Пневмо 23

  • 17 806
  • 36
  •   2
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 099
Боже, дали има вариант да не окъкате всяка тема със сектантското си поведение???

Тук говорим ЗА ваксините и знаем къде се залъгвате с други неща, ако някой желае да ги чете - там ще ви намери, не е нужно да дотичвате цялата секта и да ни разигравате Балшой театър!

# 16
  • София
  • Мнения: 4 899
В момента въпросът "Превенар или Пневмо23?" го разискваме в една отчетна темичка и си позволявам да изкопирам събраното инфо от там. Със сигурност ще е в по-голяма полза на авторката на тази тема, (а и не само!), отколкото едностранните отговори "Ваксинирай с ...!!!" или "Не ваксинирай с ... !!!"

Ето го моето инфо за ваксините:

За ваксините! С наклонените букви в скобки отбелязвам разясненията на педиатъра на моето дете.
За Превенар - даде ми пълната листовка на ваксината и ето какво пише в нея: пневмококова ваксина, предпазваща детето от болести като менингит, бактерии в кръвта и бактериемична пневмония, причинени от Streptococcus pneumoniae серотипове 4, 6B, 9V, 14, 18C, 19F и 23F (общо 7бр.) Превенар не осигурява защита срещу други стеротипове, освен посочените!!!
Обикновено детето трябва да получи 4 дози от ваксината. Всяка доза - по различно време. Важно е да се следват указанията на лекаря, така че детето Ви да получи пълния курс от инжекции (т.е. няма смисъл от поставянето на само една инжекция)
Приложение: Деца на възраст 12-23м. - две дози по 0,5мл, с интервал най-малко два месеца помежду им.  (Ваксината може да се прилага от 2-месечна възраст, но по друга схема).
Обяснението на педи: Ваксината струва около 100-150лв. Скъпа е, защото е направена за прилагане от най-ранна детска възраст (2м.). За дечица на възрастта на Тони (моят син) няма смисъл от нея, защото след 2 годишна възраст тя препоръчва поставянето на друга една ваксина - Pneumo 23, която съдържа 23 серотипа, включително и скромните 7 от Превенара. Освен това, се поставя един единствен път и изгражда имунитет за 5 години. Повторен прием след 5 години в изключително редки случаи се налага, защото за този период детето е станало със достатъчно силна имунна система. Ето какво пише в брошурката за Pneumo 23:
- Пневмококовите инфекции са група болести, причинени от бактерията Streptococcus pneumoniae, известен още като пневмокок
- Пневмококите са една от водещите причини за висока заболяемост и хоспитализация при деца, възрастни над 60г и лица с хронични заболявания
- Пневмококите най-често причиняват пневмония, бактериемия, менингит, отит, синуит, бронхит
- Ваксината Pneumo 23 е полизахаридна ваксина за деца над 2 години и възрастни
- Съдържа 23 серотипа на Streptococcus pneumoniae
- Широк спектър на протекция, т.е. осигурява защита срещу: 85% до 90% от всички серотипове, изолирани при инвазивни пневмококови инфекции; 90% от резистентните към антибиотици щамове
- Висока ефикасност и добър профил на безопасност
- Дълготрайна защита - за най-малко 5 години
- Дългогодишна употреба в над 80 страни по света
(Освен всичко друго, Pneumo 23 срува към 30-тина лева, тъй като механизмът на правенето й е опростен от факта, че не е за кърмачета - хубаво доказателство, че не всичко, което е по-скъпо е най-удачно  Wink )

Разясненията на педи бяха, че преди 2 годинки, на децата не им е толкова необходима подобна ваксинация, защото са си предимно вкъщи и нямат толкова контакти, които биха повишили риска от заразяване. Като станат на 2г., с тръгването на ясла и градина, рискът се увеличава и тогава тя препоръчва вече подобна ваксинация + ваксина за Хепатит А (този на мръсните ръце).


Ето и събраното инфо от една друга майка, която е направила консултация по въпроса с д-р Бърди,
(вярвам, че и двамата няма да ми се разсърдят, че го копирам тук  Hug ):

Ето обещаното синтезирано инфо за ваксините от Бърди. С ръкописно съм маркирала моите коментари, останалото е копи-пейст на отговорите на Бърди:

Нужни, задължителни ваксини със значение и за профилактика на бактериалния менингит:
* Превенар - задължителна от 2001-2003 навсякъде из "белия свят". Без Русия и БГ... да уточним. Профилактира срещу пневмококов менингит.
Ако първата доза Превенар се поставя в интервала 12-23м възраст, ще са Ви нужни 2 дози, поставяни през минимум 2месеца. Това е в отговор на въпроса ми как да ползваме Превенар, след като сме вече на 1г.6м.
* Хиб ваксината (Пентаксим, Акт-Хиб)-> Профилактира срещу хемофилус менингит.
Тази вече повечето сме я сложили на децата си, както си знаем, общо има 4 приема.
* Менигококова тип С ваксина ("Neis-Vac C", "Menjugate", "Meninvact", "Meningitec") -> този тип ваксина е в употреба от 2001 година. Това е нов тип (по производство и технология) ваксина покриваща само тип С менингокок.
Тук трябва да се проучи коя от тези ваксини се предлага в България и е най-препоръчителна. Ще питам и сестра ми в Англия каква марка са били на детето й.
* В САЩ (само) има и "Менактра"- нов тип ваксина срещу тип С менингокок за по-големи деца. Тази ваксина засега в Европа не съм видял да се търгува.
Тъй като е за по-големи деца, засега повечето не ни интересува. А и това, че я няма в Европа, я прави практически недостъпна за нас, вкл. откъм информация и практика, така че няма смисъл да задълбаваме в "Менактра" поне засега.

Други ваксини, липсващи в Бг календар, но крайно нужни:
* Хеп А ваксина - тази ваксина не е в календарите на повечето страни в Европа, поради липса на актуалност. Но за България е актуална.
Търговски имена - "Havrix 720 UI" ("Havrix  1440UI"), "Epaxal", "VAQTA".
Поставя се след навършени 12м възраст в две дози, 6-12м една от друга.

Каква е съвместимостта на всички тези ваксини? В смисъл, колко време "разстояние" трябва да има между приемите на различните видове ваксини? Примерно ако е бит последния Пентаксим на 1.03., след колко време може да се сложи Превенар, после Мен. тип С и Хеп. А (ако изобщо трябва да се слагат в тази последователност)?
Всички посочени ваксини могат да се правят заедно. В един ден. НЯМА задължително нужно разстояние между различните по вид ваксини - разделяме ги на около седмица (макар и това да не се пише или препоръчва), за да няма температура и/или локални ефекти.
Ваксините от един и същ вид обаче помежду дозите им са със задължителен минимален интервал, но без такъв максимален - тоест, допълвате пропуснатите дози БЕЗ да рестартирате наново серията.


Допълнително инфо за четене:
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2009-02-21&article=267736 - не е точно новина, защото е от 21 Февруари 2009

Превенар - *PDF - листовката на български

Ваксини и Ваксинационни Програми 2 - тема във форума

Ваксина Превенар - тема във форума

Pneumo 23

Pneumo 23 - *PDF - листовката на английски език, където също пише, че ваксината става за деца над 2-годишна възраст

Pneumo_23 - статия на англ. ез.


Лично аз съм в голям размисъл по въпроса, защото дълбоко уважавам мнението на Бърди, който ми е помогнал не веднъж, но същевременно вярвам и на нашата педиатърка. Засега не избързвам и събирам всякакво инфо по темата.

# 17
  • Мнения: 2 652
Боже, дали има вариант да не окъкате всяка тема със сектантското си поведение???

Тук говорим ЗА ваксините и знаем къде се залъгвате с други неща, ако някой желае да ги чете - там ще ви намери, не е нужно да дотичвате цялата секта и да ни разигравате Балшой театър!

Ооо, айде не ми дръж тон, ако обичаш. За разлика от теб и твойто меродавно мнение, аз съм пуснала официална информация от д-р Сиърс, където се разисква парадоксът, че Превнар не защитава от най-опасните щамове. Д-р Сиърс е ЗА ваксините, само че ги подбира с минимални вредни съставки и прилага алтернативен календар. Не знам само кой започва да "окъква" темата, каквото и да значи това.

# 18
  • Мнения: 1 984
кели Бърди НИКОГА не би препоръчал Пнеумо 23 на дете до 5 г.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 899
кели Бърди НИКОГА не би препоръчал Пнеумо 23 на дете до 5 г.

Това е точно така, г-н Тонев  Peace !
Цитатът от Hexina е на базата на информация от д-р Бърди, (който препоръчва Преневар и изобщо не споменава Пневмо23 като вариант за толкова малки деца!), а написаното от мен над цитатът е инфо от педиатърката на моето дете.
Затова по-надолу написах, че лично на мен ми е доста труден изборът, защото изключително много уважавам д-р Бърди, но вярвам и на нашата педиатърка!
Явно не е станало много ясно и е хубаво Вашето уточнение  Peace Hug !!!

