За бедна или за богата къща сте? Или за компромисите в кухнята......

  • 9 433
  • 130
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 140
не правя компромиси. въобще не ми е хрумвало, за първи път в тази тема прочетох, че може да купуваш по-евтино сирене за баница или тутманик Rolling Eyes

Що не вземеш да прочетеш и поста, че има хора, които нямат пари да си купят изобщо сирене??? Съжалявам, че съм рязка, обаче хора вие на Луната ли живеете?

nana77 не ми стана ясно само, като знаем колко бедни и гладни хора има да спрем да ядем, или да се чувстваме гузни, че купуваме сирене!?Честно казано ти се издразних доста и смятам упрека ти към Алегра за неуместен и изключително глупав.
Достатъчно работя за парите си, че да си ги харча с удоволствие без значение дали за храна или някакви прищявки пък макар и за другите да са глупост.

# 91
  • Мнения: 4 380
Ти jmoto, даваш примера със свекърва си та ме подсети за моята. Като сме ги почнали свекървите да им разкажем играта сега. Laughing Тя е другата крайност. Вечно няма пари горката...с нейната никаква пенсия жива да я ожалиш. Обаче масата и е вечно в деликатеси, каквито аз рядко си позволявам. Това пушени сьомги, хайвери...за нищо го няма. Всички видове западни сирена що ти роди главата се купуват най-редовно. Няма нов продукт пуснат на пазара, който тя да не пробва от първите. Следи ги хранителните супермаркети най-изкъсо. Но да забърка манджичка...не я търси. Laughing Тя няма нито една тава и не знае фурната за какво се използва. Laughing Никога нищо вегетарианско през живота си не е готвила. Това постен бобец...в нейната представа за хранене такива неща не съществуват. При цялата тази разсипия за масата и корема, в дома и една свястна мебел няма. Защото нали...тя горката.

Е това е. Абсолютно неразумно харчене за това което отива в кенефа.
Майка ми ме е учила от едно пиле три манджи да забърквам и съм и страшно благодарна. Това е разумен стил на живот. Стига разбира се да не отива в другата крайност. Аз сама си преценявам кое си струва икономията и кое не. Не ми се налага от някой си, нито пък от средствата и слава Богу.

# 92
  • Мнения: 5 476
По отношение на качеството на продуктите никога не правя компромиси.  Peace

И напълно подкрепям мнението на Хenia   Peace


Избягвам да купувам вредни за здравето неща.......
Плодове и зеленчуци обаче се купуват в огромни количества и се старая всичко да влезне в употреба преди да се е развалило и отиде в кофата.

Екологично съобразеният начин на живот започва от това какво ядем и как харчим. Аз не съм крайна в манията си за здравословно хранене, още не съм станала веганка и суровоядка, но някои продукти по магазините са толкова вредни и тъпкани с химия, че всячески се страя да избягвам.
 И разбира се, винаги мисля за цената. Няма да предпочета боклука само защото е по-евтин, но мисля за цената и търся изгодната оферта.

И като заключение ще кажа, че такъв начин на живот не е за "бедна къща". Богатите хора спечелили парите си със собствен труд, знаят цената им и ги ценят. Грижата за здравето си и здравословното хранене също е част от грижата за портфейла. Пръска пари без да мисли само този, който не ги изкарва сам или изкарва "лесни" пари.

# 93
  • Мнения: X
Ами,пак аз...Случва ми се например в мусака да не сложа 1 кг кайма ,а 300 гр,защото не виждам смисъл от повече,за ползата или вредата не говоря,но щом за мен е добре,това май не е компромис...
Обърках се и аз с разсъжденията ти ,Крисче...
Но вече няколко пъти ми се случва пред мен в хипермаркета някой да плати 250 лв сметка, а количката му е пълна със снаксове,чипсове,сосове,салами и прочие вредни според мен храни.../ това в подкрепа на това,че тези дето харчат най-много за храна,всъщност се хранят най-нездравословно/.  Но те едва ли го приемат като компромис...ако ги попиташ,сигурно ще кажат "Аз не правя компромис с храната,купувам най-доброто." разбирай най-скъпото.

