Всяка вечер ли къпете бебето?

  • 11 976
  • 160
  •   1
Отговори
  • Мнения: 352
Знам ,че по принцип трябва да се къпе всяка вечер. Докато майка ми беше тук и я къпеше един месец, мъничката не е плакала въобще и и беше добре. От една седмица я къпем с тати, но плаче, защото ние сме неспокойни кой да полива, кой как да я хване. На 2 пъти и вода и влезе в устичката ,та настръхвам като дойде това време. Вече я къпем през вечер, а само я мия при смяна на памперса. Хем искам да я къпя всяка вечер, хем се страхувам и паникьосвам. Днес гледах едни клипчета за къпане, уж и ние така, ама си ме е страх.

# 1
  • София
  • Мнения: 5 079
Купи и възглавничка за къпане, на която да я слагате да си лежи спокойно и вие да поливате и да се закачате с нея. Ако я придържате е твърде вероятно да не и е удобно, или да усеща напрежението ви. Wink

# 2
  • Мнения: 62
Откакто се е родил сме пропуснали само два пъти, защото спеше много дълбоко и не исках да го будя.  Още малко като порастне бебчо, ще ви е по-лесно и на двамата с таткото. Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 12 554
Всяка вечер сме го къпали Калоян. Не бих си позволила моят страх да му се отразява по какъвто и да било начин.

# 4
  • Мнения: 96
карайте я малко по спокойно, все пак е ваше бебе, не на някой друг. нормално е, че се тревожите и ви е страх, ама все някой трябва да го
окъпе Heart Eyes
Е някоя вечер ако пропуснете не е фатално де ... Hug

# 5
  • Мнения: 6 390
каката всеки ден я къпех, сега бебето през ден къпя, не винаги с шампоан и съпун и двете така...
по спокойно, практика и пак практика ще оправи положението

# 6
  • Мнения: 521
Ами то и през вечер да го къпете пак ще ви е страх докато свикнете  Laughing .Но и аз мисля че с възглавничка или шезлонгче ще е по-удобно и за трима ви  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 537
както вече сте разбрали бебетата не са чак толкова крехки, не се притеснявайте.
и да и влезе вода в устичката не е трагедия, да пропуснете 1-2 дни пак не е трагедия.
Давайте по смело, а и сега се сетих, че моя приятелка каза че са купили възглавничка от морска пяна и къпят сина си който е на 40 дни супер спокойни.
Аз не съм имала нужда понеже от първия ден си я къпя сама, даже не дадох на бабите да я изкъпят за да свиквам сама.

Смели бъдете и бебо изкъпете !  Hug

# 8
  • Мнения: 194
Купи и възглавничка за къпане, на която да я слагате да си лежи спокойно и вие да поливате и да се закачате с нея. Ако я придържате е твърде вероятно да не и е удобно, или да усеща напрежението ви. Wink

Точно така.Шезлонгче също е добър вариант.Всеки ден се къпем от както се е родил.Е случвало се е и да пропуснем един-два дни,но не е фатално.И нашият бебчо в началото много плачеше и пищеше докато го къпем.Направо огласяше целия квартал CrazyНо сега никой не може да го изкара от водата ooooh!

# 9
  • Мнения: 2 447
От както се е родил го къпем всеки ден!Е случвало се е да проспунем,но като цяло къпем всеки ден!

# 10
  • София
  • Мнения: 1 476
Купи и възглавничка за къпане, на която да я слагате да си лежи спокойно и вие да поливате и да се закачате с нея. Ако я придържате е твърде вероятно да не и е удобно, или да усеща напрежението ви. Wink

това е много добра идея, така ще сте по спокойни и двамата, а и на бебчето е доста по удобно от неловки родите  Grinning
Антония си я къпем всеки ден, от 1 ден в нас си я къпя аз...то си е цяла спа терапия направо...гимнастики, къпане, масажи.. Heart Eyes
На нея и е много хубаво и не бих я лишила от това удоволствие, пък и си е един ритуал, който си чака всяка вечер, придобива навици от малко бебче  Peace

# 11
  • Мнения: 4 297
Къпя я през ден цялата, а я мия от кръста надолу при почти всяка смяна на памперса.
За нея къпането е един малък ад и не виждам защо да я тормозя ежедневно при това положение.

# 12
  • Мнения: 302
Откакто се е родил го къпем всяка вечер.Пропускахме единствено когато имахме ваксини защото вдигаше висока температура.

# 13
  • Мнения: 2 149
Хубаво са те посъветвали момичетата.Аз Йоана я къпех всеки ден,беше лятно бебе,отначало на мивката,беше много малка за ваничка(2100 гр ),после във ваничката слагаш си едната ръка под главата на бебето , с другата къпеш,ще свикнеш,дори няма да искаш помощ.Аз винаги сама съм си я къпала.Сега зимата през ден я къпя цялата,а подмивам след всяка смяна на памперса.Успех,и го давай по-уверено Hug

# 14
  • Мнения: 236
Абсолютно всяка вечер, с изключение на дните, в които и е правена ваксина. Не ме е било страх, даже много пъти и сама без таткото съм я къпала. Отпуснете се и мислете за къпането като за един изключително приятен момент на близост между вас, забавлявайте се. Това е моята препоръка Peace

# 15
  • Мнения: 805
Изабела съм я къпала всеки ден по съвет на педиатъра.
Сега, живот и здраве, ще къпя 2-3 пъти в седмицата пак по съвет на педиатър.
 

