На каква възраст децата ви се отказаха от следобедния сън?

  • 2 904
  • 62
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 029
Дъщеря ми е на 2 години и половина и от няколко месеца лягането й следобяд започна да става все по-трудно като през последните дни категорично отказва да заспи, а само си стои в леглото и си играе с нещо. Струва ми се, че е още малка да я лишавам от следобедния сън, но пък може би ако я слагам по-рано вечер така ще се компенсира нуждата от повече сън...  newsm78
Пускам и анкетата, защото ми е любопитно какви ще са резултатите. Знам, че децата са различни и всяко има различни потребности от сън, но все пак ми е интересно на каква възраст най-често децата престават да се нуждаят от следобедния сън.  Wink

# 1
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 916
Не съм гласувала, тъй като и двете още спят сладко-сладко след като се наобядват. Хайде, синът ми е още малък, но дъщеря ми ще стане след месец на 5 години и хич не дава признаци да маха съня по това време.

# 2
  • Мнения: 2 658
Ми, с риск да те раzочаровам, моят син на около 2 и половина години тотално ме победи и спря да спи преz деня(след обяд). А и не лягаше рано вечер, към 22ч. Какво да ги правиш, характерчета  Wink

# 3
  • София
  • Мнения: 1 844
Дъщеря ми се отказа на  година и половина  Rolling Eyes и тя заспиваше късно към 22 ч, а сутрин ставаше в 10 ч. Мъчих я известно време, после се отказах.

# 4
  • София
  • Мнения: 11 711
Дъщеря ми е на 3.8 години и все още си спи следобедния сън.Ако е станала много късно може да го пропусне.Понякога си ляга със зор следобед,но все пак успява да заспи.
Синът ми по спомени започна да го пропуска около 5-6,но окончателно,когато тръгна на училище.

# 5
  • Мнения: 8 999
Моите спряха да спят следобед, когато си бяха вкъщи /в събота и неделя/, но в градината продължиха да си спят до края на 4та група. Ако случайно успеех да ги прилъжа обаче през уикенда да легнат, откъртваха по 2-3 часа. Явно имаха нужда от този сън.
Гласувах за "5-6 години".

# 6
  • Мнения: 118
синът ми е на 3 год. и 5 мес. и напоследък когато е в къщи не спи следобяд. В детската градина също понякога не заспива или достатъчно късно - малко преди да ги вдигат.

# 7
  • София
  • Мнения: 44 122
Няма да гласувам, защото все още спи като го сложа да спи.
Ако го оставя обаче с радост ще пропусне...но тогава става много кисел, лигав и невъзможен и заспива утрепан от умора в 8-8,30 Simple Smile)))
но ако го сложа си сипи 1-2-3 часа следобяд, само с малко разправия заспива Simple Smile все не му се спяло уж....
И в детската си спи, там няма мърдане Simple Smile
Чесно казано предпочитам по-дълго да запази този си син следобяд и докато мога ще го паркирвам в леглото и през деня Wink

# 8
  • на морето
  • Мнения: 1 385
Дъщеря ми си спеше без проблем до предучилищна възраст,но с малкия е голям проблем.Изобщо не мога да се справя,когато е вкъщи.Но в детската пръв лягал от всички деца.Причината:"Като се наспа и мама ще ме вземе..." Mr. Green

# 9
  • Мнения: 22 935
В градината спи,у дома не.Никога не е бил поспалив,кем 3г.отказа да ляга следобяд.

# 10
  • Мнения: 2 312
На 2г7,8 месеца отказа окончателно следобедния сън.
Вечер ляга рано - 20ч.Когато е на градина само си лежи в креватчето.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 522
На 2 г и 1-2 месеца. За сметка на това вечер си ляга в 19,30-20,00 и спи 12-13 часа непробудно.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 535
Дъщеря ми отказа да спи в къщи през почивните дни когато беше на почти 4 години.
В градината обаче задължително се лягаше - понякога е спяла, понякога само си е лежала.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
Синът ми е на 2 години и почти 7 месеца и все още си спи следобяд по 3-4 часа.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 10 821
Все още спи ,но ако сутрин се събуди след 10:30 рядко заспива след обяд.