Аз за себе си съм решила-млякото ми е домашно,хляба си го пека сама,предпочитам да купя някакво филе,вместо салам,което пак не е често,защото и то е обработено по някакъв начин...
Знам ,че като цяло храната ни е отвратителна,но се опитвам поне малко да намаля отровите,които поглъщаме.В този ред на мисли се опитвам да не правя компромис със здравето ни ,друг е въпроса колко успявам.

# 94
  • Мнения: 940
не правя компромиси. въобще не ми е хрумвало, за първи път в тази тема прочетох, че може да купуваш по-евтино сирене за баница или тутманик Rolling Eyes

Що не вземеш да прочетеш и поста, че има хора, които нямат пари да си купят изобщо сирене??? Съжалявам, че съм рязка, обаче хора вие на Луната ли живеете?

nana77 не ми стана ясно само, като знаем колко бедни и гладни хора има да спрем да ядем, или да се чувстваме гузни, че купуваме сирене!?Честно казано ти се издразних доста и смятам упрека ти към Алегра за неуместен и изключително глупав.
Достатъчно работя за парите си, че да си ги харча с удоволствие без значение дали за храна или някакви прищявки пък макар и за другите да са глупост.


Taка е. И мен ме дразнят такива постове. Тук има както хора с повече финансови възможности, така и хора с по-малко. Аз може да нямам пари за нова блузка, но никога няма да икономисам от храната. Просто така съм научена, така сме свикнали с моя мъж. Не може да искате от тези, които имат повече средства да спрат да пишат. Темата е за всички, и всеки има право да си живее в неговия си свят. Друг е въпроса как точно всеки си измерва финансите. Не винаги парите означават хубава храна.
Всеки, както краси.мира е написала си прави изводите за себе си. Аз мога да слагам по кило на мусаката (да не излизаме от лайт мотива), защото обичам месо. Но няма да се смея на някой, който слага по-малко или повече. Няма да съм смаяна, да се вайкам и т.н.
И рагу даже готвя, не го намирам за компромис.
Свекърва ми е другата крайност на мен--може да наготви за 5 човека пиле с ориз (или по-скоро ориз с пиле) с 3 бутчета...

# 95
  • София
  • Мнения: 12 569
не правя компромиси. въобще не ми е хрумвало, за първи път в тази тема прочетох, че може да купуваш по-евтино сирене за баница или тутманик Rolling Eyes

Що не вземеш да прочетеш и поста, че има хора, които нямат пари да си купят изобщо сирене??? Съжалявам, че съм рязка, обаче хора вие на Луната ли живеете?

nana77 не ми стана ясно само, като знаем колко бедни и гладни хора има да спрем да ядем, или да се чувстваме гузни, че купуваме сирене!?Честно казано ти се издразних доста и смятам упрека ти към Алегра за неуместен и изключително глупав.
Достатъчно работя за парите си, че да си ги харча с удоволствие без значение дали за храна или някакви прищявки пък макар и за другите да са глупост.


Taка е. И мен ме дразнят такива постове. Тук има както хора с повече финансови възможности, така и хора с по-малко. Аз може да нямам пари за нова блузка, но никога няма да икономисам от храната.

Мда, лошо няма. Но това "въобще не ми е хрумвало..." на мен ми прозвуча като "Като няма хляб, яжте пасти". Всички знаем автора, който също не е имал лоши помисли.  Wink

# 96
  • Мнения: 6 446
не правя компромиси. въобще не ми е хрумвало, за първи път в тази тема прочетох, че може да купуваш по-евтино сирене за баница или тутманик Rolling Eyes

Що не вземеш да прочетеш и поста, че има хора, които нямат пари да си купят изобщо сирене??? Съжалявам, че съм рязка, обаче хора вие на Луната ли живеете?

nana77 не ми стана ясно само, като знаем колко бедни и гладни хора има да спрем да ядем, или да се чувстваме гузни, че купуваме сирене!?Честно казано ти се издразних доста и смятам упрека ти към Алегра за неуместен и изключително глупав.
Достатъчно работя за парите си, че да си ги харча с удоволствие без значение дали за храна или някакви прищявки пък макар и за другите да са глупост.

