Кратък въпрос до юристите, занимаващи се с имуществени въпроси

  • 14 057
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 615
Накратко: можем ли предварително да се откажем с някакви официални документи от конкретни бъдещи наследства аз - в полза на брат си, а половинката - на сестра си (родителите ни са живи и здрави, надявам се още дълги години)? Ако отговорът е "да", естествено, ще си потърсим съответната правна и нотариална услуга. Пак вас ще питам към кого конкретно да се обърна, защото досега не ми се е налагало Simple Smile
Ако въпросът ми звучи странно или съмнително, ще споделя подробности, но на мен те ми се струват безинтересни за другите Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 749
Мда,можеш.Отиваш при нотариус и прехвърляш своя дял на човекаа,който си избрал.Доколкото знам,и той е нужен при нотариуса.Само дотук,обаче,мога да ти помогна.Не,че съм юрист,но това го знам. Peace

# 2
  • Мнения: 334
Не можеш, сделки с неоткрити наследства са нищожни. Рзпореждане с наследство може да се извършва само при положение, че наследството е открито ( наследодателят е починал).
ЗЗД
26. (1)(Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.

# 3
  • Мнения: 1 749
Хм...това не е ли същото като да прехвърлиш дела си на някой друг?Ако е така,значи може,защото баба иска да прехвърли дела си от наследството на майка и може да стане.Или аз се бъркам и отказването от наследство в полза на някой друг и прехвърлянето на собствения дял на някой друг са две различни неща?

# 4
  • Мнения: 2 926
Не е същото.
За да приемеш или откажеш наследство, трябва първо наследстовто да бъде открито.
То обаче не може да бъде открито преди да почине наследотателя.
Тоест - докато не е починал наследотателя, наследство едни вид не съществува.

# 5
А не може ли още сега докато си е жив  собственика на имота да си направи дарение на имуществото  на който има желание. Всеки   нотариус  би изповядал такава сделка ,просто трябва да се явят при него дарителя и дареното лице,нали?

Защото аз така разбрах въпроса.Просто не е зададен точно.Явно авторката  не прави разлика между дарение и наследство .

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Не зная как стои въпроса при вас, но преди време майка ми и брат и се разбраха за едно от имуществата на баба ми, което беше прехвърлено на моя родител чрез покупко-продажба, а те между тях си уредиха сделката с доплащане и така никой не може да предяви бъдещи претенции, докато при дарение май  newsm78 има някакъв срок от 5 години, в който ощетения от наследство има право да предяви иск. Тук, обаче не говорим за наследство, а за сделка. Не съм юрист. При който и адвокат да отидете ще ти разясни възможните алтернативи. Нотариуса ще е нужен после, при евентуални прехвърляния. Обикновено работят в екип или поне ще ти предложат някой.

# 7
  • Мнения: 1 615
Не, не става дума за дарение. Искаше ми се да декларирам официално, че няма да имам претенции в бъдеще (да се надяваме, далечно) към семейния апартамент на родителите ми, а мъжът ми - към този на неговите. Брат ми и сестра му са по-малки и пр., на нас родителите помогнаха, когато имахме нужда, а едва ли ще имат същата възможност и за малките. Историята е малко по-дълга, но същественото е, че така всички биха били по-спокойни. Допускам, че ще стане голям театър, обаче, ако предложим да им се направят дарения, а ние да подпишем отказ от бъдещи претенции. Надявах се да има начин да го направим едностранно и да Е законно, естествено.

# 8
   AlexaS ,точно така е както го обясняваш. Аз специално преди няколко години  получих дарение от дядо си за къщата му на село,а брат ми-апартамента на родителите ни. Дядо ми реши,че е стар и че ще умира,та та супер спешно посред зима , от единия ден при нотариуса,и хайде на другия ден  вече нотариуса  изповяда сделката за дарение.   Laughing
    И на нас нотариуса ни предложи  дарение с покупко-продажба( само така няма анулиране на дарение),срещу гледане и подобни,но ние с брат и дядо ми ,си решихме да е най-лесната и бърза за нотариуса процедура. Пък и отдавна си се знаеше,че дядо ще остави на мен къщата( аз и живея там ,пък и правих  много подобрения),а апартамента на родителите-за  брат ми. Така че  нека щом не искат да чакат нечия смърт  и да решава тогава наследствения казус,сега да отидат при нотариус или да видят и още съвети тук или на други места в нета.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Wilma Flintstone , вече ти е отговорено. Подобни уговорки, 'декларации' и тем подобни са нищожни, т.е. не пораждат никакво правно действие.
Не можеш, сделки с неоткрити наследства са нищожни. Рзпореждане с наследство може да се извършва само при положение, че наследството е открито ( наследодателят е починал).
ЗЗД
26. (1)(Изм. - ДВ, бр. 12 от 1993 г.) Нищожни са договорите, които противоречат на закона или го заобикалят, както и договорите, които накърняват добрите нрави, включително и договорите върху неоткрити наследства.

