Коя от вас готви със седмично меню?

  • 24 915
  • 64
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 713
Ние като пазаруваме в събота да речем,малко преди да влезем в магазина намисляме какво ще се яде за 3-4 дена напред и купуваме съответните продукти. Винаги има картофи, някакъв салам/шунка, кисели краставички за някаква бърза запеканка. Супи също правя много често.
И аз обаче искам да планирам готвенето за седмица напред, че така в последния момент често изпускаме разни неща.

# 16
  • Мнения: 4 629
Аз така пазарувам и готвя. Правя си списък с манджите и продуктите. Купувам отелно неща за закуска. За обяд дояждаме от вечерята.

Гледам каква ни е програмата за седмицата - колко дни ще си вечеряме вкъщи и съответно толкова рецепти си приготвям. Обикновено повечето рецепти ми отнемат около час готвене. За мен това е бързо

Тази седмица:

Леща + шопска салата
Тайландски макарони със скариди и зеленчучци
Крем супа с царевица и шунка + зелена салата с авокато и печени чушки
Макарони със бял сос и зеленчуци + чеснов хляб

Имам си моя "готварска книга" - папка, в която си слагам рецептите, които са ми харесали и опт там си изготвям менютата Simple Smile

# 17
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Понякога ми се иска да съм по- организирана и да имаме седмично мяню, ама не се получава. Пък и аз не обичам да готвя. Даже и в неделя не ми се завира в кухнята.

# 18
  • Мнения: 9 108
Аз съм от тези с менюто, да не говорим, че през седмицата почти не готвя  Laughing
Прибирам се най-рано в 18h30 и после кое по-напред. ......

същата работа и при мен, та гледам събота и неделя да наваксам, а през седмицата като трябва- нещо набързо. Веднъж обаче щерката беше направила списък със желанията - голямо улеснение е  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 971
Прибирам се след 7 часа - не знам как тези от вас които живеят в голям град и имат стандартно работно време могат да стигнат вкъщи по-рано. Пазарувам седмично, имам седмично меню.

Улеснява ме много. Има някои неща, които трябва да се съобразят.

- Аз лично пазарувам в събота. Събота и неделя готвя най-много - така тогава имам най-много продукти.
- Понеже се прибирам късно, вечеряме сготвеното от предния ден (евентуално добавяме само свежа салатка) и след това готвя за следващия ден. Така не умираме от глад и не ми е притеснено като се прибера.
- Съобразявайте поредността в менюто си с продуктите. Някои продукти няма да издържат свежи цяла седмица - например гъбите. Затова те се приготвят в началото, продукти като картофи и замразено месо могат да издържат до деня преди следващото пазаруване.
- Сладкиши правя само през уикенда.
- Старая се да пазарувам и готвя с продукти от съответния сезон - например сега почти не правим салата с домати и краставици, а ряпа с моркови например. Така правя менюто по-разнообразно.
- Не е за пренебрегване, че с пазаруване и готвене по списък освен че се улесвянате и планирате веднъж, а за останалата седмица имате всичко необходимо - спястявате и пари, защото не купувате излишни неща които се развалят докато им дойде времето.

Последна редакция: ср, 04 мар 2009, 11:22 от Finty

# 20
  • Мнения: 1 352
Аз преди готвех със седмично меню и няма по-голямо удобство от това. Сега нещо нямам идеи и го карам ден за ден. Ето предимствата:

купуваш само каквото и колкото ти е необходимо за седмицата
не се чудиш всеки ден какво да бъде
когато си съставяш седмичното меню си избираш ден за риба, постно, бобово, месо, зеленчуци

Аз си го пиша на малко листче и го закачам на хладилника. След това си запазвам листчето, след време може да видя някоя идея.

# 21
  • София
  • Мнения: 12 554
Абсолютно винаги знам какво ще готвя поне 4-5 дена напред. Защото основно пазарувам събота и неделя. Така че в събота сутрин си намислям какво ще готвя и си пазарувам продуктите.

# 22
  • Berlin
  • Мнения: 11 261
аз се старая да имам някакви идеи за седмицата. иначе винаги става едно и също - поръчваме храна за вкъщи.
обикновено в неделя сядам и си намислям по нещо, поне до четвъртък - петък се опитвам да стигна. Simple Smile после отиваме да пазаруваме, в събота и неделя напоследък правя сандвичи и банички (нещо бързо). през седмицата се старая да готвя по малко - супа, печени ястия, манджа, салата.
както беше писано по-напред - и аз в неделя готвя за неделя и понеделник.

