Израел 22

  • 20 990
  • 287
  •   1
Отговори
# 270
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Когато ми се налага да правя преводи от БГ в Израел, мога да внеса или в левове, или в долари, или в евро. Минават през посредник - както е написала Мента - немска или американска банка. Има разходи по превода за бг-банката (ДСК например) и за израелската банка. При превода се уточнява кой плаща тези разходи. На мен ми излизат около 20 евро разходи за бг-банката и още 20 евро за израелската банка.

# 271
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
 Hug Значи ще си имам парички  bowuu готино,че при нас идват директно в шекели и няма нужда да ги сменяме...Ох супееер  Joy
Аз забравих да ви кажа,че днес поредната учителка която мина се учуди,че съм само от седмица в Улпана и беше мног внимателна с мен,като видя че мноооогоооооо бавно правя опити да си напиша упражнението ме похвали макар че в крайна сметка нищо не бях направила а в това нищо имах и грешки  Joy Ох поне днешния кофти ден в училище не успя да ме депресира...май се стягам  newsm78
Ако измислите и как да не ми се спи като се прибера от даскало ще е супер Simple Smile

# 272
  • Мнения: 490
Здравейте всички, свързани по един или друг начин с Обетованата земя! Темата, която предлагам е засягана доста често в предишни теми за Израел, но дори с риск за слаб интерес се надявам, че има още какво да се добави.
    Като нов участник, в този прекрасен форум ,съм длъжна да предоставя малко информация за себе си и по този начин да разясня и заглавието на темата.
    Живея в Израел вече почти две години и съм омъжена за израелски гражданин от три години. Една година прекарахме в България, както и в събиране на документи за получаване на шест месеца пребиваване и възможност за работа в Израел. През тези две години до ден днешен в израелската лична карта на мъжа ми все още не е отбелязано, че е семеен, а аз вече две години съм с туристически визи. След редица срещи във Вътрешно и Външно министерство най накрая моите документи бяха одобрени, но се започна с искания за още документи от страна на мъжа ми.  Съпругът ми прави алия преди 15 години в Израел и с изключение на тази една година в България е живял постоянно тук. Всички документи за еврейския му произход са предадени на Израелската агенция в Унгария преди 16 години. Веднага след пристигането си в Израел получава лична карта и паспорт и служи в армията, и днес  04.02.2009 след поредната среща с бюрокрацията му бе обяснено, че той трябва да набави документи за своите прадеди в противен случай аз не мога да получа 6 месечна виза и одобрение за работа. Разбира се макар и от преди 150 години той има такива документи. Въпросът е заслужава ли си да минеш през всичко това за да живееш  в Израел. Може би вие, които сте преминали през това имате мнение по въпроса . Ще съм ви благодарна ако споделите и вие своя опит! Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 273
  • T"A
  • Мнения: 2 515
При превода се уточнява кой плаща тези разходи. На мен ми излизат около 20 евро разходи за бг-банката и още 20 евро за израелската банка.

Тигър, тези 20 + 20 евро са ми ги плащали от България винаги, но... се оказва, че банк апоалим си има някаква друга такса, която не може да се плати в чужбина, нещо допълнително е Laughing Не можеш да им хванеш края... Аз смятам скоро да си затворя сметката в апоалим, тя не ми е основна в момента, но някога ми беше...  newsm23 Същата банка е отбелязала загуби в размер на  #Puppy dog Dizzy Face  250 милиона шекела (за последното тримесечие на 2008) покрай кризата, но казаха, че в сравнение с други банки (извън Израел) това било съвсем малка загуба  newsm78
"Подпъхвам" и една статия от вчера на англ.: http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1233304679015&pag … rticle%2FShowFull

И една на руски: http://www.portalik.biz/news/36114.html

# 274
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Мацката отгоре беше пуснала поста в Родители в чужбина и някой и го е преместил тук и се е получило объркване малко в поредността на постовете,но това няма значение де Simple Smile Аз бях оставила така или иначе линк към нашата темичка.
Ами добре дошла mimkis