# 16
  • Мнения: 1 473
Синът ми не го къпе ме всеки ден. Главата му веднъж на седмица, а сега през зимата  веднъж на десет дни.
Мия го на мивката при смяна на памперса.
При къпането не го поливам с канче, а го мия с водата от ваничката и кисе, така той може да си играе с играчките във водата, а вода не му влиза нито в ушите, нито в устата.

# 17
  • Мнения: 325
Всяка вечер я къпем.Не се притеснявайте,никой не се е родил научен,с времето ще свикнете,само спокойно.

# 18
  • Мнения: 498
И двете си деца къпя всяка вечер,пропускала съм когато е слагана ваксина

# 19
  • София
  • Мнения: 1 535
Да, всяка вечер. Къпя си го сама. Повечето пъти само с водичка, 2 или 3 пъти в седмицата и с шампоанче.
Момичетата са ти казали - по-лесно е със шезлонг или стойка във ваничката.
И по-спокойно -  децата много усещат нервността на мама. За нас вече банята си е една игра и забавление, дано и за вас скоро стане така  Peace

# 20
  • Мнения: 2 334
До 10-я месец я къпех всяка вечер а сега през вечер  Peace

# 21
  • Мнения: 8 999
Всяка вечер къпя бебета, по-големи деца и себе си. Татко им също се къпе всяка вечер. Обикновено ние, по-възрастните, си взимаме по един душ и сутрин. И винаги при къпане ползвам сапун или шампоан за тяло. То иначе си е едно голо мокрене, а мазното и мръсното си остават по тялото.

# 22
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Ами аз все още го къпя всяка вечер, но без косичката.

# 23
  • Мнения: 542
бебетата е хубаво да се  къпят всяка вечер!вземете си поставка за къпане има такива с хавлия и бебето като лежи ще е по спокойно!а вие трябва да се успокоите!когато се роди дъщеря ми много се притеснявах за къпането,но когато се прибрахме,още от първия ден я къпех аэ и до сега не съм давала никой да я къпе,а тати естествено полива! Laughing

# 24
  • Мнения: 1 372
Всяка вечер я къпя. Просто се успокой и да и влезе малко водичка в устата или оченцата, не е фатално. Не превръщай банята в страх и смут, защото така и детето ще се стресира и после като по - голямо няма да иска да се къпи.

# 25
  • Мнения: 1 740
Мен в на4алото също много ме беше страх да капя малкия и по4ти 20 след като се роди майка и свекървата го къпеха, но като се престраших ве4е даже и сама го къпя. И аз зимата го къпя през ден.

# 26
  • Мнения: 27 524
Не, около 3 пъти седмично.
Малко бебе не се къпе всеки ден. Доста сме го коментирали този въпрос, ако ти се чете - поразрови се  Peace

# 27
  • Мнения: 71
Всяка вечер се къпем само съм пропускала дните в който са ни слагали ваксина.

# 28
  • Мнения: 285
До 11-ят месец ги къпех всяка вечер,а сега през вечер Peace.

# 29
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Къпем през вечер. Като беше по-малък - по-рядко го къпехме.

# 30
  • Мнения: 9 973
всяка вечер

# 31
  • Мнения: 306
Къпем се всеки ден задължително, смятам, че така се създават навици. Няма значение, че е зима, във вкъщи нали е топло, не си къпя детето на балкона я. Та нали и ние имаме нужда от всекидневен душ, не се къпя през ден защото е зима.
 А иначе по-смело, нали си е твопйто детенце, ще го усетиш Simple Smile Добре са те посъветвали за шезлонгче, ако не ти е анатомична ваничката.

# 32
  • Мнения: 411
Всяка вечер,освен в дните когато сме имали имунизация.
Не само от гледна точка на хигиената.
Мисля всяка вечер да го къпем,искам това да му стане навик.
Друго е когато си легнеш изкъпан,спи се по-леко и съня е по-хубав.
В началото беше малко изтормозено положението,но сега всичко е един безкраен купон
било то в банята или извън нея.С времето се свиква.

# 33
Всяка вечер го къпя.

# 34
  • ВАРНА
  • Мнения: 88
   Къпем го всяка вечер във ваничката, от месец мием главата през вечер, но косата му порастна много и скоро и тя ще всеки ден. А сутрин съблечен гол мием дупето направо на мивката всеки ден(мисля че така го калявам). За него това са особено радостни ритуали. Каката беше по същия начин.

# 35
  • Мнения: 9 776
Няма такива принципи, като да се къпе всяка вечер. Хубаво е, но не и задължително. Нашето го къпехме всяка вечер в началото, после започнахме през вечер, но понякога и в две последователни вечери - както дойде. Много му е хубаво и гледам да не го лишавам от това удоволствие. Действайте спокойно, не се панирайте, не претупвайте, ако вие сте спокойни, и бебето ще е спокойно. Пък то като ви усеща напрежението, нормално е да реагира по някакъв начин. Говорете му, пейте му, смейте се, а не: "Дай бързо сега тука водата, сапуна, давай, давай по-бързо, ще го изпуснеш, ще му влезе вода, чакай, сапуна..." и т.н. Ще се справите, няма начин просто Peace.