# 15
  • Мнения: 317
Точно/ разбирай точно-до ден/ на година и половина - от тогава - край Shocked. Ставане сутрин - в 6,40-7ч , заспиване вечер 22-23ч, е имало е и изключения  около 21,30-22ч.  В детската градина поне кротува, но дали спи  newsm78

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 517
Не съм избрала опция. Синът ми е на 3 и половина. На няколко пъти мислех, че е отказал следобедния сън-заспиваше с неистов рев, викане и номера (понякога продължаваше по-дълго от самия сън), ако изобщо заспеше. Обикновено тези периоди траеха 1-2 седмици, аз настоявах да ляга и да пази тишина, без да пречи на другите, пък ако иска да спи. Предстоеше му да тръгва на градина и хич не ми се искаше да се сблъска с режима там. Ами тези периоди отминаха. Сега ако го оставиш, спи по 3 часа, не мога да го вдигна, а хич не е от поспаливите по принцип.

# 17
  • BG
  • Мнения: 1 900
Ние все още продължаваме да спим.Сутрин си става рано,а ако не легне да спи на обяд към 5часа е вече труп.

Последна редакция: пн, 16 фев 2009, 11:53 от vivi*an

# 18
  • Мнения: 982
Малко след като навърши 3 години, спря да спи следобяд.

# 19
  • Мнения: 369
Отказа съня някъде след 3г , даже и в граднината не спеше нищо че ставаше рано , и колкото и рано да я  събудех пак на обяд не спеше . Известно време я мъчех я с галене я с бой но накрая се отказах , то си беше мъчение както за нея така и за мен . И до ден днешен не спи на обяд . А пък и не дава никакви признаци че и се спи  Shocked

# 20
  • Мнения: 2 110
Моя син не се отказал ,още му се спи .Няма възможност ,защото е 3-ти клас и ходи на занималня.

# 21
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми е на 4,6 г. и все още спи следобяд, но само в градината. В къщи много рядко ляга и това е така от доста отдавна.

# 22
  • Мнения: 3 200
Спи само в градината. Като е у нас сън не я хваща на обяд. Не знам коя опция да избера в анкетата.

# 23
  • Мнения: 2 478
Синът ми е почти на 2 години и се надявам скоро да не се отказва от обедният си сън.И двамата трудно ще го понесем Laughing
Но истината е,че поне засега той все още има нужда от него.Спи ,колкото иска (днес само 1ч,а вчера -3ч),според потребностите му.

# 24
  • Мнения: 164
Към 2 годинки и половина реши, че няма да спи следобяд. Сега спи в градината, но не всеки път.

# 25
  • Мнения: 1 677
Сина ми се отказа, когато тръгна на училище, т е седем и няколко месеца.
Дъщеря ми на четири, но ако положа големи усилия и мнгого много я натисна - ще спи, а и батко й също.

# 26
  • Мнения: 393
Не съм гласувала, защото се надявам още да не се отказва от следобдения сън, но вече много често взе да го пропуска, а когато съм успявала да я накарам, става трудничко. Вечер по-рано от 22 не ляга и не заспива никога, сутрин спи до 9, като това дали е спала следобеда или не, не оказва никакво влияние върху режима. Надявам се да не сме приключили със дневния сън толкова рано, но няма да я мъча, ако упорства. Никога не е била от поспаливите бебета, завиждах на майките, чиито дребосъци отваряха очи само за да пият мляко.....  Grinning

# 27
  • Мнения: 1 364
Все още спи.
През почивните дни сутринта ако стане в 10 - 10,30 ч. пропуска следобедният сън.

# 28
  • София
  • Мнения: 6 477
Към 2 годинки и малко вече беше почти невъзможно да накарам дребната да спи. Имаме жестоки проблеми със следобедния сън в градината - вечната неспяща и госпожите все се оплакват ама как така не спи newsm78 Ами ей така! В почивните дни много рядко ако за полегна идва и тя, но няма гаранция че ще спи или ще си играе с куклите....Но аз като дете не обичах да спя и мисля, че тя си е просто като мен.

# 29
  • Мнения: 89
Все още си спи на обяд и в градината и в къщи.На зг. и 7 месеца е.Вечер ляга към 11 , сутрин трудно я вдигам и на обяд й се доспива.Никога не е била от поспаливите но е по- трудно вечер.

