоъгълна от инокс и една с незалепващо покритие. Ползвам си ги всичките. Някои от тях имат и капаци - за мен това е огромно предимство.

Йена глас също е добре да имаш, ти ще си прецениш колко и за какво ще ги ползваш.
Гювеч и гювечета също.
За чугунените съдове - не съм чувала, че не се мият. Имам оребрен такъв - върши ми чудесна работа.
Форма за торта и за мъфини - ако правиш такива неща.
Силиконови форми за печене.
За съжаление, сега като чета поста на Mama E, сериозно се замислям дали да не мина и аз само на стъкло и емайл, и без това ги предпочитам. Ама пустия тефлон, като е толкова удобен... И от гювеча трудно ще се откажа. Чела съм противоречиви мнения за това дали е вреден и все още го ползвам, рядко. А инокса - какво за него, и той ли е вреден?
mamammari, всичко, което е с незалепващо покритие може да загори, просто трябва да се внимава.

# 19
  • Мнения: 4 401
Ето какво намерих:има вариант да запазим любимия гювеч,НО ДА Е БЕЗ ГЛАЗУРА .


''АЛУМИНИЙ
Всички знаем, че този метал не е безопасен, затова трябва да подменим алуминиевите си съдове с нови. В тях в никакъв случай не трябва да се приготвят, а още по-малко да се съхраняват, домати, зеле, други кисели продукти, а така също и солени ястия. Макар че се произвеждат съдове от специално обработен алуминий, които са по-здрави и безопасни, специалистите така или иначе не одобряват използването на такива съдове, защото производството им е токсично.

НЕРЪЖДАЕМА СТОМАНА
На кухненския шкаф най-ярко блестят съдовете от неръждаема стомана, а производителите дават на такива съдове пожизнена гаранция. В състава на неръждавейката най-често влизат хромът и никелът, а не е излишно да се знае, че никелът е силен алерген. Хромът в големи дози също може да бъде вреден. Но въпреки това, стоманените съдове са много удобни, особено ако са с тежко дъно - то не само придава устойчивост, но и добре разпределя и задържа топлината. Стоманата сама по себе си е лош проводник на топлината, затова много често производителите прибавят към дъното слой мед или алуминий.
В съдовете от неръждаема стомана също не трябва да се съхраняват кисели и солени продукти - солта разяжда стоманената повърхност.

ЧУГУН
Съдовете от чугун са само едно изкушение за готвачите и за лакомниците, но в тях може да се приготвят ястия, неизискващи много варене и печене. Течните, киселите и маслените храни, приготвени в чугунен съд, придобиват специфичен вкус на желязо.


Основен недостатък: по грапавото дъно остават микроскопични частички храна и миещи средства - това е отлична среда за развитие на микроби. Тези съдове след измиване трябва веднага да се изтриват с кърпа, по която неминуемо остават петна.

ЕМАЙЛИРАНИ СЪДОВЕ
Емайлът е не само украшение за чугуна или за желязото, но и ефикасно запазва храната от взаимодействие с основния материал, от който е направен съдът. За съжаление кулинарните особености на такива съдове имат някои ограничения: ястията бързо прегарят. Тенджери и тигани със счупен или с откъртен на места емайл трябва веднага да се изхвърлят. В състава на така блестящия емайл може да влиза опасният за здравето кадмий, и то в доста висока концентрация. Това се отнася най-вече за производителите от третия свят.

АНТИЗАГАРЯЩИ ПОКРИТИЯ
Съвременните технологии за щастие създадоха такова покритие. Двойните и тройните антизагарящи покрития, в съчетание със специален релеф на дъното, не могат да “се изплашат” дори от метална лопатка или от нож.
Поклонниците на техническия прогрес не трябва да се боят за здравето си. Малко са рисковете - например забравената на открит огън тенджера при температура 350 градуса може да образува вредни изпарения. Но големите производители ни убеждават, че дори това да се случи, тези изпарения са съвсем безопасни.

КЕРАМИКА
Най-хубавото на керамичните съдове е това, че Менделеевата таблица няма място там. За разлика от металните обаче те лесно се чупят. Тези съдове са подходящи и за микровълнови фурни. Негланцираната глина отлично поглъща влагата, затова печеното е крехко и вкусно. В състава на глазурата също може да попадне кадмий, който, както споменахме, е отровен.