# 36
  • Мнения: 1 554
до скоро не пропускахме,като хвана студа последния месец,през ден го къпем,косичката 2 пъти седмично Peace

# 37
  • Мнения: 1 546
Всяка вечер, косичката сега зимата - през вечер. Wink

# 38
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
а вие всяка вечер ли се къпете ?!

# 39
  • Мнения: 1 629
Лятото всеки ден в коритото, а сега през ден в коритото, а на другия ден на мивката само до коремчето да му измия пишката и дупето. Peace

# 40
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Всяка вечер я къпех. Понякога се е случвало и сама да се оправям, че нашият татки често отсъства. Но си купих от ортопедичните ванички, които са на поставка. Много са удобни, детето си лежеше спокойно аз си го къпех. Накрая махам тапата и водата сама се изтичаше изплаквах с душа и готово.

# 41
  • Мнения: 89
Моето бебе изпада в дива истерия когато дойде време за баня. По съвет от друга тема започнах да го къпя на мивката където е много спокоен. Сега се опитваме да го свикнем във ваната защото на мивката е доста неудобно и изисква намесата на двамата с таткото. Може би ако предварително начертаете план кой какво прави по време на банята а по време на къпането му се усмихвате гукате и разсейвате може и да се получи. Според мен не е задължително да го къпеш всеки ден особено ако бебо се стресира. Даже според немската педиатрия е препоръчително максимум два пъти в седмицата.
Успех  Hug

# 42
  • Мнения: 19
ние се къпим всеки ден, но има и дни когато сме пропускали.
Понякога само я поливаме с вода без шампоани и разни такива
А главичката мием през 1-2 дена.
Но сега като лази се изпотява повече и немога да си предтсвя да не я измия.

# 43
  • Мнения: 6 713
Сега като ходи на ясла - всеки ден, иначе я къпехме през ден.

# 44
  • Мнения: 204
Задължително всеки ден тялото ,главето през ден.

# 45
  • Мнения: 748
не, излишно е. къпя ги 1 - 2 пъти в седмицата. Peace

# 46
  • Мнения: 153
Всеки ден го къпя- от глава до пети. Случвало се е да пропусна- ако спи или е болен.

# 47
  • Мнения: 955
До скоро го къпехме всяка вечер, но от както дерматолог ни посъветва го къпим през ден. Разбира се задължително мия лицето гушката, ръчичките и дупето сутрин и вечер Peace

# 48
  • Мнения: 494
Ние къпем почти всяка вечер, но в болницата ми казаха, че и веднъж на 2-3 дни е достатъчно стига да подмиваш дупето всеки ден. Не се шашкай

# 49
  • Мнения: 1 174
Не. В седмицата един два пъти. Все пак по 4-5 пъти на ден му мия дупето при смяна на памперс. Излишно е да го къпя накрая. На сутрешната смяна на памперса обтривам лицето, вратлето и ръчичките с памуче, напоено в топла вода, а дупето измивам в легенче. Не го разсъбличам целия, а само ританките махам и разкопчавам бодито. После намазвам с лосионче или олио. То това си е почти къпане, ама става по - бързо и не се притесняваш с ванички, кърпи и т.н.Когато детето е малко и не се цапа не виждам смисъл, а за удоволствието от къпането - като почне сам да седи във ваничката, ще го оставям да си пляска във водата ако му харесва и по 3 пъти на ден.   bath1

Последна редакция: ср, 28 яну 2009, 19:13 от rosy_bosy

# 50
  • Мнения: 2 374
Като бебе я къпахме всеки ден,сега през вечер цялата иначе дупето и мия всеки де без пропуск.

# 51
  • Мнения: 1 195
Не го къпя вечер, защото иначе няма заспиване. ooooh!
Къпим се на обяд. А дупето мия на всяко сменяне на памперса  Peace
Флавата сега я мия през ден два, иначе през лятото се къпехме всеки ден че понякога и по два пъти Simple Smile

# 52
  • Мнения: 2 013
Да,всяка вечер я къпем.

# 53
  • Мнения: 6 443
До 7-8 месец всеки ден(но хванахме и лятото през този период).
Сега косичката я мия 1 на седмица.Дупето всяка сутрин.Тялото през 2-3 дни. Peace

# 54
  • Мнения: 200
До три месеца  вечер я къпех цялата , а сутрин без главата, след това само вечер и вече е през вечер .

# 55
  • Мнения: 46 572
... Като новородено къпехме през 1-2 дни, ежедневното къпане маха естествения защитен слой и кожата става податлива на възпаления.

Като порасне и заякне детето, започне да се цапа, поти и пипа всичко, тогава къпането става всекиднвено.

Не го разбирам това 1-2 годишно диване, цялото овъргаляно в мърсотията навън, вечер да си легне некъпано, а бебето на един месец, чиято кожа до сега не е виждала въздух и то цял ден си е лежало в чистото си креватче/количка, да се къпе задължително.

Само да кажа, че в началото по стар български обичай го превехме всеки ден, докато кожата й започна да става на сухи участъци, уплашени, че е алергия отидохме при педиатърката, която даде съвета за разреждане на къпанията, както в е белите страни.

а вие всяка вечер ли се къпете ?!