# 23
  • Мнения: 3 641
Не готвя предварително планирано. Каквото ми хрумне през деня или докато се прибирам от работа.
Четейки обаче, откривам предимствата на предварителните идеи Simple Smile Лошото е обаче, че ми липсва енергия точно в тази насока ooooh!

# 24
  • Мнения: 11 607
Някъде по средата съм аз......

Пазаруваме събота или неделя за другата седмица основни продукти, меса и пр. И после от това, което имам има 2 варианта - или това, което аз съм си намислила готвя, или ако тук от форума видя интересна рецепта, а аз имам необходимите продукти - моята манджа пада, а се прави форумската......А и понякога зависи от настроението ми, пък и общо взето знам кога в колко ще се прибера, има дни,в които съм по цял ден в къщи, така че действам според зависи......Ако се случи неочаквана ситуация - спагети има винаги в шкафа......

# 25
  • Мнения: 994
Горе-долу планирам за седмица напред. Гледам да не се повтарят ястията.
Ако нещо непредвидено изникне, готвя леща или спагети със сос от буркан.

# 26
  • Мнения: 3 219
Уф, готвя ден за ден, на мъжа ми вечно му се прияжда нещо си изведнъж ooooh!.

# 27
  • Мнения: 28
И аз планирам за 1 седмица. Така ми е по-удобно, по-евтино, защото обмислям, например, какви неща могат да се сготвят едно след друго с един вид сос и така нататък. Само допълнително си до-купувам меса и риба за да са пресни. Старая се да има два пъти седмично риба/морски продукти и два пъти постно. Някои неща готвя вечерта за другия ден, например току що сготвих боб.

Рибата, скаридите стават много бързо за няколко минути (с някакъв сос обикновено) + зеленчуци на микровълнова или напълно сурови + ориз или може само хляб.
Пилето става също много бързо. Аз гледам да ги купувам не замразени и ги слагам в хладилника за 24 часа.
Задушените/пържени сини домати стават бързо (тях ги слагам в тенджера с подсолена вода в хладилника от сутринта) + доматен сос (нещо като кьопало) или салата с краставици и кисело мляко и орехи.
Може да правите бутер тесто в микровълнова за ~6 минути с плънка, например няколко цвята чушки, кашкавал или заместител и маслини). Много е бързо и вкусно.
На доматена основа супите са бързи: обелени домати задушавате после добавяте каквото искате, например пакет замразен грах.
Пълнените зеленчуци/гъби също са много лесни за готвене.

Често пека хляб в неделя за седмицата. Винаги имаме зеленчуци, около 1-2 часа преди лягане синът ми яде някакъв плод, може с орехи или кефир/ошав. За закуска каши, ориз с мляко основно. Понякога менюто се обърква, защото няма време и/или ядем навън, ... Та за близките 10-на дни планът е: утре боб, салата от домати, петък скариди със соев сос, краставици, ориз, събота - ще опитам за първи път задушено зеле с гъби, неделя - синът ми ще е при баща му, ще направя в неделя за понеделник пирожки с кайма и ориз и за четвъртък равиоли и ще ги замразя, вторник - лозови постни сърми, петък - леща, събота - пъстърва с печени картофи.

# 28
  • софия
  • Мнения: 2 140
Аз готвя със седмично меню.Сядам,измислям го,отиваме с мъжа ми на пазар и купуваме
необходимите продукти.И когато съм почивка приготвям ястията.Тъй като работя от 9 до 21часа
просто е наложително да има готово ядене,което само да притопля вечер.

# 29
  • Мнения: 832
И аз съм от до късно работещите. Това не ми позволява да приготвям всеки ден вечерята (колкото и да ми се иска). Затова по принцип в неделя, когато сме си вкъщи, сготвям една-две манджи, да има за понеделник-вторник най-много.Не мислим предварително меню, а според това какво не сме яли скоро и какво ни се яде. През седмицата                              сготвяме някоя по-бърза манджа или мъжо ако се прибере по-рано, приготвя нещо той. И така, неусетно пак идва събота и неделя и отново същата процедура. Със закуските нямаме проблем - закусваме само събота и неделя, а разнообразието е голямо. Сладко пък ядем само в неделя, което много ме улеснява.

Общи условия

Активация на акаунт