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 18:37 от Boryana

# 275
  • T"A
  • Мнения: 2 515
...
и днес  04.02.2009 след поредната среща с бюрокрацията му бе обяснено, че той трябва да набави документи за своите прадеди в противен случай аз не мога да получа 6 месечна виза и одобрение за работа. Разбира се макар и от преди 150 години той има такива документи. Въпросът е заслужава ли си да минеш през всичко това за да живееш  в Израел. Може би вие, които сте преминали през това имате мнение по въпроса . Ще съм ви благодарна ако споделите и вие своя опит! Simple Smile Simple Smile Simple Smile

mimkis, задала си въпрос, на който никой, освен вас  двамата, не може да ти отговори Rolling Eyes За хората, които живеят в Израел, вероятно си заслужава; за други - не! Съпругът ти също е живял в Израел доста време - той чувства ли се добре тук, чувства ли се у дома си? В общи линии така ще си прецените дали си заслужава  Hug Аз бях готова да мина през огън и вода, за да се установя тук като нормален човек, и, мога да кажа, че през това и минах и не съжалявам за нищо, за нито един момент през 6-годишния ми живот тук  Peace Но случаят ми е доста по-различен от твоя...
Според мен обаче при вас нещо в бюрократичните изисквания не е наред...  Thinking

Не разбирам защо в личната карта на мъжа ти не пише, че сте женени - може би това спънката в оправянето и на твоите документи! Имате ли акт за сключен брак и, ако да, от коя държава е издаден (България или Унгария)?


Борянче, като младоженка можеш да кажеш дали в картата на мъжа ти промяната в семейния статус е отбелязана, въпреки че ти нямаш гражданство? CanitkaPraynig попитай и ти съпруга си - и трите сте в сходно положение  Peace

Ще гледам по-късно да се включа пак, че сега съм малко заета...

П.П. Еврейската агенция не задържа нито един документ, би трябвало всички документи да са върнати на този, който е правил алия  Peace

# 276
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Не е отбелязано защото ние все още не сме легализирали брака тук.След 10 дни ми пристигат документите и тогава ще се хващаме да тичаме....Като го легализираме ще имам право на 6 месечна работна виза а после ще кандидаствам за оранжева карта.Незнам как мацката е стояла тук 2 години като турист  newsm78 аз знам че може до 1 година...

Мимкис вие легализирахте ли си брака тук???

# 277
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Уффф, сега гледах хлапетата, извинявам се за грешното инфо Embarassed, но явно няма да сме утре. Още веднъж се извинявам.

# 278
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Пешек, няма за какво да се извиняваш Hug аз гледах, но видях, че не си ти.Пиши, ако разбереш кога ще ви дават Peace
Мимкис, има нещо объркано при вас newsm78 мисля, че нещо с документите и статута на мъжът ти не е наред Thinking. Ако ви харесва в Израел, продължавай те да ходите по институции докато не се уредят нещата Peace иначе добре дошла при нас във форума  bouquet

# 279
  • Мнения: 720
Шалом Израел/ки Simple Smile

Пете за онези тъмнокожи евреи които показа в предишната страница, преди седмици гледах док. филм където май даваха и за тях, имаше един с няколко жени Rolling Eyes и доста деца...така си живееха, правеха някакви хваления...почти като в църква, но реално те се имат за юдеи.

Относно косата, ще пусна снимка да ме видите после..аа ще сложа и на едно от моите огледала/ само него имам на снимка ,другите не/, мноого обичам големи огледала и аз Петя. PeaceТези ми харесаха които показа...аз си падам малко кичозна, понякога обичам от всичко по много но все пак да има някаква мисъл в идеята да не е хаотично..

аз съм несуА... Mr. Green ей запомних една дума....