Да.
Но пък и всяка вечер пия ракия, щом караме на на принципа, както аз, така и детето - дали и на нея да давам Thinking



# 56
  • Мнения: 37
  Ние не сме пропускали баня никога от както се е родила..., но за нея винаги е било голям кеф и нямаме реакций....инъче и аз бих се позамислила... Grinning

# 57
  • На топло...
  • Мнения: 584
Не! 

# 58
  • Мнения: 1 763
До 5 месеца го къпех през ден-два. Беше ме страх да не му направя някакви кожни проблеми, за които бях прочела, че е възможно да се получат при ежедневно къпане. После дойде лятото, той започна много да се поти и започнах да го къпя всеки ден. Вече е голям и естествено има ежедневни бани, но косата мия през ден-два.

# 59
  • Мнения: 5 577
Ние къпем всяка вечер, с една цел - да се измори и да заспи.

# 60
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
До 5-я месец къпах всяка вечер,след това по 1-2 пъти в седмицата

# 61
  • Мнения: 292
От първия ден я къпя всеки ден и то сама  Cry, но се свиква и с всяко къпане ще ставате все по уверени. Най важното е да сте спокойни, инаЧе бебо го усеща всиЧко.
Успех  smile3525

# 62
  • Мнения: 1 233
Всяка вече я къпя и досега. Наистина имаше и при нас един период н аголям рев в началото, но той премина. Беше за около месец.

# 63
  • Мнения: 15
Ние къпахме бебка всяка вечер до 7-мия месец и после почнахме през вечер, защото е и зима. Е, дупето го мия всяка вечер защото инъче се обрива, но по принцип съм забелязала, че като я изкъпем се отпуска много бързо и по- бързо заспива.

# 64
  • Мнения: 2 658
Иzобщо не се притеснявай, къпи си я спокойно преz ден, че и по рядко. Ежедневното миене инче при смяна на памперс само с вода е напълно достатъчно. Не само, че нищо нама да му стане на детето, ако пропуснеш, ами даже по_добре така. Не виждам смисъл от всекидневно къпане с коzметика. Баткото така го сапунисвах.. сега ме е яд.
С практиката ще свикнете, спокойно.

# 65
  • Мнения: 31
до 6-тия месец го къпехме всеки ден, сега ве4е запо4нахме да пропуснаме банята през ден

# 66
  • Мнения: 1 322
До 2г. съм си го къпала всяка вечер.

# 67
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 059
Да , защото това е най-голямото удоволствие за него и баща му  Peace

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 10 828
Да,но сега ако имам бебе и то зимно бих къпала през 1-2 вечери.

# 69
  • Мнения: 185
Майка ми беше тук седмица, после поехме щафетата двамата с таткото  Mr. Green. Малкият се скъсваше от рев първите два месеца, сега е щастлив, даже гука в коритото. И не се шашкай - аз изпитвах ужас да не го изтърва във водата, затова го държеше мъжа ми. За сметка на това аз няколко пъти му напълних очички и ушичките на горкото дете с вода, докато свикна. Е оцеля! Къпем всяка вечер, защото след баня спи по-добре (съответно майка му също), но когато ходим на вечеря в свекърва ми например - пропускаме.
Hug. Само се успокой и всичко ще се нареди. Успех!

# 70
  • Мнения: 7 474
В началото всеки ден, после разредих.
Но си я къпех сама.

# 71
  • Мнения: 121
До 6-ия месец го къпахме всеки ден.После започнахме през ден, защото е зима и малко ни е страх да не настине.Иначе всяка вечер си му правим тоалет:дупе, ръчички, личице.То си е почти къпане само дето ме му мокрим главата.И по-смело го давайте! Peace

# 72
  • Мнения: 90
Къпя си я сама всяка вечер, с изключение на дните с ваксина или ако сме излизали и сме се забавили вечерта и на нея много й се спи, тогава само я сапунисвам набързо и изплаквам. Иначе е една игра и забавление във ваната:), особено с пяната и подвижния душ-обожава да я пръскам с него и да се опитва да "хване " водата. Притеснявах се само първия път, когато с таткото трябваше да я изкъпим-на втората вечер в къщи,ама оттам нататък нямах притеснения-ваната ми е анатомична и много удобна за малко бебче. А от месеци я къпя сама, щото таткото закъснява обикновенно за тази дейност. Така че -смело!

# 73
  • Мнения: 9 814
От раждането та до сега къпя дъщеря си всеки ден.
И аз и съпругът се къпем всяка вечер, защо да "лишаваме" детето от това?!

# 74
  • Мнения: 2 110
До година и няколко месеца я къпех всеки ден. После разредих общото къпане, но дупенцето мием дори няколко пъти на ден !

# 75
  • Мнения: 6 274
Отдавна вече не...  Naughty
Когато е по-мъничко бебето - да, но след годинка...

# 76
  • София
  • Мнения: 2 227
От раждането та до сега къпя дъщеря си всеки ден.
И аз и съпругът се къпем всяка вечер, защо да "лишаваме" детето от това?!
Peace
Ние сме на същия принцип.

# 77
  • Мнения: 1 447
До годинката къпах всяка вечер,след това в зависимост от сезона.Зимата през вечер,две,а през останалото време всяка вечер.

# 78
  • хасково
  • Мнения: 378
От деветия месец го къпем 3 пъти седмично,страхме е защото е студено да не се разболее,иначе до тогава всеки ден.

