С каква сума живее домакинството ви месечно?

  • 65 534
  • 1 217
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 2 757
Баткото пътува с карта, но на ден иска около 5 лв

Извинявай за нахалството, ама колко голям е баткото и за какво ги дава тези 5 лв всеки ден. За мен са много пари (на някои хора все още тов аим е дневната надница), ако ги изяжда при положение, че може да си носи храна от вкъщи. Не че не могат да се изхрачт и повече пари, всъщност той иска много малко  Wink

# 136
  • Мнения: 2 556
Аз въобще намирам за крайно неуместно да се коментира кой с какви суми живее, супер странно ми е...

# 137
  • Мнения: 2 757
Кое е това с "изхвърлянето" не знам, аз исках само за месото да се изкажа...
Ние не ядем месо никакво (само риба 1 път на 2 седмици), но сметката ни за храна (за двама големи) под 600 не пада, не знам как става.

Става, защото месото засища повече и от него се яде по малко или по рядко. Вегетарианската диета за да си нахранен изисква или да ядеш огромни количества зеленчуци, които също не са без пари или да ядеш по 5 вместо по 3 пъти на ден. Така че месото може да е по скъпо от картофите, ама се яде в по малки количества от тях. Виж, хората, които за на белтъчна диета илит ези, които по начало си хапват огромни количества месо наистина харчат много пара. Забелязала съм, че много хора по време на Коледния или Великденския пост напълняват, защото от постната храна не могат да се заситят и или ядат огромни количества или си прихапват по нещо през цялото време за да залъжат нуждите на свикналия с месо организъм. Оказва се че тия постове излизат много скъпи на практика.

# 138
  • Мнения: 46 562

... просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..


С 1500 лв. може да си се живее перфектно  newsm78 особено пък, ако имаш собствено жилище.
700-800 лв. за основните неща и още толкова ако искаш ги харчи за дрехи, ако искаш за ходене на месечна почивка, кое му е малкото  Rolling Eyes


Никол, абсурд е термичната обработка да премахва всички екстри в месото, както се казва, това и да го видя няма да го повярвам Rolling Eyes Иначе аз самата имам перфектна диета за отслабване - супер здравословна и веднага действа ...

Не знам, микробиолог ми го е казвал, аз не ги разбирам тези неща  Laughing

За другото, правила съм нещо подобно 2007 г., но това си спада към видовете гладуване, отслабването е рязко и калориите за деня са сведени до минимум, което не намирам за никак здравословно, после качих всичко, че и отгоре, освен това няколко месеца имах проблеми със стомаха, а е се върнаха проблеми, които се "изчистиха" от нисковъглехидратната (болезнена М и мноооого ниско кръвно, нормалното ми е 90/60, тогава падна още надолу Tired).

# 139
  • Мнения: 2 388
С 1500 лв. може да си се живее перфектно  newsm78 особено пък, ако имаш собствено жилище.
700-800 лв. за основните неща и още толкова ако искаш ги харчи за дрехи, ако искаш за ходене на месечна почивка, кое му е малкото  Rolling Eyes

 Simple Smile Никол, различните хора различно разбират перфектно живеене във финансов аспект.
С 1500 лв на месец, ние не бихме живяли перфектно.

# 140
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз въобще намирам за крайно неуместно да се коментира кой с какви суми живее, супер странно ми е...
За 24 часа- 10 страници, явно темата представлява интерес.

Колкото до месото- термичната обработка неутрализира само заразите. Но всичката химия, която е в него си остава.

# 141
  • Мнения: 2 556
Е, Рени, който непременно държи да се разиска този въпрос, добре, нали форума е точно за всичко, просто аз дори с най-близки приятели не обсъждам чисто финансови теми, затова ми е странно

# 142
  • Мнения: 2 757
Браво, чудесно се справяш, ето че може и с под 1000 лв.
Сетих се за тема от преди, една дама твърдеше, че 2000-3000 лв е "мизерия" ooooh! По-нелепо изказване във форума не бях срещала.
Чак мизерия е преувеличено, но пък и охолен живот в лукс, не бих го нарекла и все пак зависи за колко човека е този доход  Peace

Pepitta_84 , аз пък ти пожелава, скоро доходите ви да нарастнат достатъчно много, за да можете да си позволявате разходи извън "необходимите"   bouquet .

