Кисело мляко в домашни условия с продукти от магазина

  • 46 190
  • 107
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 3 816
Пипи , маята я купих от едно малко павилионче на Женския пазар, като се подмине ул. Симеон посока Сливница се пада от дясната страна. Peace
краставичка , ето една тема за приготвяне на кисело мляко и сирене в домашни условия.  Hug

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 17:43 от Гелева

# 46
  • Мнения: 799
И аз мисля да пробвам - с Фибела 3% и Роса 3% прясно и Сердика 2% и Елби 2% кисело.
Но имам няколко блиц въпроса по технологията:
1. След като сложа закваската в бурканите и ги увия в одеало, мога ли да ги сложа до/върху парното, за да ги поддържам топли?
2. След 3-4 часа (преди да пъхна бурканите в хладилника) мога ли да разбера дали съм успяла или дали трябва да изчакам още малко?

# 47
  • Мнения: 127
Пипи, напиши рецептата за подквасването в тенджера под налягане, моля.

слагаш в тенджерата 1 пръст вода, държиш я на котлона докато се отвори винтила, после я махаш от котлона и я оставяш затворена за 20-тина минути. после я отваряш, изсипваш водата и нареждаш вътре бурканчетата с прясното мляко и закваската. затваряш я херметически и я оставяш някъде където да не се друса или размества за 5 часа. после се слагат на хладно бурканчетата.

А сигурна ли си, че био млякото не е било развалено?

в срок на годност си беше, то нямаше лош вкус, просто доста сладникав и изкуствен.

краставичка, кажи за Росата после. аз мисля, че е хубаво мляко и се надявам, че не станаха хубави, защото беше ниско маслено. ама... така е като блея като пазарувам Simple Smile
иначе за мен Елби е по-добро от Елена, но като цяло и двете са добри и що годе истински.

# 48
  • Мнения: 187
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

 БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!

а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug



За кое БИО мляко става въпрос ? Ние купуваме едно такова със зелен надпис БИО. Пише, че  от Троянския балкан са кравите, а инече го квасят в Мало Бучино. Това мляко ли не сте харесали, защото ние го купуваме вече повече от 2 години и го намираме за добро и имащо много по-различен вкус от другите кисели млека.

# 49
  • Мнения: 2 132
мдааа...
ето и резултатите Simple Smile

 БИО млякото от немски крави - отврааааат!!! и самото прясно мляко и киселото, имат ужасен вкус... на нещо изкуствено... не мога да го определя по-точно, сладнее и има странен аромат. не знам немските био крави ли са дефектни или снасят сухо мляко... възмутена съм!!! все пак има етикет БИО, и е 2 пъти по-скъпо!

а мъжо каза да не съм посмяла да дам БИО мляко на детето.
надявам се да ви е от полза Hug




За кое БИО мляко става въпрос ? Ние купуваме едно такова със зелен надпис БИО. Пише, че  от Троянския балкан са кравите, а инече го квасят в Мало Бучино. Това мляко ли не сте харесали, защото ние го купуваме вече повече от 2 години и го намираме за добро и имащо много по-различен вкус от другите кисели млека.
Не. За едно немско прясно мляко става въпрос.

# 50
  • Мнения: 799
Сега подквасих прясно мляко Верея 3% с Елена 3,6% и биволско на Бор Чвор 7%. Като за първи опит направих 2 бурканчета от детски храни и ги набутах в термочантата на детето  Mr. Green. Към 12 ще видя какво е станало (ще са минали 4 часа).

# 51
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
НОВ ЕКСПЕРИМЕНТ  Peace


Продължавам с прясно мляко ФИБЕЛА - 3 % и 4 кисели млека. Технологията съм я описвала в темата вече няколко пъти.


1. НА БАБА 4.5%



Признавам си, че от този резултат останах изумена. Това мляко се подкваси чудесно, в двете бурканчета ( а направих и 3ти голям) резултатите бяха - МНОГО ГЪСТО, без суроватка, сякаш е пълно със сгъстители. Да, ама не. Прясното мляко е купешко, а полученото кисело мляко бе досущ като в кофичката. До този момент, при всичките ми експерименти ,не бях открила толкова гъст и хубав продукт на домашното заквасване  Peace

Консистенция - отлична, липса на суроватка
Киселост - отлична
Гъстота - отлична, стегнато, не се разпадна в лъжичката

2. ГЕРМА 3.7%

Това мляко също ме очуди. Целенасочено употребих за закваска мляко, което бе с 20 дни по-старо от срока му на годност. На вкус млякото от кофичката бе добро, даже не киселееше. Резултатът - отново добро мляко. На вкус даже не бе особено кисело.

Консистенция - добра,  със суроватка в умерени количества.
Киселост - не особено кисело.
Гъстота - относително не много гъсто


3. БОР ЧВОР 2 %

Много добър продукт.

