Рецепти за Actifry

  • 324 420
  • 1 499
  •   1
Отговори
# 1 110
  • София
  • Мнения: 10 320
Преди малко пекох лешници за домашна нутела в Експрес XL, 500гр. 9мин. на максимум, станаха супер.

# 1 111
  • have faith and be patient ..
  • Мнения: 4 674
С ренде бьорнер също стават страхотни картофки използвам средната по големина приставка

# 1 112
  • Мнения: 35
може ли моля ви да ми споделите, как точно приготвяте картофки така че да се доближават максимално до вкуса на класическите пържени картофки.
Здравей, честита ви покупката и със здраве да си я ползвате!

Ние също си купихме Actifry от промоцията в Кауфланд. До сега сме правили само пържени картофи. Първо пробвахме да ги сушим допълнително, както е по инструкцията, но стават прекалено дървени и сухи. (Но пък заместват яденето на хляб. Аз ако не ям хляб, все едно че не съм ял, нещо ми липсва. А с такива картофи почти не ядох хляб: ето заради това може да има смисъл да се правят по-сухи).

Хубави картофи стават, когато се пържат с допълнително вода (по общото форумно мнение трябва да се добави 1 мерителна лъжица вода). А днес пробвах и с прясно мляко - станаха още по-добре. - т.е. слагам около 2 мерителни лъжици вода + сол (може да се добави и розмарин) + олиото го слагам на око - около 1.5 мерителна лъжица (Ама няма да я цапам с олио, че после да я мия, лъжицата - жена ми за всичко използва мерителната лъжица, а аз повечето неща ги слагам на око). И така с водата успяват да се сварят на пара и после да се запекат, без да се дехидратират прекалено при готвенето.
Един колега, (този, който ме зариби за Actifry-a) ми даде и розмарин -> наистина много отива на картофите.

Това, което особено ме радва e, че при пърженето не се вдига висока температура и не се отделят пушеци от прегрято олио, които да се носят из въздуха и да се напластяват по стените, тавана и по всичко живо наоколо.

Така и не разбрах на колко градуса готви уреда, някой знае ли?
Колегата ми за пърженето каза, че използва шарлан (студено пресовано нерафинирано слънчогледово олио) и според него ставало много добре. Вероятно е така, но то не носи на висока температура и не съм пробвал. Прегрятото олио е вредно, включително и не е желателно да се диша. (- температурите, които понасят различните видове олио, можете да видите в таблицата към статията за "Smoke point - Wikipedia").
/- на това колегата ми отговори: "- Баба ти все с рафинирано слънчогледово е пържила.." ; )

/Сега трябва да си намеря отнякъде счупена бъркалка за Actifry, че да пробвам и др. неща да готвя с уреда, ама не искам просто да махна бъркалката и да пръска в оста на мотора . Вместо това ми се иска да сложа нещо да я затапи (т.е. трябва да си намеря счупена бъркалка от Actifry.)

p.s. не режи картофите на прекалено дълги парченца, че бъркалката успява да ги качи по ръба на чинията. Аз още от втория път започнах да ги режа напряко, а не на дълго и е ок.

Последна редакция: сб, 06 юни 2020, 19:16 от dreadx

# 1 113
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
На ръчна програма, максималната температура на уреда е 220°С, затова предполагам, че и за другите програми не я надвишава.

Относно бъркалката, защо искате счупена бъркалка? Уредът не разбърква на всички програми. На пример на уок бъркалката е неподвижна.
Предполагам, че отделните модели са със сходни характеристики. Ползвам ХL.

Относно подправките, можете да експериментирате с различни варианти. На нас ни допада вкусът с чубрица, къри и червен пипер.

# 1 114
  • София
  • Мнения: 10 320
Каква вода в картофите #Crazy перфектни са без нея...


Не, че няма да пробвам с лъжица мляко от чисто любопитство, но ви стават дървени предполагам, защото уреда е по-слаб newsm78
Температурата зависи от уреда, единият ми е с максимална 230, другият 240. Мноооого ми е удобен и си взех и за вилата.

Относно маслото, в никакъв случай с шарлан, гори на по-ниска температура. Олиото с най-висока точка на горене, което намерих е оризово, пържа само с него.

На пример на уок бъркалката е неподвижна.
Предполагам, че отделните модели са със сходни характеристики. Ползвам ХL.

Не ви разбирам... който не иска бъркалка, просто не я слага, за какво са ви програми?!?

Последна редакция: сб, 06 юни 2020, 20:48 от nad_tab

# 1 115
  • Кърджали
  • Мнения: 276
Вела, модела, който е в Кауфланд е само с една програма и две копчета едното е за вкл/изкл., а другото е за таймера.