# 280
  • Мнения: 1 526
Хари, отдават ти се езиците, няма спор.

Ние вечеряхме току що. За десерт ядем сушени плодове и говорим как от гроздето се правят стафиди.
Питам малкият ми, голям мъж "знаеш ли ка се казват цимуким (стафиди) на български?", той доволен отговаря "знам  bowuu, стафидиМ"...
 Joy  Joy  Joy

mimkis, добре дошла при нас. Ще пиша по- късно за това, което аз знам, относно документите  Peace

# 281
  • Мнения: 12
Ерев тов!:bouquet:

Петенце,продължавайте с уроците по иврит тук,мисля че ще са ни  полезни на нас новодошлите  bowuu.Пък и тук по лесно се запомня някак си  Grinning!

Mimkis,аз съм тук от януари тази година,женени сме с мъжът ми от края на ноември миналата 2008г в България,аз дойдох със свидетелството за брак и сменени лична карта и паспорт с новото фамилно име.През това време докато бях в Бг мъжът ми имаше среща тук във вътрешно министерство за нашите  документи,изпратиха ми писмо до Израелско посолство в София,че мога да пътувам и да остана в Израел,като негова съпруга.Дойдох в Израел,началото на януари,на 13.01.08 бяхме на среща във "Вътрешно министерство" отново.Там ми сложиха работна виза в паспорта с която мога да пребивавам тук 6 месеца.Този месец в края имаме интервю в Тел Авив.През цялото това време,до юли в на съпругът ми паспорта няма да пише че сме женени,след това ако всичко е наред с неговите документи  ще се впише моето име.Предполагам че съпругът ти има някои неточности в документи Thinking Thinking Thinking.За сега моя съпруг е женен,но никъде не го пише тоест,не "съвсем женен".Надявам се да съм обяснила разбираемо.Дано всичко да мине Ок при вас   fingerscrossed.Добре дошла във форума   bouquet.

На всички прегръдки и хубава вечер  Hug newsm51

# 282
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Аз пък не съм си сменила паспорта и личната карта с новата фамилия,та в свидетелството за съдимост съм с една фамилия а в паспорта с друга...Надявам се да нямам проблеми  Praynig Обаче от посолството в Бг ми казаха да не си сменям документите и да ги сменя тук в посолството заради остатачната виза която имах...

# 283
  • Мнения: 2 952
  Simple Smilemimkis, здрасти ...драсвай при нас щом имаш връзка с Израел .... Те тия теми  са неизчерпаеми....Моите документи отдаааавна ги оправяхме и вече не си спомням даже как и какво точно беше, но случаят е друг.С по-новите момичета , по-пресните  Simple Smile имам предвид  можете добре да си обменяте инфо както каза и Мента.Добре дошла при нас ! А за това дали си струва  едно нещо  няма  1  мнение по въпроса - то и ние самите сме различни - разни и разнообразни ....Няма едностранен отговор на този въпрос. За едни важен е патриотизмът , други обичат един мъж и хукват на край света , трети харесват да живеят сред зеленината и тишината , други - шумът на града ... Работа , пари, учение , деца , възможности  - сложна работа е изборът ....комплекс от хиляди осъзнати и неосъзнати неща е той.Успех  ви желая !  Hug

 мазАл = късмет ,  ацлахА = успех , симхА = щастие   Желая на всички!

Хари, искаме снимки, тоя  форум сме  снимкови !  Mr. Green На воля и това е ....