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 23:05 от stankova82

# 79
  • Мнения: 40
До годинката къпах всяка вечер,след това в зависимост от сезона.Зимата през вечер,две,а през останалото време всяка вечер.
да и ни така  Peace

# 80
  • Мнения: 83
Да, един път пропуснах и видях видима разлика в поведението му, моето сърце обожава банята, може би ако плачеше докато се къпи, нямаше да му направи впечатление.

# 81
  • Мнения: 189
                             Засега я къпя 3 или 4 пъти седми4но ,през останалото време само я минавам с мокър
                             паму4ен тампон и олио и съответно всекидневно миене на дупето.Бебетата няма от какво да се цапат.
                             Пък и си е студено.

# 82
  • Мнения: 57
До 40-я ден къпехме бебчо всеки ден, след това - през ден. Но лятото я къпем почти всеки ден, пък и на нея й харесва. Simple Smile

# 83
  • Мнения: 1 800
Не е необходимо толкова малки бебета да се къпят всеки ден.  Какво им се цапа, а от ненужното миене кожата им изсъхва. Като порасне детето, започне да се цапа и рови по градинките тогава е необходимо по- често къпане.

# 84
  • Мнения: 3 869
Малките бебета определено няма от какаво толко да се измърсят  Laughing
При нас обаче къпането вечер е част от ритуала водещ към нощния сън. Игри-къпане-масаж-кърмене-песничка и... ами вече е заспал дотогава  Grinning
Няколко пъти сме прескачали къпането или масажа (и песничката), когато е бил страшно изморен и почти заспал от дневни преживелици.

(до момента го къпем само с вода, не пазнава сапуни, гелове и пр., масажът правим с преварен зехтин)

Последна редакция: чт, 05 фев 2009, 21:37 от Meg!

# 85
  • Мнения: 4 784
Къпем го почти всяка вечер. Първо, че е удоволствие за всички ни, най-вече за него, а и по това усеща, че наближава времето за вечерния сън, т.е. къпането е като ритуал към приспиването и ако това не ни доставяше удоволствие, в никакъв случай нямаше да му го натрапвам на всяка цена. А и още повече, че в много европейски страни всекидневното къпане на бебето е отдавна заклеймена практика.

# 86
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 336
До 1 годинка всеки ден, после малко разредихме.

# 87
  • Мнения: 141
Всчка вечер се къпем,няма лабаво Wink!Кеф му е на детето,а и на мен ми е удоволствие!Не сме пропускали!Опитах една вечер,че бях адски уморена,но бебо си иска банята и това е! newsm37И наистина си е ритуал преди сън.Гимнастика, баня , масаж , кърмене и сме готови за сън!

# 88
  • Мнения: 660
До 1 вата му годинка всяка вечер,след това само телцето всеки ден а косата на 2,3 дни дори.

# 89
  • Мнения: 1 485
До навършването на 1 година-всяка вечер,после през 2-3,но вечерния тоалет-и до днес Peace

# 90
  • София
  • Мнения: 1 139
Отскоро започнахме да го къпем през вечер.
Преди това всяка вечер Peace

# 91
  • София, в момента в любимото ми село Железница
  • Мнения: 1 726
До 1 вата му годинка всяка вечер,след това само телцето всеки ден а косата на 2,3 дни дори.

 Peace

# 92
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Абсолютно всяка вечер го къпем целия. Това си е ритуал и му помага да се чувства сигурен и да заспи спокойно.

# 93
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Не съм къпала всяка вечер, нито като бебе, нито сега и не съм забелязала да й липсва банята.

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Всяка вечер без пропуск.Поне до сега е така.тя се чувства добре , отпуска се , на мен не ми пречи 

# 95
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Намирам за естествено бебето да  бъде къпано всяка вечер, не само от хигиенна гледна точка. Мои наблюдения са че е по-спокойна след баня

# 96
  • Мнения: 165
До деветия месец някъде къпех всяка вечер, сега не. Мия от кръста на долу сутрин и вечер, а къпя три пъти седмично. Лятото може би няма да пропускам.

# 97
  • Мнения: 80
И ние се къпем всяка вечер ,само когато имахме ваксина не сме се чипкали.Аз от втория месец си го къпя сама ,в началото ме беше страх,но свикнах и сега банята за бебо е едно истинско удоволствие,а и като е къпан ми заспива по лесно,защото водата го отпуска Peace

# 98
  • Мнения: 63
Лятото - всяка вечер. Зимата - през ден, а всяка вечер мием дупето.

# 99
  • Мнения: 1 305
И ние изпитвахме голям страх в началото да  къпем дъщеря ни, но с течение на времето свикнахме. Къпехме я всяка вечер, много рядко сме пропускали.

# 100
  • Мнения: 405
След като навърши 1г. я къпя през вечер.

# 101
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
Вече е на 2 години и половина и все още я къпем всяка вечер и така ще е за напред. Себе си къпя всяка вечер, детето защо да не го къпя  newsm78
Под къпане разбирам душ, а иначе косата мием два пъти в седмицата.

# 102
  • BG
  • Мнения: 2 217
Вече е на 2 години и половина и все още я къпем всяка вечер и така ще е за напред. Себе си къпя всяка вечер, детето защо да не го къпя  newsm78
Под къпане разбирам душ, а иначе косата мием два пъти в седмицата.