# 1 116
  • Асеновград
  • Мнения: 513

Не ви разбирам... който не иска бъркалка, просто не я слага, за какво са ви програми?!?
Защото не всеки може да си позволи 500 лева . Аз съм със 70 лева на промоция от 150 лева година и половина и бъркалката съм аз .И съм доволен . Нищо не ми пречи да разбъркам 2-3 пъти.

# 1 117
  • София
  • Мнения: 10 320

Не ви разбирам... който не иска бъркалка, просто не я слага, за какво са ви програми?!?
Защото не всеки може да си позволи 500 лева . Аз съм със 70 лева на промоция от 150 лева година и половина и бъркалката съм аз .И съм доволен . Нищо не ми пречи да разбъркам 2-3 пъти.
Май бъркате темата тогава.... има си такава за уред без бъркалка!

Единият ми уред също е от Кауфланд, не помня колко струваше но не беше 500лв.

Последна редакция: сб, 06 юни 2020, 21:13 от nad_tab

# 1 118
  • София
  • Мнения: 2 922
Интересно, ползвам Актифрай Експрес ХЛ, но за първи път чувам, че има някакви програми. Ако не ме лъже паметта, по негово време беше най-скъпия модел (около 400 лева) и си беше окомплектован с кошница, но единственото нещо, което се регулира по него е времето. "Екстрата" е сензорния панел с три бутона за плюс, минус и включване.

# 1 119
  • София
  • Мнения: 10 320
Интересно, ползвам Актифрай Експрес ХЛ, но за първи път чувам, че има някакви програми. Ако не ме лъже паметта, по негово време беше най-скъпия модел (около 400 лева) и си беше окомплектован с кошница, но единственото нещо, което се регулира по него е времето. "Екстрата" е сензорния панел с три бутона за плюс, минус и включване.

Следващия модел е с програми и може да го вържеш с телефон, не съм го правила Simple Smile

https://www.tefal.co.uk/actifry-genius

# 1 120
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
Признавам, че не съм запозната с различните модели. Уредът ми е с бъркалка, автоматични програми, на които може да се променя времето и отделно има ръчна програма, на която освен време, се задава и температура. По подразбиране е 220°С. Тя е с въртене на бъркалката. Не разбирам защо да си махам бъркалката, тя не ми пречи ако програмата е без въртене.
Говоря за този уред:

# 1 121
  • София
  • Мнения: 2 922
Moят е този https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … -ACTIFRY/p/824887, но в черен цвят и вече не се предлага. Явно наистина е модела от преди гениалните Joy

# 1 122
  • София
  • Мнения: 10 320
Вела, не беше за теб, включи се потребител с уред без бъркалка и ни обърка Simple Smile))))
Mунчо, аз съм със същата машинка на вилата, за нея писах, че пече на 230С, мнооооого е добра! На гениалния, много рядко му сменям градусите в 90% от случаите пека на максимума. Някой вързал ли си я е с телефона, чудя се има ли смисъл.

# 1 123
  • Добрич
  • Мнения: 5 457
Moят е този https://www.technopolis.bg/bg/Uredi-za-zdravoslovno-gotvene/URED … -ACTIFRY/p/824887, но в черен цвят и вече не се предлага. Явно наистина е модела от преди гениалните Joy

TEFAL ACTIFRY GENIUS XL AH960830 има 9 автоматични програми, но според мен не се ползват всичките или поне аз не ги ползвам. Може би защото готвя преобладаващо растителна храна.  Това с няколкото програми май важи за повечето уреди с много възможности. Кошницата не е в комплекта (въпреки високата цена) и си я поръчах отделно. Харесва ми, че мога да добавям течност към храната, но доста от нея се изпарява по време на готвенето.
Все още не съм пробвала да пека цял пипер (без дръжката естествено), а съм чела, че ставали много сполучливо с едно обръщане. Явно ще е на програма без бъркалка. От практична гледна точка предпочитам програмите  с бъркалка, като струва толкова пари, очаквам от уреда да върши повече работа без моята намеса. Simple Smile

# 1 124
  • София
  • Мнения: 10 320

Все още не съм пробвала да пека цял пипер (без дръжката естествено), а съм чела, че ставали много сполучливо с едно обръщане. Явно ще е на програма без бъркалка. От практична гледна точка предпочитам програмите  с бъркалка, като струва толкова пари, очаквам от уреда да върши повече работа без моята намеса. Simple Smile

Чушки пека цели с дръжките(защо естествено? без дръжки ще се разпаднат) с бъркалка на максимална температура около 20-25мин.(да почернеят)+оставям още 15 да се задушат, без да отварям, след това се бели много лесно. Пълня до горе без да тъпча, те се свиват, кило се събира със сигурност.

Общи условия

Активация на акаунт