Захранване на 6м води ли до анемия?

  • 3 261
  • 66
  •   1
Отговори
# 45
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 322
ако майката е здрава, всички нужни вещества се извличат от нейния организъм, дори с риск от възникване на дефицити за нея.
витамин В12 в организма има запас за няколко години. ако майката не е здрава, то консумацията на месо едва ли ще оправи нещата...
за цигарите всички сме съгласни, предполагам.

# 46
  • Мнения: 1 394
Сигурно си набавяш необходимите белтъчини от други продукти,но все пак си ги набавяш,защото иначе нямаше да сте добре с бебчето ти.Това е само един пример,а и не съм го писала това аз.Мисълта ми беше друга,но вие направихте голям проблем.Ще се опитам да се изразя още по-точно.:
И двете си деца съм захранила късно,големият го кърмих до 9-тия месец,а малкия до 1год.Хранила съм се редовно и здравословно ,както и съм спазвала добър режим по време на периода в ,който са били само на кърма.Мисълта ми беше,че има майки,които не се хранят достатъчно или се хранят безразборно,пушат,позволяват си дори да пият и в същото време искат най-доброто за детето си,като го оставят изцяло на кърма до 6-тия месец.Ето това е безотговорна майка.....А такива вярвайте ...има доста...
Няма вече да споря,слагам точка и край на този спор.По темата-изчетох доста неща,кои от кои по противоречиви-на места пише,че към края на петият месец,се изчерпват запасите от желязо в кърмата,в други пък пише,че желязо в кърмата има до 12 месеца....незнам вече на кого и какво трябва да се вярва,преценете си сами.Ето и още една статия на която попаднах,и която буквално ме потресе....не вярвам много на това,но....ето!
По въпроса с кърменето още се спори,в смисъл за състава на кърмата,иначе всички знаем,че няма по-добро начало за бебето от кърменето.Аз не съм тази,която ще го реши и ще даде окончателна преценка.Просто казвам какво е моето мнение относно късното захранване и поведението на майката в този важен за детето и период. Peace

Последна редакция: пт, 03 апр 2009, 13:11 от dodyniki

# 47
  • Мнения: 5 183
И аз захраних по това време долу-горе - в края на 5 месец.
А за хемоглобина да кажа - синът ми е на 6 години вече и никой никога не му е правил кръвна картина.
Тук, където живея и е раждан, не правят такова нещо на здраво дете

# 48
  • Мнения: 567
Това за дехидратацията..ами аз на мойта се пробвах да й дам вода, резултат никакъв.Тя я плюише, повръщашеили плачеше затова и не съм я мъчила и сме без вода, сок...ами не сме се обезводнили. А наскоро гледах едно предаване в което БГ педиатър се изказа,че "на изключително кърмени бебета не се предлага вода, ако бебето пие вода то не му стига кърмата"- не знам до колко е вярна втората част от изказването

# 49
  • Мнения: 1 394
Моят малкият също се научи да пие вода,преди един месец,когато спрях да го кърмя изобщо.Преди това е пиел по 10-15 гр на ден.....

# 50
  • Мнения: 246
Захраних на 6м. с хемоглобин 122.
Вода сега се учим да пием. По-скоро си чешем венците в биберона та така докарваме по 20мл на ден.

# 51
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 322
dodyniki, за тази статия възникнаха много спорове. тя не е преведена съвсем точно, не става дума за здрави деца. трябва да се чете в оригинал, мисля че в блога на хедра има чудесен коментар.

# 52
  • Мнения: 1 394
Не съм чела нищо по въпроса,просто случайно ми попадна това...и го вметнах в поста си,защото ми направи впечатление.

# 53
# 54
  • Мнения: 1 394
....Което ме навежда на мисълта,че когато детето не суче достатъчно,не би следвало да бъде изключително на кърма до 6-ти месец.....пак си дойдохме на думата......пишем,пишем  и за едно и също нещо говорим,но с различни думи.....което значи,че изключителното кърмене до 6-ти месец е полезно,но понякога може да навреди на детето......

# 55
  • София
  • Мнения: 932
dodyniki  Извинявайте, но това че сте против късното захранване , не значи че е неправилно ( нищо против вас лично, но се опитвате да оборите всяко мнение за късното захранване) . По напред в темата казаха , че единичния случай който цитирате  е рядкост и не е общовалиден за здрави бебета и родители.
Късното захранване не само на кърмени , а и на изкуствено хранени бебета, е по-добрия вариант, заради алергии и разни други проблеми , които се проявяват в по-късна възраст. И със сигурност късното захранване , няма нищо общо с анемията при децата, не и при здраво бебе и родители, а повечето слава богу са такива. Все пак дъщеря ми е късно захранено бебе и както писах вече изписана от родилното с диаганоза " анемичен синдром", но няма никаква анемия към момента.