# 10
Wilma Flintstone , то прехърляне на имот става с данъчна оценка на имота който ще дарява дарителя ( моите си бяха изкарали такава ) ,а ти каква данъчна оценка ще имаш,като ...Иди направо при  нотариус според мен. Пък може твоя случай да се реши с някакво споразумение и да ти трябва адвокат,знам ли.... newsm78

# 11
  • Мнения: 1 615
Разбрах, Богиньо, разбрах Simple Smile Само уточних защо питах. Допусках, че е така, но съм далеч от материята. Поне разбрах, че общата ми култура не е чак толкоз зле Simple Smile
Благодаря на всички за отделеното време!!! Ще потърся най-правилния вариант, за да няма обидени, ощетени и шокирани Wink
Ако някой може да ми препоръча юрист по темата, моля да ми прати координати на лични. И пак мерси!!!
Лека нощ!

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Хубаво е, че се разбрахме  Hug.
Единственият начин да ти се 'разреши' проблемът е дарението, обаче дали това ще бъде равностойно спрямо теб и съпруга ти? Дали помощта, оказана ви от родителите е = на стойността на жилищата им? Дали това ваше благородство няма да ощети вас и децата ви?

# 13
  • Мнения: 592
Тук си припомних един шедьовър на една баба - искам да продам имота на унуката с дарение, та да ма гледа, ама след смъртта! Нещо подобно прочетох тук. А иначе всичко ще се реши от раз като собственикът на имота от който не икате дял, просто го продаде /най-сигурната сделка в БГ закон, доколкото има такъв/ на този на когото той иска и надявам се Вие!

# 14
  • София
  • Мнения: 16 106
Нотар, а ако уж го продаде на когото иска, а ответника не му преведе парите. Какво става после, може ли някой/лишен от полагаемото/  да оспорва продажбата и да я развали като докаже, че продавача не е получил парите?
Просто ви подсказвам варианти. Живота е толкова непредвидим.
Ама адвокатите пак ще ми се карат, че давам съвети от сериали.

# 15
  • Мнения: 1 749
Aisha,въпросът ти е интригуващ.И на мен ми е любопитен отговора му.

# 16
  • София
  • Мнения: 16 106
Да, правят се такива сделки. Но пари не се превеждат, не се дават на ръка. Дали добър адвокат може да развали  сделката. Не, че ме интересува/единствен наследник бях, всичко е придобито преди брака и тн/ просто чакам мнения. Накрая ще пиша и аз.

# 17
 Aisha ,нали именно нотариуса е лицето,което гарантира сделките?  Плащането дали е в брой или по банков път  нали именно нотариуса попълва? И нали и двете страни  присъстват при нотариуса,така че  ако си прецакана и не ти е платено,просто  прехвърлянето на имота не се вписва.

# 18
Аз се сетих за друго да питам. Защо  дарителите не си направят завещание,че след смъртта  им  еди  коя си дъщеря ще  получи това,а напромер другата-еди какво си? Моя опит е от гледане на филми. Laughing

# 19
  • Мнения: 1 749
Аз се сетих за друго да питам. Защо  дарителите не си направят завещание,че след смъртта  им  еди  коя си дъщеря ще  получи това,а напромер другата-еди какво си? Моя опит е от гледане на филми. Laughing
Завещанието може да се оспори в съда.

# 20
  • София
  • Мнения: 16 106
Не съм, нямам нищо общо. Но познати така развалиха в последствие продажбата. Просто купувачите започнаха да се държат лошо със старците. Добър адвокат доказа, че не са имали доходи с които да платят. Не знам точно как стана, но човека си върна къщата, продаде я, купи си боксониера и си живее с останалите пари.
Aisha ,нали именно нотариуса е лицето,което гарантира сделките?  Плащането дали е в брой или по банков път  нали именно нотариуса попълва? И нали и двете страни  присъстват при нотариуса,така че  ако си прецакана и не ти е платено,просто  прехвърлянето на имота не се вписва.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 059
Уилма, може апартаментът да бъде приписан на името на брат ти, с уговорка за гледане( или нещо такова беше). По този начин родителите ти си запазват жилището до смъртта си, а после то става собственост на брат ти, без ти да имаш дял. Същевременно брат ти няма да е реален собственик и да реши, примерно, да ги изгони(всичко се случва) и ще си живеят спокойно старините.  Peace