# 20
  • Мнения: 1 984
моля...   bouquet

# 21
  • Мнения: 68
Ейй момичета вие ме хвърлихте " в джаза" Shocked.  Моята девойка боледува от януари и още не може да се оправи, докато открием от къде идва причината .... пи веднъж АБ, 2 седмици след него направихме секрети от носа и гърлото и откриха streptococcus pyogenes, детето нямаше Т, но беше с ужасна кашлица. Изписаха и пак АБ на база антибиограмата. Утре е последния ден в който, тя трабва да го пие - общо 10 дни, и педиатъра ми иска да и постави Пневмо 23 , за да не се получел рецидив Thinking. Чета, чета, чета и все повече се убеждавам, че ние не сме за тази ваксина. Между другото вече месец пием Бронховаксом, ще почиваме 20 дни и пак 10, след което и още едно повторение ще направим. Не сме от постоянно боледуващите, не сме боледували досега нито от бронхит, нито от бронхопневмония. Ангини ми е правила, но Пневмо 23 изобщо не е за ангини ooooh!. Май ще я откажа ваксината. Прочетох много "за" и "против", четох инфо и за Превенар, изрично питах педиатъра дали не може да и поставим Превенар,каза "не той е за малки бебета" Rolling Eyes.  Направоооооо вече ще полудея от калпави докторииии, предишната ни педиатърка непрекъснато ме "ядеше" с думите "до кога ще се учим". Не искам да се уча, учила съм когато и кавото е трябвало, искам качествено и акуратно отношение към малките, а и към големите пациенти.

# 22
  • Мнения: 1 984
самия факт че една лекарка не може 3 м да се справи със сравнително лесно заболяване... а изказването за превенара е "златно"...
разбира се че може и бих казал че трябва да сложите превенар.... бронховаксома е само даване на пари на вятъра...

# 23
  • София
  • Мнения: 3 099

Шош получи Превенар преди 3 дни - той е на 2 години и 3 месеца.  bowuu Един прием.

# 24
  • софия
  • Мнения: 636
Да ви кажа и аз вече се сбърках. Прочетох всичката налична инфо в нета за Превенар и Пневмотол Говорих с нашата педиатърка и тя ми каза, че може да сложи икоято от двете искам, но че Пневмото пазела срещу 23 причинителя, а Превенар срещу 7. Затова считала, че превенарът е подходящ когато се слягат четирите дози по класическата схема и не е толкомва ефективен при поставяне на една доза още повече при при дете, което е в рискова група-т.е. ще контактува с много деца. Вече не знам....коя да избера

# 25
  • София
  • Мнения: 3 524
хм рискувам да ме замерите с камъни че съживявам темата, но и аз съм пред аналогична дилема. Rolling Eyes
педиатърката ми откровено заяви че няма опит с превенар поради което оставя на мен да преценя и че тя препоръчва пневмо-то. Thinking
също така, след като между 2-5 г. превенар се слага еднократно според листовката, до каква степен е ефективно това, спрямо ваксинираните по схема? newsm78

# 26
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
Според Бърди, Пневмо 23 е за специални случаи - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365222.msg10169707#msg10169707
Според Тонев - пневмо 23 е абсолютно забранена до 2 г, със слаб резултат и чести усложнения до 5г . до 5г ползвайте превенар - изпитана и високо ефективна ваксина.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280438.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=354071.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=352663.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=285045.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=369550.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=374233.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365222.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365198.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=340686.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=380382.msg10527123#msg10527123
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=344160.0

Никого не убеждавам за нищо, най-малко теб  Hug

# 27
  • Мнения: 119
Видях, че темата е Пневмо 23, затова бих искала да попитам Г-н Тонев нещо несвързано с ваксинирането на деца. Преди 5 години претърпях спленектомия, в следтствие на лимфом. Тогава след операцията ми поставиха тази ваксина. Дали , според Вас е редно да се реимунизирам и дали в момента Пневмо 23 е най-доброто решение. Благодаря Ви предварително Г-н Тонев, ако намерите време да ми отговорите, знам , че не е тук мястото за такива сериозни въпроси, но бих се радвала да чуя и Вашето мнение.

# 28
  • софия
  • Мнения: 757
Когато Ицко беше на 2 г и 9 месеца му сложиха пневмо 23.
Ами оттогава детето ми боледува маистина по- рядко и без усложнения.

# 29
  • Мнения: 1 984
Видях, че темата е Пневмо 23, затова бих искала да попитам Г-н Тонев нещо несвързано с ваксинирането на деца. Преди 5 години претърпях спленектомия, в следтствие на лимфом. Тогава след операцията ми поставиха тази ваксина. Дали , според Вас е редно да се реимунизирам и дали в момента Пневмо 23 е най-доброто решение. Благодаря Ви предварително Г-н Тонев, ако намерите време да ми отговорите, знам , че не е тук мястото за такива сериозни въпроси, но бих се радвала да чуя и Вашето мнение.
мисля че даваха 10 г гарантиран срок на действие. иначе коректно са ви поставили ваксината. иначе допълнително - хепатити а и б,  грип /когато излезе за конкретния сезон/.

Общи условия

Активация на акаунт