Програмата за детегледачките - 4

  • 16 857
  • 107
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.

# 16
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Здраавейте, трябва ли детегледачката, да си изкара нова дебитна карта, или може да ползва настояща с която разполага?
До преди девет месеца се издаваше нова карта от БТ.

# 17
  • София
  • Мнения: 66
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.
Double with cream го казва на първа страница:
Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

# 18
  • Мнения: 24
Моля да ми поясните: при условие, че детето не е навършило 2 години разбирам, че е необходимо само Удостоверение за обстоятелството,че майката е с право на обезщетение по чл. 53/54 и разрешен отпуск по чл.164, а Служебна бележка за трудовия статус не се изисква. Удостоверението кой го издава: може ли да е работодателя или трябва да е от НОИ?

Кой казва, че не се изисква.
Удостоверението е от НОИ.
Double with cream го казва на първа страница:
Документите, които трябва да представите в Дирекция Социално Подпомагане (които се явяват работодател за детегледачката) са:
1) ако детето ви е под 2 години - удостоверение от НОИ или от работодател

2) ако детето е между 2 и 3 години - служебна бележка, че работите

Добре, може вече да е казано това, но аз говоря от личен опит. На мен въобще не искаха да ми приемат молбата за кандидатстване, без да имам служебна бележка от работодател, че са ме възстановили на работа и удостоверение от НОИ, че от там са ми изплащали майчински.
Не искам да се карам с някого или да налагам някакво мнение, просто споделям аз с какво съм се сблъскала.
Явно в различните общини има различни изисквания.
За протокола, ние сме одобрени по тази Програма, бабата е назначена от 04.12.2008г., вчера е получила по картата си възнаграждението за м.12/2008.

П.П. накарали са я от БТ да си изкара нова дебитна карта, въпреки че има друга дебитна карта.

# 19
  • Мнения: 4 915
Ние май ще ударим на камък, и ще имаме проблем с молбата на свекърва ми към Бюрото по труда. Загубила си дипломата за средно образование - последните 10-на години смениха 3 жилища. Rolling Eyes После е карала курсове за обучение по специалността, но навремето не са издавали документи за тях... Confused

И ако пише, че има основно образование, дали изобщо ще приемат насериозно кандидатурата й. Все пак аз искам да я наема...Май е кауза пердута...Ще я пратя да се регистрира, ама надежди нямам.  Confused

# 20
  • Мнения: 417
Ние си подадохме документите на 18.12.2008 и още не сме подписали договор.От борсата са казали на майка ми че им е забранено  да обработват документите.Ще ми изтече договора докато  се накумят.от социалните ми казаха че не правят договори със задна дата.Вече минаха 2 месеца откакто съм на работа Close

# 21
  • София
  • Мнения: 20
Може ли да ми кажете какви документи трябва да подготви свекърва ми, за да участва в програмата, и къде се подават. Тя в момента е безработна, но не е регистрирана в Бюрото по труда. Благодаря предварително

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
Може ли да ми кажете какви документи трябва да подготви свекърва ми, за да участва в програмата, и къде се подават. Тя в момента е безработна, но не е регистрирана в Бюрото по труда. Благодаря предварително
Какви документи ни трябват и на мен и на майка ми за да влезем в програмата ?
Необходими документи
За майката, подава документите в Дирекция "Социално попомагане"
1. Заявление по постоянен или настоящ адрес, когато е различен от постоянния. – образец тук
2. Удостоверение за обстоятелството, че майката/осиновителката е с право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване. Удостоверението следва да съдържа данни за:
- трите имена на майката/осиновителката и ЕГН /ЛНЧ/;
- постоянния или настоящия адрес;
- периода, за който е разрешен отпуск по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда, обстоятелството дали лицето е с право на парично обезщетение по чл. 53, ал. 1 или по чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване, както и считано от коя дата;
- трите имена и ЕГН /ЛНЧ/ на детето (децата); поредността на детето.
3. Служебна бележка от работодателя или друг документ удостоверяващ трудовия/осигурителния статус - за майките в рамките на периода след изтичане на отпуска по чл. 164 ал. 1 от Кодекса на труда, от 2 до навършване на 3-годишната възраст на детето; След това се представя ежемесечно в Дирекция “Социално подпомагане” (до 5-о число на месеца) декларация че работят.
4. Копие от удостоверението за раждане на детето (децата)