За провкация и размисъл, както и за потвърждение на правилото, че всеки мери според аршина си, ви пускам тук един линк, където едно момче обяснява защо и как 5500 лв. на месец са недостатъчни на млада двойка без деца: http://www.karieri.bg/forum/job.php?topicid=519&view=1&p=3 , мнение номер 77, за който му се чете.
Сега да не ме нападнете, аз нямам такива приходи, просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..По темата за спестяването, освен всичко изброено, когато може да се избират енергоспестяващи уреди клас АА+, например таква пералня, освен ток, пести и вода.
В казанчето на тоалетната, могат да се сложат 2 бутилчици от мин. вода 0.5л., които спестяват при пускането на водата по 1л. всеки път. Реално казанчетата са с по-голям обем от необходимото.
Ако се пере на ръка, после водата може да се ползва и за тоалета или водата от пералнята или миялната машина, но това става с инсталация.
Забелязали ли сте, че почти всичко, което пести средства е и полезно за здравето и природата Simple Smile
Така че много "зелени" идеи, могат да са от полза и тук   bouquet


Зависи какво разбираш по охолен живот в лукс. Ако е всяка вечер на кръчма, скъпи дрехи пошибалки, марково обзавеждане.... не, мерси, това за мен е ненужно и само комплексари и немислещи хора си дават парите за подобни изгъзици. Мен даже по кръчми ме е гнус да ям, щото съм бачкала на такова място и знам за кво става дума, та най малкото това бих нарекла лукс, по скоро е мизерия  Laughing
За домакинството няма да те нападам, но искам да ти кажа, че ако семейството не плаща наем 1500 лв месечно за всичко останало са повече от достатъчно и може дори да се спестява поне по 200-300 лв месечно. Ние лично живеем нормално без да се лишаваме от нищо и караме дори с по малко от 1500 лв на месец (живея в Дания).

# 143
  • Мнения: 2 388
NikiFin може да съм комплексарка и немислеща и каквото там си написала, но ми е много хубаво да се храним всяка вечер навън, а не да готвя вкъщи.

# 144
  • Мнения: 2 757
... просто не мисля, че е реално да се каже че домакинство с деца и доход от 1500 лв. живее добре или нормално ..


На същото мнение съм. Вярно е, че различните хора имат различни нужди
Но да ти стигат парите за храна, сметки и някакви минимални странични неща не е нормален начин на живот.

А какви други екстри са нужни за да стане животът нормален според твоите критерии?

# 145
  • София
  • Мнения: 10 858
Тази тема ме накара да се замисля за разходите. Опитвала съм се няколко пъти, но никога не мога да ги хвана. Та значи, всичко ще е грубо и ориентировъчно:
180 лв парно
40 лв ст. вода
180 лв моб. тел на мъжа ми, моя е мах. 50 лв. = 230 лв, домашен нямаме.
15лв. интернет
35-40 лв ток
разход за кола ~ 200-300лв. (горивото само слагам и то грубо), винетки, застраховки, ремонти по колата не ги смятам, защото не ги знам.
наем, кредити, ипотеки - нямаме
16 лв входна такса
40 лв градина + 25 лв танци + 25 лв английски за каката
~70 лв памперси за малката
20 лв държавна кухня за малката
стигнахме до храната, която въобще не бих могла да сметна, но ще се опитам грубо. Та значи пазарувам в Европа и пазара за зеленчуци и плодове. На два дни по 20-30 лв. (за всичко, меса, зеленчуци плодове, санитарни материали и т.н) значи идва ~ 375 лв средно.
Като тегля чертата се получава сумата от 918 лв. задължителен месечен разход.
Брей, то било по-мако от очакванията ми  Mr. Green

# 146
  • Мнения: 2 388

А какви други екстри са нужни за да стане животът нормален според твоите критерии?

Всеки според нуждите му, Един иска кино, театър, друг книги, трети - пътувания, четвърти - маркови дрехи, пети - незнам си какво, шести - иска  да си позволи всичките изброени пет преди това.
Аз лично съм доволна от живота си сега. Може и по-добре, но може и по-зле.

# 147
  • Мнения: 103
аз също смятам, че не е норамално доходите да ти стигат само за храна и режийните, кафе и вестник и излизане 1 път месечно (и да сме доволни от това). но дотук ни докараха не е само до изискване към работодателите за по-големи заплати. като се качваше петрола вдигаха всички цени и се опрадаваха с това. сега като поевтиня толкова, какво стана. едно голямо нищо Mr. Green малко извън темата стана като мрънкане. а къде останаха наистина киното, театъра, гости вкъщи, излзиане навън по-често, почивките.

