Кога е моментът за отлепването на кожичката на пениса при момченцата?

  • 35 877
  • 147
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 755
Абе, хора, айде стига с това отлепване! Няма никакви теории различни, да не мислите, че откак свят светува на момчетата все някой им е отлепвал кожите? Това е абсолютно ненужна и болезнена намеса. Тази слепнала кожа си има функция да предпазва главичката на пениса, също както химена при момиченцата предпазва влагалището.
Навсякъде пише нищо да не се прави, а съветите за отлепване са някакви бабини деветини, сравними с осоляването.
Аз също имам момче, което в бебешка възраст една некадърна лекарка се опита да го обработи, но после кожичката си слепна отново. По-адекватният педиатър, при който ходехме след това, ме предупреди, че може да възникне проблем, заради това, че има вторично слепване, но за щастие като поотрасна малко, детето помогна да се отлепи напълно кожичката, въпреки повторното срастване - то все пак не беше голямо. Отлепянето стана много бавно и постепенно и приключи на около 3 годинки. Аз никога не съм пипала нищо.
Между другото, не съм чувала някъде другаде освен в България да се практикува това прословуто отлепване, според мене си е някакъв български фолклор. Сигурна съм, че майките извън България ще го потвърдят.
Линкът на marisasv e много добър.


Eeeee да ви кажа дами , с тези крайни мнения и това "не съм чувала" направо звучи смешно! Прави  ми силно впечатление , че всеки изхожда от личен опит и от чул недочул. Не желая поста ми да разбунва духовете  отново , но това е тема която под различно заглавие се повтаря в пространството. Чудя се не се ли уморявате да спорите и да доказвате тезите си "за" и "против". Laughing
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година е добре постепенно по време на баня да се третира като целта е да не се стига до болка. Никой не говори за някакви садистични подходи , че чак пък и г да го сравняват с т. нар."осоляване" на децата , което пък е някакво своеобразно безумие.
Ако на някой му се рови да пусне на вниманието на  авторката линкове с предишни теми за да  прочете дългите полемики по въпроса.
Може пък да е от полза! Mr. Green Whistling

# 46
  • София
  • Мнения: 2 227
...........
личен опит и от чул недочул. ...
Д-р Оги дали е чул недочул? newsm78
За справка: той е хирург в Пирогов с дълъг стаж, който пише тук. Според него не трябва да се забелва. Според теб на кой да се доверим? На остарялата практика (която не се прилага извън Бг) или на хирург, който определено си разбира от работата!
Въпросът ми беше риторичен, разбира се.

# 47
  • Мнения: 210
Попринцип ние се забелваме за да го почиствам и то другото от самосебеси се получава.А ако имаш голяма дилема иди на уролог и той ще ти обяснеи най-точно

# 48
  • Мнения: 1 896
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година

Кой го казва това? Твое лично мнение ли е? Някакви аргументи?
Понякога ми е супер трудно да водя дискусия тук, защото всяко изказване на мнение се приема като проява на враждебност. Едва ли не единственото добре прието изказване е "може да е така, ама аз отде да знам, може и да не е така".
И другото, което ме затруднява в дискутирането, е че повечето хора не се аргументират и не приемат аргументите на другите. Един вид няма дискусия, а само всеки казва как прави и точка. Ако някой се опита да изкаже аргументирано мнение, му се отговаря "е да ама аз пък не правя така".
По темата за забелването положението е същото - някакви хора дават линкове, пускат статии, цитират специалисти, аргументират се. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.
А иначе, според мен има дори и социологически елемент в цялата мания с отлепването. Открай време в най-различни култури всякакви манипулации на гениталиите на деца и млади хора са ритуали свързани с подчиняването им на нечия власт. И в нашия случай съпротивата срещу научно обоснованите мнения ме кара да съзирам нещо подобно. Това си е някаква културна практика със символно значение, а не медицински обоснована процедура.

