Примерна схема на захранване (13)

  • 34 652
  • 472
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 695
erota  Ако бурканчетата не са предназначени за замразяване при промяната в температурата могат да отделят миниатюрни частици стъкло. Същото предупреждение ще намериш в сайтовете за здравословно приготвяне на детска храна като този  http://www.wholesomebabyfood.com/FreezePage.htm
Ужас, това не го знаех, а съм давала на Нели храна замразена в бурканче. Колко малки са тези частици, могат ли да се видят с просто око?

# 196
  • София
  • Мнения: 12 615
ЛУРДЕС Омъжена съм за французин и знам, че semoule на френски е кус кус /semoule de blé dur  е грис, обикновено/. Wink Просто се чудя с този наричан от нас в България кус кус как точно би се наричал на български  истинския кус кус и дали е добре да го слагам в храната на детето.

Аз ползвам точно semoule de blé dur което си е точно като грис какъвто има в България.

А добре де, кус-куса не бяха ли съвсем мъъънички макаронки, като топченца? Или се бъркам с нещо друго? newsm78

На тези макарони /паста/ в България им казваме кус кус, но са си просто дребна паста. това което ползваш като грис си е точно грис. Когато кажеш просто semoule се разбира кус кус. Вари се, а отделно се прави нещо като сос от зеленчуци, а може да се добави и месо. Вкусно е, но е като ориза без натрапчив собствен аромат и се вписва идеално в много манджи. /Извинявайте всички за този кус кус  Embarassed/

yoanna Не се плаши- частичките са микроскопични и не е така опасно както звучи, но не е и здравословно.

# 197
  • Мнения: 1 449
ако замразявам готвена храна колко време се размразява преди да се даде на детето?
И как се размразява-в хладилник,в съд с топла вода?
Кой е по-удачният вариант ... да се насипе храната след като изстине и да се прибере?

Охлаждане на храна – 2 начина:
1) прави се възможно най-бързо, за да се запазят максимално много витамини, например в съд с хладка вода (прибира се във фризер до 1-2 часа след приготвянето)
2) изчаква се охлаждането на храната и после веднага се слага във фризер (храната може да се раздели в няколко съда или на няколко части, за да се охлади по-бързо)

Размразяване на готвена храна – 3 начина:
1) в хладилник, не повече от 24 часа (замразената храна губи по-бързо качествата си, защото е нарушена клетъчната структура в резултат на замръзването на водата в продуктите)
2) в микровълнова, покрита срещу изпарение (препоръчва се често в детските книжки с рецепти, защото храната не престоява т.е. не губи още от хранителните си качества и няма опасност от развитие на бактерии при по-продължителен престой извън хладилник)
3) съдът се слага първо под студена вода, после на водна баня или самата храна се затопля плавно в подходящ съд на котлон (щадящ метод, но не е оправдан от гледна точка на времето)

Впрочем, съдържанието на витамини и прочие в храната зависи в най-голяма степен от техниката на готвене - на умерена температура, под капак, задължително с мазнина за някои видове зеленчуци и т.н.

# 198
  • Мнения: 1 449
... истински кус кус т.е. грухана пшеница? Предполагам, че няма да е проблем, защото наподобява грис ...
Тук съм виждала етикети на български на които е преведено един път като грис, друг път грухана пшеница /каквото и да означава това/, а най- често си пише кус кус.

кус-кус (едър грис) = 7-9 м.

грис = едро смляна твърда пшеница
кус кус = едро смляна твърда пшеница, която се обработва допълнително с вода или пара, за да се слепят частиците и да се получат по-едри зрънца
грухана пшеница = натрошена пълнозърнеста пшеница
булгур = предварително обработена грухана пшеница

Това е кус кус според хранителните стандарти на ФАО/ООН, както и европейското законодателство.
Има грухана пшеница или булгур, които са по-ситно натрошени и приличат на кускуса по големината на зрънцата - но са зърна, не грис. От тук вероятно идва объркването.

# 199
  • София
  • Мнения: 12 615
Косе Босе Благодаря ти много!  Hug Ето това ми се искаше да знам, защото тук съм срещала какви ли не преводи  по етикетите на едно и също нещо, което е кус кус. Значи са го нарекли и грухана пшеница без да е това. ooooh!Е, поне спокойно мога да го давам, защото си е по-особен вид грис.