И аз така разсъждавам и затова къпя сина си всеки ден - не ми тежи, а и той спи по-спокойно (много обича да го къпя) !  Peace

# 103
  • София
  • Мнения: 17 592
Като съвсем малко бебе се е случвало да пропуснем.
Но от как стана на месец - 2 - всяка вечер.

# 104
  • Мнения: 770
Досега не сме пропускали къпането!Крисито от новородено много обичаше да се къпе и вече усеща като наближи времето!Даже някой път като е много нервна и почва да се захласва от рев я къпя и се кротва!

# 105
  • Мнения: 805
 newsm78
Ясмина е на 10 дни и заради пъпа, който още не е зарастнал не е къпана истински. Имам впредвид във ваничка. Само я забърсваме, така да се каже, с мокра памучна кърпа.
Така ни е посъветвала акушерката, която идва вкъщи.
По нататък обаче също няма да къпя всеки ден.
Докато не започне да се цапа!

# 106
  • Русе
  • Мнения: 86
През лятото къпехме дъщеря ни всеки ден.
Сега като е по-студено редуваме къпане с косата и миене без.

# 107
  • Мнения: 212
Би било добре да се къпе мъничето всяка вечер, поне моето бебе много обича водата и му действа успокоително, но аз го къпя 5 дни в седмицата, понеже таткото отсъства през останалото време и аз сама не мога, за което съжалявам, че отнемам на Криси удоволствието от вечерната баня!

# 108
  • Мнения: 961
Да, всяка вечер го къпя, като главата мия през ден. Много се радва на банята и не виждам защо да му отнемам това удоволствие.

# 109
  • Мнения: 471
все още го къпеме всяка вечер
и като малък беше така

# 110
  • Мнения: 681
Да,всяка вечер я къпя.Не се притеснявайте,защото децата усещат когато родителите са напрегнати или нервни и се изнервят и те  Peace

# 111
  • Мнения: 306
и ние къпем детето всяка вечер, не сме пропускали за два месеца и половина. на бебка й подариха шезлон за къпане, много е удобно с него- няма шанс да влезе вода нито в устата, нито в ушенцата, така че нашето спасение е това.
въпреки че имам една приятелка в Германия, която доста се зчуди, че къпем детето всяка вечер. там им казвали, че два пъти седмично зимно време е достатъчно  Shocked ...

# 112
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Вече е на 2 години и половина и все още я къпем всяка вечер и така ще е за напред. Себе си къпя всяка вечер, детето защо да не го къпя  newsm78
Под къпане разбирам душ, а иначе косата мием два пъти в седмицата.


И при нас е така Peace

# 113
  • София
  • Мнения: 3 249
да, и двете деца Simple Smile

# 114
  • Мнения: 2 172
Не я къпя всеки ден.През ден с коса,с всичко.Отнема ми точно 2 минути,права в банята с душа.
Иначе си я мия всеки ден  Peace

# 115
  • Мнения: 164
Ние я къпем всяка вечер, но ако се пропусне един два пъти не е фатално.

# 116
  • Мнения: 594
Малкия все още го къпем всяка вечер, но само с водичка (косата и тялото със сапун на няколко дни - веднъж), а на каката всяка вечер - вечерен тоалет задължително.  Peace

# 117
  • Мнения: 2 960
тялото всеки ден,косичката през ден/два Peace
Къпя в коритото ,изплаквам с душа.Нямам проблеми-малкия обича да се къпе.

# 118
  • Мнения: 233
въпреки че имам една приятелка в Германия, която доста се зачуди, че къпем детето всяка вечер. там им казвали, че два пъти седмично зимно време е достатъчно  Shocked ...
Така е не само в Германия, но и в доста Западно-европейски страни, да не кажа всички. От дерматологична гледна точка не е препоръчително за бебенцата да се къпят всяка вечер! Не оспорвам фактът, обаче, че на тях много им харесва да се плацикат. Simple Smile

Отдавна вече не...  Naughty
Когато е по-мъничко бебето - да, но след годинка...

Каква е логиката на това твърдение (ако съм те разбрала правилно)?  newsm78
Докато бебето си стои кротко и мирно в леглото (изключая случаите на бебенца с рефлукс, които много повръщат), то нито се поти, нито се цапа - защо трябва да се къпе всеки ден? После като почнат да пълзят и ходят, да ровят къде ли не - тогава, според мен, трябва да се къпят всеки ден.

Между другото, по този въпрос има вече доста темиooooh!  Tired

# 119
  • Мнения: 276
Не.През вечер.

# 120
  • Мнения: 224
Живея в Германия и тук препоръката на педиатрите е бебето да се къпе веднъж седмично. Използването на сапуни, шампоани и гелове  не се препоръчва до 1 година. Кожата на новороденото е много нежна и се изсушава ненужно от всекидневното къпане и миещи препарати.
Дъщеря ми е на 8 месеца и я къпя и до сега веднъж седмично само с вода. Всеки ден обаче и мия ръцете, лицето и дупенцето също само с чиста вода. Кожата и косата и са перфектни и никога не е имала зачервяване или друг кожен проблем.
Когато започне да се търкаля навън, ще се цапа повече и тогава цялостното къпане ще е по-често.
Всекидневната баня на новородените  в България е една обременяваща родителите традиция. Първоначално се събира едва ли не цялата рода да къпе бебето вечер.