Според мен Нана имаше предвид нещо съвсем различно.Никой не спори за какво си харчим парите,които изкарваме.
По-скоро за това,че си затваряме очите или не искаме да повярваме,че ежедневните за някой неща се случват само по празници.
Не са едно и две семействата,които познавам,които много,много рядко си позволяват сирене.За месо да не говорим...
Там е горчилката,не в това че които има харчи.

# 97
  • Мнения: 3 929
Старая се да не правя компромиси с храната, но понякога се налага, ограничена от финансовите си възможности. Все пак гледам да купя по-малко като количество, но по-качествено. И това го правя най-вече заради детето си, защото моята майка е такава и тя обаче никога не е правила досега компромис с храната. Дори в най-гладните години у нас трапезата е била богата и храната - качествена. Това ми е останало от нея.
Друг е въпросът, че когато се събрахме с мъжа ми да живеем на семейни начала, а живеем у свекърите, много лишения съм видяла. Но тогава бяхме безработни и 1 година почти ни издържаха те и родителите ми. Налагаше се да ползваме по - "долнопробни" продукти, но и сити бяхме. Човек знае 2 и 200. Е, далеч не искам да си спомням за тогава, затова сега се старая това да не се повтаря.

# 98
  • София
  • Мнения: 12 569
не правя компромиси. въобще не ми е хрумвало, за първи път в тази тема прочетох, че може да купуваш по-евтино сирене за баница или тутманик Rolling Eyes

Що не вземеш да прочетеш и поста, че има хора, които нямат пари да си купят изобщо сирене??? Съжалявам, че съм рязка, обаче хора вие на Луната ли живеете?

nana77 не ми стана ясно само, като знаем колко бедни и гладни хора има да спрем да ядем, или да се чувстваме гузни, че купуваме сирене!?Честно казано ти се издразних доста и смятам упрека ти към Алегра за неуместен и изключително глупав.
Достатъчно работя за парите си, че да си ги харча с удоволствие без значение дали за храна или някакви прищявки пък макар и за другите да са глупост.

Според мен Нана имаше предвид нещо съвсем различно.Никой не спори за какво си харчим парите,които изкарваме.
По-скоро за това,че си затваряме очите или не искаме да повярваме,че ежедневните за някой неща се случват само по празници.
Не са едно и две семействата,които познавам,които много,много рядко си позволяват сирене.За месо да не говорим...
Там е горчилката,не в това че които има харчи.

 Peace Peace Peace

# 99
  • Мнения: 9 973
правя компроси ако се налага и когато ястието го позволява,тоест бъркани яйца с повече или по-малко сирене....

# 100
  • Мнения: 899
Да си призная честно, не обичам да давам пари за храна. Много обичам да готвя, но най-голямо удоволствие ми е да постигна нещо в кусно, с малко продукти. Макар и понякога да правя завъртяни ястия, те са по-скоро такива за мен, отколкото за другите. Цял живот съм била с мисълта за какво ще ям, как ще го ям, с какво и т.н. Последната година се опитвам да се науча, че не живея, за да ям, а ям, за да живея  Laughing .

За мен е компромис да си купя торта, вместо да я направя. Съвсем нормално ми се струва да купя нискомаслено мляко за заливка и хубаво за салата. Разбира се, когато финансовите възможности са ограничени, се ограничавам и аз, но то глезотиите ми не са кой знае какви - ядки, хубав натурален шоколад понякога, някое сирене. Купувам храна за деня и готвя за едно ястие, за да не изхвърлям. Зареждам фризера с месо и зеленчуци през лятото, но не го приемам като компромис. Наблягам на семплото, защото такива са вкусовете ми.

Опитвам се да правя компромиси с удоволствието си (от бялата захар, например  Grinning ), за сметка на здравето си.