консистенция - чудесна, почти без суроватка
киселост - отлична
гъстота - отлична

4. ПЪРШЕВИЦА 2%


Трябва да си призная, че тази пършевица с по-слабата масленост се подкваси страхотно добре за разлика от 3.6%, която я квасих в домашно краве мляко. И на вкус и на вид си стана много добре, единствено киселата жилка не е на високо ниво, т.е. да е приятно лека, а по-скоро липсваща
консистенция - много добра, с малко суроватка
киселост - средно
гъстота - много добре

Изводи: от този експеринет си открих един от моите фаворити, с които занапред ще си подквасвам киселото мляко.
Установих, че 2% млека си имат достатъчно бактерии, за да направят чудесен продукт в домашни условия, та даже твърдя, че са с по-добър резултат от млеката от 3.6%  Wink


# 52
  • Мнения: 799
И аз да се отчета:
1. прясно Верея 3% + кисело Елена 3,6% = става. Полученият резултат е същия като оригинала в кофичката.
2. прусно Верея 3% + биволско кисело Бор-чвор 7% = горе-долу. Оригиналът в кофичката е по-сметанов, моето производство е като по-гадничка сметана. Иначе на гъстота е ОК.
Термочантата на детето свърши чудесна работа, а пък събира и 4 булканчета от детски храни.

И да попитам: целта на експеримента нали е да видим кои продукти са годни за употреба, и кои не?

# 53
Момичета, пробвайте с новото био прясно мляко, заквасено с био кисело. Ама не с онезе UHT, на които всичко им е избито и кьорава бактерия няма остатала жива. Вчера си купих прясно млако. Малко е кофти, че е само с пет дни срок на годносто ама за мен тома е гаранция, че е истинско и няма консерванти. Сега ще направя опит и аз да квася, въпреки че в  кухнята съм като в музей Stuck Out Tongue.

# 54
  • Мнения: 187
Момичета, пробвайте с новото био прясно мляко, заквасено с био кисело. Ама не с онезе UHT, на които всичко им е избито и кьорава бактерия няма остатала жива. Вчера си купих прясно млако. Малко е кофти, че е само с пет дни срок на годносто ама за мен тома е гаранция, че е истинско и няма консерванти. Сега ще направя опит и аз да квася, въпреки че в  кухнята съм като в музей Stuck Out Tongue.

Аз също мисля, че това е добра идея. Трябва да имате впредвид, че българското квасено краве мляко не е гъсто и не е много плътно. То е с по-лек вкус и не плътна консистенция, също така нормално  се отделя суроватка . Това го казвам, защото от години съм набюдавала как се кваси в домашни условия и какво се получава при квасене на краве мляко от крава с домашна закваска. Под домашна закваска разбирам такава, предавана от баба на баба, от съседка на съседка  в селото. Както писах по-горе от повече от 2 години в къщи ядем само БИО кисело мляко със зелените надписи и когато рядко се случи да купим някое друго /напримел ЕЛ БИ/ определено има ОГРАМНА РАЗЛИКА.  В БИО киселото мляко има суроватка и то не е така гъсто, гъсто ще е ако е биволско или овче. Така,че при квасенето в домашни условия, мисля,че не трябва да  се търси като резултат плътност и гъстота, а по-скоро  да се търси вкуса да е на истинско българско мляко.

# 55
  • Мнения: 16
здравейте, надявам се че няма да ви разочаровам. В университета изучавах предмет за преработка на селскостопанските продукти, та там професорката ни показа как се заквасва дори сухо мляко.Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

# 56
  • София
  • Мнения: 6 360
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.

# 57
  • Мнения: 187
здравейте, надявам се че няма да ви разочаровам. В университета изучавах предмет за преработка на селскостопанските продукти, та там професорката ни показа как се заквасва дори сухо мляко.Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

Това исках да кажа и аз ! Peace

# 58
  • Мнения: 16
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.
и как се избягва неяснотата, като самото прясна мляко може да не е от крава!

# 59
  • София
  • Мнения: 6 360
Така че подквасването или не на едно мляко не доказва неговото качество. Единственото сигурно нещо е който може да си купува домашно мляко и да го закваси, ката няколко пъти мое да използва собствената си продукция като подкваса.

може и да греша, но си мисля, че има смисъл дори и заквасването в домашни условия на купено от магазина прясно мляко. така поне се избягва неяснотата около съставките на купешкото кисело мляко.
и как се избягва неяснотата, като самото прясна мляко може да не е от крава!

е, извинявай, ама не може да е от камила. Simple Smile

избягваш неяснотата относно това, какво са набутали в купешкото кисело мляко, щото там също слагат екстри...

Общи условия

Активация на акаунт