# 121
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
blabla7 добре го е написала. И тука в Канада не препоръчват да се къпе бебето всяка вечер. Ако все пак го правим - сапунче само 2 пъти седмично. Популярно е къпането с гъбка - по гънчиците на вратлето, ръчичките, лицето.
Аз специално къпя моята бебка всеки ден, защото като плаче много се поти. Иначе бих следвала съветите на педиатрите тук.

# 122
  • Габрово
  • Мнения: 1 330
Всекидневната баня на новородените  в България е една обременяваща родителите традиция. Първоначално се събира едва ли не цялата рода да къпе бебето вечер.

Да, но тук почти във всеки пост се изтъква, че на мамите не им тежи къпането на бебето всеки ден и някак излиза, че тези, които не къпем ежедневно децата го правим от мързел  Rolling Eyes

Аз също живях в Испания и там още с раждането само позабърсват детето и веднага ти го дават. За трите дена в които бяхме в болницата го взимаха веднъж на ден за тоалет, който траеше няма и 5 мин. и ни ги връщаха некъпани, но ароматизирани. Имах чувство, че са ги забърсвали с ароматни кърпички   Grinning

# 123
  • Мнения: 1 919
Къпя всяка вечер, нещо като ритуал преди лягане е при нас-пробвах да не го изкъпя...не искаше да спи, изкъпах го и заспа-така, че не пропускам банята.

# 124
  • Неизживени спомени
  • Мнения: 488
Къпя всяка вечер, нещо като ритуал преди лягане е при нас-пробвах да не го изкъпя...не искаше да спи, изкъпах го и заспа-така, че не пропускам банята.
И при нас е така Peace Не иска да заспи и си сърди, ако не го изкъпя

# 125
  • Мнения: 1 910
Нас ни съветваха да не го къпем всяка вечер първата годинка. Децата с проблемна кожа на 3-4 дни ги къпят във вода. Това изключва миенето на дупето. В дните на некъпане изтриваш с мека, памучна кърпичка. Първо очички, личице, ушички, вратле, мипнички, коремче, гръбче...май такава беше последователността. Simple Smile
Така, че ако пропускате вечер не е фатално, а е по западно европейските разбирания за къпане.  Wink

# 126
  • Мнения: 312
Да, всяка вечер го къпя, като главата мия през ден. Много се радва на банята и не виждам защо да му отнемам това удоволствие.
newsm10.Само когато и слагаха ваксините не съм я къпала

# 127
  • Мнения: 82
Да, абсолютно всяка за сега, пък после ще видим,както каже педиатъра.А да, пропускаме когато сме с ваксина.

# 128
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 315
Къпем бебка всяка вечер,но не ползваме сапун и шампоан, а много качествено олио(не за готвене ,разбира се) за ваната, защото другите продукти я изсушават.

# 129
  • Мнения: 1 132
НЕ, къпех 1-2 пъти седмично само с вода, по съвет на акушерката, която ни наблюдаваше след раждането.

# 130
  • Мнения: 164
Къпем я всяка вечер - харесва и  Simple Smile

# 131
  • Мнения: 212
До навършване на 4я месец къпехме всеки ден, сега вече през ден. Интересно, че в другите страни се къпе 1-2 пъти седмично, и аз мисля, че малко попрекаляваме с къпането. Синът ми не плаче докато го къпем, но после с обличането много се изнервя и страшно почва да пищи.

# 132
  • Мнения: 133
Къпя всяка вечер, нещо като ритуал преди лягане е при нас-пробвах да не го изкъпя...не искаше да спи, изкъпах го и заспа-така, че не пропускам банята.
Peace И при нас е ритуал преди заспиването.

# 133
  • Мнения: 645
къпем се всяка вечер

# 134
  • Мнения: 617
всяка вечер, само когато беше болен имаше температура - не сме го къпали

# 135
  • Мнения: 12
Каката беше лятно бебе и я къпахме всяка вечер докато се застуди около 4-5месеца.Бебка сега е на 2м. и 5дена и досега не сме пропускали.И двете много обичат къпането Laughing

# 136
  • гр.София
  • Мнения: 380
По принцип всяка вечер, но днес сме самички с дъщеричката ми и ще го пропуснем. При нас таткото е главният теляк, аз не мога да я удържа/имам проблеми с гърба и кръста/. По-добре да си легне некъпана, отколкото да рискувам да я удавя.

# 137
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Почти до навършването на годинка-всяка вечер.След това през вечер.Е,лятото пак всяка вечер.

# 138
  • София
  • Мнения: 1 185
Всяка вечер, но ако бебето е неспокойно може и да пропуснете! Опитайте да смените позата или да сложите възглавничка, така че да ви е по-удобно и да излезете от рамката на досегашното къпане, това може да успокои и вас!

# 139
  • Мнения: 374
До 8-мия месец я къпехме всеки ден, сега през ден цялата, а в останалите случаи мия ръце, лице, крачета и дупе, само без косичката. Като се затопли, пак почваме всеки ден.
Иначе купете възглавничка, ще ви е по-удобно. Разберете се кой какво ще прави по време на банята, кой ще държи детето, кой ще полива, и т.н. Нашите роли с таткото са все едни и същи, всеки си знае работата, и така става лесно . Банята се превръща в приятно занимание и за нас, и за малката.