# 30
  • Мнения: 3 367
На 3 и 2та (доколкото знам за син ни,не съм го проверявала отдавна)
Кротуват по стаите си м-у 2 и 4.30 защото ние спим уикенда и звуци не търпя.Зорлем не съм карала никога никой ни да яде,ни да спи,не знам как става и не го намирам за нужно.Имат постоянен режим с вариации макс 30мин от малки,има си ред-спазва се от всички.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 433
спим все още следобед и слава богу Praynig
но на кумата ми щерката е на 2г и 6м и е на път да откаже спането следобед, та по таз причина майка й е луднала, тъй като това й е единственото свободно време Rolling Eyes

# 32
  • под жаркото слънце
  • Мнения: 2 565
Гласувах 2-3години.
Синът ми отказа следобедния сън миналото лято (на2г5мес).
Голямата ми дъщеря спеше следобед и в първи клас.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
На път е да се откаже... newsm78 Ама не всеки ден. Не компенсирам с ранно лягане.

# 34
  • Мнения: 6 390
ами на 4-5 ... ама няма таква опция...

# 35
  • Мнения: 1 479
Големият ми син се отказа на 3-4 години от следобеден сьн.Направо му се чудя как издьржа,а и вечер е много активен на игри ooooh!От скоро ходи на ДГ и там бил спал Thinking,но сьбота и неделя в кьщи пак не спи.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 511
Големият ми син все още спи на обяд. Ако се случи да пропусне следобедния сън,вечер е много раздразнителен и кисел.

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 548
Рано , рано - на 3г. smile3515

# 38
  • Мнения: 4 187
Когато Рая си е в къщи, не настоявам да спи на обяд. Когато е на детска градина , или при някоя от бабите си обаче, ляга задължително! Не мога да преценя дали се е отказала от обедният сън, но гласувах с 3-4 години.

# 39
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Преди да навърши две годинки спря да спи следобед.
Откакто тръгна на градина обаче, отново започна да спи /рядко пропуска следобедния сън/, но вечер лягането ни е мноооого трудно. В почивните дни, когато си е вкъщи не спи.

# 40
  • Мнения: 489
От съвсем малък, спи много по- малко от връсниците си. Когато си е в къщи изобщо не спи следобяд, а на градината доколкото знам спи. Когато е спал в градината вечер заспиването се оказва "мисията невъзможна", затова не го насилвам да спи след обяда.

# 41
  • Мнения: 248
Ивелина не спи от 1 годинка, но в градината си спи. Най-интереснота е, че никога не е заспивала и рано вечер - сега е на почти 6 години и независимо дали спи в градината или не спи вкъщи вечер заспива към 11 часа. Просто има такива деца, на които не им е необхидим толкова сън.

# 42
  • Мнения: 2 609
Не гласувах.
Дъщеря ми е на 4 и половина и от месец- два започна да пропуска някой път/ главно събота и неделя, защото спи до късно/. Дори и в градината някои дни има проблеми заради това, но не го е отказала напълно.

# 43
  • Мнения: 2 908
Още си спи всеки следобед.

# 44
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми не спи у дома следобяд от доста отдавна. Всъщност не беше навършила три години.
В  ДГ обаче още спи.

# 45
  • Мнения: 891
Дъщеря ми утре ще навърши 7 години.
Спря да спи следобед вкъщи от около 1 година,
но в детската градина още ги карат да спят.

# 46
  • Мнения: 830
В една книга бях чела че когато децата растат се променя и режимът им на сън.
Малката уж спи в градината, ама събота и неделя в къщи е лабеж отвсякъде. Вика не ми се спи и не мога да я сложа в кревата.Вечерта буквално се отсича в 20ч. Чета и при други е така, явно е в такъв период. Едно обаче не мога да разбера как цяла седмица не можем да я вдигнем в 7ч за градина и се въргаля до 7,30, а събота и неделя е като репичка събудена точно в 7  Crazy
пп. а в детската градина какво е, не ми се мисли......