# 101
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 728
Опитвам се да не правя компромиси с качеството, а пък и с количеството. Е, компромис и за мен е да купя нещо готово, вместо сама да го приготвя, но това не винаги е продикувано от мързел, а по-често от липса на време или поради умора. Харесвам завъртяните ястия, но вече нямам сили да вися с часове в кухнята /не че не съм го правила преди де/ и поради това съм фен на бързите яденета.
И аз май съм за "богатата къща", в баницата слагам същото сирене, което и ядем всеки ден. Ако нямам възможност да сложа от него, не ползвам друго, просто няма да направя баница, друг път ще е когато има възможност и така.
Освен това, в БГ високата цена на продуктите /а и на останалите стоки/ съвсем не винаги е  гаранция за високо качество и трябва винаги да се внимава какво се купува. 
До скоро сама си правех домашна извара и домашно кисело мляко, стават страхотни и нямат нищо общо с тези в магазина, но дядото, от когото купувах мляко, взел че си продал кравите. Не му било рентабилно ... Сега си търся нов доставчик.

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 20:21 от Unknown_lady

# 102
  • Мнения: 4 380
А вие забелязвали ли сте, че именно в бедната къща опитват да демонстрират някаква видимост на благополучие чрез храна- най-вече количествено, но често и качество, което съвсем не им е по чергата. Най-малкият повод се отбелязва с претрупани и преливащи маси. Като че ли това е последното ядене в живота. Богатата маса обратно е  семпла, изчистена и елегантна. Богатата чиния е полупразна.

Според мен това са комплекси. Запълват празнината с това, с което могат.

# 103
  • София
  • Мнения: 372
А вие забелязвали ли сте, че именно в бедната къща опитват да демонстрират някаква видимост на благополучие чрез храна- най-вече количествено, но често и качество, което съвсем не им е по чергата. Най-малкият повод се отбелязва с претрупани и преливащи маси. Като че ли това е последното ядене в живота. Богатата маса обратно е  семпла, изчистена и елегантна. Богатата чиния е полупразна.

Според мен това са комплекси. Запълват празнината с това, с което могат.

а може би в бедната къща    използват повода да хапнат количествено, но често и качество, което    иначе не им е по чергата Peace
не виждам проблем newsm78
всеки да си гледа в неговата чиния Naughty

# 104
  • Мнения: 4 380
А вие забелязвали ли сте, че именно в бедната къща опитват да демонстрират някаква видимост на благополучие чрез храна- най-вече количествено, но често и качество, което съвсем не им е по чергата. Най-малкият повод се отбелязва с претрупани и преливащи маси. Като че ли това е последното ядене в живота. Богатата маса обратно е  семпла, изчистена и елегантна. Богатата чиния е полупразна.

Според мен това са комплекси. Запълват празнината с това, с което могат.

а може би в бедната къща    използват повода да хапнат количествено, но често и качество, което    иначе не им е по чергата Peace
не виждам проблем newsm78
всеки да си гледа в неговата чиния Naughty

И този вариант е възможен. Това вече за хептен бедна къща. Laughing
Всеки си живее живота както си желае разбира се. Само исках да кажа, че количество и качество далеч не винаги определят богатата къща- по-скоро обратното. Народът отдавна си го е казал- "иди в беден да се наядеш и в богат да се нагледаш". За мен е абсолютно ненормална ситуацията да се харчи половината от дохода за храна. Някои хора и тази граница надхвърлят. Това означава "хранене не според чергата".
Забелязвали ли сте колко хора с изключително скромен доход се хранят извън къщи? А прави ли ви впечатление, че при скромните доходи в България, никой никога не си носи домашна храна на работното място? А че заведенията са претъпкани? А че редовно се купуват боклуци от рода на чипсчета, ядчици, газирани напитки и шоколадчета? Всичко което е промишлен продукт всъщност, готов за директна консумация.

Това е психология на нямащия. По този начин вероятно се чувства по-малко застрашен от безпаричието.

Общи условия

Активация на акаунт