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 336
Интересни филми гледате - направо за държавен изпит в юридическите факултети
А по темата - Нижожни са всички сделки на разпореждане с бъдещи права (в смисъл нямат правно значение)
както бе посочено по-горе са нищожни договорите с неоткрито наследство (наследство като съвкупност от права и задължения), но отделни имущества от него могат да бъдат предмет на сделки
Един добър адвокат може да измисли множество варианти - както се казва според желанията на клиента

Само да добавя по повод написането за разваляне на покупко-продажбата - обичайно самите нотариуси не вписват сделката докато не се докаже плащането на цената според уговорката между страните (в брой или по банков път)

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Aisha ,нали именно нотариуса е лицето,което гарантира сделките?  Плащането дали е в брой или по банков път  нали именно нотариуса попълва? И нали и двете страни  присъстват при нотариуса,така че  ако си прецакана и не ти е платено,просто  прехвърлянето на имота не се вписва.

Пред нотариуса страните могат да заявят, че е платено, а в действителност да не е. Нотариусът ще удостовери изявленията на страните така, както са направени.

   ................дарение с покупко-продажба( само така няма анулиране на дарение),срещу гледане и подобни....
Такова чудо дарение с покупко-продажба, срещу издръжка и гледане няма. Има договор дарение, има и друг вид договор - прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и гледане, но той нищо общо няма с дарението. И двата договора могат да се развалят, вторият по-лесно от първия.

А по темата - Нижожни са всички сделки на разпореждане с бъдещи права ...
Не е точно така - могат да се сключват сделки за бъдещи права под условие /бъдеща реколта примерно/, не и с цялото наследство обаче.

Към авторката - или родителите ви продават на другите си деца имуществото си, или след смъртта им / да са ви живи и здрави дълги години/ вие се отказвате от наследството си, като вписвате отказа си в съответния районен съд.

# 24
Здравейте, аз съм юрист и бих казала, че освен дарение или продажба, може да се направи и замяна. Има една подробност обаче, че при дарение на имот, както и при завещание преживе от наследодателя, това дарение може да се обяви за привидна сделка, прикриваща продажба. Това значи, че участниците следва да си имат доверие. Мога да препоръчам консултант.

# 25
Извинявам се- продажбата може да се обяви за привидна сделка, прикриваща дарение,  Rolling Eyes

# 26
  • Мнения: 592
колкото верни, толкова и забавни неща казвате. Значи завещанието не само може да се оспори, но и законът дава запазена част на другите наследници, които само при появяването си в съда могат да се броят за спечелили. То заедно с дарението и прехвърлянето срещу издръжка са вариант дотолкова, доколкото отношенията между близките в случая са нормални и не съществува вариант един ден някой да се събуди с идеята че е прекаран и да почне да оборва. Няма да е много трудно предвид сделките. За това старите да са сигурни и да останат да си живеят докато са живи, то в която и да е сделка - продажба, дарение, прехв. с/у издръжка може да се запише че си запазват правото на ползване безвъзмездно докато са живи. Аз лично го препоръчвам при продажбата винаги. А продажба не се разваля толкова лесно - аз също имам един случай на развалена такава, но това трая 8-9 години и приключи успешно едва когато партията в която членуваше адвоката дойде на власт. Реално ако не се докаже че е имало насилие или измама, няма никакъв шанс развалянето. Аз давам 0.1% шанс за разваляне, и то пак с уловието че става по БГ закони, иначе в чужбина забравете!
А по сделката в която купувачът няма да си плати: 1. Ако не са пожелали да ползват нотариуса, изобщо него не го интересува кой какво и защо е или не е платил. Чете се затова акта и там е записано че парте са платени или ще се платят еди кога си - ако кажат съгласни сме - аривидерчи, Рома, ако не - няма сделка!, никакви такива схеми ама не сме платили, не сме получили, впиши я утре че днес ми дойде и т.н. - това ства при селските и гладните нотариуси - техен проблем. Щото по сделката има две страни и обикновено едната е винаги изрядна и ту ще си иска своето, обаче 2. Ако страните дойдат предварително и кажат - Нотаре, немаме си доверие, кажи кво правим, варианта е сумата по продажбата да се преведе по депозитната сметка на нотариуса и след вписване на сделката тя се превежда по сметката на продавача. За което се и плаща съответно. За съжаление закона е измислен, но българина си е маймуна и все лежи на приказката -"Закона е врата у поле, оти да минавам през нея". Сори за дългия пост - моята фенка пак ще ме нагребе!