# 148
  • sofia
  • Мнения: 8 945
От хранителните продукти: от шоколади, вафли, бонбони и пр. боклуци може да се спести
Шампоани, сапуни, паста за зъби - в Метро са на малко по-добра цена.
Определено храненето навън е по-скъпо от "домашното".
Незнам къв е тоя нет за 40 кинта месечно(някъде го видях), ама аз го плащам за 6 месеца накуп и ми излиза около 15 лв на месец. Кабелна нямаме (умишлено), тел. сметки мах. 30-40 лв, тока зимния сезон ми е около 200 лв. Изхранването на народа е около 100-150 лв седмично. Колата и идея си нямам колко "поема" - ама мъжа ми има 50 кинта за гориво месечно като служебен разход. Нямаме ипотека, вноска по заем 170 лв.
Всичко друго, ако се напъна ще го разпределя средно-месечно (дрехи, препарати, обувки, козметики) ама те се купуват като изникне нужда. А мъжо е много пестелив откъм дрехи.....със зор му подменям гардероба, аз козметика само парфюми, гримове и кремове не ползвам.
Значи около 1000 лв са режийните и храната.
Децата сега са на домашно отглеждане, но есента вече ще имаме вече и разход за училище и ДГ. Определено с по-големи деца се увеличават разходите.

# 149
  • София
  • Мнения: 903
Момичета, не мога да разбера, защо се учудвате на разхода за храна на Никол?
По-назад, написах, че и нашият разход е толкова- не повече от 350, като всяка вечер има месо, салата, предястие, за десерт суджук с джин-тоника Grinning. Мъжът ми на закуска си прави сандвич с филе и кашкавал, например. Аз закусвам с фреш или други плодове. На обяд има супа.
Разходите за цигари и пиене са повече от храната, ама това е друга тема, моля да не ми се препоръчва спирането им Laughing
И преди съм го писала: някои живеят за да ядат, а не ядат, за да живеят!



Аз не се смятам за човек, който живее, за да яде, но по-малко от 150 лв НА СЕДМИЦА за ядене не съм давала  последните 2-3 години. Много, ама наистина много ми е чудно как успявате да се вмъкнете в бюджет от 350 лв за ядене МЕСЕЧНО.  newsm78 Като знам какви са цените по магазините?  Дори да изключим алкохола, цигарите и други ненужни неща пак не мога да го докарам до по-малко от 150 лв на седмица.  Ето, преди малко купих 2 скумрии , 1.5 кг портокали и 1 пакет сол и отидоха 10 лв.  Като купя 500 гр кашкавал и 1/2 бучка сирене ето ти пак около 10 лв - а това е нещо, което изяждаме за една седмица.  Ако трябва да направя някакви груби сметки, то те биха изглеждали горе-долу така:

За седмица:
- пиле ( около 1.5 кг) - 7-8 лв
-телешко месо ( 11 лв за килограм) - около 4 лв
-свинско ( 9 лв за килограм) - около 3 лв
- ориз - около 1.5 лв ( половин пакет)
- плодове - на ден: 1 кг портокали ( 2.00 лв) + 1 кг мандарини ( 2.40 лв) + 1 кг ябълки (2.00лв) = 6.40 лв, т.е за една седмица отиват около : 7*6.40  = приблизително 50 лв за плодове
- кашкавал и сирене - около 10 лв
- риба - поне 6-7 лв
- картофи, гъби, чушки, грах, зелен фасул и т.н. за манджите -  около 15 лв
- за ядене на мъжа ми - 5 дни по 2-3 лв = около 15 лв
- за мен - 2-3 дни в седмицата по 4 лв = пак около 15 лв
- някакъв колбас ( по-често шунка) - 3-4 лв
- прясно мляко -  поне 5 пъти по 2 лв - 10 лв
- кисело мляко - всеки ден по 1 кофичка по 1.00 = 7 лв

Като сложа чертата излизат : около 150 лв.
 Месеца обикновено има 4 седмици, т.е. 4*150= 600 лв . Това е минимума.
Просто не мога да проумея как се побирате в бюджет за ядене 350 лв на месец ( освен ако нямате близки на село и те ви осигуряват месото , млякото и млечните продукти, консерви грах, зеленчуци и т.н.). Другия начин според мен е да ядете най-вече супички, чорбички, леща, боб, картофи и т.н.,  иначе как ще успеете с този разход незнам.  Не искам да приемате това като заяждане. Наистина би ми било интересно ако на някой му се пише да ми обясни от направената по-горе от мен сметка как може да се спести толкова, че да ми стигнат 350 лв на месец.

Общи условия

Активация на акаунт