СТЪКЛО
Най-малко упреци от химиците и медиците предизвиква стъклото. Тези съдове са неутрални към храната, добре се изчистват, вижда се как вкусното ядене се приготвя, може да се следи процесът, без да се сваля съда от огъня.
Трябва обаче да сте внимателни в избора си. Убедете се, че тенджерата, която ви харесва, може да се сложи не само във фурната или в микровълновата печка, но и на котлона. И не бързайте да заливате тенджерата със студена вода след изваждане от огъня. Не я слагайте и на мокра повърхност. ''

Голямо чудене ще падне newsm78 Истината е че много ги глезя моите хора.Все на ''домашни работи'' са научени  а и ми доставя удоволствие  да се въртя покрай печката.С други думи експлоатацията ще е пълна Grinning

Последна редакция: пт, 19 дек 2008, 21:03 от mamamari

# 20
  • Мнения: 483
Чугунът след продължителна употреба образува патина, става буквално не залепваща повърхност.
Забравих да допълня, че след всяко измиване се намазва с мазнина.
mamamari, въобще не се чуди:
Изборът е един:
чугун, стъкло, емайл и не гледжосани съдове, другото е опасно  Sick

# 21
  • Мнения: 289
Тигани - Тефал.за палачинки и дълбок за пържене не са ми мръднали непрекъснато ги ползвам  .Преди десетина дни мама ми подари тенджера под налягане на Фагор направо се родих с нея не разбирам кога съм сложила да готвя и след половин час максимум съм готова с вечерята .След като имаш повечко пари за харчене можеш да си купиш и на Тефал такава има повече екстри .

# 22
  • Мнения: 157
 Вие как процедирате, когато трябва да нарежете нещо направо в тавата? На мен всичките тави от фалшив тефлон ми се надраскаха

# 23
  • Мнения: 1 176
Вие как процедирате, когато трябва да нарежете нещо направо в тавата? На мен всичките тави от фалшив тефлон ми се надраскаха
Ако трябва да готвя нещо, което след това изисква да се нареже в същия съд, в който е сготвено, ползвам тава от емайл. Фалшив или нефалшив, тефлонът се драска. Иноксът и йенското стъкло също се надраскват от остри ножове.

# 24
  • Мнения: 4 401
Има ли успешени палачинки в тиган,който да не е с тефлон?
Аз ги правех до сега в едно тиганче дето на младини вероятно е било алпака-не съм сигурна отдавана не личи Embarassed ,но е зверски изподрано и  злогледо  Sick.
С какво бих могла да го заменя?

# 25
  • София
  • Мнения: 10 858
Какво ли ще е откритието по техен адрес след 10-ина, 20 години  ooooh!

Ами няма нужда да чакаш толкова, изключително опасни особено за деца (под 20год.) Confused


Именно! Засега се знае, че са опасни с лъченията си, но какви точно последици и болести ще предизвикат, това ще разберем след по-продължителната им употреба Tired Все пак засега сме ги ползвали само от някакви си 10-15г. Няма да се очудя, ако след още толкова се окажат бичът на бъдещето. Знае ли човек ... ooooh!

# 26
  • Мнения: 3 861
Ами аз съм най доволна от тефлоновите си тигани, тавичките от, които съм доволна са алпака, не са мръднали.

само и тук да кажа "Не си купувайте нищо на Fackelmaн". Големи боклуци
Пуснах и тема за това, който иска може да я прочете

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=358274.0

# 27
  • Countryside
  • Мнения: 11 629
Погледанх си тенджерите снощи - английските са марка Judge, а немските са BergHoff.

# 28
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Добре де, не сте ли си задавали въпроса как човечеството, което използва гледжосани съдове от памти века, досега е оцеляло и няма данни, поне на мен не ми е известно, за натравяне след употреба на глинени гледжосани съдове.
Дайте по-конкретни и авторитетни данни "против" тези съдове, защото уикито не е нито едното, нито другото.

Не се заяждам, но ми е интересно как ей така с лека ръка се пишат стряскащи неща.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 5 022
Тенджери от йенско стъкло - удобни и безопасни са. За тиган - още не съм решила с какъв да заменя тефлоновия, ползвам го рядко, знам, че е вреден. Имам един от емайл, не е очукан, но залепва всичко...

Общи условия

Активация на акаунт