# 47
A moyata e na 18 godini ..i vseki den sled u4iliste si pospiva 1-2 4asa..Deystva i 4udesno..İ posle syada da u4i do 24.00..Tove e neyniyat rejim.

# 48
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Дъщеря ми е на 3 1/2 и през уикендите твърдо отказва да спи следобед.
В градината, обаче, си поспива... Но и за там става с 2-3 часа по- рано, отколкото събота и неделя, когато се излежаваме до към 10- 10,30...

# 49
  • Мнения: 1 640
Беше преди да навърши 2 г.
Отказваше да спи, а аз лудвах от нерви,защото ми трябваха няколко часа спокойствие.Само с гол.настояване и заплахи ставаше номера със заспиването,но не всеки ден имах сили за подобни разправии и накрая окончателно отстъпих.А иначе ,като заспеше,се събуждаше чак към 19 ч вечерта,т.е.,спеше непробудно около 4-5 часа. Е ,как да не настоява човек за тоя продължителен сън=спокойствие за мен, ама ...не би!

# 50
  • Мнения: 5 183
На около 4 беше.
Тук в градината следобедният сън не е задсължителен за децата на 4. Само пожелание.
А на 5 години са вече ученици и са на училище от 9 сутринта до 3 следобяд. За спане и дума не става.

# 51
  • София
  • Мнения: 545
Спрях да го приспивам на година и три, четири месеца, просто стана невъзможно. Но пък си ляга към осем и половина вечер. Simple Smile

# 52
  • Мнения: 97
 На 4,5 беше когато започна да се мръщи когато се опитвах да приспивам. Сега много рядко си ляга след обяда.

# 53
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Малкият е почти на две, големият ще стане на седем през май, аз съм на тридесет и шест. Задължително спим следобеден сън и тримата.  Laughing

# 54
  • Мнения: 27 524
На 2-3г засега гласувах, но всичко е много индвидуално - не ходи на градина, спим до обяд с него, няма как да станем в 12 и в 14 да го сложа да спи. Да, заспива, ако си легнем после в 16, ама след това будуваме до 2, така че не го слагам. Иначе моят е спиола - може да игаре и да държи и по 20 часа на денонощие без сън, но може и да спи, както дойде, нагажда се според нас  Simple Smile
Не я карай - ако не й се спи, нека си играе и да си бъде будна, няма проблем  Peace

# 55
  • Мнения: 3 932
На 4 и половина mахнахmе следобедина сън...не се гледаmе вкъщи, но в градината вmесто да спи си 'релаксва'...

# 56
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Голямата ми дъщеря след като навърши две години спря да спи на обяд,не съм я насилвала,синът ми си спеше до към 5-6 годишна възраст,обаче той е великото спокойствие и сега на 13г. да си легне за следобедна дрямка пак ще заспи Laughing
Дребното(2г.и7м.)за сега спи,но ако е спала до 11ч. съм предупредила баба и изобщо да не я слага в 4ч. да ми спи до 6 и после да ни прави на маймуни.Иначе ако е станала нормално към  8ч. ,в 2ч. заспива права.
При всички положения гледам вечер в 21ч. всички да са по леглата.

# 57
  • into the blue
  • Мнения: 771
Дъщеря ми е на 6г,отказа следобедния сън у нас от около година,докато в градината все още спи.

# 58
  • Мнения: 299
Големият отказа да спи следобед на две годинки. Малкият още си поспива.

# 59
  • Мнения: 3 886
когато се роди бебето тои се отказа да спи следобяд да не му пречи ooooh!беше на 5г

# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Големият, когато тръгна на училище, заради смените. Сега вече 10годишен пак понякога си поспива. Малката на 3г. и 8м. още си спи. С баща й също обичаме да спим, когато имаме възможност.
Поспаливи сме си цялото семейство.

# 61
  • Мнения: 613
Още едни поспаливи тук  Simple Smile Изобщо не се е отказала от следобеден сън (почти на 8 е), стига да има възможност, която вече е само събота, неделя или ваканции. Но и да си призная, аз самата имам ли възможност, винаги си поспивам следобедно време. Сигурна съм, че по този въпрос съм/и влияя (волно или неволно  Wink )

# 62
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
На 3-4 години.

Общи условия

Активация на акаунт