# 49
  • Мнения: 27 524
...А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.

С извинение или без - това е положението  Crazy Аз на тези неща им казвам кратко и ясно - (цензурно ще се изразя все пак) - неинформираност. И нежелание за такова! Именно защото Марето забелва и така казва.  Mr. Green
Ако си позволя да бъда директна - това са простотии, казано в онзи стар, селски, архаичен смисъл.  Wink За някои хора да стои като факт го разбирам прекрасно, но за лекари, медицински лица и специалисти - НИКОГА  Naughty Именно заради това скоро няма да се отървем от тъпотиите за отглеждането на бебето, които изобилстват в БГ (и не започвайте да ме нападате как плюя всичко българско, защото не е така)  Peace

# 50
  • Мнения: 202
Най-добре питай личната или уролог.
Аз забелвах на малкия пишлето след като стана на три месеца,но след време спрях след като прочето в интервю мнение на лекар по темата,който каза,че не трябва да се пипа.

# 51
  • Мнения: 3 034
времето за отлепване на кожичката е определено от природата между 2 години и пубертетна възраст - зависи от детето. не съм чела по-напред темата но съм убедена колко "разбирачи" са се изказали за забелването. фактите обаче са следните: забелването насилствено доказано води до повече проблеми и инфекции от естествения процес. за целта си има статистики, няма какво да се учим кой с каква професия бил и с колко хора се срещал (което вероятно ме слага в топ 5 на разбирачите на препуциуми, като ми е с много срещи прифесията  Mr. Green).

аз мога тук да снимам и да преведа цяла книжка, която ми връчиха в болницата "Как да се грижим за кожичката на бебешкия пенис". естествено в нея пише, че работа там нямам освен за да почистя. това с уговорката, че пишката се мие старателно поне два пъти дневно, обира се евентуално смегма ако има изтекла и изобщо се поддържа добра хигиена. освен това е работа на родителя да следи за евентуални признаци на дискомфорт - при пишкане, при слагане и махане на памперса, зачервявания, нехарактерни подутини и т.н. ако нищо от тези не е налице, всичко си върви естествено. това е.

има тема в Здравния, където консултират и български хирурзи - противници на забелването. в заглавието й се съдържа "фимоза", можеш да прочетеш там. но ако някой все пак предпочита да продължи да се доверява на баба Цеца, Марето от горния и Кичка от долния етаж - ами нека не пуска теми, защото е неуважително да губи времемто на всички, които се опитват да пуснат актуална информация.

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 05:50 от simplyaven

# 52
  • Мнения: 391
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година

Кой го казва това? Твое лично мнение ли е? Някакви аргументи?
Понякога ми е супер трудно да водя дискусия тук, защото всяко изказване на мнение се приема като проява на враждебност. Едва ли не единственото добре прието изказване е "може да е така, ама аз отде да знам, може и да не е така".
И другото, което ме затруднява в дискутирането, е че повечето хора не се аргументират и не приемат аргументите на другите. Един вид няма дискусия, а само всеки казва как прави и точка. Ако някой се опита да изкаже аргументирано мнение, му се отговаря "е да ама аз пък не правя така".
По темата за забелването положението е същото - някакви хора дават линкове, пускат статии, цитират специалисти, аргументират се. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.
А иначе, според мен има дори и социологически елемент в цялата мания с отлепването. Открай време в най-различни култури всякакви манипулации на гениталиите на деца и млади хора са ритуали свързани с подчиняването им на нечия власт. И в нашия случай съпротивата срещу научно обоснованите мнения ме кара да съзирам нещо подобно. Това си е някаква културна практика със символно значение, а не медицински обоснована процедура.

Много добре обобщава "дискусията" в този форум. Няма такава Wink

А за забелването, абсолютно не се занимавам. Ако природата може да се погрижи мозъка да му работи правилно, смятам ще се справи и с една пишка  Wink .
И ми харесва че му е предпазена сега, като е в пелени по цял ден. За никъде не бързам.

# 53
  • Мнения: 299
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година е добре постепенно по време на баня да се третира като целта е да не се стига до болка.
    Споделям 100 % . Мъжът ми е бил на 3 г . когато са му правили въпросното забелване и още го помни с ужас.

# 54
  • Мнения: 5 393
. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.


Ако природата може да се погрижи мозъка да му работи правилно, смятам ще се справи и с една пишка  Wink .

 Joy Joy Много ми харесаха тези изказвания.

# 55
  • Мнения: 121
Ние започнахме някъде от 2-рия месец да забелваме пишлето всяка вечер след къпане.По малко, по малко и така вече е на 7 месеца и половина и е почти готова.Но няма определено време за това.Лека полека ще стане.Успех!

# 56
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
...........
личен опит и от чул недочул. ...
Д-р Оги дали е чул недочул? newsm78
За справка: той е хирург в Пирогов с дълъг стаж, който пише тук. Според него не трябва да се забелва. Според теб на кой да се доверим? На остарялата практика (която не се прилага извън Бг) или на хирург, който определено си разбира от работата!
Въпросът ми беше риторичен, разбира се.


Чушле, не към теб лично, просто постът ти ме провокира към малко размисъл. Честно казано винаги съм се чудела на хора, които разчитат да получат адекватно мнение по медицински въпрос в интернет.  Thinking Да си кажем честно - всеки от нас е чел - по-малко или повече, и има определено мнение по даден въпрос. Обаче нито един от нас (не говоря за онези, на които медицината е професия) не е учил това, още по-малко пък практикувал, за да говори като лекар. А пък да разчиташ на лекар, който ти преглежда детето по интернет и да следваш съветите му, си е меко казано лаишко. Ако детето ми има някакъв проблем или не съм наясно с дадено нещо, логиката е да си взема детето и да отида при съответния специалист, който ЛИЧНО ДА ГО ПРЕГЛЕДА И ЧАК СЛЕД ТОВА ДА СЪВЕТВА ИЛИ НАЗНАЧИ ЛЕЧЕНИЕ, а не да чета какво бил препоръчал еди кой си еди къде си. Той може да е световен специалист, да е най-добрия лекар на планетата, не го оспорвам, но като не е видял с очите си моето дете и конкретно неговото състояние как да приема, че съветите му са адекватни. Говоря по принцип, защото напоследък много специалисти - къде заради едната реклама, къде заради благородство, раздават съвети на кило из интернет, без изобщо да имат пряк контакт с евентуалния им пациент и поглед върху състоянието му. Защото всеки случай си е индивидуален и си има нужда не от съвет "по жицата", а от реален преглед. Разбирам че много майки се притесняват и дори изпадат в паника за едно или за друго, но за мен не е нормално да питаш как да си лекуваш детето в интернет, докато то, да речем бере душа, вместо да тичаш по най-бързия начин в Пирогов, при педито или при специалист в съответната област. Не го казвам, за да се заяждам, просто винаги съм се чудела. Едно е да споделиш, че детето ти не е добре или че има някакъв проблем, който се нуждае от решаване, а съвсем друго да питаш в интернет как да си решиш проблема. Thinking

# 57
  • Мнения: 5 026
Започнахме сами постепенно.Заведохме го на 6м при педиатъра. Не вярвам аз на тия "ще се отлепи само"

# 58
  • Мнения: 150
Интересна тема . Нашият педиатър в началото каза-до 6 месец, после до годинката. Аз я забелих и той каза" Леле.Знаеш ли , че вече по изискване е до 2- та годинака"  #Crazy Ами да сме здрави , че то явно на педиатри трудно се случва!

# 59
  • Мнения: 3 034
в случая с д-р Оги изобщо не може да се говори за пишман-интернет медицина, защото зад ника стои реален човек, лекар, детски хирург и немалко майки от форума вече водиха децата с при него. обаче винаги има едно голямо НО във форума по подобни теми - пишещите от чужбина да си затварят устата, щото бабите ни така и така били правили; българските педиатри (иначе плювани ежедневно) се оказват по-разбиращи от половината световни медицински сили; Марето и Цецка са по-големи авторитети и от българските лекари; за капак - който български лекар пише в интернет форуми не е стока  Crazy няма начин да се пробият подобни защитни валове, проблемът е че те защитават едно отдавна закъсало здравеопазване и това мисля, че е известен на всеки българин факт. добре, че има и такива като д-р Оги, които ползват съвременни методи за комуникация, за да се види светлина в тунела.

П.С. доводът, че на нечие дете били отлепили кожичката на три години и то се травмирало е тотално сбъркан - няма отлепяне на кожичката, освен в случаи на инфекция. просто няма такова нещо. не съществува в стойностната детска медицина в момента. има изчакване чак до пубертета. безумно е да позволявате да се прави отлепяне било на 3 месеца или на 3 години при здраво дете.

Общи условия

Активация на акаунт