Хора , ако знаете каква я  свършихме днеска с моя мъж относно  диванитеCrazy #Crazy Много съм щастлива!!!!!   Утре  или максимум до неделя (първия работен ден тук) ще ми дойдат новите дивани !!!!!!!!  newsm44 smile3521  Hands Clap Hands Clap
Ще се лудна !!!  newsm35 ukliam1 Hands Clap   Страхотия !  yesyes tongue  Чакайте да ви кажа за видовете естествена кожа .Тя може да е от разни животни като овца , коза , теле, крава ....или БИЗОНСКА !!!!  Мале хора .....пипали ли сте бизонска кожа ....Не само  я пипахме , ами я поливаха с кафе , драха я с  желязна четка , писха по нея с химикал , скачаха по дивана - е , га ти ....Голяма презентация на хора , които са сигурни в продукта си.С две думи  купихме от  друго место, отменихме стария диван.Поръчахме от "DIVANI" (ама , че съвпадение на имена) .Имат разни ментета , копия техни в интернет.Италиянски са  мебелите и изработката. Естетсвената кожа не само покрива  горната част , където се сяда , а целия диван  - дори от страните и отзад. Шевовете са с копринени конци , облечени в кожа.Гориха ги с огън - не горят.  Дървото е бор - плътно, не облицовки и лепенки. Значи да кажа освен кожа според видовете животни има и едно друго определение - Напа 1000 , Напа 2000 , Напа 3000 и Напа 4000. Та може да има бизонска напа 1000 , бизонска напа 4000 например ....Може да има  козешка напа пак  със  стответния номер.Много професионално обслужване и разяснения  ни дадоха. Та  номера на Напа зависи от това коя част от кожата се изполсва  ...В смисък - кожата , свалена от животното е  плътна да кажем 2 см. Тя  се нацепва на 4 пласта . Най-близкият до месото на животното е Напа 1000 .Той е най-некачествената кожа , защото има високо съдържание на маснини.Оцветява се  със спрей . Няма да се спускам в подробности,но една такава кожа издържа 2 години и започват дупките. Напа 4000 е най-повърхностната кожа - най-далече от месото и не съдържа мазнини .Това е свързано с усещането за студенина  през зимата и потене през лятото при допир (няма ги тия неприятни усещания тук почти) .Телесната ни температура не влияе на разширяването и свиванеето на кожата  - напукване и т.н. както при Напа 1000 (заради мазнините там).Напа 4000  се боядисва не със спрей , а се кисне кожата  повече от  100 дни в дадената боя.Разликата се вижда по мострите.Напа 1000 от едната страна е със съответния цвят , а от другата - всички цветове са еднакви -боята не е проникнала до там от  спрея ....повърхностно боядисване е това. То сигурно забравих доста неща , а не искам повече да приказвам , да не ви отегча ....сякаш беше малко  hahaha . Та ...Харесахме ние бордо (да се очудиш как ) , бизонска, Напа 4000, латекс , меко на сядане ....Шевовете са  контрастни на кожата . Не  се издигат подложки за крака , но заложихме на качеството, а не на джаджите. Не ни се сменя пак гарнитура след 2-3 г. Много се радвам хора ! За цени незнам дали да говоря ...Те са уникални ....Знам , че в БГ се продава Напа 2000 маскимум. Дайте само да кажа , че пълнежа на дивана ....забравих пак  - може да стане на  4 нива пожелание  от  твърдо до меко. Още самият пълнеж или дунапрен някакъв , или Латекс .Дунапренът се издънва , латексът - не . За късмет си избрахме цвят, който го имат сега.Ако бях пожелала същия цвят със същите конци например щях да чакам с месеци.Комбинацията , която си избрахме от вид, животно , номер Напа и т.н. беше на късмет.Много се радвам , много ! Пу, да не ми е уруки! Хамса, хамса , хамса алаи !  Mr. Green

 Мале , прекалих  с писането, но се вълнувам, а и информация като тази дори и самите търговци по други места не дават, защото ако дадат разяснения  как ще си продадат стоката.Предишният бизнесмен беше така лаконичен  -имало няколко вида кожа и неговата най-хубава ...сега погледнато Продаваше ни овча кожа , напа 1000 с дунапрен , но с джаджи за краката ...Е, хубаво е да се осведоми човек.Напа 1000 между другото е за портфейли и чанти по  ИСО  стандартите ...
 
 Махам се , заминавам сега , че ще ви отегча тука с кожи и дивани  Crazy .... Лайла тов ! Hug


 

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 21:55 от petia911

# 284
  • Мнения: 720
Петяяя после те искам снимана на дивана с кафенце в ръка...  Sunglasses Peace

Общи условия

Активация на акаунт