# 56
  • Мнения: 2 401
Dodyniki, какво означава това бебето да не сучело достатъчно, ами ако майката си го кърми както трябва няма причина да не суче достатъчно!

# 57
  • Мнения: 1 394
Нямам нищо против късното захранване,иначе нямаше да захраня и двете си деца на 6 месечна възраст!!!В онази статия  пишеше,че ако детето не суче достатъчно мляко,може да му навреди.През първият месец,след раждането и на двете ми деца ми се налагаше да изварявам кърмата си на водна баня,поради висок билерубин и продължителна физиологична жълтеница.Първото предложение беше да не кърмя изобщо един месец,и през това време да минем на изкуствено мляко и после пак да продължа с кърменето.Вторият вариант беше,да се изцеждам,да изварявам кърмата си на водна баня и да давам с лъжичка на детето.Избрах вторият вариант.Това не продължи месец,а месец и половина след раждането.Нямате си и идея,че денонощно бях с помпата в ръката и на котлона да изварявам,а през останалото време съм ги хранила с лъжичка,за да не се отбият,когато дойде щастливият миг в който ще ги кърмя,като нормален човек.И мислите ли ,че съм минала два пъти през тези....мъки да ги нарека,защото съм против кърменето?Когато малкия навърши четири месеца започна много да се буди през ноща и трябваше да му давам да суче-друго спасение нямаше.На консултацията си беше надал нормално,но лекарката каза,че щом се събужда толкова често и иска да суче-вероятно не се нахранва както трябва.Предложението и беше да го захранвам.Аз отказах и започнах да пия чайове и отвари за увеличаване на кърмата.Разбрах,че наистина не му достига,защото ми се наложи един ден да го храня с АМ ,защото ми биха спешно инжекция и ми бе забранено в следващите 12 часа да кърмя.Е същата вечер заспа и се събуди чак сутринта.Не му е стигала кърмата,ставах през два часа и го кърмех,не бях спала цяла седмица ,като хората,а това естествено се отразява на количеството кърма,на мен и не на последно място от всичко това страдаше бебето ми,защото бе гладно на всеки два часа.Аз естествено съм упорито магаре и пиех всякакви отвари за кърма,то не бяха кромид и праз,то не бяха орехи и бадеми,то не беше чудо.След една седмица нещата се нормализираха и детето започна да спи по-дълго време и аз бях по-спокойна.
Не ми се щеше да ви разказвам всичко това,защото освен ,че не е по темата,кой ли от вас всъщност го интересува моята история,но тъй като неможахте да резберете какво исках да кажа,реших,че така ще разберете защо съм "ЗА" кърменето до 6 месеца и защо съм против,това да се прилага на своя глава без знанието на лекар,/в моят случай много ми помогна лекарката,защото детенцето щеше да си гладува,а аз да си мисля,че му никнат зъби.Не вреди ли това на детето?Знаете ли какъв стрес е това за още неоформената детска психика?Има майки /аз лична пазнавам такива/,чийто дечица са само на кърма,а лъжат лекарките си ,че ги захранват....това не разбирам!!!.Аз бях категорична,че ще захраня късно децата си и съобщих това на лекарката,защото исках да знае,че няма да се откажа от това.Тя ме подкрепи,макар,че практиката и е различна и следеше детето ми отблизо.Мисълта ми е,че каквото и да сте решили-споделете го с лекаря си,това няма да ви навреди,но може да ви помогне,както на мен,в трудните ситуации ,в които попадах през тези 6 месеца.Радвам се за всички,които кърмят децата си,от това по-хубаво няма,но моят съвет е -бъдете разумни,защото кърменето е отговорност,коята носи само майката!В нейни ръце е бъдещето на нейното дете!Когато кърмите трябва да сте най-внимателни и най-разумни!  bouquet

Последна редакция: нд, 05 апр 2009, 00:53 от dodyniki

# 58
  • Мнения: 5 713
През първият месец,след раждането и на двете ми деца ми се налагаше да изварявам кърмата си на водна баня,поради висок билерубин и продължителна физиологична жълтеница.
За пръв път чувам. И това с каква цел?
За физиологична жълтеница често кърмене. Синът ми беше със силна жълтеница 1.5-2 месеца.

# 59
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 322
dodyniki, извинявай, ама това е супер глупост - ще изваряваш кърма, та всичко заради което си заслужава да кърмиш да бъде унищожено. и месец и половина без сучене за едно новородено е твърде дълъг срок за добър сукателен рефлекс после...
да се върнем на темата, а? защото има друга за историите за кърмене - там можеш да публикуваш твоята.

мисля, че ако детето е здраво и се развива нормално майка му по-добре ще се справи със захранването, отколкото клишираните и еднакви за всички схеми на педиатрите. кърмене до 6м изключително осигурява добро желязо, а тогава детенцето е с доста о-зряла храносм. с-ма и може по-бързо да достигне до месната храна. някой даже препоръчват то да е една от ранните храни...

Общи условия

Активация на акаунт