# 200
  • Мнения: 925
Самоцитирам си въпроса за добавянето на мазнини в детската храна. Моля за отговор!   bouquet

Косе Босе, въпрос към теб: готвя почти без мазнина от доста време. Захранвам педагогически и детето яде от нашата храна. Питането ми е - жизнено важна ли е мазнината в ястията за растежа на детето и ако не си я набавя от ястията, може ли да си я набавя отдругаде? От кърмата, може би? От авокадо, каквото често яде? Или трябва да му добавям известно количество мазнина в яденето?

# 201
  • Мнения: 840
И аз ще се повторя Embarassed, но ме интересува редът на въвеждане на глутена и млечните. Ако ги карам по реда овес, ръж, ечемик, пшеница, то кога е най-разумно да въведа кр. сирене и масло. И глутеновите храни, като всяка нова храна ли се въвеждат по 5 дни?
А дали мога да въведа примерно овес и ръж и след това няколко зеленчука/плодове, докато детето стане на 9 месеца за да въведа кр.сирене Thinking

# 202
  • Мнения: 127
Косе Босе, моля те да ми кажеш мнението си за хранителните добавки с омеги. Синът ми е на 1.2 г. и мисля да му давам Ескимо. Четох доста по въпроса и малко се пообърках, щото има доста инфо, но като цяло останах с впечатлението, че след като не го кърмя, е необходимо да му давам омеги като добавка за правилно развитие на мозъка. Така ли е?

а кои зеленчуци трябва задължително да се приготвят с мазнина? и как точно, предполагам не означава пържене?

П.П. не съм се включвала в темата, но чета редовно постовете ти, много са ценни! Hug

П.П.П. приемам и други мнения по въпроса Simple Smile

# 203
  • Мнения: 1 100
.... ще купя просо,овесени ядки и грис да пробвам някоя от тези комбинации,харесват ми

Ерота, пропуснах да поясня, че просото е по-добре да го купиш във вид на люспички, снежинки, не знам точно как се казва, но да не е от това на топченца/зрънца, защото се вари по-бавно /20 минути/. За люспичките 5 минути стигат. С просо на брашно не съм пробвала, но пише, че то може и да не се вари даже.

# 204
  • Мнения: 204
И аз ще се повторя Embarassed, но ме интересува редът на въвеждане на глутена и млечните. Ако ги карам по реда овес, ръж, ечемик, пшеница, то кога е най-разумно да въведа кр. сирене и масло. И глутеновите храни, като всяка нова храна ли се въвеждат по 5 дни?
А дали мога да въведа примерно овес и ръж и след това няколко зеленчука/плодове, докато детето стане на 9 месеца за да въведа кр.сирене Thinking
След овеса мисля,че другите можеш да въвеждаш за 3-4 дни.Аз въведох глутен на вашата възраст с овес и ръж.После продължих с масло(м/у глутен и млечни трябва да има 14 дни) и от днес започвам сирене.Жълтъка май ще го поотложа още малко.Този ред глутен-масло- сирене-жълтък е по препоръки на Косе Босе.

# 205
  • Мнения: 2 111
Косе Босе   bouquet
само за снимка,благодаря и на теб за инфото  Hug
Ванилия,имаме един диетичен магазин в града и ще потърся такъв вид просо,благодаря  Simple Smile

# 206
  • Мнения: 306
Пак да попитам, че преди никой не ме забеляза - Защо, когато започнем с въвеждането на глутена е важно да се дава глутен всеки ден?

# 207
  • Мнения: 60
Много благодаря за отговорите, момичета!

# 208
  • Мнения: 1 100
Защо, когато започнем с въвеждането на глутена е важно да се дава глутен всеки ден?
За да може, ако има проблем, да се прояви и да се вземат мерки. Проявленията са между първата и втората година, ако не ме лъже паметта. В случай, че дотогава не са предлагани редовно глутенови храни, няма как да се разбере дали наистина всичко е наред.

# 209
  • Мнения: 2 111
Пак да попитам, че преди никой не ме забеляза - Защо, когато започнем с въвеждането на глутена е важно да се дава глутен всеки ден?
Ето какво имам за глутена от Косе Босе:
Като се въведе глутена е хубаво да се дава всеки ден поне 1 месец,за да свикне организма.
Основният проблем с глутена е именно постепенното му въвеждане,а не първия прием.
Дори успешно въведен,глутенът може да бъде проблем и да отключи непоносимост:
-ако се приема в по-големи количества
-зависи с какъв продукт е въведен/овес,ечемик,ръж,пшеница/
Първоначално глутенът трябва да бъде много малка част от общото количество храна.
Може да се отключи непоносимост на доста по-късен етап след въвеждането,както е писала и Ванилия-от 9 до 24 месеца след приема.

Общи условия

Активация на акаунт