# 140
  • Мнения: 753
Още го къпем всяка вечер, то и той си търси банята, ритуал си му е. Първо, ако можете, се успокойте. Бебетата не са толкова крехки Simple Smile
ако може по-смелият от вас да се научи да я прихваща - по мои спомени мъж ми го хващаше така - с длан върху раменете, а надолу ръката му гърба. Не сме го оставяли да кисне във водата. Просто той държи, аз поливам и после го обръщакакто се хваща да му миеш дупето - през гърдичките и раменете и аз поливам гърба. Главичката миеше отгоре и напред с цяла шепа бързо минава, изплакването бързо се прави. Ние се обучихме от майка ми.
Вижте и водата да не и е гореща - има един начин - потопяваш лакът и усещаш как е- да е поносимо. Може и с термометър. Трабва и в банята да не е студено.
Успех, не се отказвайте! Говорете и нежно докато я къпете. То тя може да си е ревала и от друго - изнервена, гладна и т.н - те вечер са си раздразнителни, уморяват се. Някои пробват да къпят през деня.

Докато са малки аз знам, че банята е кратък ритуал, особено зимата кисненето не е много желателно.
Забравих да кажа, че аз натривах със сапуче докато мъжът ми го държеше.

Пиши какво е станало Wink

# 141
  • Мнения: 423
Само каката е къпана всеки ден доста дълго време. Баткото не е, а сега и малката не я къпем всеки ден. Общо взето през зимата къпането им не е ежедневно, докато през лятото може да е и по няколко пъти на ден.
А иначе, добре е да се съобразявате и с бебето, има бебета, които обичат водата, други - не чак толкова. Ако плаче и не ù е добре, не е трагедия и два-три пъти в седмицата да я къпете. Ако обаче неспокойствието ù произтича от вашия страх... ми опитайте да сте по спокойни. Разгледайте, има много неща, които улесняват къпането на малкото човече (анатомични корита, възглавнички, шезлонги и т.н.), изберете това, което мислите, че ще вие е най-удобно на вас и на бебето и къпането ще се превърне в приятно занимание.
И все пак по-смело, бебетата не са от стъкло.

# 142
  • София
  • Мнения: 1 891
    Къпя го всяка вечер не за друго, а защото сам си иска банята и мн трудно заспива без баня. Към 8 вечерта почва да помрънква и ако се ослушвам, децибелите переодично се повишават, докато не ми писне и стана да приготвям ваната. Човече на 4 месеца, пък с характер.  newsm78
  Иначе - 2 пъти седмично със сапун и шампоан, останалите дни - само с водица. И явно на моя бебок 37 гр. са му малко, защото го къпя на 39-40 и му е много добре. Първоначално след родилното стриктно мерех водата да е 37 градуса, то горкото се скъсваше от рев.  ooooh! Сега е голям кеф.  Wink
  П.С. И на мен тия фамилни събрания вечер около коритото на новороденото винаги са ми били смешни.  Joy А уж интелигентни хора.  newsm78

# 143
  • София
  • Мнения: 2 508
Къпя я през ден цялата, а я мия от кръста надолу при почти всяка смяна на памперса.

 Peace

# 144
  • Мнения: 9 461
Да,всяка вечер я къпем.

# 145
  • Мнения: 15 379
От както е роден Тео, го къпем всяка вечер.

# 146
  • Мнения: 199
И нашето дете го къпем всяка вечер.Освен при изключителни случаи-ако е твърде уморена или пък ние много сме закъснели...Но тъй като имаше чувствителна кожа в началото и и се появяваха червени петна понякога я заведохме на кожен,който каза,че в началото може и да не всекидневно,а през ден.През останалото време трябвало да се поддържа перфектна хигиена.Но вие по-добре се отпуснете и се наслаждавайте.Къпането,както и всичко друго трябва да бъде удоволствие!!! Hug

# 147
  • Мнения: 790
През ден.

# 148
  • Мнения: 209
през вечер

# 149
  • Мнения: 354
Всяка вечер, понякога пропускам косата, но като цяло сме редовни!

# 150
  • Мнения: 262
дъщеря ми я къпех всяка вечер до четвъртия месец, после само с водичка съм я обливала вечер и през два дена с шампоан и сапун

# 151
# 152
# 153
  • Мнения: 789
Да,всяка вечер.

# 154
  • Мнения: 1 103
До годинка я къпех всяка вечер ,след това започнах да пропускам.

# 155
  • Мнения: 13
И аз до годинка го къпех всяка вечер, а след това през ден...

# 156
  • Мнения: 107
Да всяка ве4ер се къпем като през ве4ер мием главата.Много му харесва а за мен не е трудност.

# 157
  • Мнения: 1 691
Откакто се е родил, го къпя през ден. През лятото - всеки ден, през зимата понякога се случва и веднъж на 3 дни.

# 158
  • Мнения: 982
Когато беше бебе, го къпех всеки ден.
Сега отчитам това като грешка.

# 159
  • Мнения: 270
Всяка вечер.Но се се случвало 1-2 пъти да прескочим,понеже спи.

# 160
  • Мнения: 1 558
Къпя я през ден цялата, а я мия от кръста надолу при почти всяка смяна на памперса.
И аз Peace

Общи условия

Активация на акаунт