Детегледачката трябва да се регистрира в дирекция „Бюро по труда”, документи:
1. заявление-декларация по образец
2. документ за самоличност
3. документ, удостоверяващ адресната регистрация по настоящ адрес (изисква се от лица, които се регистрират в дирекциите по труда по настоящ адрес)
4. документ за придобито образование и/или квалификация.
5. документ удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж
6. удостоверение от съответния психодиспансер, че не страдат от психически заболявания.
7. Разпореждането от НОИ за пенсионерите

След това при сключване на трудов договор с Дирекция "Социално подпомагане" представя:
Задължително се изисква детегледача да бъде регистриран в Дирекция "Бюро по труда" по постоянен и/или настоящ адрес
1. Заявление от детегледачката за започване на работа
1. свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако няма родствена връзка между майката и детегледача;
2. декларация за отказ от представяне на свидетелство за съдимост и здравна книжка - ако е налице родствена връзка;
3. медицинско удостоверение от психиатрична болница;
4. медицинско удостоверение за започване на работа;
5. свидетелство за образователен ценз;
6. насочващо писмо от Бюро по труда
7. трудова книжка

# 23
  • Мнения: 729
Ние си подадохме документите на 18.12.2008 и още не сме подписали договор.От борсата са казали на майка ми че им е забранено  да обработват документите.Ще ми изтече договора докато  се накумят.от социалните ми казаха че не правят договори със задна дата.Вече минаха 2 месеца откакто съм на работа Close
Да,и при нас положението е същото-много съм им ядосана    Close  това тяхното на нищо не прилича вече.Времето си минава,а тях въобще не ги интересува,че има хора,които няма къде да си оставят детето  ooooh!

# 24
  • Мнения: 654
запис и  в новата тема.
Детегледачката започна на 15.12., този месец преведоха близо 84 лв! Какъв разкош!! Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 104
Имам едно питане: ако ще започна работа ноември, трябва ли да бързам да се включвам в програмата или мога по-нататък да подавам документи?

# 26
  • Мнения: 4
Здравейте и от мен.Аз също се включих в тази програма и свекърва ми ще гледа детето ми до 3г.Попълнихме всички документи и сега чакаме да ни се обадят за да се подпише договора.Казаха ми че всеки месец майката трябва да представя в соц.служби декларация за осигурителния си статус към момента и присъсвтвен лист.Ще съм благодарна ако някоя мама която е вече в програмата ми каже какво представлява този присъствен лист и как се попълва.

# 27
  • София
  • Мнения: 1 877

 Да,и при нас положението е същото-много съм им ядосана    Close  това тяхното на нищо не прилича вече.Времето си минава,а тях въобще не ги интересува,че има хора,които няма къде да си оставят детето  ooooh!

аз си мисля, че идеята на бавенето е да минават месеци и така се пести от бюджета... нали със задна дата не изплащат пари Close

# 28
  • Мнения: 285
Здравейте, и ние сме подали документи още преди Коледа в СП "Младост" - София - и няма никакво движение. Обаждах се миналата седмица по телефона и ми казаха че не подписвали договори, понеже не е излязла националната програма по зетостта за тази година - да чакаме.
КАкво е това нещо? Нямат ли някакви срокове тези гхора, аз така мога да си чакам докато навършиме 2 че и 3 години?

# 29
  • Мнения: 654
Днес ни предстои първата проверка по Програмата.
В нея сме от 15.12.2008 г.
Жената се обади предварително и попита кога ще има човек на адреса.
Сега я чакаме. После ще пиша как е минало и какви въпроси за задавали.

Общи условия

Активация на акаунт