# 27
Проблемът според мен тук е, че се получава следното:
ако дарят родителите Ви, Вие може да искате запазената част от имота си - имате право на такава като техен низходящ
ако продадат, може да поискате обявяване привидност на продажбената сделка, прикриваща дарението.  А  в този случай, се прилагат правилата за прикритата сделка - тоест за дарението.

# 28
Уилма, може апартаментът да бъде приписан на името на брат ти, с уговорка за гледане( или нещо такова беше). По този начин родителите ти си запазват жилището до смъртта си, а после то става собственост на брат ти, без ти да имаш дял. Същевременно брат ти няма да е реален собственик и да реши, примерно, да ги изгони(всичко се случва) и ще си живеят спокойно старините.  Peace


Пак да се включа и аз. Горе-долу  добре си споделяме  кой какво как,нищо,че някои не сме юристи.

Та! При мен дядо ми ми дари къщата си ,а  родителите ми дариха апартамента  на брат ми ,като  и двете сделки бяха  оформени от нотариса различно.

 Дарения от родителите ми апартамент  на брат ми е с  клауза

ПОЖИЗНЕНО ПОЛЗВАНЕ НА ИМОТ ПРИ ДАРЕНИЕ( нотариуса предложи,а и брат ми се съгласи,разбира се)

Нотаруса записа в новия  нотариален  акт на драт ми ,че дарителите ( родителите ни) на недвижим имот могат  да бъде ползватели на имота като запазват  за себе си правото да обитава безвъзмездно прехвърления имот за  до живот. Т.е. брат ми докато са живи,не може да ги "изгони ",ако реши.  

В нета намерих това ,копвам ви:

МОЖЕ ЛИ ДА СЕ ОТМЕНИ ДАРЕНИЕ
При дарението на недвижими имоти е задължителна нотариалната форма на прехвърляне. Такъв нотариален акт може да бъде обезсилен само по съдебен път.

Дарението може да бъде отменено когато:

Дареният умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг, или съпруга или неговото дете;
Дареният е съучастник в престъпление;
Дареният набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако не е подадена тъжба от пострадалия (необходимо е деянието да бъде доказано);
Дареният отказва да даде на дарителя предварително уговорената издръжка. Това е много често срещан случай в практиката.
  По принцип  адвокатите и изобщо юристите срещу хонорари май доста сделки могат да разтурят ,стига да има роднини или хора с  проблеми ,които не могат да си решат сами с добро между тях си.

Даренията срещу гледане също могат да се оспорят,ако изкука дарителя и реши,че не се грижат за него добре дарените с имота му деца или внуци,така че май колкото по-малко  се пълнят гушите на адвокатите за разни  споразумения и  подобни,за които един ден може да разберете,че са нищожни ама сте се набутали да платите на адвоката,по -добре.

# 29
 И отново аз да се включа. Според проучванията на дядо ми,най-евтиното прехвърляне на имот е именно дарение между роднини.От него знам,че за наследство и други варианти  било по-скъпо.

Дано сме помогнали на авторката на темата,защото горе долу и тя е с подобен казус на моя.Аз исках  брат ми да се откаже  от наследство  къщата на дядо ми,а  той искаше  аз да  се откажа  от апартамента на родителите ни.

# 30
  • Мнения: 1 615
Ох, заболя ме глава от толкоз информация Simple Smile Но пак ви благодаря!
Не тръся вратичка, пътечка, подлез или надлез за заобикаляне на закони Simple Smile Надявах се на прост едностранен акт от моя страна, но явно друга ще е схемата.
Благодаря ви горещо за активността!!!

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 336
Не е точно така - могат да се сключват сделки за бъдещи права под условие /бъдеща реколта примерно/, не и с цялото наследство обаче.
Естествено, че си права - благодаря за уточнението - идеята ми беше да обясня просто на неюристи,

Логиката на закона е, че преди са се открие наследството (да почине наследодателя) не е ясно какво включва то, а нищожността се следва и от обстоятелството, че е може съответното лице и да не наследява иццяло (напр. ако е недостойно) или отчасти (при наличието на завещание или завет)
А по отношение на авторката на темата - не очаквай форумът да ти реши проблема - намери си адвокат.
Никога не следва да се разчита на мненията в интернет пространството за сериозните неща - здраве, имущество и пр.

# 32
  • Мнения: 1 615
O, в никакъв случай не исках решение - с това съм започнала. Затова и въпросът ми е *кратък*. Исках само да разбера има ли изобщо такава правна възможност, за да отида при адвокат и да действам. Ако не, да "атакувам" семейството първо, защото, ако не мога сама да свърша работа, има предварителни разговори, нали? Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт