Кога е моментът за отлепването на кожичката на пениса при момченцата?

  • 35 887
  • 147
  •   1
Отговори
  • Мнения: 149
Здравейте мамчета!
Имам дъщеря на 5 години и син на 4 месеца.
Това от което се интересувам е кога е моментът за отлепването на кожичката на пениса при момченцата.  Моята докторка ми казва че е рано, а в същото време съм чувала че се прави докато бебето е на 1-2 месеца. Закъсняла ли съм.
Моля, кажете как е било при вашите момченца.

Благодаря Ви предварително!
  love001

# 1
  • Мнения: 5 393
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.

# 2
  • София
  • Мнения: 12 554
Трябвало е педиатърката да ти каже още след раждането като къпете бебето леко всяка вечер да дърпате кожата на главичката по малко. Така се отлепва безболезнено за детето.

# 3
  • Мнения: 8 999
Никога не е късно. По принцип колкото по-рано, толкова по-добре. Но това се прави по преценка на педиатъра.
На моя син му отлепиха кожичката, когато беше на около 2 месеца.

# 4
  • Мнения: 9 487
Спорен въпрос-колкото има "ЗА", толкова и "против" тази манипулация.
Аз лично предпочетох да я направя-започнах втория мес., по време на баня-бавно и постепенно-не е болезнено за бебето. Някъде за около месец и половина беше ОК Peace

# 5
  • Мнения: 302
На моя син още от първия ден когато си дойдохме вкъщи всяка вечер при къпане я забелваме.И някъде 4-5м доки ни помогна и я свали до доло и от тогава е забелена.Но пак всяка вечер я почистваме и забелваме.

# 6
  • Мнения: 9 973
до 2г. ни казаа детски уролог

# 7
  • Мнения: 164
Ще следя темата.
Бебчо е на 20 дни, струва ми се малък още.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 007
Трябвало е педиатърката да ти каже още след раждането като къпете бебето леко всяка вечер да дърпате кожата на главичката по малко. Така се отлепва безболезнено за детето.
Peace
Обаче предусещам, че темата ще се превърне в за и против забелването.

# 9
  • Мнения: 494
На мен педиатъра ми каза да не пипам пениса, че мога само да навредя. Аз нищо не правя и понякога се чудя дали не греша.

# 10
  • Мнения: 616
Започнах бавно да я забелвам във ваничката след първия месец когато стана на 2 месеца беше напълно отворена  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 280
При нас на 6 месеца, тогава ходихме на уролог за друг проблем.

# 12
  • Мнения: 4 434
Колкото по рано толкова по добре,аз не успях и ходихме на лекар да извърши тази процедура.

# 13
  • Мнения: 6 274
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.
Това щях да ти кажа и аз...
Моментът е... никога...

# 14
  • София
  • Мнения: 3 695
Сина ми е на 3,5г. и още не му е напълно забелена ..
Според д-р Оги от здравния форум/там има подробна тема за това/ изобщо няма защо да се притеснявам и не насилвам детето
Забелвам колкото може,почиствам и това е...

# 15
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
Има различни теории и съответно поддръжници на едната или другата. Някои го правят рано, други чакат до последно. Аз специално избрах първия вариант и започнах да забелвам пишето на сина ми още като стана на един месец. Лека-полека, без никакво насилие кожичката се отлепи и на 4-5 месеца беше забелено идеално. А реших така да процедирам, защото наши познати бяха оставили момченцето си на другата система - тоест на изчакване. В резултат на годинка и половина се наложи да оправят проблема по хирургичен път и да лекуват инфекция от насъбралите се нечистотии под кожицата. А са почиствали най-старателно по всички правила, не е от липса на хигиена. Не че на всеки се случва, но мен това ме притесни и реших да мина по другия път. И не съжалявам. Naughty

# 16
Нашата педиатърка ми каза да не пипам, щели сме да оправим нещата когато Бубо стане на 9 месеца/сега сме на три и половина/. На мен обаче ми се видя късно и страх не страх, вечер след баня,но не всяка вечер, леко по-леко я забелвам  и я почиствам. Оказа се че при нас е почти готово, имам приятелка при чието момченце едвам е имало лека цепнатинка. Така че различно е, но винаги внимателно, че съм чувала за много страшни случаи в това отношение. Т.е. ако не ви стиска, по- добре не пипайте. Grinning

# 17
  • Мнения: 2 447
На мен педи ми каза до 6м да не пипам.От 6-я постепенно всеки месец на консултация тя отваряше по малко(аз не можех сама).Сега е напълно забелена вече от около 3 месеца.Всяка вечер по време на баня я отварям и почиствам.

# 18
  • Мнения: 423
Ако става въпрос за принудително отлепване на кожичката от ваша страна, според мен такъв момент няма. Но ако става въпрос кога кожичката се отлепва по естествен път, ето цитат: "До към  3 - 5 година слепналата кожичка спонтанно се отлепва в голямата част от децата. При останалите това става през пубертета. За постепенното отлепване допринася и заиграването на момченцата със своя мъжки символ." от тук.
При сина ми отлепването стана около 2-те годинки без моя намеса. Нямали сме проблеми.

# 19
  • Мнения: 327
Когато стана на година лекарката каза,че е време.Стана на няколко пъти,но си мисля,че можеше и от раз,просто мен ме беше страх да не му направя нещо(таткото,на когото разчитах да свърши работата още повече).Не е имало проблем.

# 20
  • София
  • Мнения: 361
още първия път като го видя педиатър-ката - каза, че няма да се справим сами защото дупката е много малка и ни предупреди, че ще се ходи на уролог - манипулацията ни я направиха на 9м

# 21
  • софия
  • Мнения: 149
и аз ще следя темата,защото синът ми е на 1 месец и ме интересува.

# 22
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Мен също ме вълнуваше тази тема, но се доверих на майка ми. Започнахме още след раждането да "опъваме" (съвсем леко) кожичката, за да измиваме главичката. После на около 3 месеца докторката реши да види до къде сме стигнали и се оказа, че има още съвсем малко.
Това забелване трябва да се прави внимателно, за да се почиства добре от урината.

# 23
  • На едно ветровито място...
  • Мнения: 153
С първия ми син отлепвахме бавно, постепенно и много внимателно всяка вечер като го къпехме.Нямахме никакъв проблем.
С втория- също отлепвахме- ноооо точно преди годинка да направи, взе че се възпали под кожичката ,наложи се да го забелим по-бързо защото се беше инфектирало..Болеше го и се скъсваше да реве при всяко изпишкване,беше много мъчно Cry, но правих промивки с памуче с риванол ,или само с водичка -слава богу мина,но ..явно си е индивидуално.При положение че вече с баткото се бяхме справили без проблем,наистина незнам защо се получи така с малкото . newsm78
Но трябва да е много внимателно,без никакъв натиск и болка за малкото човече.

# 24
  • Мнения: 8
моето мишле  е на 2 месеца и всяка вечер или през вечер му опъвам кожичката назад малко по- малко докато се забели нацяло в един момент
да се надяваме че няма да имаме проблеми  Hands Thumbsup

# 25
  • Мнения: 141
Аз започнах още с изписването ни от болницата .Всяка вечер по време на къпането по малко и така в 4-ят месец бях напълно запълно забелила главичката.Всяка вечер продължавам и подържам хигиената добре.Педката като го преглеждаше каза ,че всичко е ок.Но навсякъде където съм чела инфо нещата си стават сами ,само трябва да се поддържа добра хигиена на пениса ,като смегмата се измива старателно.

# 26
  • Мнения: 27 524
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.

Именно  Peace Не съм пипала никога на сина ми. На годинка се забели от самосебе си, без натиск, опъване и издевателства. Опитите за забелване са крайно погрешни и изключително вредни. Именно те водят до срастване, слепване, смегма и фимоза.  Simple Smile

Ето една полезна статия  Simple Smile

# 27
  • Мнения: 683
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.
Това щях да ти кажа и аз...
Моментът е... никога...


И ние сме така.  Peace

# 28
  • Мнения: 132
каквото и да казват по опитните майки от мен, ще споделя какво направихме с племеникът ми--
 за ведохме детео на уролог, който забели кожичката, показа много внимателно какво следва по процедури и изписа разни кремчета за евентуални възпаления.каквото и да казват педиатрите най-добре си заведи детето на уролог.

# 29
  • Мнения: 1 792
Ето в тази тема един детски хирург и един педиатър обясняват надълго и широко (и с доста търпение) защо забелването е вредно и как трябва да стане отлепянето на кожичката Peace

# 30
  • Мнения: 1 896
Абе, хора, айде стига с това отлепване! Няма никакви теории различни, да не мислите, че откак свят светува на момчетата все някой им е отлепвал кожите? Това е абсолютно ненужна и болезнена намеса. Тази слепнала кожа си има функция да предпазва главичката на пениса, също както химена при момиченцата предпазва влагалището.
Навсякъде пише нищо да не се прави, а съветите за отлепване са някакви бабини деветини, сравними с осоляването.
Аз също имам момче, което в бебешка възраст една некадърна лекарка се опита да го обработи, но после кожичката си слепна отново. По-адекватният педиатър, при който ходехме след това, ме предупреди, че може да възникне проблем, заради това, че има вторично слепване, но за щастие като поотрасна малко, детето помогна да се отлепи напълно кожичката, въпреки повторното срастване - то все пак не беше голямо. Отлепянето стана много бавно и постепенно и приключи на около 3 годинки. Аз никога не съм пипала нищо.
Между другото, не съм чувала някъде другаде освен в България да се практикува това прословуто отлепване, според мене си е някакъв български фолклор. Сигурна съм, че майките извън България ще го потвърдят.
Линкът на marisasv e много добър.

# 31
  • Мнения: 239
Честно казано, в реалния си живот, при срещите си с много родители(професията ми е такава, а и извън нея), не съм чула да се е получил проблем при детето, когато отлепването и почистването е станало в по-ранна възраст, постепенно, внимателно и ежедневно, под наблюдението на педиатър! Не мога обаче, да кажа същото при обратния случай.....да, не винаги се получава проблем, но е достатъчно често, за да спестя на сина си тези неприятности Peace!

# 32
  • Мнения: 3 929
Когато родих, не бях се "образовала" по този въпрос и слушах съветите на педиатърката. Когато синът ми стана на 1 месец, започнах съвсем по малко и леко да издърпвам кожичката, когато го къпех. И така, докато не стана на около 5-6 месеца и на една от консултациите педиатърката реши да го провери и му я издърпа. Каза да го промивам с риванол и да мажа с Банеоцин и след седмица да го промивам само с отвара от лайка и да му я издърпвам съвсем по малко. Честно казано, хич не бях редовна в това си действие, но кожичката му с времето сама си се отлепваше и в един момент той започна сам да си я дърпа. При нас мина почти безболезнено това, но ако бях по - просветена преди това, нямаше изобщо да започвам подобна процедура.

# 33
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 040
При нас го прави лекар, а малкия беше на 6,5 месеца когато започнахме.Вече кожичката е напълно отлепена, но много се уплашихме когато първата вечер баща му я издърпа и си остана отвън.Ходихме в Пирогов, там го оправиха и ни се накараха едно хубаво, че не е трябвало.После пак си го заведохме при неговата докторка и тя го прави дотогава, докато баща му сам не се научи да го прави в нейно присъствие.Правех му компреси само с реванол.

# 34
  • Мнения: 1 896
eitalina,
А каква е тази професия, за която споменаваш? Защото хората, които казват, че не трябва да се отлепя препуциумът насилствено, са лекари, педиатри, хирурзи.
За жалост много хора (включително лекари) не са наясно как се държи един нормален детски препуциум в процес на отлепяне. Доста неща, които са нормални, се възпремат за проблем и се предприемат драстични мерки. Ако един препуциум е възпален, това не означава, че е защото никой не го е теглил да го отлепя. Много по-често причините за възпалението са в самото дърпане.
Преди 40 години никой не е и помислял да прави такива неща с пишките на децата, питайте която си искате майка на мъж на тази възраст. Ако имаше някаква логика в това дърпане, всички мъже над 40 години щяха да са обрязани по медицински показания или поне отлепяни от лекар. Такова нещо няма.
Няма такъв орган в човешкото тяло, който да не може да се развие и да изпълнява функциите си нормално без целенасочена човешка намеса. Това абсолютно противоречи на законите на еволюцията.

Eто тук има една подробна статия от педиатър за обрязването, изброяваща често срещани ситуации, в които лекари погрешно смятат, че е нужно да се намесят. Даже ще ви копирам и преведа най-свързаните с нашата тема:

Не позволявайте на лекар или на когото и да било да се опитва да изтегли назад препуциума на вашето дете. Оптималната хигиена на пениса изисква бебешкият и детският препуциум да бъде оставен на мира. Преждевременното отлепяне разкъсва кожата на пениса и причинява силна болка. Няма никакво реално медицинско оправдание за тази намеса. Дискомфортът на детето е доказателство за това.

Прилепналата към главата на пениса кожа е начинът на природата да предпази незрялата глава от преждевременен контакт с вредни влияния. Тази предпазна функция е особено важна докато детето използва памперси или пелени. Отлепянето е нормален физиологичен процес, който може да продължи до две десетилетия. До края на пубертета, препуциумът обикновено вече е отлепен, защото през пубертета се отделят големи количества хормони, които улесняват това.  Няма фиксирана възраст, до която кожата на пениса на едно дете трябва да е напълно отделена от главичката.

Някои незапознати лекари може да решат, че "срастването" между препуциума и главата на пениса трябва да бъде разкъсано, за да може кожата да се изтегля назад. За тази процедура няма никакво медицинско оправдание, защото e нормално кожата да не е отлепена от главата в детска възраст. Ако лекар предложи подобна процедура за детето ви, твърдо откажете и настоявайте да не се намесва.

Понякога при децата препуциум, който вече е бил отлепен, временно не може да бъде изтеглен назад по причини несвързани с предстоящия пубертет. В тези случаи отворът на препуциума може да изглежда напукан и да пари, когато детето уринира. Това не е показание за хирургическа намеса - не повече, отколкото ако са ви напукани устните. Това просто означава, че кожата си изпълнява функцията. Ако тя не беше там, тогава раздразнението щеше да е върху главичката на пениса и отвора на уретрата. Напукването най-често се дължи на плуване в силно хлорирана вода, дразнещ сапун или консумация на прекалено много захар. Всички тези фактори нарушават естествения баланс на бактериите върху кожата и трябва да се избягват в случай на подобно раздразнение. Кожата отново ще може да се изтегля назад, когато нормалният баланс на микроорганизмите бъде възстановен. Можете да подпомогнете това възстановяване като дадете на детето да се намаже с малко крем против подсичане. Пробиотик на базата на лактобацилус ацидофилус може да се приема през устата, както и да се нанася върху кожата, за да се улесни възстановяването. Добре е това да се прави също винаги, когато детето взема антибиотик.

През периода на бавното отделяне на препуциума от главичката на пениса, отделящи се мъртви кожни клетки може да се събират в малки джобчета под препуциума, изглеждащи като бели "перлички". Това не са кисти. Някои лекари погрешно смятат смегмата под препуциума за възпаление, макар че кожата е бяла, а не зачервена, студена е при допир и не е болезнена. Докато кожата постепенно се отлепя, тялото върши своята работа и тези перлички ще излязат изпод препуциума от само себе си. Те не са причина за тревога. Това е просто знак, че естественият порцес на отлепяне е в ход.
(при моя син имаше точно такива "перли", които не са го притеснявали по никакъв начин и излязоха сами)

Издуването на препуциума при уриниране е нормално и временно състояние при някои момчета. То не им носи никакъв дискомфорт и обикновено страшно забавлява децата. То е изненадващо единствено за възрастни, които нямат личен опит с тази фаза от развитието на пениса. Това определено не уврежда бъбреците и няма нищо общо с тях. Издуването изчезва с отделянето на кожата от главичката и с увеличаването на отвора на препуциума. То не се нуждае от лечение.

Фимозата често се използва като диагноза, когато лекарят не е наясно, че е нормално препуциумът на децата да е дълъг, тесен, прилепен към главата на пениса и да не може да се изтегля назад. Някои лекари предписват стероиден крем за фимозата, но това не е необходимо при децата, защото при тях препуциумът не е нужно да може да се изтегля. Хормоните през пубертета ще направят в правилния момент същото, което стероидният крем прави преждевременно. При възрастни, чийто препуциум все още е прилепен към главата на пениса или отворът му е твърде тесен, стероидните кремове са възможно консервативно лечение. Това е в случай, че пациентът иска кожата му да може да се изтегля докрай назад. Много мъже не държат на това, а предпочитат кожа, която покрива главата на пениса. Това е изцяло въпрос на личен избор, който всеки мъж единствено може да реши сам за себе си.

Толкова имам време сега, статията е дълга - препоръчвам я цялата.  Peace

Последна редакция: чт, 19 фев 2009, 18:05 от basilisk

# 35
  • Мнения: 2 960
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.
Това щях да ти кажа и аз...
Моментът е... никога...


И ние сме така.  Peace
и моето синче е в този кюп bowuu

# 36
  • Мнения: 1 554
първия месец му я забелихме ,и ни най малко не съжалявам за това Sunglasses

# 37
  • Мнения: 239
eitalina,
А каква е тази професия, за която споменаваш? Защото хората, които казват, че не трябва да се отлепя препуциумът насилствено, са лекари, педиатри, хирурзи.

Професията ми е свързана с много срещи, а не с това да давам препоръки дали трябва или не трябва да се отлепя препуциумът! Всеки има мнение и убеждения, базирани на нещо важно според него и нека постъпи така, както е решил, че ще бъде най-добре за детето му! Написах в предния си пост какво съм чувала и какво не в реалния си живот, при реалните си срещи, както и какво съм предприела аз за сина си, но в никакъв случай не оборвам нечие мнение и избор, нито пък давам насоки как да се постъпва!

# 38
  • Мнения: 1 322
Според мен колкото по-рано, толкова по-добре.

# 39
  • Мнения: 1 558
Колкото по рано толкова по добре,аз не успях и ходихме на лекар да извърши тази процедура.
PeaceАз дори не съм опитвала,направи го медицинско лице,когато беше 7 месеца Peace

# 40
  • Мнения: 62
Не си закъсняла Peace Трябва по време на баня леко да подръпваш кожичката надолу. Няма да стане бързо, но трябва да си упорита. И в никакъв случай не настоявай толкова, че да го заболи Naughty Малкият ми син сега е на 7 месеца и половина и едва преди 1-2 вечери кожичката се отлепи окончателно Peace

# 41
  • Мнения: 27 524
Абе, хора, айде стига с това отлепване! Няма никакви теории различни, да не мислите, че откак свят светува на момчетата все някой им е отлепвал кожите? Това е абсолютно ненужна и болезнена намеса. Тази слепнала кожа си има функция да предпазва главичката на пениса, също както химена при момиченцата предпазва влагалището.
Навсякъде пише нищо да не се прави, а съветите за отлепване са някакви бабини деветини, сравними с осоляването.
Аз също имам момче, което в бебешка възраст една некадърна лекарка се опита да го обработи, но после кожичката си слепна отново. По-адекватният педиатър, при който ходехме след това, ме предупреди, че може да възникне проблем, заради това, че има вторично слепване, но за щастие като поотрасна малко, детето помогна да се отлепи напълно кожичката, въпреки повторното срастване - то все пак не беше голямо. Отлепянето стана много бавно и постепенно и приключи на около 3 годинки. Аз никога не съм пипала нищо.
Между другото, не съм чувала някъде другаде освен в България да се практикува това прословуто отлепване, според мене си е някакъв български фолклор. Сигурна съм, че майките извън България ще го потвърдят.
Линкът на marisasv e много добър.

!!!!!!!!!! Много хубаво казано, дано прочетат повече майки и да се спре с тази (само) наша варварщина  Twisted Evil Но няма как да стане, докато е пълно с некадърни и нежелаещи да се образоват лекари  Tired

# 42
  • Мнения: 4
  Имам две дъщери, но съм чула за момчетата че това се прави веднага след раждането. Макар преди време да не е имало такива работи.

# 43
  • София
  • Мнения: 17 592
Няма еднозначен отговор на този въпрос. Колкото педиатри - толкова мнения... и при това всички са сериозно обосновани. С аргументи, които не могат да бъдат подминати.


Това не е точно така.
Когато е твърде късно (познавах момченце на 5, на което бяха правили подобно нещо преди 2 - 3 - не помня точно колко - седмици и не искаше да се къпе, да се съблича, да пишка... и това е продължило още дълго). може да се създаде сериозна психична травма на детето.
В други случаи - не дай Боже - може да доведе до инфекции.
В трети - до невъзможност за водене на нормален полов живот (до хирургическото премахване на кожичката - твърде болезнена и неприятна процедура за зрял мъж... или момче).

За мое щастие не ми се е налагало да го мисля много - стана мн, лесно, със само леки подръпвания, които не предизвикваха болка, от страна на педиатъра при всяка консултация... но това е май въпрос на късмет.

# 44
  • Мнения: 625
Ако отваряте леко всяка вечер от ранна възраст(толкова,колкото позволява) ще стане за нула време ,без болки и стрес.На големият ми син уж забелвахме,ама нали се страхувахме,че може да го заболи почти нищо не свършихме.По-късно това го стори хирург и то защото му се беше възпалило.Сега на малкия успяхме да забелим почти докрай за 3 дена без да сме имали за цел(когато бебо беше на 1 месец и половина),просто се получи.При всички случаи се иска малко смелост,а и е най-добре таткото да върши тази работа.

# 45
  • Мнения: 755
Абе, хора, айде стига с това отлепване! Няма никакви теории различни, да не мислите, че откак свят светува на момчетата все някой им е отлепвал кожите? Това е абсолютно ненужна и болезнена намеса. Тази слепнала кожа си има функция да предпазва главичката на пениса, също както химена при момиченцата предпазва влагалището.
Навсякъде пише нищо да не се прави, а съветите за отлепване са някакви бабини деветини, сравними с осоляването.
Аз също имам момче, което в бебешка възраст една некадърна лекарка се опита да го обработи, но после кожичката си слепна отново. По-адекватният педиатър, при който ходехме след това, ме предупреди, че може да възникне проблем, заради това, че има вторично слепване, но за щастие като поотрасна малко, детето помогна да се отлепи напълно кожичката, въпреки повторното срастване - то все пак не беше голямо. Отлепянето стана много бавно и постепенно и приключи на около 3 годинки. Аз никога не съм пипала нищо.
Между другото, не съм чувала някъде другаде освен в България да се практикува това прословуто отлепване, според мене си е някакъв български фолклор. Сигурна съм, че майките извън България ще го потвърдят.
Линкът на marisasv e много добър.


Eeeee да ви кажа дами , с тези крайни мнения и това "не съм чувала" направо звучи смешно! Прави  ми силно впечатление , че всеки изхожда от личен опит и от чул недочул. Не желая поста ми да разбунва духовете  отново , но това е тема която под различно заглавие се повтаря в пространството. Чудя се не се ли уморявате да спорите и да доказвате тезите си "за" и "против". Laughing
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година е добре постепенно по време на баня да се третира като целта е да не се стига до болка. Никой не говори за някакви садистични подходи , че чак пък и г да го сравняват с т. нар."осоляване" на децата , което пък е някакво своеобразно безумие.
Ако на някой му се рови да пусне на вниманието на  авторката линкове с предишни теми за да  прочете дългите полемики по въпроса.
Може пък да е от полза! Mr. Green Whistling

# 46
  • София
  • Мнения: 2 227
...........
личен опит и от чул недочул. ...
Д-р Оги дали е чул недочул? newsm78
За справка: той е хирург в Пирогов с дълъг стаж, който пише тук. Според него не трябва да се забелва. Според теб на кой да се доверим? На остарялата практика (която не се прилага извън Бг) или на хирург, който определено си разбира от работата!
Въпросът ми беше риторичен, разбира се.

# 47
  • Мнения: 210
Попринцип ние се забелваме за да го почиствам и то другото от самосебеси се получава.А ако имаш голяма дилема иди на уролог и той ще ти обяснеи най-точно

# 48
  • Мнения: 1 896
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година

Кой го казва това? Твое лично мнение ли е? Някакви аргументи?
Понякога ми е супер трудно да водя дискусия тук, защото всяко изказване на мнение се приема като проява на враждебност. Едва ли не единственото добре прието изказване е "може да е така, ама аз отде да знам, може и да не е така".
И другото, което ме затруднява в дискутирането, е че повечето хора не се аргументират и не приемат аргументите на другите. Един вид няма дискусия, а само всеки казва как прави и точка. Ако някой се опита да изкаже аргументирано мнение, му се отговаря "е да ама аз пък не правя така".
По темата за забелването положението е същото - някакви хора дават линкове, пускат статии, цитират специалисти, аргументират се. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.
А иначе, според мен има дори и социологически елемент в цялата мания с отлепването. Открай време в най-различни култури всякакви манипулации на гениталиите на деца и млади хора са ритуали свързани с подчиняването им на нечия власт. И в нашия случай съпротивата срещу научно обоснованите мнения ме кара да съзирам нещо подобно. Това си е някаква културна практика със символно значение, а не медицински обоснована процедура.

# 49
  • Мнения: 27 524
...А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.

С извинение или без - това е положението  Crazy Аз на тези неща им казвам кратко и ясно - (цензурно ще се изразя все пак) - неинформираност. И нежелание за такова! Именно защото Марето забелва и така казва.  Mr. Green
Ако си позволя да бъда директна - това са простотии, казано в онзи стар, селски, архаичен смисъл.  Wink За някои хора да стои като факт го разбирам прекрасно, но за лекари, медицински лица и специалисти - НИКОГА  Naughty Именно заради това скоро няма да се отървем от тъпотиите за отглеждането на бебето, които изобилстват в БГ (и не започвайте да ме нападате как плюя всичко българско, защото не е така)  Peace

# 50
  • Мнения: 202
Най-добре питай личната или уролог.
Аз забелвах на малкия пишлето след като стана на три месеца,но след време спрях след като прочето в интервю мнение на лекар по темата,който каза,че не трябва да се пипа.

# 51
  • Мнения: 3 034
времето за отлепване на кожичката е определено от природата между 2 години и пубертетна възраст - зависи от детето. не съм чела по-напред темата но съм убедена колко "разбирачи" са се изказали за забелването. фактите обаче са следните: забелването насилствено доказано води до повече проблеми и инфекции от естествения процес. за целта си има статистики, няма какво да се учим кой с каква професия бил и с колко хора се срещал (което вероятно ме слага в топ 5 на разбирачите на препуциуми, като ми е с много срещи прифесията  Mr. Green).

аз мога тук да снимам и да преведа цяла книжка, която ми връчиха в болницата "Как да се грижим за кожичката на бебешкия пенис". естествено в нея пише, че работа там нямам освен за да почистя. това с уговорката, че пишката се мие старателно поне два пъти дневно, обира се евентуално смегма ако има изтекла и изобщо се поддържа добра хигиена. освен това е работа на родителя да следи за евентуални признаци на дискомфорт - при пишкане, при слагане и махане на памперса, зачервявания, нехарактерни подутини и т.н. ако нищо от тези не е налице, всичко си върви естествено. това е.

има тема в Здравния, където консултират и български хирурзи - противници на забелването. в заглавието й се съдържа "фимоза", можеш да прочетеш там. но ако някой все пак предпочита да продължи да се доверява на баба Цеца, Марето от горния и Кичка от долния етаж - ами нека не пуска теми, защото е неуважително да губи времемто на всички, които се опитват да пуснат актуална информация.

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 05:50 от simplyaven

# 52
  • Мнения: 391
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година

Кой го казва това? Твое лично мнение ли е? Някакви аргументи?
Понякога ми е супер трудно да водя дискусия тук, защото всяко изказване на мнение се приема като проява на враждебност. Едва ли не единственото добре прието изказване е "може да е така, ама аз отде да знам, може и да не е така".
И другото, което ме затруднява в дискутирането, е че повечето хора не се аргументират и не приемат аргументите на другите. Един вид няма дискусия, а само всеки казва как прави и точка. Ако някой се опита да изкаже аргументирано мнение, му се отговаря "е да ама аз пък не правя така".
По темата за забелването положението е същото - някакви хора дават линкове, пускат статии, цитират специалисти, аргументират се. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.
А иначе, според мен има дори и социологически елемент в цялата мания с отлепването. Открай време в най-различни култури всякакви манипулации на гениталиите на деца и млади хора са ритуали свързани с подчиняването им на нечия власт. И в нашия случай съпротивата срещу научно обоснованите мнения ме кара да съзирам нещо подобно. Това си е някаква културна практика със символно значение, а не медицински обоснована процедура.

Много добре обобщава "дискусията" в този форум. Няма такава Wink

А за забелването, абсолютно не се занимавам. Ако природата може да се погрижи мозъка да му работи правилно, смятам ще се справи и с една пишка  Wink .
И ми харесва че му е предпазена сега, като е в пелени по цял ден. За никъде не бързам.

# 53
  • Мнения: 299
По темата: да трябва да се третира , но не в ранна кърмаческа възраст, а след 3м. до около година е добре постепенно по време на баня да се третира като целта е да не се стига до болка.
    Споделям 100 % . Мъжът ми е бил на 3 г . когато са му правили въпросното забелване и още го помни с ужас.

# 54
  • Мнения: 5 393
. А другите казват, ние пък забелваме, щото така трябва, и не съжаляваме, Марето от втория етаж и тя забелва. Ебаси диалога, ебаси дискусията, с извинение.


Ако природата може да се погрижи мозъка да му работи правилно, смятам ще се справи и с една пишка  Wink .

 Joy Joy Много ми харесаха тези изказвания.

# 55
  • Мнения: 121
Ние започнахме някъде от 2-рия месец да забелваме пишлето всяка вечер след къпане.По малко, по малко и така вече е на 7 месеца и половина и е почти готова.Но няма определено време за това.Лека полека ще стане.Успех!

# 56
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
...........
личен опит и от чул недочул. ...
Д-р Оги дали е чул недочул? newsm78
За справка: той е хирург в Пирогов с дълъг стаж, който пише тук. Според него не трябва да се забелва. Според теб на кой да се доверим? На остарялата практика (която не се прилага извън Бг) или на хирург, който определено си разбира от работата!
Въпросът ми беше риторичен, разбира се.


Чушле, не към теб лично, просто постът ти ме провокира към малко размисъл. Честно казано винаги съм се чудела на хора, които разчитат да получат адекватно мнение по медицински въпрос в интернет.  Thinking Да си кажем честно - всеки от нас е чел - по-малко или повече, и има определено мнение по даден въпрос. Обаче нито един от нас (не говоря за онези, на които медицината е професия) не е учил това, още по-малко пък практикувал, за да говори като лекар. А пък да разчиташ на лекар, който ти преглежда детето по интернет и да следваш съветите му, си е меко казано лаишко. Ако детето ми има някакъв проблем или не съм наясно с дадено нещо, логиката е да си взема детето и да отида при съответния специалист, който ЛИЧНО ДА ГО ПРЕГЛЕДА И ЧАК СЛЕД ТОВА ДА СЪВЕТВА ИЛИ НАЗНАЧИ ЛЕЧЕНИЕ, а не да чета какво бил препоръчал еди кой си еди къде си. Той може да е световен специалист, да е най-добрия лекар на планетата, не го оспорвам, но като не е видял с очите си моето дете и конкретно неговото състояние как да приема, че съветите му са адекватни. Говоря по принцип, защото напоследък много специалисти - къде заради едната реклама, къде заради благородство, раздават съвети на кило из интернет, без изобщо да имат пряк контакт с евентуалния им пациент и поглед върху състоянието му. Защото всеки случай си е индивидуален и си има нужда не от съвет "по жицата", а от реален преглед. Разбирам че много майки се притесняват и дори изпадат в паника за едно или за друго, но за мен не е нормално да питаш как да си лекуваш детето в интернет, докато то, да речем бере душа, вместо да тичаш по най-бързия начин в Пирогов, при педито или при специалист в съответната област. Не го казвам, за да се заяждам, просто винаги съм се чудела. Едно е да споделиш, че детето ти не е добре или че има някакъв проблем, който се нуждае от решаване, а съвсем друго да питаш в интернет как да си решиш проблема. Thinking

# 57
  • Мнения: 5 026
Започнахме сами постепенно.Заведохме го на 6м при педиатъра. Не вярвам аз на тия "ще се отлепи само"

# 58
  • Мнения: 150
Интересна тема . Нашият педиатър в началото каза-до 6 месец, после до годинката. Аз я забелих и той каза" Леле.Знаеш ли , че вече по изискване е до 2- та годинака"  #Crazy Ами да сме здрави , че то явно на педиатри трудно се случва!

# 59
  • Мнения: 3 034
в случая с д-р Оги изобщо не може да се говори за пишман-интернет медицина, защото зад ника стои реален човек, лекар, детски хирург и немалко майки от форума вече водиха децата с при него. обаче винаги има едно голямо НО във форума по подобни теми - пишещите от чужбина да си затварят устата, щото бабите ни така и така били правили; българските педиатри (иначе плювани ежедневно) се оказват по-разбиращи от половината световни медицински сили; Марето и Цецка са по-големи авторитети и от българските лекари; за капак - който български лекар пише в интернет форуми не е стока  Crazy няма начин да се пробият подобни защитни валове, проблемът е че те защитават едно отдавна закъсало здравеопазване и това мисля, че е известен на всеки българин факт. добре, че има и такива като д-р Оги, които ползват съвременни методи за комуникация, за да се види светлина в тунела.

П.С. доводът, че на нечие дете били отлепили кожичката на три години и то се травмирало е тотално сбъркан - няма отлепяне на кожичката, освен в случаи на инфекция. просто няма такова нещо. не съществува в стойностната детска медицина в момента. има изчакване чак до пубертета. безумно е да позволявате да се прави отлепяне било на 3 месеца или на 3 години при здраво дете.

# 60
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
в случая с д-р Оги изобщо не може да се говори за пишман-интернет медицина, защото зад ника стои реален човек, лекар, детски хирург и немалко майки от форума вече водиха децата с при него. обаче винаги има едно голямо НО във форума по подобни теми - пишещите от чужбина да си затварят устата, щото бабите ни така и така били правили; българските педиатри (иначе плювани ежедневно) се оказват по-разбиращи от половината световни медицински сили; Марето и Цецка са по-големи авторитети и от българските лекари; за капак - който български лекар пише в интернет форуми не е стока  Crazy няма начин да се пробият подобни защитни валове, проблемът е че те защитават едно отдавна закъсало здравеопазване и това мисля, че е известен на всеки българин факт. добре, че има и такива като д-р Оги, които ползват съвременни методи за комуникация, за да се види светлина в тунела.

П.С. доводът, че на нечие дете били отлепили кожичката на три години и то се травмирало е тотално сбъркан - няма отлепяне на кожичката, освен в случаи на инфекция. просто няма такова нещо. не съществува в стойностната детска медицина в момента. има изчакване чак до пубертета. безумно е да позволявате да се прави отлепяне било на 3 месеца или на 3 години при здраво дете.

Не подлагам изобщо на съмнение качествата на въпросния лекар. Мисълта ми беше, че е меко казано тъпо да се лекува по интернет, без да се види конкретното състояние на конкретното дете. Аз лично не бих се доверила на подобен съвет, дори зад ника да стои световно светило, по простата причина, че ще бъде преглед на сляпо, а не реален, жив контакт. Не говоря за конкретния случай, говоря по принцип.

За да не си помислите, че имам нещо лично против точно този доктор, ще дам един нагледен и много пресен пример, пък дано тогава стане по-ясна идеята ми. Снощи на наши приятели едното дете се е обринало внезапно и за броени мунути кожата му станала на огромни червени петна. Започнало да диша затруднено. Естествено, родителите хукнали веднага към Пирогов. Оказало се алергична реакция към храна. Слава Богу, детенце е добре, но ще полежи още ден в болницата. Та по нет-логиката, те е трябвало първо да влезнат в интернет, да се посъветват с някой доктор, който понеже пише в интернет е задължително световен капацитет, а не да тичат като щури в Пирогов. Затова говоря - че няма никаква логика да се разчита на изказано мнение в мрежата от лекар без да е проверен лично конкретният случай. Мисля че противоречи на един от законите на медицината.

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 18:30 от lulumba

# 61
  • Мнения: 27 524
Не вярвам аз на тия "ще се отлепи само"

А на какво реално вярваш? Имам предвид какви доказателства, статии, научни доводи и прочие имаш в полза на отлепянето? Не се заяждам  Hug само питам - теб, но и стотиците като теб, които преливат от пусто в празно и повтарят разни неща, които са без грам покритие и които не съществуват никъде по света  Simple Smile Искам поне една статия, довод, полза или защита в плюс за забелването. Ама няма кой да даде такава  Wink Това поне не ви ли говори нещо на тези, които не знаете и подкрепяте тази варварщина?  Rolling Eyes

Или да оставим науката и доказателствата - не се ли замисляте, че Природата е милиард пъти по-умна от нас и неслучайно момченцата се раждат така? Със сигурност не е с цел забавление за майките им да късат и опъват пишките им  Crazy

# 62
  • Мнения: 3 034
lulumba , от поста ти разбирам, че ти говориш за някакво състояние, което изисква преглед. това е съвсем друга бира и беше казано многократно, че при най-малкото съмнение на проблем, родителят е абсолютно длъжен да потърси консултация със специалист. само че, здраво момченце без проблеми просто няма нужда от подобен специализиран преглед, извън обичайните посещения при педиатъра. с тази разлика, че посещенията при педиатъра тук, а и в много други държави, изобщо не включват забелвания, дърпания и тем подобни. просто се преглежда внимателно пишката, кожичката, тестисите, лимфните възли на слабините и дотам. ако има състояние, което предизвиква притеснение, самият д-р Оги е казвал на майките, че би следвало да го посетят и че по интернет няма как да определи има ли проблем или не.  Peace

# 63
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
lulumba , от поста ти разбирам, че ти говориш за някакво състояние, което изисква преглед. това е съвсем друга бира и беше казано многократно, че при най-малкото съмнение на проблем, родителят е абсолютно длъжен да потърси консултация със специалист. само че, здраво момченце без проблеми просто няма нужда от подобен специализиран преглед, извън обичайните посещения при педиатъра. с тази разлика, че посещенията при педиатъра тук, а и в много други държави, изобщо не включват забелвания, дърпания и тем подобни. просто се преглежда внимателно пишката, кожичката, тестисите, лимфните възли на слабините и дотам. ако има състояние, което предизвиква притеснение, самият д-р Оги е казвал на майките, че би следвало да го посетят и че по интернет няма как да определи има ли проблем или не.  Peace

Обаче знаеш ли само колко много майки познавам, които дори и при по-специфични, хайде да не казвам спешни състояния на детето, изискващи задължително преглед предпочитат да четат из интернет и да се съветват с "колежки" по майчинство или съветващи лекари, а не да потърсят адекватно мнение от специалист.  ooooh! Аз като един Тома Неверни и понеже по една или друга случайност имаме доста семейни приятели - все именити доктори в различни области, повечето специализирали в чужбина между другото, съм свикнала дори за най-дребното нещо да досаждам и питам. По-добре да си загубя времето и да направя един излишен преглед на децата, отколкото да лекувам по съвети, дадени от незнайно кого. Това ми беше мисълта. Просто ми прави силно впечатление склонността да се лекуват децата по интернет, която е много силна в момента. Незнам защо така се получава. Thinking
Оф, оспамих темата. Embarassed

# 64
  • Мнения: 3 034
получава се така, защото доста лекари са забравили да си обновят знанията и майките намират отговори на много въпроси в интернет, а би трябвало докторите да са в състояние да им ги предоставят. разбира се, това не е правилно и ситуацията е сбъркана, но...  Rolling Eyes

# 65
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Моментът е когато сама се отлепи! Това може да стане както на 2-3 годинки, така и в пубертета. И това не е проблем!
Аман вече... Имам чувството, че едва ли не всяко нормално състояние се изкарва болестно.  Crossing Arms
Естествено, има случаи, когато е нужна намеса, но те не са мнозинството!  Naughty Тая практика "профилактично" да се отлепва кожичката само повече вреди носи имам чувството. Все пак тази залепнала кожичка си има функция и тя не е за пренебрегване.

# 66
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
На 1м. гозабелихме.
Моя приятелка акушерка го забели за 3 вечери.

# 67
  • Мнения: 755
Дам... разбунил е духовете постът ми ... не се съмнявах  в това! Rolling Eyes
Няма да цитирам прежди писалите, които са си харесали по някоя фраза от поста ми , за да изкажат възмутено мнение, както и да изпадам в  конкретни полемики с конкретни личности !Но извън БГ драги дами това се прилага , дори направо се действа с кардинални решения т.е визирам обрязването. И това не е продиктувано от Юдеизма , както биха ме поправили мнозина, а е възприета практика като част от някакъв вид стандарт в медицината. Да не навсякъде е възприета , но да се твърди , че ние в Бг "аборигените" и "садистите" видиш  ли тормозим децата си барабар с "неуките" ни педиатри ... е най-малкото доста крайно и необосновано.
Винаги има различни разбирания и похвати в начина на живот на индивида, истината е че точният модел не е още намерен. Защото , ако се замислим в природата всичко става по естествен път Да, но човекът не е животно той е на върха на пирамидата и както ни е известно той нарушава от както свят светува този естествен природен ход в йерархията на оцеляването.
Конкретни аргументи няма да давам по темата не защото нямам или защото просто си пиша за да опонирам на някого , а защото това не е дискусия, нито дебат , а по-скоро крайни мнения с доста "плоски" / ще ме прощавате за грубостта/ аргументи с презумпцията за  миродаваност! Всеки си има мнение и това, че някакъв конкретен хирург или педиатър твърди нещо си или друго, което видиш ли се различава от" българската ни изостаналост" за мен  не е миродавно , защото опита ми е показал , че не всичко в което ме убеждават кадърни лекари се оказва на практика полезно !
Към автораката : удобен момент за това "Забелване" никога няма , ти решаваш след консултация с лекар и усещане кое е  правилно в този случай.
Успех , дано достинете до истината , защото да не забравяме , че в спора се ражда истината! Laughing

Последна редакция: сб, 21 фев 2009, 20:18 от Fortune

# 68
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
ти решеваш след консултация с лекар и усещане кое е  правилно в този случай.

Напълно подкрепям!  Peace

# 69
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не знам кога е момента. Може и да не разбера. Децата си не ги пипам, не ги измъчвам, не ги дефлорирам, не ги дупча, не нарушавам цялостта на тялото им. Само ги мия.

Чудя се как още не се е появила тема за момиченцата - кога да ги дефлорираме и кога да ползваме дамски душ, че те също се замърсяват...

# 70
  • Мнения: 5 393
Чудя се как още не се е появила тема за момиченцата - кога да ги дефлорираме и кога да ползваме дамски душ, че те също се замърсяват...

Ама не е ли имало още такава тема.....? Shocked  Голям пропуск.

Аз като един Тома Неверни и понеже по една или друга случайност имаме доста семейни приятели - все именити доктори в различни области, повечето специализирали в чужбина между другото, съм свикнала дори за най-дребното нещо да досаждам и питам. .

Питала ли си тези специалисти какво мислят за въпросното забелване? Thinking

# 71
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
Аз като един Тома Неверни и понеже по една или друга случайност имаме доста семейни приятели - все именити доктори в различни области, повечето специализирали в чужбина между другото, съм свикнала дори за най-дребното нещо да досаждам и питам. .

Питала ли си тези специалисти какво мислят за въпросното забелване? Thinking

Да! В Япония е масова практика и лекарите там горещо го препоръчват. В САЩ - също, макар там да има и привърженици на незабелването. Това не са мои наблюдения, а го знам от лекарите, които съответно го научават от ходене и обучение там, на семинари, практики и т.н. Но както в първия си пост написах, аз лично така съм решила - без да питам комшийките между другото, но допитвайки се до капацитети в тази област. Става дума за наистина най-добрите лекари в тази област не само у нас. Единият е признат в своята област в Япония, нищо че е "абориген", тоест българин.
Айде вече да не спорим по тази тема.  Peace Ясно е, че всеки ще е прав за себе си. Най-добре е независимо от решението и пристрастията всеки да се допита първо до лекар. Защото в някои случаи и при някои състояния забелване не се позволява, в други е желателно да стане час по-скоро. Това ние във форума няма как да преценим, без да сме видели конкретния случай и без да имаме съответните познания и практика. Peace

# 72
  • Мнения: 3 034
в САЩ не е масова практика, ако вземем предвид населението, което не е религиозно и верски обвързано с обрязването, моля ви  Stop в съседната подобна тема пуснах и статистиката: в момента процентът обрязани деца в САЩ е около 52-53%. само че не забравяйте колко малцинства с религиозна връзка с обрязването има в САЩ. просто САЩ изобщо не е подходящия пример да се сравнява с България примерно, освен ако не вземете регион в България с голямо мюсулманско малцинство и не базирате процента обрязани на него. то тогава и в България ще се окаже, че всеки втори е обрязан. от 1996 година до днес процентът обрязани момчета в САЩ пада ежегодно, което показва, че и родители с верска обвързаност избират да не обрежат децата си. Американската педиатрична асоциация не подкрепя обрязването, което по редица причини свързани с правата на малцинствата не може да бъде казано в подобен прав текст. доказателство обаче, е фактът, че американските педиатри работят в посока информиран избор на родителите. тук също дават едни брошури, които мен лично щяха да ме откажат, ако ще и най-запалената почитаелка на обрязването да бях. и тази работа в такава посока определено дава резултат - намаляващите ежегодно проценти.

Цитат
Но извън БГ драги дами това се прилага , дори направо се действа с кардинални решения т.е визирам обрязването. И това не е продиктувано от Юдеизма , както биха ме поправили мнозина, а е възприета практика като част от някакъв вид стандарт в медицината.

Fortune, аз пък твърдя, че такъв стандарт в държави, които не са верски и религиозно обвързани с обрязването и са на добро ниво по отношение на здравеопазване няма в детската медицина официално приет. предлагам да ме обориш със статистики и/или медицински документи.

Цитат
Защото , ако се замислим в природата всичко става по естествен път Да, но човекът не е животно той е на върха на пирамидата и както ни е известно той нарушава от както свят светува този естествен природен ход в йерархията на оцеляването.

и забелването и/или обрязването са препоръчителни, защото са по пътя към оцеляването?

Цитат
Всеки си има мнение и това, че някакъв конкретен хирург или педиатър твърди нещо си или друго, което видиш ли се различава от" българската ни изостаналост" за мен  не е миродавно , защото опита ми е показал , че не всичко в което ме убеждават кадърни лекари се оказва на практика полезно !

не някакъв, а много хирурзи и педиатри от различни държави, подкрепени от организации като УНИЦЕФ и СЗО, примерно. ако това не е миродавно, ти по какво/кого предлагаш да се равним? излиза, че доверяването на кадърни лекари не е гаранция, а доверяването на некадърни по-голяма?

всякакви криворазбрани напъни на тема "национално самочувствие", когато става въпрос за най-добрата възможна грижа за децата ни, особено здравна, за мен са крайно неуместни. ако в България се наливаха милиони за изследвания и детско здравеопазване, щяхме да цитираме все български източници. аз се кълна до ден днешен в педиатъра, който се е грижил за мен като бебе, но той, който в момента е почти 70-годишен, знае толкова, колкото 30-годишния му колега тук, в държава с огромни възможности. значи е въпрос на желание и хъс към професията, Fortune, както и на чувство за отговорност към децата, които лекуват. за мен няма извинение за недоучили педиатри, а лозунгите по темата ми звучат адски кухо. да не говорим колко е смешно-трагично същите тези български педиатри да са плюти ежедневно, но в подобни теми изведнъж да блесва Ботевското у потребителките.

# 73
  • Мнения: 755
в САЩ не е масова практика, ако вземем предвид населението, което не е религиозно и верски обвързано с обрязването, моля ви  Stop в съседната подобна тема пуснах и статистиката: в момента процентът обрязани деца в САЩ е около 52-53%. само че не забравяйте колко малцинства с религиозна връзка с обрязването има в САЩ. просто САЩ изобщо не е подходящия пример да се сравнява с България примерно, освен ако не вземете регион в България с голямо мюсулманско малцинство и не базирате процента обрязани на него. то тогава и в България ще се окаже, че всеки втори е обрязан. от 1996 година до днес процентът обрязани момчета в САЩ пада ежегодно, което показва, че и родители с верска обвързаност избират да не обрежат децата си. Американската педиатрична асоциация не подкрепя обрязването, което по редица причини свързани с правата на малцинствата не може да бъде казано в подобен прав текст. доказателство обаче, е фактът, че американските педиатри работят в посока информиран избор на родителите. тук също дават едни брошури, които мен лично щяха да ме откажат, ако ще и най-запалената почитаелка на обрязването да бях. и тази работа в такава посока определено дава резултат - намаляващите ежегодно проценти.

Цитат
Но извън БГ драги дами това се прилага , дори направо се действа с кардинални решения т.е визирам обрязването. И това не е продиктувано от Юдеизма , както биха ме поправили мнозина, а е възприета практика като част от някакъв вид стандарт в медицината.

Fortune, аз пък твърдя, че такъв стандарт в държави, които не са верски и религиозно обвързани с обрязването и са на добро ниво по отношение на здравеопазване няма в детската медицина официално приет. предлагам да ме обориш със статистики и/или медицински документи.

Цитат
Защото , ако се замислим в природата всичко става по естествен път Да, но човекът не е животно той е на върха на пирамидата и както ни е известно той нарушава от както свят светува този естествен природен ход в йерархията на оцеляването.

и забелването и/или обрязването са препоръчителни, защото са по пътя към оцеляването?

Цитат
Всеки си има мнение и това, че някакъв конкретен хирург или педиатър твърди нещо си или друго, което видиш ли се различава от" българската ни изостаналост" за мен  не е миродавно , защото опита ми е показал , че не всичко в което ме убеждават кадърни лекари се оказва на практика полезно !

не някакъв, а много хирурзи и педиатри от различни държави, подкрепени от организации като УНИЦЕФ и СЗО, примерно. ако това не е миродавно, ти по какво/кого предлагаш да се равним? излиза, че доверяването на кадърни лекари не е гаранция, а доверяването на некадърни по-голяма?

всякакви криворазбрани напъни на тема "национално самочувствие", когато става въпрос за най-добрата възможна грижа за децата ни, особено здравна, за мен са крайно неуместни. ако в България се наливаха милиони за изследвания и детско здравеопазване, щяхме да цитираме все български източници. аз се кълна до ден днешен в педиатъра, който се е грижил за мен като бебе, но той, който в момента е почти 70-годишен, знае толкова, колкото 30-годишния му колега тук, в държава с огромни възможности. значи е въпрос на желание и хъс към професията, Fortune, както и на чувство за отговорност към децата, които лекуват. за мен няма извинение за недоучили педиатри, а лозунгите по темата ми звучат адски кухо. да не говорим колко е смешно-трагично същите тези български педиатри да са плюти ежедневно, но в подобни теми изведнъж да блесва Ботевското у потребителките.

 Laughing Не намирам нито смисъл, нито основание точно на теб да ти  предоставям доказателства и статистики чрез които видиш ли трябва да те оборя!
Тези прокламации за "Ботевско самосъзнание" и "изкуствен национализъм" чрез които завоалирано ме обвиняваш/ не е ясно защо обаче/ , нямат нито място нито смисъл по темата! Не си разбрала поста ми , явно е , няма да водя "дебат" в тема , която не засяга въпросите които повдигаш, поросто няма да стане! С риск да  бъда заклеймена победоносно от теб в голослословие и т.н. ще прекратя полемиката !
Нямам нито интерес нито пък полза точно на теб да доказвам каквото и да било! Peace
Ако темата ти предоставя поле за изява давай , но не за сметка на моите постове. Laughing
Ако ще се почувстваш по-спокойна и по-знаеща , да ти даде своите доводи , а аз не ... значи би трябвало това да успокои разбунената ти душа ! Laughing
Само за протокола , без идеята за полемика: нищо в този свят не може да се приема за миродавно , нищо, simplyaven !!! Laughing Peace

# 74
  • Мнения: 2 015
ти решеваш след консултация с лекар и усещане кое е  правилно в този случай.

Напълно подкрепям!  Peace
Иначе аз го забелих на 5 месеца и до сега не съм имала проблеми Peace.Започнах след десетия ден и то след баня.После ходих при хирург, а той ми каза, че добре съм си свършила работата Thinking.Вече е на 2год. и 6м. и не сме имали проблеми Praynig.

# 75
  • Мнения: 1 896

Нямам нито интерес нито пък полза точно на теб да доказвам каквото и да било! Peace


А на мен може ли? Все пак ще бъде интересно, твърдиш нещо, а отказваш да го подгрепиш с източници, аргументи, уж защото тази дето пита лично не ти е симпатична. Сигурно и аз не съм. Но все пак някой може да прочете информацията, която даваш, и да се поинтересува дали е вярна, за да вземе решение за собственото си дете. Според мен е въпрос на отговорност към четящите да си подкрепи човек твърдението.

# 76
  • Мнения: 3 034
Fortune , излагаш се  Stop пишеш в тема за нещо, което касае здравето на малки бебета и деца. елементарно уважение към събеседниците/опонентите ти е да подкрепиш твърденията си. доколко са миродавни вече стана ясно, няма нужда да се обосноваваш вече.

# 77
  • Мнения: 755

Нямам нито интерес нито пък полза точно на теб да доказвам каквото и да било! Peace


А на мен може ли? Все пак ще бъде интересно, твърдиш нещо, а отказваш да го подгрепиш с източници, аргументи, уж защото тази дето пита лично не ти е симпатична. Сигурно и аз не съм. Но все пак някой може да прочете информацията, която даваш, и да се поинтересува дали е вярна, за да вземе решение за собственото си дете. Според мен е въпрос на отговорност към четящите да си подкрепи човек твърдението.


Ще се будалкаме на дребно или какво? Това дрънчене по детски не ми допада , приемете , да речем , че съм голословна и това е!
Струва ми се , наистина , че тук не конкретизирам, много съфорумки намират истинско поле за изява! Аз не давам информация драга , аз изказах мнение , ако давах информация , която вие толкова изисквате от мен , непременно щях да я подкрепя с аргумент!
Въпросът не опира до симпатичен или не , тъй като не сме на ниво детска градина , не се познаваме дори , за да изказвам някакви персонални впечатления за конкретен съфорумец!  Laughing
Иронията с която се опитваш да ме предизвикаш, определено не е правилният тон! Ако толкова много някой както ти пишеш Laughing иска да узнае защо имам такова мнение по темата , има начин да получи  информация винаги! Съмнявам се обаче, че някой би взел решение за детето си на базата на моето, твоето или трето мнение изказано  тук , когато се касае за детето му!
Форумът и темите обикновенно са свързани със сондиране на мнение или добиване на информация  по даден проблем.
Както аз така и ти или друга майка едва ли би се доверила сляпо на нечие  форумско мнение, а не на компетентен лекар.
Това махленско ръчкане и дрънчене не ми допада! Laughing
Хубава вечер все пак! Peace Laughing

# 78
  • Мнения: 755
Fortune , излагаш се  Stop пишеш в тема за нещо, което касае здравето на малки бебета и деца. елементарно уважение към събеседниците/опонентите ти е да подкрепиш твърденията си. доколко са миродавни вече стана ясно, няма нужда да се обосноваваш вече.
Всеки има право на мнение тук, аз не твърдя нищо ,изказвам мнене като много други! Това че ти или друг решават да изискват някаква аргументация от мен като се опитват блеснат със своите аргументи , окей! Laughing
Ти нали си дала информация , какъв ти е проблема? Как пък точно на теб ти направи моят пост впечатлние, не мога да разбера? Laughing
Мнението ,което съм изказала по темата не някакво новаторско , че да давам на някого обяснения! То е подобно на останалите "за " и "против", така че хайде да не изпадаме в излишни квалификации и излишно чувството на отговорност!
Ти пишеш тук , аз също, ти си дала повече информация да си защитиш тезата , окей , аз просто изказвам мнение, без аргумент!
Но да ме квалифицираш и да ме съветваш как да се изказвам тук , хайде да бъдем възрастни и да си гледаме собственото здраве , без да изпадаме в "казал , рекъл" Laughing
А да, и още нещо оспамихме доста темата .... струва ми се че е достатъчно! Laughing

# 79
  • Мнения: 3 034
Цитат
а е възприета практика като част от някакъв вид стандарт в медицината.

това нали ти си го писала? що се отнася до форума - в грешка си. отдавна не е само бла-бла и доста майки черпят информация, както и насоки от тук. да не говорим колко "нови" неща (за България) са тръгнали оттук - изключителното кърмене, късното захранване и т.н. именно благодарение на форумки, които са превеждали статии и медицински материали от чужбина. не, форумът не е просто да си хвърляме мненията насам-натам, не и в теми с подобен характер. мнението, което си изказала определено не е новаторско, а остаряло. когато говориш за медицински стандарти обаче, това минава в съвсем друга графа от едно просто мнение. та затова ми прави впечатление - защото такъв стандарт в съвременната детска медицина няма в държави с прогресивен подход (което изключва религиозния).

# 80
  • Мнения: 755
Цитат
а е възприета практика като част от някакъв вид стандарт в медицината.

това нали ти си го писала? що се отнася до форума - в грешка си. отдавна не е само бла-бла и доста майки черпят информация, както и насоки от тук. да не говорим колко "нови" неща (за България) са тръгнали оттук - изключителното кърмене, късното захранване и т.н. именно благодарение на форумки, които са превеждали статии и медицински материали от чужбина. не, форумът не е просто да си хвърляме мненията насам-натам, не и в теми с подобен характер. мнението, което си изказала определено не е новаторско, а остаряло. когато говориш за медицински стандарти обаче, това минава в съвсем друга графа от едно просто мнение. та затова ми прави впечатление - защото такъв стандарт в съвременната детска медицина няма в държави с прогресивен подход (което изключва религиозния).
Ако нещо друго те впечатли на драго сърце на лични бих обяснила , но да се дрънча за щяло и нещяло , айде няма нужда! Laughing
По отношение на форума , ясно ми е че доста инициативи са тръгнали от тук, но какво да не би да подемаме инициатива за ограмотяване на българското лекарско съсловие! Laughing Генералните изказвания от рода, че навсякъде в извън бг правят еди как си  е крайно! Поласкана съм, че си открила в "хвърленото " ми мнение "насам натам" някаква не аргументирана информация! Laughing Също така въпреки малкият брой постове и статус тук/държа да го отбележа/ , не си мисли , че пишеш с някой нова съфорумка Sunglasses, а това кой как възприема нещата не ти дава никакво , ама никакво право да изказваш крайните си напредничави виждания на фона видиш ли моите остарели.... Laughing
Както менторски беше написала прояви уважение към събеседниците си и преустанови пошлата полемика, която както е видно не води до никъде! Laughing

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 20:23 от Fortune

# 81
  • Мнения: 27 524
Момичета, не се карайте  Hug
Обрязването в Щатите го има, факт е, питат майката иска или не. Но то не е във връзка с евентуална фимоза, а само на ниво хигиена, както и при мюсюлманите - според тях кожичката създава нехигиенични условия. Но реална нужда от забелване няма. Пак да кажа и тук - има страни, които не мога да нарека изостанали, в които не са и чували за забелването. След като се разбра, че чакаме момче, сестра ми и майка ми ме подковаха за това пусто забелване и аз чинно, след раждането чаках и чаках в болницата да ми дадат съвет за това. Преди изписването, след 5 дни, никой нищо не каза и аз реших да попитам, на моя смотан френски. Не ме разбраха. Реших, че е от нивото на езика ми. Пак обяснихме, мъжът ми дойде да пита - ами, не, не разбират и не разбират. Просто не знаят за такива действия  Grinning Изгледаха ни доста стреснато и треснато и казаха - не пипайте нищо!

Аз пак да повторя - след като Природата с главно П прави момченцата да се раждат по този начин, значи това изобщо и ни най-малко не е случайно, защо някой не каже нещо за това? Всички, които сте за забелването и грубото и болезнено такова, защо не постенете, покажете, докажете с нещо тази теза?

Лесно е да се обиждаме или да обиждаме, но нека все пак да има резон  Simple Smile

Иначе Фортюн е права, че няма нищо меродавно в този свят, но е логично да следваме нещата на дадения етап от развитието ни в настоящия момент, освен ако няма реална причина за друго  Simple Smile

# 82
  • Мнения: 3 034
Също така въпреки малкият брой постове и статус тук/държа да го отбележа/ , не си мисли , че пишеш с някой нова съфорумка Sunglasses, а това кой как възприема нещата не ти дава никакво , ама никакво право да изказваш крайните си напредничави виждания на фона видиш ли моите остарели.... Laughing
Както менторски беше написала прояви уважение към събеседниците си и преустанови пошлата полемика, която както е видно не води до никъде! Laughing

съвсем изпростя. никак, ама никак не ми вдъхва уважение дали си нова или стара съфорумка. изобщо не ме вълнува. ако си беше защитила тезата, щеше определено да ме впечатлиш. за нивото си права - и аз оставам с неприятно чувство и мисля вече да си го спестя. за всички участници в темата стана ясно кой на какво си базира постовете. и естествено, че ще изказвам виждания - само че пак си се объркала - те не са мои лични и за разлика от теб многократно в подобни теми съм ги подкрепяла с материали. не си прави труда да ми отговаряш, за да повдигнем малко нивото  Grinning

# 83
  • Мнения: 755
Също така въпреки малкият брой постове и статус тук/държа да го отбележа/ , не си мисли , че пишеш с някой нова съфорумка Sunglasses, а това кой как възприема нещата не ти дава никакво , ама никакво право да изказваш крайните си напредничави виждания на фона видиш ли моите остарели.... Laughing
Както менторски беше написала прояви уважение към събеседниците си и преустанови пошлата полемика, която както е видно не води до никъде! Laughing

съвсем изпростя. никак, ама никак не ми вдъхва уважение дали си нова или стара съфорумка. изобщо не ме вълнува. ако си беше защитила тезата, щеше определено да ме впечатлиш. за нивото си права - и аз оставам с неприятно чувство и мисля вече да си го спестя. за всички участници в темата стана ясно кой на какво си базира постовете. и естествено, че ще изказвам виждания - само че пак си се объркала - те не са мои лични и за разлика от теб многократно в подобни теми съм ги подкрепяла с материали. не си прави труда да ми отговаряш, за да повдигнем малко нивото  Grinning


   Алилуя!!! Peace Видя му се края! Laughing Не можа обаче да приключиш изискано за жалост, което не вдига нивото! Laughing  Laughing Laughing

Последна редакция: нд, 22 фев 2009, 21:08 от Fortune

# 84
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Сина ми кара 5ти месец.От раждането до сега забелвам всяка вечер по време на баня.Уви, не е променено нищо.Действам смело,с 4 пръста и сапун  Grinning но не става. Дупчицата е като връх на карфица малка.Кажете какво да правя?И 20 години да забелвам, пак няма да го забеля явно,защото при такова  малко отворче, няма как да дърпаш кожичката.

# 85
  • Мнения: 3 034
в статията, която Блонди пусна (мисля че беше тя) и която е писана от д-р Оги е обяснено за вродената фимоза. може синът ти да има вродена фимоза - моят има. това не е нищо страшно и няма нищо общо с дежурно повтаряната диагноза "фимоза". вродената фимоза прави пишката да изглежда като слонско хоботче, цялата е покрита с кожичка и накрая дори може и изличък да има  Simple Smile единственото специфично е много внимателната хигиена, за да не се задържи смегма вътре и разбира се - да следиш за болка/дискомфорт, както е нормално и без вродена фимоза. аз това съм посъветвана, отделно педиатърът всеки път преглежда внимателно. имай предвид, че ако пишка с вродена фимоза се задърпа надолу, нещата могат сериозно да загрубеят. ако се притесняваш, иди при д-р Оги, той много беше писал за вродената фимоза. но по принцип тук няма нищо специално, което биха казали да се прави, освен щателната хигиена. с времето тази фимоза се отваря и пишката се оголва, както на всяко момче, няма нищо различно освен, че сега е в пашкул  Peace

# 86
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 328
Oтлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.Ние започнахме  ,когато беше на 2 месеца по време на баня   и  постепенно  до 5 тия месец беше  забелена напълно.




# 87
  • Мнения: 26
ние вече сме поти готови с забелването доки ни помогна на предишната консултация моето мнение и това на мажа ми е че е добре да се обреже мажа ми от не забелване се е принудил да се обреже на 30 г но всеки трябва да рeши за своето дете

# 88
  • У дома !
  • Мнения: 700
На 5м. я заголихме при наш познат-херург....малко го заболя...но всичко мина бързо....беше мъничък и не разбра нищо.....доктора тогава каза,че колкото по-рано толкова по-добре,защото после започват да разбират и много се травмират момченцата.
Също така е важно поддържането на много добра хигиена след отлепването и да се оголва и почиства добре при всяко къпане за да не се залепи отново,за да не мирише и за да не се събира "бяло" по ръба на главичката Naughty

# 89
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Прочетох статията,разбрах по снимките че имаме патологична фимоза, обаче пак не разбрах какво да правим?

# 90
  • Мнения: 27 524
Oтлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.Ние започнахме  ,когато беше на 2 месеца по време на баня   и  постепенно  до 5 тия месец беше  забелена напълно.

Това по естествен път ли му се казва  Laughing

# 91
  • София
  • Мнения: 2 227
lulumba, извинявай, но късно видях постинга ти Blush. По принцип си права. Наистина е редно да се направи първо консултация с лекар (лично) и после да се решава какво ще се прави. Така би трябвало да се открие евентуален проблем като фимозата например, но съгласи се, че доста педиатри препоръчват забелване без преглед и дори го извършват насилствено преди да успее да се усети майката. Тук идва на помощ глобалната мрежа, в която има публикувани доста материали и майките имат възможност да се информират. Въпрос на здравна култура (не искам да обидя никой) е дали ще посетят специалист или не.

# 92
  • Мнения: 1 910
Oтлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.Ние започнахме  ,когато беше на 2 месеца по време на баня   и  постепенно  до 5 тия месец беше  забелена напълно.

Това по естествен път ли му се казва  Laughing
Естествено значи сам да си направи младежа отлепването. Но тук е сблъсака на българската и западно-европейската школа.
На нас ни казват - НЕ ПИПАЙ. В България-обратното.

Уж официално приеха да се насърава късното захранване. Сега чакаме българските педиатри да осъвременят практиката за пишлетата на момчетата.  Rolling Eyes

Обрязването в САЩ си има други обеснения - религиозните пристрастия на голяма част от лекарите. Просто те са си решили, че така е най-правилно и го правели наред. Сегашната тенденция е обратна. Това четох, някъде, преди време.

Milensska, а ти прави, което мислиш, че е правилно. Много вероятно на края резултата е един и същ.  Grinning   

# 93
  • Мнения: 352
Сина ми е на 3,5г. и още не му е напълно забелена ..
Според д-р Оги от здравния форум/там има подробна тема за това/ изобщо няма защо да се притеснявам и не насилвам детето
Забелвам колкото може,почиствам и това е...
И аз така.Моят е на 4 и още не му е забелена, а само на половина до най-широкото масто. Поне 10 пъти съм питала доктора-да не пипам. Така казва. Спрях да мисля вече за това. Ще си покаже.

# 94
  • Мнения: 581
 По рано не е ли по добре!!! Имам познати, които по съвети на личния си лекар да не забелват  се наложи да влязат в болница  и лекаря забели на 3.5 годинки детенцето. Е те си знаят само какво са прижевели, детето доста време не можеше даа преодолее преживянато.

# 95
  • Мнения: 651
  bouquet Д-ра каза,че ще е момче.Да следя темата,за да се подготвям за мъжкото достойнство!

# 96
  • Бургас
  • Мнения: 289
Коко е на 2 г. Успях да забеля само отгоре - като пръстенче. Нашата лекарка казва до 3 г. Все си мислех да не е късно, а от тук научавам че е по-добре да не се прави нищо.

# 97
  • Мнения: 5
А нашето педи,предупреди да не пипаме,когато навърши 6м,тя щяла да се погрижи.

# 98
  • Мнения: 1 896
По рано не е ли по добре!!! Имам познати, които по съвети на личния си лекар да не забелват  се наложи да влязат в болница  и лекаря забели на 3.5 годинки детенцето. Е те си знаят само какво са прижевели, детето доста време не можеше даа преодолее преживянато.

Е, чак пък в болница за пръв път чувам. Ако наистина е имало сериозен проблем детето, той нямаше да се оправи с дърпане в домашни условия. Плюс това има много случаи, когато на родителите се казва, че е наложително, а всъщност не е. Просто много заблуди се ширят все още в тази област. Както беше с кърменето допреди няколко години.

# 99
  • Мнения: 5 393
А нашето педи,предупреди да не пипаме,когато навърши 6м,тя щяла да се погрижи.


Аз бих се погрижила педито да не се "погрижи" изобщо. 

# 100
  • Мнения: 5
Мечо пух,разрових се и открих,че след всяка баня се прави леко издърпване
на кожичката и почистване на смегмата,която се събира с тупфер за уши.
така че с нашето педи ще се #2gunfire

# 101
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Дайте съвет.Сина ми е на 4 месеца.Направи уроинфекция,причинена от незабеленото пишле. Лекарите искат да го забелят сега тази седмица.Болезнено ли е когато те го правят от раз? Той е с много мъничко отворче, като карфица. newsm78

# 102
  • София
  • Мнения: 2 227
*Pukanka*, няма да те лъжа... да, болезнено е и то доста. Поговори с лекарите дали не може да го обезболят поне малко. Ще стискам палци.

# 103
  • Варна
  • Мнения: 1 576
*Pukanka*, няма да те лъжа... да, болезнено е и то доста. Поговори с лекарите дали не може да го обезболят поне малко. Ще стискам палци.

Благодаря ти.   bouquet

# 104
  • Мнения: 237
и мен ме в бъде6те 6те ме вълнува този въпрос така 4е 6те следя темата

# 105
  • Мнения: 2 448
За мен е най добре, ако стане с масажи постепенно до към година и половина две да се отвори. При моето не стана и на 1 г. и 6 м. му я отвориха по хирургичен път. Няколко дни бани с тетра и мазане с гентамицин и забравям за евентуални бъдещи проблеми на неотворени чурки до пубертета.
Който иска сина му да си я отваря сам като реши, че му се прави секс , да го оставя на произвола на съдбата.
Аз съм против и съм се погрижила.

# 106
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 922
Дайте съвет.Сина ми е на 4 месеца.Направи уроинфекция,причинена от незабеленото пишле. Лекарите искат да го забелят сега тази седмица.Болезнено ли е когато те го правят от раз? Той е с много мъничко отворче, като карфица. newsm78

Ей, че неприятно.  Sad Дано не го боли много мъничето.  Praynig От нашите приятели, които имаха подобен проблем, но забелването стана в доста по-късен период, помня че после правеха промивки със смрадлика, защото така се успокояваше мястото и не го болеше прекалено при пишкане. Друго незнам какво да ти кажа като съвет, защото не сме имали такъв проблем. Но за смрадликата много добре помня - казваха, че само това го е облекчавало след манипулацията. Дано да мине леко. Praynig

# 107
  • Мнения: 121
Спорен въпрос-колкото има "ЗА", толкова и "против" тази манипулация.
Аз лично предпочетох да я направя-започнах втория мес., по време на баня-бавно и постепенно-не е болезнено за бебето. Някъде за около месец и половина беше ОК Peace

  Peace и аз така

# 108
  • Мнения: 1 792
Цитат
Който иска сина му да си я отваря сам като реши, че му се прави секс , да го оставя на произвола на съдбата.
Аз съм против и съм се погрижила.

ами ти си просто перфектна майка, която никога не би оставила детето си на произвола на съдбата...жалко, че не сме всички като теб  Wink тук комуникираме в писмен вид, нищо не ни пречи преди публикуване на даден пост да помислим какво сме написали...

# 109
  • Мнения: 2 448
Цитат
Който иска сина му да си я отваря сам като реши, че му се прави секс , да го оставя на произвола на съдбата.
Аз съм против и съм се погрижила.

ами ти си просто перфектна майка, която никога не би оставила детето си на произвола на съдбата...жалко, че не сме всички като теб  Wink тук комуникираме в писмен вид, нищо не ни пречи преди публикуване на даден пост да помислим какво сме написали...

Написала съм си мнението, на теб ако не ти харесва, постъпвай според както си решиш. И десет сина да имам още, пак така бих постъпила.  Wink И да, за моето дете съм най перфектната майка, ако не беше така, нямаше аз да съм майка му.  Laughing

# 110
  • Мнения: 982
 pasinet, естествено, за своето дете си най-добрата майка! Peace

Но и аз като теб смятам, че съм най-добрата за своето дете и не съм го оставила на произвола на съдбата като не съм му забелила пишката до година и половина!

Всичко се случи естествено, просто бях търпелива.
Без ничия помощ се случи (на около 3 годишна възраст).

Ето, правя си извод, че не съм сгрешила.

# 111
  • Мнения: 1 464
Моят син е на 8м,все още не пипам там,все си мисля че това не е моя работа.Но понеже ме гложди от време на време проверявам как стоят нещата а и за да измия,започнала е сама да се отваря,съвсем мъничко но е факт.Доверявам се на хирург,който е на мнение че това трябва да стане естествено,без дърпане,опъване,цепене,болки и тн.Дано нямаме проблеми и до 3-4г да си се отвори само,ако не пак не смятам че аз ще съм тази дето ще го направи.Има си уроблози за тази работа.Има и съвременна анестезия не знам какви са тези болки и ревове за които говорите,особено деца да се излагат на такова нещо. ooooh!

# 112
  • София
  • Мнения: 160
При нас беше започнала да се зачервява  отпред ( на третият месец ) и педиятърката му я забели - потече кръв , бебчо яко се разплака ....... , направо беше някакъв ужас , но няма как трябваше да се забели

# 113
  • Мнения: 1 792
Цитат
Написала съм си мнението, на теб ако не ти харесва, постъпвай според както си решиш.

аз съм решила как да процедирам в този случай, но моето решение не е продиктувано от това дали ми харесва или не ми харесва твоето мнение. Трябва да си призная, че имаше момент, в който и аз бях доста объркана дали да послушам хилядите съвети в стил "На Пенка внука не го забелвали и стигнали до операция" или вътрешния си глас. Слава богу живеем в глобално село със свободен достъп до всякакви източници на информация, което ми помогна да взема решение по отношение на детето си. А част от поста ти цитирах, не защото не ми харесва мнението ти за забелването (то по никакъв начин не ме засяга), а защото не ми хареса квалификацията която даваш на майките, които са решили да не забелват...както и да е...темата наброява доста страници вече, а все още не е посочена дори една статия с някакви смислени аргументи в полза на забелването  newsm78

# 114
  • Варна
  • Мнения: 1 576
При нас беше започнала да се зачервява  отпред ( на третият месец ) и педиятърката му я забели - потече кръв , бебчо яко се разплака ....... , направо беше някакъв ужас , но няма как трябваше да се забели

Само за момента ли плака,или и дни след това? Питам те ,защото ни предстои същото.

# 115
  • Мнения: 1 919
*Pukanka*   Hug дано всичко при вас мине бързо и безпроблемнно-няколко дена като пишка ще му щипе и ще плачка, може да мажеш с гентамицин и компрес с риванол помага, получава се и лек оток, но ДОКИ ще ви обясни всичко.

# 116
  • Мнения: 2 448
.темата наброява доста страници вече, а все още не е посочена дори една статия с някакви смислени аргументи в полза на забелването  newsm78

Ползата от забелването е следната според мен: това така или иначе трябва да стане, няма голям мъж, който си ходи със залепнал пенис, но понеже никой не ми гарантира, че ще стане от само себе си (има много случаи, когато това не става и моят мъж е от тях, т.е. лично познавам такъв човек) и ако се наложи интервенция в по късна възраст е по кофти за момчето, вече почти мъж. Чела съм из форума за младежи, който на 17 години им е залепнал и това не било, проблем, е точно за такива изказвания написах, че не правенето на нищо за мен е чакане на случайността и произвола на съдбата. Естествено, че ако бях видяла, че сама му е тръгнала да се отлепя, нямаше да го водя на хирург, но педиатърката го прегледа и потвърди, че е с фимоза и няма да стане без нищо и така. Тези деца, на които сами са им се отлепили в ранна възраст, много ясно, че няма какво да пипат.
На брат ми детето (във Франция живеят) и там не препоръчват пипане като бебета, но детето е вече на 7 години, ни помен от отлепване и сега ги карат да отидат на хирург, а той като знае на такова голямо дете как ще се отрази и се ядосва, че не го е направил по рано и отлага ли отлага, но до кога? До 5 - 6 - 7 клас, може би, тогава да няма да го боли по малко.
А моето дори няма спомен от това отлепяне.
Как няма да мисля, че това е по добро.?!

# 117
  • Варна
  • Мнения: 1 576
.темата наброява доста страници вече, а все още не е посочена дори една статия с някакви смислени аргументи в полза на забелването  newsm78

Ползата от забелването е следната според мен: това така или иначе трябва да стане, няма голям мъж, който си ходи със залепнал пенис, но понеже никой не ми гарантира, че ще стане от само себе си (има много случаи, когато това не става и моят мъж е от тях, т.е. лично познавам такъв човек) и ако се наложи интервенция в по късна възраст е по кофти за момчето, вече почти мъж. Чела съм из форума за младежи, който на 17 години им е залепнал и това не било, проблем, е точно за такива изказвания написах, че не правенето на нищо за мен е чакане на случайността и произвола на съдбата. Естествено, че ако бях видяла, че сама му е тръгнала да се отлепя, нямаше да го водя на хирург, но педиатърката го прегледа и потвърди, че е с фимоза и няма да стане без нищо и така. Тези деца, на които сами са им се отлепили в ранна възраст, много ясно, че няма какво да пипат.
На брат ми детето (във Франция живеят) и там не препоръчват пипане като бебета, но детето е вече на 7 години, ни помен от отлепване и сега ги карат да отидат на хирург, а той като знае на такова голямо дете как ще се отрази и се ядосва, че не го е направил по рано и отлага ли отлага, но до кога? До 5 - 6 - 7 клас, може би, тогава да няма да го боли по малко.
А моето дори няма спомен от това отлепяне.
Как няма да мисля, че това е по добро.?!

И аз бих добавила една полза от забелването.Риска от уроинфекции,следователно пиелонефрити и трайно увреждане на бъбреците намалява многократно.Като видях сега в болницата какво става ooooh!и все причината е незабелени пишлета.Всеки ден постъпват поне по 5 момченца в 1 отделение само с този проблем.И на всички им забелват пишлето,веднага след лечението.

# 118
  • Мнения: 417
Трябвало е педиатърката да ти каже още след раждането като къпете бебето леко всяка вечер да дърпате кожата на главичката по малко. Така се отлепва безболезнено за детето.


Ние правихме така от  самото начало  по- малко и се получи безболезнено до към 7 -я месец , без болка. Мисля че не е късно и след втория месец да се започне по същия начин постепенно пак ще се получи(не прочетох всички коментари дано не съм се повторила)

# 119
  • Мнения: 755
 pasinet 
Цитат
Ползата от забелването е следната според мен: това така или иначе трябва да стане, няма голям мъж, който си ходи със залепнал пенис, но понеже никой не ми гарантира, че ще стане от само себе си (има много случаи, когато това не става и моят мъж е от тях, т.е. лично познавам такъв човек) и ако се наложи интервенция в по късна възраст е по кофти за момчето, вече почти мъж. Чела съм из форума за младежи, който на 17 години им е залепнал и това не било, проблем, е точно за такива изказвания написах, че не правенето на нищо за мен е чакане на случайността и произвола на съдбата. Естествено, че ако бях видяла, че сама му е тръгнала да се отлепя, нямаше да го водя на хирург, но педиатърката го прегледа и потвърди, че е с фимоза и няма да стане без нищо и така. Тези деца, на които сами са им се отлепили в ранна възраст, много ясно, че няма какво да пипат.
На брат ми детето (във Франция живеят) и там не препоръчват пипане като бебета, но детето е вече на 7 години, ни помен от отлепване и сега ги карат да отидат на хирург, а той като знае на такова голямо дете как ще се отрази и се ядосва, че не го е направил по рано и отлага ли отлага, но до кога? До 5 - 6 - 7 клас, може би, тогава да няма да го боли по малко.
А моето дори няма спомен от това отлепяне.
Как няма да мисля, че това е по добро.?!


 Peace smile3501 newsm10
Поздравления за трезвомислещите разсъждения! Напълно подкрепям ! Peace

Последна редакция: пн, 02 мар 2009, 15:25 от Fortune

# 120
  • София
  • Мнения: 160
*Pukanka* плака само когато му го забели , след това не, и сега нямаме никакви проблеми

# 121
  • Мнения: 58
Имам две момчета и аз съм се допитвала кое  е правилно,но според различните доктори различно мнение имат.
На големия ми син не бях я забелила от страх да не му направя нещо на пишлето ,но на 1г.7м. му правиха операцийка и д-ра излезе от операционната и ме попита дали да  забели пишлето и аз се съгласих,за да не чувства детето болка  после ако се наложи.На малкия ми син много лесно и бързо де забели и не се наложи хирургическа намеса. Надявам се ,че правилно съм постъпила

# 122
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
[quote author=*Pukanka* link=topic=373407.msg10359776#msg10359776 date=123592351
И аз бих добавила една полза от забелването.Риска от уроинфекции,следователно пиелонефрити и трайно увреждане на бъбреците намалява многократно.Като видях сега в болницата какво става ooooh!и все причината е незабелени пишлета.Всеки ден постъпват поне по 5 момченца в 1 отделение само с този проблем.И на всички им забелват пишлето,веднага след лечението.
[/quote]

 Позволи ми да не се съглася с това. Незабелената кожичка предпазва входа на каналчето от навлизането на бактерии от фекалиите.

# 123
  • Мнения: 1 792
.темата наброява доста страници вече, а все още не е посочена дори една статия с някакви смислени аргументи в полза на забелването  newsm78

Ползата от забелването е следната според мен: това така или иначе трябва да стане, няма голям мъж, който си ходи със залепнал пенис, но понеже никой не ми гарантира, че ще стане от само себе си (има много случаи, когато това не става и моят мъж е от тях, т.е. лично познавам такъв човек) и ако се наложи интервенция в по късна възраст е по кофти за момчето, вече почти мъж. Чела съм из форума за младежи, който на 17 години им е залепнал и това не било, проблем, е точно за такива изказвания написах, че не правенето на нищо за мен е чакане на случайността и произвола на съдбата. Естествено, че ако бях видяла, че сама му е тръгнала да се отлепя, нямаше да го водя на хирург, но педиатърката го прегледа и потвърди, че е с фимоза и няма да стане без нищо и така. Тези деца, на които сами са им се отлепили в ранна възраст, много ясно, че няма какво да пипат.
На брат ми детето (във Франция живеят) и там не препоръчват пипане като бебета, но детето е вече на 7 години, ни помен от отлепване и сега ги карат да отидат на хирург, а той като знае на такова голямо дете как ще се отрази и се ядосва, че не го е направил по рано и отлага ли отлага, но до кога? До 5 - 6 - 7 клас, може би, тогава да няма да го боли по малко.
А моето дори няма спомен от това отлепяне.
Как няма да мисля, че това е по добро.?!

хубаво, че пишеш "според мен". Мнението ти по нищо не се различава от останалите в стил "на Пена синът и не е забелен и стигнали до хирург", като в случая Пена е свекърва ти. Ама защо стигнали до хирург, патологична фимоза ли е имал, вродена ли, забелвали ли са въобще, спазвали ли са някаква хигиена, ако не са забелвали - това не се казва...

Насилственото забелване в бебешка възраст води до травма на кожата, нарушение на нормалното клетъчно срастване, увреждане на сетивните нерви на гланса, гъбично или бактериално възпаление (баланит) и деформация на кожата (склерозит). При това възниква нарушаване на нормалната лигавица и настъпват склеротични деформации и хронично възпаление, което води до  вторични рецидивиращи слепвания.

а на това какъв ще бъде коментара ми е интересно. Сигурно, че са бръщолевеници на някакъв си доцент, който макар и да е учил към 15 години, явно не ги разбира нещата. Ние си ги знаем по-добре...разбира се

# 124
  • Мнения: 2 448
Само не знам ако не се отворят до 15 - 16 годишна възраст какво ще правите тогава?
На мен не ми се налага да го мисля, за което съм доволна от избора си.
И кой е казал, че реален случай видян с очите ми е по малко доказателство от думите на някой си професор?!
Разбира се че личния опит е повече от всички думи на лекари. Да не са безгрешни във всяко отношение?
За толкова неща съм видяла, че са в грешка, още по малко ще се доверя при противоречиви мнения , които се разминават с реалността, в която аз живея.

Цитат
Незабелената кожичка предпазва входа на каналчето от навлизането на бактерии от фекалиите.
Че тя като е забелена да не стои отворена?  Rolling Eyes Само при измиване се отваря и пак затваря след това.

# 125
  • София
  • Мнения: 12 329
Интересно защо природата, известна със своята посредственост и тъпота, създава 95 % от момченцата с фимоза? newsm78 Също е интересно защо в по- напреднали от нас страни, от което логично следва, че нищо не разбират от медицина, варварската практика със забелването не съществува толкова отдавна, че има хора, които не са и чували за нея? newsm78 Интересно.

ПС Ако забраните на момчето да си пипа и изучава пениса, и в по- късна възраст, да маструбира е възможно да не му се отлепи кожичката и 50 години. В противен случай едва ли ще остане така. Wink

# 126
  • Мнения: 2 448
И на мен ми е интересно защо природата ни е оставила с косми на някои места, които обаче ние упорито махаме.  Laughing Също така може би трябва природно да чакаме да ни се скъса от само себе си химена и тогава да започнем да правим секс. Защо изобщо съществува, толкова умна уж тази природа, а направила така да ни боли, ако искаме да си продължим рода.  Laughing

п.п. Моя от 2 годишен си мастурбира и никой не му забранява това.  Laughing

# 127
  • Мнения: 1 792
Цитат
Само не знам ако не се отворят до 15 - 16 годишна възраст какво ще правите тогава?
На мен не ми се налага да го мисля, за което съм доволна от избора си.
И кой е казал, че реален случай видян с очите ми е по малко доказателство от думите на някой си професор?!

как така няма да се отвори...когато става въпрос за физиологична фимоза няма как да не се отвори. Друг е въпроса за вродената фимоза, нея я имат около 3 процента от момченцата и при нея се налага хирургична намеса (няма общо с това дали е забелвано или не). Тогава съм съгласна, че въпросната хирургична намеса би било по-добре да стане в по-ранна възраст - не защото тогава боли по-малко, а заради спомените от самата процедура и евентуалната възможност да окажат влияние на психиката на детето.
Има и още едно състояние, което се бърка с физиологичната фимоза - това е патологичната фимоза. Тя много често се дължи именно на забелване. При патологичната фимоза се получават уринарни инфекции, които в един пост по-горе бяха свързани с физиологичната фимоза

мен лично ме притеснява друго - свекърва ми веднъж (в периода, в който още се колебаех) реши да ми покаже как се забелва - дръпна много силно, кожичката се напука, имаше и малко кръв. Веднага й казах да престане, после започнах да чета по въпроса, защото не ми се струваше, че това е нормално. Та на мен притеснението ми е да не би да има някакво усложнение от това забелване, макар че е било еднократно. Иначе нашият педиатър е на мнение, че трябва да се поддържа само хигиена (което аз в началото неправилно считах за забелване) и смята, че до 4 годишна възраст ще си се случи отлепянето...

# 128
  • Мнения: 2 448
Не знам дали са 3 %, но явно се предава по наследство. Мъжа ми е бил така, и сам  собствено ръчно си я е отлепял в 6 клас. Ужас!  #Crazy И детето ни също беше така. Да не говорим, че за лош късмет и на брат ми детето е така. Явно все от тези три процента се падаме. В нашия случай са си 100 %.

# 129
  • Мнения: 473
Ние започнахме от раждането, на няколко пъти имаше пак слепване на кожичката с главичката, но при по силно дръпване пак я отлепвахме.

# 130
  • Мнения: 1 792
Цитат
Не знам дали са 3 %, но явно се предава по наследство
предава се, да, но вашият случай е по-скоро изключение от правилото, така че въз основа на него не трябва да се правят генерални изводи  Peace

# 131
  • Мнения: 329
ние още една седмица след раждането при баня почнахме леко да му го забелваме и постепенно то си се забелва все повече и повече-докторът каза че до една годинка трябва да се забели докрай Peace

# 132
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Цитат
Позволи ми да не се съглася с това. Незабелената кожичка предпазва входа на каналчето от навлизането на бактерии от фекалиите.

Тц.Помисли.Акото не, но бактериите от акото са толкова мънички,че нямат проблем да навлязат под кожичката, да се  развиват в смегмичката,от която после тръгват нагоре по пикочните пътища и бъбреци.Просто тая смегма там дето стои постояно си е рай за бактерии всякакви.

# 133
  • Мнения: 982
Тц.Помисли.Акото не, но бактериите от акото са толкова мънички,че нямат проблем да навлязат под кожичката, да се  развиват в смегмичката,от която после тръгват нагоре по пикочните пътища и бъбреци.Просто тая смегма там дето стои постояно си е рай за бактерии всякакви.

Малеее!
Ти помисли ли преди да пишеш? ooooh!

# 134
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Тц.Помисли.Акото не, но бактериите от акото са толкова мънички,че нямат проблем да навлязат под кожичката, да се  развиват в смегмичката,от която после тръгват нагоре по пикочните пътища и бъбреци.Просто тая смегма там дето стои постояно си е рай за бактерии всякакви.

Малеее!
Ти помисли ли преди да пишеш? ooooh!

Защо трябва да мисля? Това ми го каза доктор Чанков от терапията.Много известен уролог тука във Варна.

# 135
  • Мнения: 44
А какво е мнението ви за циркумцизията( обрязването) не по религиозни причини а от чисто хигиенна гледна точка?

# 136
  • София
  • Мнения: 5 079
Когато главичката порастне и избута кожичката по естествен път. Peace

# 137
  • Мнения: 9 487
А какво е мнението ви за циркумцизията( обрязването) не по религиозни причини а от чисто хигиенна гледна точка?


Никога не бих го причинила на детето си Naughty
Това е личен избор Peace

# 138
  • София
  • Мнения: 160
А какво е мнението ви за циркумцизията( обрязването) не по религиозни причини а от чисто хигиенна гледна точка?


Никога не бих го причинила на детето си Naughty
Това е личен избор Peace


съгласна съм с  MTV  Peace

# 139
  • Мнения: 1 896
А какво е мнението ви за циркумцизията( обрязването) не по религиозни причини а от чисто хигиенна гледна точка?


Не се препоръчва, препуциумът има точно хигиенна функция. Ако го няма, главичката на пениса е навън и изложена на всякакви влияния, а тя е деликатна, природата не случайно я е облякла в кожа. Представи си какво става, ако тя бъде незащитена при бебе, което ака и пишка в памперс.
Никоя част от човешкото тяло не е толкова мръсна, че да я ампутираме с хигиенна цел.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 1 576
Добре де.Все пак има физиологична фимоза и патологична фимоза. Така или иначе уролог казва каво да се прави при всяко детенце индивидуално. Не е правилно да решаваме сами или под влиянието на форума само.

# 141
  • Мнения: 59
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.

# 142
  • Мнения: 568
А какво е мнението ви за циркумцизията( обрязването) не по религиозни причини а от чисто хигиенна гледна точка?


Не се препоръчва, препуциумът има точно хигиенна функция. Ако го няма, главичката на пениса е навън и изложена на всякакви влияния, а тя е деликатна, природата не случайно я е облякла в кожа. Представи си какво става, ако тя бъде незащитена при бебе, което ака и пишка в памперс.
Никоя част от човешкото тяло не е толкова мръсна, че да я ампутираме с хигиенна цел.

Напълно съм съгласна с basilisk  защо винаги вървим срещу природата ,като е явно нейното превъзходство пред нас.Ако се наложи помощ да ,но сами да си правим експерименти и да се мислим за по-умни и чисти............

# 143
  • Мнения: 2 448
Не бих обрязала детето си. Намирам го за напълно излишно и неоснователно. Дори една причина "за" не се сещам. Да не говорим, че го свързвам с религиозни обреди на религии, които са ми неприятни.

# 144
  • Мнения: 718
Няма такъв момент. Препоръчително е отлепването на кожичката да стане по естествен път, постепенно.
Съгласна съм на 100%. По никакъв начин не бих практикувала насилствено отлепване, но едно не мога да разбера - заголването с цел почистване (по време на вана) брои ли се за отлепване, като разбира се се заголва само докъдето се усеща напрежение?
Т.е решаваме - няма да дърпаме насилствено кожичката и не го правим - но как се поддържа хигиената, би трябвало да се заголва поне докъдето кожичката се отлепва безпроблемно, нали така? Как е най-правилно?

# 145
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Съвсем леко я подръпвам по време на къпане. Това ме посъветва и педиатърката. Не бих казала, че му е много отлепена, даже май напротив, но педито каза лекичко и по- малко.

# 146
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 1 249
Нашата педиатърка ми каза към 2 месец да я забелвам лекичко и самата тя преди това я забели цялата.Когато започнах да го правя аз,тя от само себе си се забели цялата и оттогава проблеми не съм имала.

# 147
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
Т.е решаваме - няма да дърпаме насилствено кожичката и не го правим - но как се поддържа хигиената, би трябвало да се заголва поне докъдето кожичката се отлепва безпроблемно, нали така? Как е най-правилно?
  Peace Точно това ме посъветва и д-р Оги (а той е детски уролог и при това професор - би трябвало да ги разбира тези работи и не случайно да се противопоставя на тези варварски обичаи с белене, цепене, дърпане и т.н.).

Общи условия

Активация на акаунт